support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw G-Power BMW M5 Hurricane logo bmw

Zvýšenie výkonu motora pre BMW M3 – GTS verzia od G-Power

03.Aug.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Nemecká tuningová firma G-Power zameriavajúca sa najmä na úpravy bavorskej automobilky BMW opäť prekvapila. Ako by sa vám páčilo nadupadné kupé BMW M3 GTS s ešte výkonnejším osemvalcom pod kapotou?

Originálne BMW M3 GTS je snom mnohých fanúšikov „bielo-modrej“ vrtule, no sú aj takí, čo si svoj sen splnia a po čase im štandardný výkon prestane stačiť. Keďže sa však s týmto divokým krásavcom nechcú rozlúčiť, ich cesty povedú do dielní firmy G-Power, ktorá predstavila svoj najnovší výkonnostný paket pre túto (ne)riadenú strelu. Už v samotnom základe však toho BMW M3 GTS, ktoré môžeme považovať veľmi pokrokového nástupcu preslávenej verzie M3 CSL z roku 2004, ponúkne viac než dosť, no od predajcu ho už bohužiaľ nezoženiete. Výroba týchto diabolsky upravených modelov bola totiž striktne limitovaná na 150 kusov a vzhľadom k tomu, že tieto modely sa v Nemecku začali predávať už v máji minulého roku je to celkom pochopiteľné. Aj napriek cene mierne presahujúcej 115 tisíc eur sa tieto bavoráky „rozchytali ako teplé rožky“ a tým váhavejším zostala akurát tak možnosť počkať si, až sa niektorý zo súčasných majiteľov nebude chcieť tejto špecialitky zbaviť. Pre úplnosť ešte dodajme, že sériový výkon BMW M3 GTS činí 331 kW/450 koní vďaka pôvodne štvorlitrovému atmosférickému osemvalcu prevŕtaného na objem 4,4 litra.

bmw m3 gts gpower

Pre svoje účely si tri kusy z celkového počtu M3 GTS zabezpečila aj firma G-Power s veľmi bohatým portfóliom, ktoré zaujme najmä milovníkov mníchovskej automobilky a tento kúsok samozrejme v ich početnej zbierke nemohol chýbať. Po dodaní tejto oranžovej trojice sa teda úpravy mohli začať, aj keď začiatok nebol práve najľahší. Vo vývojom centre automobilky sa s týmto typom už veľmi slušne pohrali a tuningovým firmám, tak vyfúkli z rúk priestor pre také množstvo úprav, na aké sme zvyknutí. Veď ako napríklad znížiť hmotnosť, keď klimatizácia, audio systém a všetky ostatné menej potrebné veci už odobralo BMW? Pozrieť by sme však na to mohli aj z opačnej strany, automobilka tento model , čo sa týka výbavy obdarovala skutočne štedro takými prvkami akým je napríklad nastaviteľný predný a zadný spojler, bezpečnostná klietka, či škrupinové sedadlá RECARO. Určenie tohto auta je totiž už od začiatku jasné, „ako doma“ sa s ním budete cítiť na okruhu a nie na bežných cestách, o prípadnom komforte sa taktiež veľa porozprávať nedá. BMW M3 GTS tak oproti bežnej M3 zhodila približne 190 kg (celková hmotnosť: 1 490 kg) a pre ďalšie znižovanie hmotnosti už takpovediac mnoho priestoru neostalo. Cieľ úprav bol ale jasný, poriadne zvýšiť výkon a poskytnúť tomuto vozidlu to, pre čo si postupne bude chodiť stále viac jeho majiteľov.

bmw m3 gts gpower

Vyšší výkon M3 GTS vďaka kompresoru

Firma G-Power teda siahla po jednej zo svojich najúčinnejších zbraní, po svojom systéme preplňovania SK II „Sporty Drive“, ktorý sme už mali možnosť vidieť aj v „civilnejšej“ verzii M3, ktoréj hranicu maximálneho výkonu posunula na hodnotu rovných 600 koní. V prípade tohto varianty GTS to je samozrejme o niečo viac. Optimalizáciou a inštaláciou celého systému preplňovania kompresorom dosiahli mechanici zvýšenie výkonu na 467 kW/635 koní, čo predstavuje nárast až o 136 kW/185 koní! Dielňa G-Power pritom používa vysokokvalitné kompresory od firmy ASA, ktoré si vo výkonných strojoch určených (aj) na okruhy už niekoľko rokov nachádzajú uplatnenie a sú pravidelne testované v tých najnáročnejších podmienkach. Tieto kompresory používa napríklad aj tradičný úpravca BMW Alpina, ktorý je charakteristická svojimi mimoriadne kvalitnými prácami.

bmw m3 gts gpower

Sedemstupňová DCT prevodovka a taktiež prepracovaná elektronická jednotka ECU vám umožní „točiť“ až do otáčok nad hodnotu ôsmich tisícok, no výkonnostný vrchol dosiahne pri 7 800 ot./min. Neznamená to však, že bez prehnaného vytáčania vás ťah M3 GTS neuspokojí, práve naopak, motor je prispôsobený na prácu v širšom spektre otáčok a napríklad vrchol krútiaceho momentu dosiahnete už pri 3 900 ot./min. Keď už je reč o krútiacom momente nemôžeme nespomenúť, že ten úpravami poskočil o celých 190 Nm na konečnú hodnotu 630 Nm. Zmeny sa samozrejme odrazili aj na ostatných parametroch, ktoré nepochybne spravia dojem. Široký úsmev na tvári vyčaruje najmä zrýchlenie z 0 na 100 km/h, ktoré M3 GTS s dopingom od G-Power zvládne už za 4,2 sekundy, ak by vám to bolo však stále málo môžete na to dupnúť viacej a z nuly pokoríte hranicu 200 km/h už za 11,9 sekundy. Hore išla samozrejme aj maximálna rýchlosť, ktorá je po úpravách na hodnote 323 km/h.

bmw m3 gts gpower

Páni z G-Power sa však odhodlali ešte na výmenu pôvodného za odľahčený, titánový výfukový systém, vďaka čomu sa podarilo ušetriť ešte zopár kilogramov. Čo sa týka zvyšku vozidla, iné zmeny ako štítok na zadnej časti auta, či oranžový kryt motora by ste hľadali márne, trúfame si povedať, že každý zásah do vzhľadu M3 GTS by bol skôr krokom späť, v Mníchove sa im v tomto prípade totiž podarilo dosiahnuť vynikajúce zladenie funkčnosti a vzhľadu, ktoré nemá ďaleko od dokonalosti.

Základná cena za vyššie spomínané úpravy je 23 500 eur, pričom k tejto sume si ešte treba prirátať daň a cenu za prácu, ktorá určite tiež nebude práve nízka. Časom bude ale takto vyladených beštii „lietať“ po svete určite viac, než tri, ktoré sú to v súčasnosti...

bmw m3 gts gpower

bmw m3 gts gpower

Fotogaléria BMW M3 GTS G-Power:G-POWER M3 GTS a M3 CSL v nemeckom motormagazíne GRIP:Wallpaper "BMW M3 GTS G-POWER"
(pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Váš skromný názor o celkovom tuningu auta BMW M3 GTS od firmy G-power?Ak sa chcete dozvedieť o ďalších úpravách od firmy G-Power, tak sa mrknite aj na naše podstránky:

G-POWER TUNING


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 14123x    hodnotenie: 3/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt