support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

ZEDER – mechanické zabezpečenie auta najväčšieho kalibru !

ZEDER – mechanické zabezpečenie auta najväčšieho kalibru !

16.Mar.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

O bezpečnosti našich motorových miláčikov sa toho nahovorilo už mnoho. Nie je nič horšie, než sa ráno prebudiť, pozrieť von oknom a s údivom zistiť, že auto je preč. Alebo stačí si len odbehnúť do obchod, a ak vám šťastie v ten deň nepraje, domov pôjdete pešo :( S vývojom automobilového sveta vznikali a vyvíjali sa tzv. dlhoprstí, alebo laicky povedané - automobiloví zlodeji. Možno potešujúcou správou je fakt, že na svete sú jedinci, ktorým táto nepríjemná skutočnosť nebola ľahostajná. Vďaka nim existuje na svete množstvo zabezpečovacích zariadení, napríklad stará známa „hokejka“. Azda najznámejšie firmy ako Construct a Defend Lock, si kvalitou svojich produktov držia popredné miesta v auto-bezpečnosti. No stačí trochu „posurfovať“ na internete a naďabíte na rôzne videá a články, ako obísť napríklad zábezpeku riadiacej páky. Doba sa však mení a s ňou prichádza nový druh mechanickej bezpečnosti vozidiel s názvom Zeder.

ZEDER – MECHANICKÝ ZABEZPEČOVACÍ SYSTÉM


Zeder Lock mechanický zabezpečovací systém
Ako by sa dala charakterizovať firma Zeder pár slovami? „Zabezpečenie riadiaceho systému (volant, riadiaca tyč)“. Je všeobecne známe, že ostatné techniky, ako napríklad zabezpečenie riadiacej páky alebo elektronické blokovanie štartéra, sa v dnešnej dobe dajú ľahko prekonať. Aj preto prišla firma Zeder, pochádzajúca z bývalej Juhoslávie z Belehradu, práve s týmto systémom zabezpečenia. Volá sa Zederlock.
„Vojna“ medzi zabezpečovacími firmami a zlodejmi áut nemá konca. Firmy sa nemilosrdne snažia vyvíjať stále nové a nové metódy ochrany vozidiel či už mechanické alebo elektronické, no častokrát sa pred zlodejmi vyskytnú len na veľmi krátky čas.

Firma Zeder existuje približne (iba) 2 roky, no za ten čas si po celom svete získala množstvo priaznivcov, či ide o poisťovne alebo samotné ministerstvá dopravy najrôznejších štátov, pričom ich systém uzamknutia riadenia je patentovaný a schválený certifikátmi v celej EÚ.

Systém Zederlock sa momentálne montuje, okrem domácej pôdy, aj v krajinách Taliansko, Španielsko a potešujúcou správou je fakt, že montáž sa dá uskutočniť aj na Slovensku. Teraz vám popíšeme, ako systém Zederlock funguje.

ZEDER A JEHO FUNKCIA


Zeder Lock prierez mechanickým zabezpečovacím systémom
Zederlock vychádza z toho, že pre pohyb auta je potrebné otáčať volantom a to bez ohľadu na to či ide samé alebo je ťahané, preto je potrebné zamedziť otočeniu volantu zlodejom. Na takmer rovnakom princípe pracujú aj staré známe „hokejky“, či sériový zámok volantu, ale tie sú účinné pre zlodejov do maximálne 15 rokov.

Obrovskou výhodou Zederlock-u je, že sa montuje napevno, priamo na tyč volantu, čím sa jeho uzamknutím zabráni volantu otáčať. Navyše, podľa výrobcu je odolnosť zariadenia voči tlaku až 6 ton, čím sa eliminuje použitie pneumatických klieští.

Pre montáž Zederlock-u je potrebné rozobrať celý volant vrátane airbagu a vybrať celú volantovú tyč. Prípadná demontáž by sa musela urobiť obdobne, čo však trvá aj niekoľko hodín a tak je tento spôsob odstavenia pre zlodeja na parkovisku nemožný. Navyše, ak je Zederlock zamknutý, volant sa bez možnosti otočenia ani nedá rozobrať.

Systém naviac obsahuje aj elektronickú časť, ktorou je blokovanie štartovania, kedy sa pri zamknutom zámku preruší dôležitý elektronický obvod. Táto časť zariadenia nie je príliš sofistikovaná, ale aj keby sa zlodejovi podarilo naštartovať, tak so zamknutým volantom môže maximálne opisovať kružnice na parkovisku. To by mu bolo asi k ničomu.

POPIS ZARIADENIA


Zeder Lock náhľad na mechanický zabezpečovací systém
To, že sa materiálmi pri výrobe nešetrilo, pocítite už po uchopení zariadenia do ruky. Zederlock je vyrobený zo silnej, no hlavne odolnej ocele a pôsobí robustným a masívnym dojmom.

V spodnej časti Zederlocku sa nachádza veľmi dôležitý prvok, ktorým je zámok. Ním sa zariadenie zamyká a odomyká, pričom zamknutím sa vysunie do vrchnej časti masívna západka, ktorá zapadne do prstenca na volante a tým sa otáčanie zablokuje.

Cez vrchnú časť zariadenia prechádza samotná volantová tyč auta, na ktorej je upevnený hrubý kovový prstenec, ktorý má z boku otvor pre západku. Pri zamknutom Zederlock-u je západka vtlačená do otvoru prstenca a tak je zamedzené otočeniu volantu. Prstenec s volantovou tyčou je uložený v dvoch zapuzdrených ložiskách, takže sťaženie otáčania volantu pri bežnom používaní je prakticky nulové, resp. pri jazde o Zederlock-u ani neviete.

Na tele zámku je pod plastovým krytom vstavaný mikrospínač, ktorý ovláda relé blokovania štartu. Zamknutím zámku sa stlačí mikrospínač, ktorý aktivuje rozpájacie relé.

KĽÚČ ZEDER


Aj keď dielenské prevedenie samotného kľúča nie je práve ako z módneho časopisu, už pohľad na jeho konštrukciu dáva tušiť, že ho vymýšľal niekto, kto dobre vie, ako sa zámky prekonávajú.

Kľúč je dutý, okrúhly bez akýchkoľvek výstupkov. Na prekonanie zámku teda nie je možné použiť tzv. trhače. Aby sa to ešte poistilo a zároveň aj zabránilo odvŕtaniu zámku, stred zámkovej štrbiny je vyplnený oceľovou tyčkou, na ktorú sa kľúč nasúva. Do zámku sa teda prakticky nič okrem Zeder kľúča nevmestí.

Kódovanie zámku je prostredníctvom viacerých otvorov dvoch rôznych veľkostí po plášti kľúča. Z hľadiska bezpečnosti zariadenia je oceniteľné aj to, že ku výrobkom neexistujú žiadne sériové čísla alebo kódy, na základe ktorých by sa dala vyrobiť kópia kľúča.

Nehrozí tak ani teoreticky, že by si niekto nechal vyrobiť kľúč bez vedomia majiteľa, lebo len majiteľ vlastní kľúč spolu s certifikátom o montáži Zederlocku a iba na základe toho, v prítomnosti majiteľa, je možné vyrobiť dodatočné kľúče.

DIZAJN


Elegancia Zederlocku rozhodne nie je niečo, čomu by výrobca venoval najvyššiu prioritu, resp. vyššiu pozornosť. Našťastie vo väčšine áut je zariadenie ukryté tak, že nenarúša letmý pohľad do interiéru, čiže ho takmer nie je vidieť. Pri niektorých autách je však časť zámku viditeľná viac, čo detailistom môže trochu prekážať. Výrobca na seba nenechal dlho čakať a otázku viditeľnej nevkusnej časti systému vyriešil zmenou dizajnu, kde celá viditeľná časť je lakovaná v čiernej matnej farbe, takže ešte viac splýva s interiérom vozidla.

ÚČINNOSŤ


Ak berieme do úvahy samotný princíp zabezpečenia a odolnosť zariadenia voči pokusom o prekonanie, hodnotíme Zederlock ako najúčinnejšie mechanické zabezpečovacie zariadenie.

BEZPEČNOSŤ


Zeder Lock náhľad na mechanický zabezpečovací systém
Pri zamykaní a odomykaní volantu je veľmi dôležité, aby nemohlo dôjsť k jeho samovoľnému uzamknutiu, najmä počas jazdy.

Zederlock túto časť vyriešil veľmi dobre v zmysle konštrukcie západky, ktorá je tak proti náhodnému uzamknutiu volantu istená rovno trikrát. Jednak je zariadenie montované vždy tak, že západka gravitáciou padá do stavu „odomknuté“. K isteniu sa pridáva aj silná pružina vytláčajúca západku von z prstenca. A do tretice je západka po odomknutí a vytiahnutí kľúča istená aj mechanicky vo svojej spodnej polohe.

Zámky radiacej páky je možné uzamknúť aj bez použitia kľúča, len jednoduchým zatlačením strmeňa do stredového tunela. Pre uzamknutie Zederlocku je nutné použiť kľúč, čo síce znižuje komfort obsluhy, avšak si to vyžaduje práve bezpečnosť zariadenia.

Ak vám v hlave vŕta otázka, či systém Zederlock nejako ovplyvní vašu bezpečnosť v prípade nehody, môžete ostať pokojní.

Logo Slovdekra
Pravdivosť tejto odpovede 100% kryje aj test SLOVDEKRA. To, že systém je skutočne bezpečný, potvrdzujú certifikáty platné pre celú EÚ. Spoločnosť ZEDER vlastní certifikát kvality ISO 9001:2000.

ZÁVER


Zederlock má vďaka svojmu systému všetky predpoklady získať si významné miesto medzi zabezpečovacími zariadeniami. Jeho princíp a konštrukcia jednotlivých prvkov sú z hľadiska zabezpečenia auta dobre premyslené a účinné.

Jednou z významných výhod zamknutého volantu je aj fakt, že takéto auto sa nedá odtiahnuť, iba ak naložiť na odťahovku. Tento spôsob kradnutia je však pre svoju zdĺhavosť a riskantnosť pomerne ojedinelý.

Ak vo vás aj naďalej prekvitá pocit nie prílišnej dôvery, pozrite sa ešte na Zederlock-om zmarené pokusy o krádež auta. Škody síce sú (poškodený zámok dverí, vyradený imobilizér, atď.), no auto ostalo svojmu majiteľovi.

Reportáž použitia ZederlockuZEDER, s.r.o.
Clementisa 33/3
971 01 Prievidza

Montážne stredisko Prievidza
Nadjazdová 1
V areáli čerpacej stanice JET

Telefonický kontakt:
Mobil: 0905 318 561
Fax: 046 542 0846

zeder@zederlock.sk www.zederlock.sk


Prosíme záujemcov, ktorí nám zasielate otázky ohľadne Zederu a montáže cez email, aby ste nám ak je to možné a súhlasíte s tým, uviedli aj Váš telefonický kontakt. Nakoľko k nám prichádza veľké množstvo emailov, je pre nás jednoduchšie a rýchlejšie Vám zavolať a zodpovedať Vaše pripomienky telefonicky. Ďakujeme za pochopenie.

Pár ukážok montovaného systému ZEDER v rôznych značkách áut.


ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER


Pár ukážok pokusov o krádež.


ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER
ZEDER


Dokumentácie firmy Zeder:

preview
preview
preview
preview
preview
preview
preview


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 65170x    hodnotenie: 1.7/5, 142 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt