support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Xenóny – vysoká funkčnosť v noci, imidž počas dňa

Xenóny – vysoká funkčnosť v noci, imidž počas dňa

02.Mar.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Tuning – úprava, „prerábka“, prestavba či vylepšenie. To všetko sa dá zhrnúť pod toto jedno slovíčko. Každý z nás vie o čo ide. Je to zábava, je to pekné je to proste vyjadrenie Vášho individualizmu. Tuniť sa dá takmer všetko a všade. Nakoľko sa však jedná o zásahy do sériových výrobkov, nie vždy je tuning práve účelný. Tuning totiž nie sú iba veľké kolesá a pekný lak.

Xenóny (xenónové sady) si môžete objednať a zakúpiť - kliknite sem:

xenony


Xenony v aute
V tomto článku sa zameriame na osvetlenie. Nakoľko osvetlenie je dôležitou súčasťou každého vozidla. Xenóny sú svetlá, ktoré nielen vynikajúco vyzerajú, ale takisto momentálne na trhu maximálne spĺňajú požiadavky pre dokonalé osvetlenie vozovky pred autom.

V posledných dvoch, či troch rokov stali nekonečnými debatami medzi tunermi. Prestavbové xenónové kity sa v poslednej dobe stávajú častejšími v ponuke tuningových, či iných firiem, ktoré vám vedia prerobiť aj staršie auto, do ktorého sa xenóny nedávali ani od výroby. Xenóny dodajú vášmu „miláčikovi“ ten správny šmrnc, výzor vážneho auta.

Predstavte si keď idete večer po ulici a niekde v diaľke ide auto s jasným lúčom, ktorý dáva najavo, že nejde o halogénové žiarovky. Hneď viete, že sú to xenóny a že môžete čakať nejaké zaujímavé auto, už len čakáte ako sa približuje a čo to bude za „káru“.

Ale xenóny samozrejme nie sú len na imidž, je to jedna s tých úprav, ktorá vyzdvihuje bezpečnosť Vášho vozidla.

Hlavné výhody osvetlenia xenónmi:

1) zvýšenie bezpečnosti
2) zvýšenie komfortu a atraktívnosti vozidla
3) takmer neobmedzená životnosť výbojok


Xenony v aute
So xenónmi totiž vidíte v porovnaní s bežnou halogénovou žiarovkou až 3x viac a to nielen na intenzite svetla, ale aj na osvetlenej ploche pred vami.

Širší rozhľad, dlhší výhľad a svetlo, ktoré svojou intenzitou najviac pripomína denné svetlo. Je to tým, že má širšie spektrum modrej, zelenej a žltej farby, na ktoré je ľudské oko viac citlivé. A nielen vaša bezpečnosť bude vyššia, ale vaše oči budú menej namáhané.

Nočná jazda bude taká ako cez deň. Uvoľnená s veľkým rozhľadom. Už žiadne kŕčové polohy, kvôli zhoršenej viditeľnosti. So xenónmi vám skončia krušné časy, keď ste v noci museli sedieť v pozore a stále ste boli napätí, že nevidíte tak, ako by ste potrebovali.

A ako to celé funguje? To je práve ten malý zázrak, prečo sú xenónové výbojky tak „svietivé“. Xenóny fungujú na princípe intenzívneho elektrického výboju v kovových pároch halogenidov a inertnom plyne. Xenónové výbojky majú v sebe obsiahnutý plyn, ktorý je súčasťou pre to, aby mohla výbojka správne fungovať. Samozrejme, že nestačí si kúpiť iba výbojky a nasadiť do svetiel. Pred výbojkami sú riadiace jednotky, určené práve k tomu, aby bola zachovaná intenzita elektrického výboju.

Xenónové svetlá namontované v rôznych automobiloch:


Xenony v aute
Prvé prestavbové kity (sety) boli určené pre úzke spektrum svetiel. Pôvodne sa xenóny využívali iba na stretávacie svetlá a to tiež iba modely s tzv. delenou optikou (s označením H1 a H7). Dnes však v ponuke nájdeme sety až aj pre nedelenú optiku (s označením H4). Tak ako išiel vývoj dopredu aj xenóny sa pohybovali rýchlym krokom napred a prišli do ponuky bi-xenóny.

Tie dokázali svetelný lúč preniesť už aj cez diaľkové svetlá. Zo začiatku sa používala šošovka, ktorá bola vsadená do svetiel a za ňou klapka, ktorá iba menila svetelný lúč podľa potreby. Pri zapnutých stretávacích svetlách je táto klapka privretá, aby lúč nebol taký intenzívny a neoslňoval protiidúcich, ale zároveň dostatočný na to, aby ste mali ten najlepší výhľad.

Pri prepnutí na diaľkové svetlá sa táto klapka vyhne do polohy, kde sa lúč zväčší a zaberá širšie, dlhšie a vyššie spektrum svetelnosti, tak ako pri použití bežných diaľkových svetiel.

Druhá metóda je veľmi podobná, ale nepotrebuje klapku a šošovku. Výbojka sa jednoducho nahne podľa potreby osvetlenia.

Tu si môžete pozrieť bi-xenónové svetlá:Xenony v aute
Sériové žiarovky nájdete v ponuke s rôznymi intenzitami svietenia a firmy sa dnes predbiehajú, ktorá je lepšia. Xenónové výbojky sú rozdelené podľa tejto intenzity.

Táto intenzita sa označuje číslom a písmenom „K“ za ním. Napr. 4500K (asi najrozšírenejšie), 6000K, 8000K, či dokonca 10 000K, alebo 12 000K.

Čím je táto hodnota vyššia aj intenzita svietenia je vyššia. Výbojky s najvyššou intenzitou spoznáte podľa toho, že farba svetelného lúču má najviac odtieň do fialovej farby.

Xenónové svetlá sú dnes čoraz populárnejšie aj v sériových vozidlách, poväčšine si však musíte za ne ešte stále doplatiť (a to pomerne vysokou čiastkou). Takže máte na výber, či si kúpite auto už s namontovanými xenónmi, alebo máte prípadne auto, kde nie sú od výroby montované xenóny a kúpite si prestavbový kit.

Dnešné prestavbové kity sú profesionálne a nie sú v rozpore so zákonom. Sú atestované tzv. TUV certifikátom.

Takto vyzerajú xenónové kity s príslušenstvom:


Na záver môžem už iba pridať vlastné skúsenosti, ktoré sú rozhodne na jedničku. Po namontovaní xenónov do svojej „káry“ som hneď spoznal viditeľný rozdiel. Je to skutočne neporovnateľné. Nie, nepreháňam teraz, zaručene môžem povedať, že bez xenónov už nechcem jazdiť!

Pevne veríme, že sa tieto špičkové komponenty budú páčiť všetkým motoristom. Dodacie lehoty na xenónové sady sa pohybujú okolo 1 až 2 dni odo dňa objednávky, pokiaľ tieto nie sú na sklade alebo vyrobené. Pri špeciálnych objednávkach a výrobkoch na zákazku sa dodacie lehoty určujú osobitne. Na všetky tieto výrobky poskytujeme plnú záruku. Pri týchto výrobkoch sa jedná definitívne o náročnejšie aplikácie, preto vám odporúčame zveriť montáž odbornému servisu.

Pokiaľ chcete mať xenónové svetlá, musíte mať na aute namontované ostrekovače svetlometov a automatické, elektrické, gyroskopické nastavovanie svetiel. Inak takáto dodatočná aplikácia nie je schválená pre použitie na pozemných komunikáciách SR.

Výňatok z našej celkovej ponuky xenónových prestavbových sád:

Popis doplnkuMOC s DPH
H7 - H.I.D. xenónová prestavbová sada, 4300K, Philips, 3200lm, 2500h:12.980,-Sk / sada
H4 - H.I.D. xenónová prestavbová sada (xenon/halogen), 4500K, Hella, 3200lm, 2200h:14.240,-Sk / sada
H1 - H.I.D. xenónová prestavbová sada, 6000K, Blesk, Maxlux, 2980lm, 2000h:13.880,-Sk / sada
H4 Bixenon - H.I.D. xenónová prestavbová sada (Bi-Xenon), elektromagnetický systém, 4300K, Maxlux, 3000lm, 2300h:15.990,-Sk / sada
- montáž xenónových systémov do auta:už od 1.000,-Sk / auto


Kompletný cenník xenónových prestavbových sád si stiahnite tu:

preview
download
[ 1,1 MB ]

Chceli by sme vás ale upozorniť na jednu skutočnosť, že isté ceny v týchto cenníkoch už nemusia byť najaktuálnejšie. Niektoré sa pomenili smerom hore, zvyčajne ale dole. V prípade aktuálneho dopytu vás prosíme nás pre kontrolu kontaktovať.Majú podľa vás xenónové svetlá, z hľadiska bezpečnosti, zmysel v cestnej premávke? Prosíme, hlasujte:


Viac informácií k tejto novinke, použitiu xenónových systémov vo vašom aute ako aj aktuálnym cenám vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.crossrebel.com + archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Jakub Drgoň
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 47966x    hodnotenie: 130/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt