support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo pneumatiky Životnosť nových pneumatík: kedy vôbec možno pneumatiky považovať za nové? logo pneumatiky

Životnosť nových pneumatík: kedy vôbec možno pneumatiky považovať za nové?

17.Oct.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

S blížiacou sa zimou stále viac šoférov pomýšľa na prezutie prípadne nákup nových zimných pneumatík. Môžeme však všetky pneumatiky v predajniach považovať za nové? O starnutí pneumatík sa každoročne veľa diskutuje, stále je však pre mnohých záhadou, kedy môžeme predávanú pneumatiku považovať za naozaj novú. Jednotní nie sú dokonca ani odborníci. Stále viac a viac motoristov nakupuje pneumatiky cez internet a tomuto trendu sa prispôsobila aj väčšina pneuservisov. Nie vždy sa však podarí zo skladu vypredať všetky pneumatiky a tak už niektoré v deň nákupu zákazníkom majú napríklad jeden či dva roky. Zásadná je v tomto prípade skutočnosť, že neexistujú žiadne oficiálne stanoviská, akú pneumatiku možno považovať za „novú“. Maximálny vek na stanovenie, kedy je pneumatika ešte stále nová, neexistuje. Jedinú dôležitú podmienku, ktorú musia predajcovia pneumatík dodržať je, že nová pneumatika nesmie byť nikdy predtým použitá. V zásade tak aj nepoužitú pneumatiku vyrobenú pred tromi rokmi možno stále považovať za „novú“.

Koľko rokov od výroby možno pneumatiku stále považovať za novú?


"Stretávame sa občas s vodičmi , ktorí odmietajú nakupovať nové pneumatiky vyrobené pred rokom či dvoma rokmi. Svoje správanie následne odôvodňujú tvrdením, že pneumatiky považujú za staré. Podľa výrobcov pneumatík ide však o mylný názor. Stanovisko spoločnosti Goodyear je také, že konkrétna životnosť pneumatík by nemala byť dopredu stanovená, pretože neexistujú vedecké alebo technické fakty, na základe ktorých by bolo možné určiť akúkoľvek minimálnu či maximálnu životnosť pre osobné alebo nákladné vozidlá. U renomovaných predajcov možno preto zakúpiť bez obáv pneumatiky aj so starším dátumom výroby" hovorí Lenka Majková , Marketing Specialist spoločnosti Goodyear Dunlop. Rovnaké stanovisko ako spoločnosť Goodyear Dunlop zastáva aj Európska technická organizácia výrobcov pneumatík a ráfikov (ETRTO), a Asociácia gumárenských výrobcov (RMA). Ani podľa nich neexistujú relevantné údaje, podľa ktorých by bolo možné dopredu určiť maximálnu životnosť pneumatík.

pneumatiky pneumatika dunlop

ETRTO vo svojej oficiálnej publikácii uvádza okrem iného aj odporúčania týkajúce sa skladovania pneumatík, duší a ráfikov. Dokument sa sústredí predovšetkým na správne spôsoby skladovania pneumatík, čo má tiež čiastočný podiel na samotnej životnosti pneumatík. Medzi základné zásady správneho skladovania patrí ochrana pred vysokými teplotami, výraznými zmenami teplôt, vlhkosťou, ozónom, UV žiarením a zabránenie styku pneumatík s tukmi alebo inými agresívnymi chemikáliami.

Pneumatiky Goodyear sú vyrábané v súlade s predpismi a odporúčaniami ETRTO. Ak vás predchádzajúce argumenty nepresvedčili, odpoveď na otázku, kedy možno pneumatiku u predajcu stále považovať za novú, by ste mohli nájsť v britskej norme BS AU 50. V nej sa uvádza, že pneumatiku možno označovať za novú ak bola vyrobená najviac pred šiestimi rokmi. Národná asociácia distribútorov pneumatík (NDTA) a rovnako aj Nemecká asociácia gumárenského priemyslu, výrobcov a predajcov pneumatík uvádza v tejto súvislosti len päť rokov od dátumu výroby. Za pozornosť však stojí skutočnosť, že v ani jednom z dokumentov od vyššie spomenutých organizácií sa neuvádza, že po tejto dobe pneumatiky nesmú byť predávané alebo nie sú vhodné na svoj účel.

pneumatiky pneumatika goodyear

pneumatiky pneumatika chrómové disky

zimné pneumatiky zimná pneumatika dezén

zimné pneumatiky jazda na snehu

Viac informácií všeobecne k pneumatikám Vám radi poskytneme. Zoznam článkov o pneumatikách nájdete tu:

PNEUMATIKY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: Tlačová správa Goodyear Dunlop Tires

Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2723x    hodnotenie: 14/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt