support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

To, čo každý „autičkár“ potrebuje – to správne náradie

To, čo každý „autičkár“ potrebuje – to správne náradie

09.Dec.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Nemáme ich radi, a predsa žijú okolo nás. Možno ich stretávame deň-čo-deň a predsa nám to do očí nepovedia, ale sú aj takí, ktorí sa radi pochvália a rozprávajú svoje zážitky, ako prišli k Mercedesu či BMW, alebo k inému peknému kúsku. Môžu to teda byť aj naši kamaráti, známi, priatelia ba dokonca nebodaj aj rodinní príbuzní. Ale zväčša ide o ľudí, ktorých nepoznáme a môžu byť bez práce a živia sa kradnutím. Nemôžme zlodejov posudzovať na zlých či dobrých, každý z nich tvorí jeden celok či jednu podstatu. Akú? No predsa krádež. Či už sa jedná o malé lacné auto, alebo veľkú luxusnú limuzínu, džíp, športový alebo tuningový automobil, a iné, vždy podstata veci ostane nezmenená. Krádež je trestný čin a odsudzuje sa. Na druhej strane ak sa na to pozrieme odbornejším okom, a skúsime sa vžiť do role páchateľa, prídeme na to, že je to veľký kus odvahy a kus umenia.

preview
Nie je ľahké ukradnúť auto za bieleho dňa pred pár desiatkami ľudí, alebo pred panelákmi na sídlisku a predsa to dokážu v rýchlom čase. Zväčša ide o "akciu" trvajúcu pár sekúnd, keďže ide o rýchlosť, presnosť, a hlavne pevné nervy. V takýchto prípadoch sa musia zlodeji dokonale pripraviť (pokiaľ tú vlastnosť nedostali už do vienka a majú to v krvi :-)) prístrojmi a náradím, ktoré nosia pri sebe. Sú to rôzne skrivené drôty, pinzety s ohnutými koncami v uhle 90° a pod., kľúče s rôznymi verziami no a nakoniec detektormi plávajúcich kódov. Ale to sú už zlodeji vybavení modernou technológiou, ktorú sme mohli vidieť aj v niektorých filmoch (napr. film USA "60 sekúnd"). Ich "prácička" spočíva v dokonalej príprave. Musia prejsť rôznymi skúškami aby sa mohli vydať na lov. Berú si príklady z iných, učia sa na chybách, a snažia sa byť čo najrýchlejšími. Dôležité pre nich je to, aké auto si idú "vyzdvihnúť". Takže zväčša ide o pripravenú akciu, ktorá musí prebehnúť bezproblémovo, rýchlo a hlavne s výsledným efektom - "za volantom". Zlodeji môžu mať vytipované miesta (parkoviská, obytné zóny, rekreačné oblasti,...), môžu meniť lokalitu (z jednej časti mesta do druhej) a nakoniec môžu meniť štýl vykrádania áut, ale to samozrejme závisí od toho, ako si majiteľ vozidla dá záležať na zabezpečení auta proti krádeži.

preview
Pre niekoho je krádež životným štýlom, pre niekoho len dočasnou zábavou a pre väčšinu "autičkárov" je to práca. Prečo práca? Väčšinou sa tým živia. Po odcudzení vozidla môže dôjsť k prepísaniu výrobného čísla, technických preukazov či iných "papierovačiek" a v takomto prípade už môže mať do istej miery "namočené prsty" aj niekto, kto pracuje v štátnych orgánoch, pretože nie je ľahké týmto veciam sa zaoberať bez takejto "pomoci". Keďže väčšina zlodejov kradne autá kvôli čiernemu obchodu, tým pádom je logické, že sa auto rozoberie na súčiastky, a predá lacnejšie. Aj súčiastky sa ľahšie pašujú a nie je to také "okaté" ako celé auto. I keď rôzne situácie by nás prekvapili, ako ľahko sa dá prejsť hranicami. Avšak, opäť tu môže mať niekto dočinenia s pánmi v uniformách.

preview
Je však diskutabilné do akej miery sa autičkárstvo bude rozmáhať, a preto by sme sa mali proti nemu minimálne brániť a bojovať. Ako? Stačí začať od malých drobností až po technické vymoženosti. O čo ide? Zlodej áut, nemusí byť len čistý "autičkár", ale zlodej-klasik, ktorý čo prvé zbadá, sú veci v aute. Odporúčame teda aj lacné veci z kabíny auta vyberať. Či už ide o CDčka, papiere (páchateľ si môže myslieť, že ide o ceniny a iné cenné "papieriky"), ďalej kabáty, vetrovky, pretože aj v nich sa môže ukrývať niečo cenné, hoci možno z Vášho pohľadu (a to samozrejme dobre viete) cennosti nie sú, ale môžu byť, a to je ďalšia indícia a hnací motor pre páchateľa a jeho myšlienkové pochody, ako sa zmocniť tých (možno neexistujúcich) vecí. Zlodej premýšľa s pocitom, že predsa "tam" môže byť niečo cenné, a oplatí sa minimálne rozbiť sklo na bočných dverách a za pár sekúnd sa to môže oplatiť. V takýchto situáciách sú zlodeji rýchli, a takisto aj pri krádeži auta samotného.

preview
Ďalej, ako sa im brániť je to, že sa oplatí nalepiť atestované fólie na okná (samozrejme podľa noriem a predpisov). Týmto spôsobom sa opäť zvyšuje ochrana vozidla. Nie je to samozrejme 100% ochrana, pretože žiadna ochrana nie je vždy 100%-ná, ale určite prispieva (hoci aj malou mierou) k odlákaniu páchateľa. Samozrejme, že zlodeji si všímajú aj veci extérierové. Či už sú to stierače, puklice, a samozrejme evidenčné čísla vozidla. Týmto exteriérovým častiam vozidla, nejako zabrániť nemôžme, jedine že by si majiteľ vozidla odmontoval puklice alebo zaobstaral namiesto puklíc disky. Disky sa už ťažšie demontujú a nie je to záležitosť do jednej minúty, ako s puklicami, či so stieračmi.

preview
Ďalej sú tu potom už len tí, ktorí chcú poškodiť majiteľa auta tým, že mu prejdú "mačacími pazúrikmi" po karosérii auta, a to určite "poteší". Bohužiaľ, tomuto sa nedá až tak zabrániť, pretože auto vonku je vystavené vonkajším podmienkam, a je už na majiteľovi auta, či zainvestuje aj do zabezpečovacieho systému, alebo nie. Proti odcudzeniu vozidla však Vám dnes pomôžu rôzne bezpečnostné systémy. Sú to buď mechanické, alebo elektronické, prípadne "zmixované" vecičky. Pri mechanických bezpečnostných záležitostiach, ide hlavne o zablokovanie a zamknutie dverí, volantu, riadiacej páky, ručnej brzdy. Zablokovanie spojky alebo aj motora pomáha elektronické bezpečnostné zariadenie, ktoré spolupracuje s mechanickým. Takýmto mixom, už páchateľovi do smiechu nie je, a zvyšuje sa čas na odcudzenie auta. Sú rôzne firmy, ktoré Vám so zabezpečením svojho auta poradia viac a odbornejšie.


V našej ponuke máme preto pre vás rôzne bezpečnostné produkty za veľmi výhodné akciové ceny.

ALARM + CENTRÁL

VIAC INFO TUČím viac bezpečnostných zariadení v aute budete mať, tým väčšia je pravdepodobnosť, že "autičkára" auto odradí, a presunie sa k druhému (a nemusí to byť len atraktívne fáro) najmenej zabezpečenému vozidlu, a tým pádom jeho šance na nový úlovok sú väčšie. V každom prípade odporúčame auto poistiť proti krádeži a ochrániť ho zabezpečovacím systémom - alarmom.

Prajme si, aby sa naše autá s "autičkármi" nestretávali vôbec, a aby sme si dávali pozor na to, aké veci máme v aute ale aj ako máme auto zabezpečené a hlavne - zamknuté.

Zvedavý na takéto „správne náradičko“?. To ale u nás zaručene NEKÚPITE :-))):Má podľa vás vôbec ešte význam investovať do poistenia auta a jeho zabezpečenia? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Radi by sme vám poskytli ešte viac informácii k tejto novinke, avšak tu nie sme z fachu :-))).

Volať, písať a faxovať ale samozrejme môžete.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 33051x    hodnotenie: 148/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt