support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Moderný diabol v tele klasiky - Weineck Shelby Cobra 780 cui Limited Edition Moderný diabol v tele klasiky - Weineck Shelby Cobra 780 cui Limited Edition logo

Moderný diabol v tele klasiky - Weineck Shelby Cobra 780 cui Limited Edition

24.Jan.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnešný svet je doslova preplnený novými trendmi, vymoženosťami a modernými vecami. O chvíľu budeme nosiť mobilné telefóny zabudované v ruke a zohnutím ukazováka začneme hovor. To sa týka aj autosveta, v ktorom vládnu žhavé novinky a najmodernejšie technológie. Nie že by toto všetko bolo zlé, ale pri tomto „modernom zhone” sa niekedy zabúda na „tú” klasiku. Klasiku na štyroch kolesách, ktorá sa pred niekoľkými desiatkami rokov premávala po cestách a dobývala naj rebríčky výkonnosti. Boli to autá, ktoré boli na vtedajšiu dobu najvýkonnejšími cestnými autami a pritom vyvolávali nejedno zatajenie dychu pri pohľade na nich.

Za všetko stačí spomenúť napríklad ´69 Dodge Charger RT alebo Shelby Cobra CSX 4000. Tieto zvučné názvy ostali „iba” v hlavách a srdciach mnohých z nás. Ale aj v dnešnom svete sa nájdu ľudia, ktorí nechcú len spomínať, ale taktiež chcú túto nikdu neumierajúcu klasiku „postaviť” opäť „na nohy”. Reč je konkrétne o chlapcoch z firmy Weineck Engineering, ktorí sa pustili do prestavby niekedy najslávnejšieho klasického roadsteru - Cobry. Poďme sa pozrieť na ich výsledok, ale najprv kúsok z histórie Cobry...

HISTÓRIA SHELBY COBRA


preview
Všetko sa to začalo v roku 1923, keď sa v americkom meste Leesburg v štáte Texas (USA) narodil chlapec s menom Carroll Shelby. Nikto vtedy ani len netušil, že tento budúci muž bude „krajcom” z automobilovej histórii, a jeho meno budú niesť najslávnejšie roadstery sveta.

Carroll bol obyčajný chlapec, ktorý študoval, bojoval vo vojne, a neskôr sa uchytil v „zvieracom” biznise. Po pár rokoch nechal tento koníček a začal žiť ako farmár s veľmi zaujímavým koníčkom – pretekár.

preview
Carroll Shelby závodil s láskou a bolo vidieť, že má autá naozaj rád. Postupne vyhrával a v roku 1954 sa stal profesionálnym závodníkom. Postupne sa stal veľmi populárny a na prelome rokov 1956 a 1957 získal ocenenie časopisom Sports Illustrated ako "Sports Car Driver of the Year".

Carroll Shelby mal vždy sen postaviť si svoje vlastné auto. Vždy si kreslil a skúšal ako by malo vyzerať. Nakoniec mu našiel aj meno – „...bude sa volať Cobra”, ako kedysi povedal. Vtedy sa to všetko začalo. Jeho prvé auto, ktoré kedy vôbec postavil bol model známy pod názvom CSX 2000, alebo ako ju sám nazval - „Cobra”. ”Narodila” sa s motorom V8 od automobilky Ford. Odvtedy sa začala písať história značky Cobra. Ďalšími autami z dielne Cobry bola 427 S/C Cobra, Cobra 289, Shelby GT 350SR, GT 500E „Eleanor”, ...

KLASICKÁ SÉRIOVÁ COBRA


Ako základ pre toto dielo poslúžila ´65 Shelby Cobra 427, ktorá bola vtedy nekompromisne najlepším roadsterom, aké kedy chodili po cestách. Ľudí priťahoval nielen svojim výzorom, ktorý bol vtedy určite výnimočný, ale taktiež výkonom. Ten bol ozaj enormný. Poháňal ho osemvalcový motor Ford V8 o objeme 7 litrov a s výkonom 425 konských síl (362 kW, sériových) pri 6500 ot./minútu! To už je čo povedať. Pohyboval sa pomocou 4-stupňovej manuálnej prevodovky a "maximálka" sa zastavila pri hranici 266 km/h. Z 0-100 km/h zrýchlil za 4.2 sekundy. Tieto údaje hádam hovoria samé za seba. Toto auto bolo, a ešte aj je ozajstným „žihadlom”, ktoré sa bude ešte dlho pretekať s vetrom, lebo na to naozaj má!

Takto vyzerá sériová Shelby Cobra 427:ÚPRAVENÁ „AMERIKA” PO NEMECKY


Weineck Cobra 780 cui Limited Edition
O tento majstrovský kúsok sa postarala nemecká firma Weineck Engineering, sídliaca v malej obci Bad Gandersheim. Bratia Claus a Jens Weineck-ovci z tejto firmy sa zaoberajú kompletnou úpravou motorov a ich následným montovaním do vlastnoručne upravovaných áut. Treba povedať, že to, čo vytvárajú je naozajstná sila pod kapotou!

To čo týto dvaja bratia vytvorili je niečo nové, čo tu ešte asi ani nebolo. Vytvorili najvýkonnejšie a najrýchlejšie akcelerujúce cestné vozidlo na svete. Je ním legendárna Cobra 427 s „novým” menom Weineck Cobra 780 cui Limited Edition. Hovorí sa mu taktiež “Ultimatívny”.

Bad Gandersheim je malé mestečko v Nemecku, ktoré je symbolom oddychu, relaxácie a centrom liečenia. Väčšinou tu panuje pokojné ticho sem tam prerušené nejakým krikom alebo zaštebotaním nejakého vtáka. Na prvý pohľad pekné miesto na oddych, ale „nie všetko zlato sa ligoce”. V tomto mestečku sa nachádza niečo výnimočné, niečo, čo bežné oko nevidí a bežné ucho nepočuje. Je to 1100 koní „zatvorených” pod kapotou jedného z najpodivuhodnejších (v dobrom slova zmysle) áut všetkých čias.

Keď sa k nemu človek ešte len približuje, do očí mu hneď udrie nesmierne veľký nasávací otvor na prednej kapote, ktorý sa má starať o prívod chladného a čerstvého vzduchu k tomuto jedinečnému motoru. Pritom nasávacie otvory je vidieť takmer po celom aute, ale „tento” gigantický si vyžaduje pomocnú techniku.

Srdce tohto dravca tvorí motor V8 s objemom enormných 13 litrov (780 kubických palcov). Nie je bežné vidieť a hlavne počuť takého “giganta” v akcii. Motor dosahuje najväčší výkon (1100 koní) pri 7000 ot./minútu, pričom maximum je 8000 otáčok. A meranie tejto hodnoty slúžia prístroje Smith, ktoré ale museli byť modifikované, pretože nestíhali „registrovať” tak enormný a hlavne rýchly nárast výkonu.

Weineck Cobra 780 cui Limited Edition
Pri tomto aute treba mať telo a hlavu v dokonalej symbióze. Dá sa povedať, že myšlienky vo vašej hlave musia byť rýchlejšie ako pohyb vašich očí, rúk a nôh. Kto si v tomto nie je istý, nech sa radšej drží ďalej. Pri zošliapnutí plynového pedálu sa zákruty približujú rýchlejšie, ako je v reáli vôbec možné.

Čo sa však deje, ked vsuniete kľúčik do štartéru a jemne ho pretočíte. Tu končia všetky myšlienky a čas sa pomaly zastaví. Do uší sa vám „vleje” nesmierne dravý zvuk motora, ktorý sa tlačí von cez dva obrovské titánové výfuky trčiace spod bočných prahov. To čo budete počuť, sa nedá opísať slovami. Je to niečo, čo má ďaleko od bežného slova zvuk. Je z toho cítiť ten ohromný výkon, ktorý máte v rukách len a len vy. Vy si poviete, koľko 98-oktánového paliva chcete vtlačiť do priestoru valcov. Je iba na vás ako naložíte s týmto „monštrom”.

Ale treba si uvedomiť absenciu bezpečnostných systémov ako sú ABS, ASR a ESP. Upokojiť vás môžu len brzdy Brembo s vnútornou ventiláciou a trubkový rám s priemerom 4 palce, na ktorom je postavené samotné auto a ktorý dokáže absorbovať sily produkované motorom. Aby ste sa cítili čo najbezpečnejšie, všetky časti zavesenia kolies sú vyrobené z vysokokvalitného hliníku a titanu a zadná náprava je vybavená 75% diferenciálom s obmedzeným sklzom.

Pritom pohonné ústrojenstvo a zadná náprava boli navrhované pre krútiaci moment vyše 2000 Nm. Treba sa veľmi dobre rozhodnúť, čo spravíte. Majte na pamäti, že tento stroj si dá „300-vku” za 10 sekúnd !!!. Tu končia všetky žarty a pomaly treba brať všetko veľmi seriózne. Treba si ho získať, prihovoriť sa mu, aby ste si získali jeho dôveru. Treba ho rešpektovať.

Auto sa nesie na trojdielnych „old-schoolových” 18-palcových kolesách Weineck s rozmermi 255/40 ZR18 vpredu a 315/35 ZR18 vzadu. Ak so doň posadíte, ucítite pod sebou tú najlepšiu britskú kožu, ktorou sú potiahnuté celé sedadlá. Pritom farbu interiéru aj kože si každý zvolí takú, aká sa mu páči. Zvyšok priestoru pre pasažierov je pokrytý velúrovými kobercami. Aby vám nenapršalo dovnútra, máte k dispozícií látkovú strechu, s ktorou sa budete chrániť nielen vy, ale aj váš interiér.

Obrázky nadupaného športiaka s visačkou Weineck:


Ak by ste mali záujem o tento skvost, mali by ste sa poponáhľať. Firma Weineck totižto plánuje vyrobiť iba 15 kusov !!!. Ak by ste boli šťastným majiteľom, dostanete aj kompletnú dokumentáciu tejto Cobry a taktiež certifikát s poradovým číslom automobilu.

Ak sa chcete voziť, mali by ste byť s týmto diablom veľmi dobrí kamaráti, pretože sadnúť si za volant tohto stroja si vyžaduje jednak riadnu dávku odvahy, a taktiež to znamená presun do inej dimenzie, v ktorej neexistujú hranice. Je skvelé, že na svete sú ľudia, ktorí nezabúdajú na tieto klasiky, akým je aj roadster Shelby Cobra. Nielen že tým oživujú najpopulárnejšie vozy minulých čias, ale zároveň vzdávajú hold jednému z najväčších výrobcov športiakov na svete, akým pán Carroll Shelby určite je!

Táto “americká klasika” je v motoristickom svete absolútnym kultom, nemohli sme preto nepripraviť k tomuto článku aj nejaký ten wallpaper, teda pozadie pre váš monitor. Dúfame, že bude skrášľovať vašu pracovnú plochu na počítači. Ak si neviete rady ako vložiť resp. inštalovať takéto pozadie na vašu obrazovku monitora, tak nás prosím kontaktujte, radi vám pomôžeme. Pozadie sme pre vás pripravili v troch rozlíšeniach.

Wallpaper s námetom “Weineck Cobra 780 cui Limited Edition”:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo hovoríte na úpravu Shelby Cobra 427C od firmy Weineck? Prosím, hlasujte:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Weineck, tak navštívte našu podstránku:

WEINECK


Viac informácií k tejto novinke, ostatným úpravám firmy Weineck ako aj k legendárenj Cobre vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Peter Kuttner

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 17766x    hodnotenie: 59/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt