support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Novinky zo sveta automobilizmu - Ženeva autosalón 2004

Novinky zo sveta automobilizmu - Ženeva autosalón 2004

17.Mar.2004
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dátum podujatia: 04. až 14. marca 2004
Miesto konania: Messezentrum, Ženeva, Švajčiarsko

Božský raj v Ženeve ukázal smer automobilového priemyslu. V minulosti ľudia stúpali na Olymp, aby videli svojich bohov. Dnes svojich bohov jazdia uctievať na niekoľko miest na celom svete. Bohovia sa stali pútnikmi a na svojej púti sa od 4. do 14. februára 2004 zastavili v meste medzi francúzskymi a švajčiarskymi hranicami. Ženeva. Mesto na prvom mieste zoznamu. "Veriaci" sa už niekoľko týždňov pred príjazdom bohov ujali pripravovať priestor, aby cez plochy a prostredie ukázali svojich bohov v tom najlepšom svetle. A bohovia prišli… teda pricestovali. A mali úspech! Práve totiž skončil sedemdesiaty šiesty ročník výstavy Autosalón Ženeva 2004.

Nie je autosalón ako autosalón. Niekedy sa návštevník nechá opiť klasickou ponukou auto predajcov, ale niekedy mu to jednoducho nestačí. Niekedy chce vidieť niečo viac, než len Corsy, Yarise, Fábie, Pandy alebo 206-ky. Niekde v pozadí, a každý malomešťan to vie, existujú už zmienení bohovia automobilového priemyslu. Výnimočné autá, ktoré zvádzajú k predstavám o tom, aké by to bolo, je riadiť. Ženevský autosalón je tou správnou príležitosťou, ako vymeniť realitu za sny a svoj slovník naučených výrazov obohatiť o ďalšie slová ako Koenigsegg, Nissan Quashqai, Suzuki Car S-Ride, Subaru R9SC, Toyota MTR, Volvo YCC, Opel Trixx, Fiat Trepiuno, Aston Martin DB9 Volante alebo Land Rover Range Stormer a ďalšie.

Tohtoročný autosalón dokázal ako odbornej verejnosti, tak tej laickej, že automobilový priemysel v Európe atakujú žraloky z Ázie, ktorí európskymi tvarmi svojich vozidiel nastavujú vysokú latku v konkurencieschopnosti. Európsky výrobcovia tak nastavujú ďalšie vysoké štandardy vo výrobe automobilov a jednotlivé riešenia ako v oblasti dizajnu, tak v účelovej oblasti, berú doslova dych. Automobilky ctia konkurenčný závod na dlhú trať a každá z nich pristupuje k tejto hre s odlišnými esami v rukáve. A tak sa vedľa konvenčného pojatia vozidiel objavujú ďalšie a ďalšie "vychytávky", ktoré jednak chránia bezpečnosť posádky a jednak veľmi jednoduchými kúzlami zväčšujú batožinové priestory či zväčšujú malo-priestorové vozidlá. Takže ľudia do tejto doby unesení kúzlom strednej triedy sa začínajú obzerať po niečom, čo bude lacnejšie, úspornejšie a hlavne sympatickejšie. Je jedno, či pôjde o Smart alebo novú éru Fiatu 500 nazvanú pre začiatok Trepiuno, favoritom zostáva Opel Trixx a nedočkavci sa tešia na nové Mitsubishi Colt. Samozrejme vo verzií EVO.

Fotky z tohto medzinárodného autosalónu nájdete v tejto galérii:


Okrem osobných áut dominovali ponuku autosalónu tiež SUV-éčka alebo terénne vozidlá. O "márnivosti" zákazníkov svedčí koncept Land Rover Range Stormer, ktorého otváranie dverí do zvislej polohy ocenia najmä majitelia Lamborghini. Svojich premiér si tu v Ženeve odbilo niekoľko takých automobilov, čo ukazuje na fakt, že automobilky svoj hlavný trend smerujú k rodine a bezpečnosti. Samozrejme pokiaľ nebudeme hovoriť o trúfalosti firiem Rinspeed alebo Aquada, ktorý sa pustili do výroby obojživelných vozidiel. Pre českých priaznivcov sa na autosalónu objavila nová Škoda Octavia, ktorá si zachovala svoju jemnú strohosť a ukázala, že či už sa páči alebo nie, zostane "českou" klasikou. Prvý model sa vo výrobe drží od roku 1996 a na konci tohto roku by mala výroba pomaly končiť. Žiadne zvláštne extravagancie á la Roomster sme sa od ŠkodaAuto nedočkali, ale budúci rok by sme sa už možno mohli tešiť na ďalšiu radu Škody Fábia, ktorá by údajne nemala mať od Roomsteru tak ďaleko.

Automobilový priemysel ale nie sú len vozidlá. Veľkú časť vyplňujú tiež výrobcovia príslušenstva, resp. výrobcovia tuningových doplnkov. A zatiaľ čo sa niektorí výrobcovia priamo zameriavajú na tuning celých vozidiel, s jej prídomkom je potom vozidlo označené (viď Brabus, Stola), tak väčšina z nich ponúka univerzálne príslušenstvo, ktoré je možné využiť pre rôzne značky vozidiel. Na svoje si v Ženeve prišli všetci, ktorí milujú rýchle kolesá a lesk nového laku. Niekedy by chcelo počuť rozvášnené valce silných motorov, ktoré by "rozpumpovali" srdce návštevníkov k vyšším výkonom.

Tento rok svojich bohov našlo niekoľko stoviek tisíc divákov. Ďalšou zastávkou na dlhé "trate" je New York a aprílová auto show, kde sa objavia tvary v americkom pojatí a "musclecars" v tej najčistejšej podobe.


Poznáte aj vy tento výnimočný autosalón? Boli ste ju už niekedy navštíviť? Hlasujte:Viac o tomto švajčiarskemu autosalóne sa dozviete na stránkach organizátora:

GENOVA AUTO SALON


Viacej informácii k tejto výstave vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk
zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!Tento dokument bol prečítaný 8573x    hodnotenie: 33/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt