support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Nové brnenie pre Subaru Impreza od Xeigen ! logo

Nové brnenie pre Subaru Impreza od Xeigen !

25.Sep.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Čo má spoločné závodný motoristický svet a tuning? Túto otázku si môže položiť každý automobilový laik. Tí ostatní predsa vedia, že hlavnými znakmi sú performance, precíznosť a jedinečnosť. Tuning a závody typu WRC majú spoločné mnoho. V obidvoch prípadoch ide o zásah do sériového stavu vozidla, či už za účelom ho skrášliť, alebo vylepšiť. Každý vie, že v prípade WRC ide hlavne o zvyšovanie výkonu a zlepšovanie jazdných vlastností auta, pričom vzhľad auta sa prispôsobí napríklad upravenému podvozku, alebo zlepšenému saniu – teda aj výkonu. Kdežto pri tuningu sa stretávame aj čisto s optickým tuningom, performance tuningom a ich krížením. Tak či onak, v každom prípade výsledok v mnoho prípadoch ozaj stojí zato a občas máme problém rozpoznať to dané upravené auto. Avšak prečo spomínam WRC v súvislosti s tuningom? Odpoveď je jednoduchá, dnes vám predstavíme niečo, čo je po svete tak extrémne známe. Ide o japonskú beštiu a kráľa vo výkonovom tuningu, Subaru Impreza STi v prevedení aerodynamického bodykitu v štýle R-SS od Xeigen Tuning.

SÉRIOVÁ IMPREZA


Kto by nepoznal auto s názvom Subaru Impreza. Autá známe svojím sériovým výkonom, štýlovým dizajnom a predovšetkým svojou povesťou. Nie náhodou si našli uplatnenie v rely závodoch. Možno aj to bol podnet na úpravu tohto žihadla pomerne známou a naozaj odvážnou firmou Xeigen. Ale poďme pekne poporiadku.

Subaru Impreza sa vyrábala vo viacerých prevedeniach ako WRX, STi, ďalej „civilnejšie“ verzie ako GT atď. Subaru je známe pohonom na všetky štyri kolesá, čo zaručuje bezproblémovú svižnú jazdu prejazdom nielen v zákrutách, ale aj na šotolinových povrchoch, či mokrých povrchoch nielen v teréne (samozrejme za pomoci zvýšeného podvozku), ale i na bežných cestách, napr. v zime. Montovaných motorov do tejto krásky je množstvo a ako základ pre túto úpravu poslúžil buď dvojliter (GX) s výkonom 125 koní (92 kW), alebo výkonnejšia verzia WRX, dvojliter so sériovým výkonom 218 koní (160 kW) pri 5600 ot./minútu. S týmto motorom Subaru zrýchli z nuly na „stovku“ za veľmi pekných 6,2 sekundy.

SUBARU IMPREZA R-SS BODYKIT MADE BY XEIGEN TUNING


Je niekedy až neuveriteľné, aké odhodlanie nasadzujú úpravcovia najrôznejších tuningových firiem na to, aby zaujali svet a hlavne aby ukázali svoje majstrovské umenie. Vidieť ho bolo možné na Paris Tuning Show, kde Xeigen predstavil svoje snaženie v podobe upraveného Subaru Impreza v aerodynamickom kite pod názvom R-SS. Poďme sa spoločne naňho pozrieť. To čo chlapíci zo Xeigen-u spravili s týmto Subaru je ozaj fascinujúce. Tak rozsiahlu úpravu sme tu dlho nemali, a je sa ozaj na čo pozerať. Poďme pekne poporiadku.

Xeigen Subaru Impreza
Subaru dostalo nový kompletný bodykit pozostávajúci s predného a zadného nárazníka, bočných prahov a zadného krídla. Ďalej bolo obohatené o disky s brzdami, o karbónové časti, športové zrkadlá, číru prednú optiku a samozrejme aj o motorové časti (performance).

Začneme od predného nárazníka, ktorý ak si pozorne všimnete, až podozrivo podobá na nárazník montovaný na Porsche. Náhoda, alebo zámerný ťah? Charakteristický je svojimi troma veľkými otvormi s oblými líniami a rôznymi výčnelkami.

Všetky tri otvory sú vyplnené čiernym ťahokovom rovnako ako stredový horný, čo je vlastne maska chladiča. Ako som naznačil, je spojená s predným nárazníkom.

Po bokoch bumpra ešte nájdeme pár podlhovastých otvorov, ktoré slúžia na prívod chladného vzduchu k predným kotúčom. Celkovo je dizajn tohto predného nárazníka unikátny a na človeka pôsobí výrazne športovým a dravým dojmom. Taktiež je tvarovaný pre dokonalé prúdenie vzduchu, pričom jeho tvar bol testovaný v aerodynamickom tuneli.

Ani bočné prahy sa nedali "zahanbiť". Tvarované sú tak, aby ladili s líniami bočných strán auta a zároveň aby nepôsobili rušivo. Podarilo sa im to na jednotku! V ich zadnej časti je umiestnený otvor, ktorý slúži na prívod chladného vzduchu k zadným kotúčom. Takou čerešničkou na torte sú ešte nálepky firiem podieľajúcich sa pasívne na tejto úprave, umiestnené na predných dverách.

Fotogaléria upravenej Imprezy v štýle aerodynamického bodykitu R-SS Xeigen:Xeigen Subaru Impreza
Zadný nárazník je ďalším unikátnym kúskom firmy Xeigen. Už pri prvom pohľade naň je badateľná jeho precíznosť pri výrobe a dbanie na každý detail. Po bokoch vytŕčajú dva výčnelky, ktoré jemne pripomínajú žraločie plutvy naopak. Hneď vedľa nich viac dovnútra sú umiestnené dva nerezové športové výfuky s tzv. "eye - catch style", čo je vlastne viacfarebné ukončenie výfuku.

Pri pohľade na tieto výfuky mi behá mráz po chrbte, keď si predstavím, ako znejú. Pritom mám stále pred očami Toyotu Supru práve s takýmito výfukmi. V strede zadného nárazníka sa ešte nachádza otvor vyplnený čiernym ťahokovom, ktorý slúži ako dekor. Veľmi premyslený dizajn tejto časti bodykitu.

Zaujímavým a pre oko lahodným prvkom zadnej časti je športové krídlo. Pri jeho výbere si dali úpravcovia ozaj veľmi záležať. Pekným kúskom sú "nohy" tohto krídla, ktoré svojím tvarom pripomínajú "custom parts", ktoré si vyrábajú chlapci OC Choppers :-). Nič v zlom, pretože je to ozaj unikátny kúsok. Samotné krídlo je z karbónu, čo len dodáva na zmysle tohto auta ako aj úpravy samotnej. Tiež sa patrí spomenúť jeho tvar, ktorý je viac než krásny. Priznám sa, je to jedno z mála krídel, ktoré ma naozaj zaujalo!

Na svoje si prišli aj predné svetlomety, ktoré sú číre a podklad je z karbónu, a takisto boli namontované aj športové spätné zrkadlá so zabudovanými smerovkami. Príjemným prvkom je tiež zavarenie kľučiek zadných dverí. Iste ste si všimli zaujímavé lakovanie. Bielo-čierne. Avšak pri bližšom skúmaní zistíte, že vrchná časť je síce čierna, ale predná kapota, strecha a kufor sú z karbónu. Na prednej kapote sú ešte zretelné otvory, ktoré majú zabezpečiť lepšie chladenie motora. Tu vidno, že Xeigen to myslel s touto úpravou ozaj vážne.

Posledným krokom tejto úpravy boli disky spolu s kotúčovými brzdami. Brzdy sú od renomovanej firmy Brembo, ktoré toto Subaru určite využije na maximum. Disky sú od firmy Voltec, s označením Barracuda T5 Voltec.

Fotogaléria z výstav Subaru Impreza R-SS od švajčiarskeho Xeigen:Krátke promo-video k Subaru Impreza R-SS od firmy Xeigen:

preview
download
[ 3,9 MB ]

Tak čo na to poviete? Podaril sa tuning na Subaru Impreza v podaní Xeigen? Nech sa páči, hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Xeigen, tak navštívte našu podstránku:

Xeigen tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky Subaru vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Subaru tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 31079x    hodnotenie: 117/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt