support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Volkswagen Polo R WRC vstupuje do sveta rally

09.Jun.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Jednej z dlhodobo najväčších svetových automobiliek sa len nedávno podarilo rozvíriť pokojné vody motorizmu hneď dvomi správami. Tou prvou je informácia o tom, že Volkswagen hodlá v roku 2013 vstúpiť do sveta rally a to konkrétne prostredníctvom svetoznámeho šampionátu WRC a tou druhou je to, že verejnosť sa dočká doteraz najvýkonnejšieho modelu Polo s prívlastkom R. Poďme však pekne postupne.

VW Polo R WRC zabojuje s výkonom okolo 300 koní

Lavínu rôznych špekulácii spustili prvé neoficiálne fotografie nového rallye špeciálu, Volkswagen Polo R WRC, ktorý sa do náročných bojov o titul pustí o už o dva roky. Neskôr sme sa dočkali aj potvrdenia z oficiálnych zdrojov, kedy predstavitelia automobilky zároveň upresnili aj zopár technických špecifikácii.

vw polo r wrc

Ako môžeme vidieť na priložených snímkach, Volkswagen vsadil na tradičné rallye úpravy karosérie, toto špeciálne Polo je omnoho nižšie položené, zároveň je však širšie a pedantne aerodynamicky prispôsobené. Pod kapotou nájdeme 1,6 litrový turbom preplňovaný štvorvalec s veľmi solídnym výkonom zodpovedajúcim hodnote 220 kW/300 koní a kalibrovanou jednotkou ECU špeciálne pre jeho potreby.

vw polo r wrc

Pohonný agregát spolupracuje so sekvenčnou prevodovkou a samozrejmosťou je v tomto prípade aj pohon všetkých štyroch kolies. Automobilka sa podľa svojich strategických plánov a vyčlenených finančných prostriedkov plánuje zúčastňovať všetkých významných svetových podujatí minimálne do konca roku 2015, takže velikáni v oblasti rallye ako napríklad Citroen, by sa mali mať určite na pozore.

vw polo r wrc

O Volkswagen Pole R WRC vám pritom zatiaľ nevieme povedať nič viac, automobilka bude ešte celý budúci rok dokončovať jeho vývoj a svoju novinku bude veľmi podrobne testovať, je teda dosť možné, že favoritom sezóny 2013 v seriály WRC bude práve Volkswagen.

vw polo r wrc

Výroby sa dočká aj „civilnejšie“ Polo R

Druhou potešiteľnou správou, ktorá vzápätí prenikla na verejnosť je aj to, že Volkswagen chystá výrobu doteraz najvýkonnejšej varianty modelu Polo, ktorá bude vyhádzať priamo z WRC verzie a za svoje typové označenie dostane už tradičný prívlastok R. Očakávať samozrejme nemožno až také rozsiahle úpravy ako je tomu v prípade rallye špeciálu, no pod kapotu sa zrejme dostane veľmi podobný preplňovaný štvorvalec, od ktorého síce určite nemôžeme očakávať 300 koní, ale i tak si trúfame odhadnúť, že pôjde o ozajstného trhača asfaltu. V oveľa miernejšom duchu sa bude niesť aj bodykit a spracovanie karosérie, ktoré bude skôr vychádzať z jeho väčšieho brata - Golfu R. Či sa Polo R dočká aj pohonu všetkých štyroch kolies je taktiež ešte nie celkom jasné.

vw polo r wrc

Informácia o uvedení tejto verzie je o to prekvapivejšia, keďže len minulý rok rozhodla automobilka o tom, že pre Polo R nie je v súčasnej ponuke modelov priestor. Situácia sa teda nakoniec ukázala inak a do budúceho roku, kedy by malo mať Polo R svoju premiéru, sa určite dozvieme množstvo odpovedí na otázky, ktoré si dnes ešte nemôžeme trúfať zodpovedať.

vw polo r wrc

vw polo r wrc

vw polo r wrc

Váš názor na Volkswagen POLO R WRC ?


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS:

GLOBAL AUTO NEWS


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 24056x    hodnotenie: 9/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt