support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

VW Touareg, Porsche 996 Turbo, Ford GT a Maserati MC12 XX od Edo Competition !

VW Touareg, Porsche 996 Turbo, Ford GT a Maserati MC12 XX od Edo Competition !

14.Jun.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Portfólia tuningových firiem sa čoraz viac rozširujú bez ohľadu na to, o aký typ automobilu ide. Je jedno či je to kombíčko, sedan, SUV alebo kupé, o všetky autá je minimálne rovnaký záujem. Sme zvyknutí na to, že Nemecko je krajina neobmedzených aspoň čo sa týka automobilovej scény. Nezáleží na tom, či ste majiteľom športového kombíčka alebo nekompromisného čistokrvného športiaka, Nemci upravia čokoľvek. Jednou z takýchto firiem je aj špecialista prevažne na rýdzo športové vozy typu Lamborhini Gallardo, Aston Martin DB9, Porsche GT2 RS, atď. Nie nadarmo sa hovorí, že Nemci sú tuningoví blázni a povedať to pokojne môžeme aj o rodnej firme Edo Competition, ktorá do boja vyslala hneď štyroch svojich zástupcov, Porsche 996 Turbo, VW Touareg, Ford GT a Maserati MC12. Silnejšia zostava už ani hádam byť nemohla.

EDO COMPETITION


Za všetkým stojí vášnivý nemecký motorista Edo Karabegovic, ktorý po určitom čase strávenom v istej dielni Ferrari na juhu Nemecka a čase strávenom cestovaním po svete s rôznymi pretekárskymi tímami, získal dostatočné skúsenosti a znalosti na to, aby sa mohol pustiť do vlastného remesla. Rok 2001 bol prelomový, pretože bol to rok, kedy sa zrodilo špeciálne Porsche 996 GT3-R. A tento moment odštartoval tuningovú dráhu tejto nemeckej firmy - Edo Competition.

Už dnes má táto firma na konte viac ako 20 upravených vozidiel tých najvyšších vrstiev. Dnes sa s vami chceme podeliť o jedno kvarteto, ktoré rozhodne stojí za to.

EDO COMPETITION VOLKSWAGEN TOUAREG


Edo Competition VW Touareg
Toto luxusné SUV hádam netreba predstavovať nikomu. Touareg je na svete už niekoľko rôčkov, no záujem o neho príliš neklesá a to isté platí aj o tuningových firmách. Na svete existuje už nejedna upravená verzia tohto „teréniaka“. No až do tejto chvíle sme sa bavili o „starej“ verzii.

Nie je to tak dávno, keď bola svetu predstavená vynovená verzia populárneho VW Touareg. A onedlho sa objavil prvý opticko-performance paket pre tohto nováčika.

Zvonku sa upravený Touareg od toho sériového líši výrazným čierno-červeným lakovaním. Prechod medzi červenou, ktorá začína na prednej časti a čiernou je riešený postupným miznutím červenej farby prostredníctvom napodobenia ťahov štetcom. Neviem prečo, ale takáto farebná kombinácia mi k auto nesmierne pasuje. Úpravcovia ozaj vedeli, čo chcú dosiahnuť.

Exteriér + interiér
Dizajn, resp. úprava exteriéru nebola riešená náročnou cestou, úpravcovia stavili skôr na športovú decentnosť.

prednej časti sa na nárazníku vyníma nový spodný diel firmy GFK, ktorý obsahuje veľký stredový otvor na prívod vzduchu ku chladiču motora a dvojicu krajných s integrovanými hmlovými, resp. dennými svetlami a samotná chrómová maska chladiča. Takmer všetky otvory sú vyplnené tmavým ťahokovom. Aj málo je niekedy veľa.

Na bok auta pribudli iba maximálne decentné prahové lištychrómové pláty na všetky dvere. Môže sa zdať, že je to málo, no prahové nástavce dokonale pasujú k štýlu a hlavnej podstate tohto SUV. Agresívnejšie prvky by sa vymykali so symbiózy auto-štýl. Zadná časť je charakteristická difúzorom so stredovým otvorom a štvoricou okrúhlych koncoviek výfuku s priemermi 89 mm, ktoré vychádzajú z nerezového cat-back systému pre ostrejší zvuk. Takto dá Touareg zaručene o sebe vedieť.

Drobnosti ako hliníkový pedálový set sú viac-menej samozrejmosťou.

Performance
Úprava motora akéhokoľvek vozidla dáva jasne najavo, že úpravcom sa máli to, čo je od výroby dané pod kapotou. V každom motore sa skrýva skrytý potenciál a dvojnásobne to platí o VW Touareg. Úpravou riadiacej jednotky a osadením športového filtra zdvihli úpravcovia výkon 5-litrového 10-válca TDI o pekných 70 koní.

Zvýšenému výkonu sa pri samotnej úprave musel podrobiť aj podvozok. Namiesto sériových diskov putovali nové dvojfarebné trojdielne prepletané disky s rozmermi 10,0x22 palcov s obutím 295/30R22, za ktorými sa vyníma nová brzdná sústava s taniermi o veľkosti 360 mmšesťpiestikovými strmeňmi. Svoje miesto si vydobyl aj výškovo nastaviteľný vzduchový podvozok.

EDO Competition Volkswagen Touareg :EDO COMPETITION PORSCHE 996 TURBO


Edo Competition Porsche 996 Turbo
Vozidlá Porsche sú odjakživa symbolom maximálnej športovosti, akú môžeme v motoristickom svete nájsť. Keď Ferdinand Porsche postavil svoj prvý automobil, určite ani v duchu nepomyslel na to, že onedlho budú jeho autá jedny z najuznávanejších športiakov na svete. Rodina Porsche sa rozširovala veľmi rýchlo a neustále priberala nových a nových členov. Jedným z nich je aj výkonné Porsche 996 Turbo, do ktorého sa s chuťou pustil tím firmy Edo Competition.

Všetko to odštartovalo výrazné červeno-čierne lakovanie, ktoré je identické s lakovaním v prípade upraveného Touarega. Každý nech si vytvorí vlastný názor na to, či takýto štýl prevedenia hodí ku charakteru tohto nemeckého auta.

Dizajn
Keďže autá Porsche sú už od výroby hrdými majiteľmi aerodynamických prvkov so značnou dávkou športovej exkluzivity, chlapci z Edo Competition do toho radšej nešprtali. Dokonalé sa ešte viac zdokonaliť nedá. A tak len „zľahka“ pribudol spodný spojler pod predný spojler, ktorý svojím aerodynamickým tvarovaním vytvára príjemný súlad so zvyškom prednej časti.

A že auto vyzerá agresívnejšie, hádam ani netreba spomínať. Pre potreby výkonnejšieho motora boli ešte osadené ochranné mriežky do všetkých predných otvorov. V jednoduchosti je proste krása.

Performance
Viac sa toho udialo v útrobách tohto nemeckého žihadla. Aj tu sa ozvala chuť po väčšom výkone, pretože sériových 420 koní sa úpravcov očividne zdalo málo. Na podnet tejto skutočnosti putovalo pod kapotu výkonnejšie turbo a športový filter BMC-Sport. Výsledkom bol vyšší výkon a to nielen vďaka týmto zmenám. Pribudol aj výkonnejší výfukový systém, ukončený štvoricou mohutných koncoviek, pre potreby väčších dávok splodín, športová spojka a vylepšená samotná prevodovka. Výsledok – impozantných 585 koní (438 kW) pri 6790 ot./minútu. S tým sa už dajú robiť divy :-).

Bezpečnosť nadovšetko. Táto veta je heslom azda každej tuningovej firmy a v Edo Competition sa pod týmto rozumie výškovo nastaviteľný vzduchový podvozok a výkonné kotúčové brzdy. Vpredu sa jedná o dierované kotúče o veľkosti 370 mm so šiestimi piestikmi a vzadu ide o 342 mm kotúče so štyrmi piestikmi. Svoje miesto si našli aj krásne a pomerne veľké disky obuté do „nízkoprofilákov“ 245/35R18 vpredu a 315/30R18 vzadu. Ide o 18-palcové trojdielne disky lakované načierno s rozmermi 9.0x18 vpredu a 12x18 vzadu. Samozrejmosťou je aj systém kontrolujúci tlak v pneumatikách. Mňam :-).

EDO Competition Porsche 996 Turbo:EDO COMPETITION FORD GT


Edo Competition Ford GT
Slovo Ford v nás evokuje mnoho. Americká sila, krása, precíznosť a tradícia. Henry Ford bol a bude jeden z otcov všetkých automobilov sveta, nielen tých dnešných. Jeho prvé autá sa stali legendami, ktoré asi budú večne živé. Ford vedel, čo ľudia chcú a preto robil to, čo mu šlo najlepšie – navrhoval a staval automobily. Napríklad Ford Mustang hovorí za všetko.

Ford GT sa veľmi rýchlo stal populárnym, keď jeho odrazovým mostíkom bol revolučný Ford GT40. Závodný voz so všetkým, čo k nemu patrí, určený na bežné cesty. Perfektná kombinácia. Firma Edo Competition si bola vedomá, o čom toto auto je, a preto k nemu pristupovala s istou dávkou rešpektu, čo sa prejavilo na rozsahu úpravy.

Úpravcovia sa zamerali predovšetkým na zvýšenie výkonu. Treba povedať, že sa im to podarilo na jednotku a nárast o 60 konských síl docielili vďaka preprogramovanej eletronike a 200-bunkovému športovému katalyzátoru. Pribudol aj nerezový cat-back systém s väčšími koncovkami. Takisto ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch, aj tu nájdeme nastaviteľný podvozok, resp. nezávislé nastavovanie tlmenia.

Auto je ešte „vyzdobené“ trojdielnym karbónovým krytom motora, špeciálnym zadným krídlom a osadený bol aj systém kontroly teploty a tlaku každej pneumatiky samostatne.

EDO Competition Ford GT:TAKÉ „OBYČAJNÉ“ MASERATI MC12


Už vás nudí neustály pohľad na tie isté superšportiaky ako napríklad Ferrari Enzo alebo Bugatti Veyron? Tak sa skúste pozrieť na niečo staro-nové, o čom sa tak často, resp. v takej miere "nehovorí". Kráľovská korunka v znaku a povesť športovej beštie – Maserati. Autá, ktoré sú symbolom výkonu, športovej elegancie a veľmi vhodné sú do rôznych automobilových zbierok :-). Navyše Maserati začal fungovať ešte skôr, než tak známe a „komerčné“ Lamborghini alebo Ferrari. Maserati nikdy nevytŕčal z davu.

My sa zameriame na jedno konkrétne – Maserati MC12. Niekedy sa stane, že číslo v názve modelu auta udáva niečo, čo súvisí s motorom. Ani v prípade tohto „širokáňa“ to nebolo ináč, a číslo 12 udáva počet valcov. K tomu si predstavte objem rovných 6-litrov a beštia je na svete. Celá táto sústava dokáže vyprodukovať ohromných 623 konských síl (s krútiacim momentom 652 Nm), vďaka čomu stokilometrovú rýchlosť dosiahne sa 3,8 sekundy. Asi vás neprekvapí informácia, že tento stroj je určený iba na okruhy.

EDO COMPETITION MASERATI MC12 XX


Edo Competition Maserati MC12 XX
So situáciou, kedy sa nejaká tuningová firma pustí už do sériovo nadopovaného vozidla, sme sa už párkrát stretli. Prevažne ale išlo o známe vozy typu Porsche, Bentley atď. Edo Competition ale očividne nemá strach „zahryznúť“ sa do lahôdok typu Maserati MC12. Je to výzva s poriadnou dávkou úcty.

Firma Edo Competition sa v prípade tohto auta zamerala prevažne na tuning motora, čiže zvýšenie jeho výkonu. No povedzme si úprimne, komu stačí sériových 623 kobýl? :-D. A že nešlo o hocijakú úpravu typu „na dennom poriadku“, vás presvedčí nasledujúcich pár riadkov.

Vŕtanie 12-valcového motora zabezpečilo zvýšenie jeho objemu na konečných 6,3-litra, zároveň pribudli nové valce, piesty, vačky, olejová pumpa, výkonnejšia spojka, preprogramovaná riadiaca jednotka a kľukový hriadeľ, resp. útroby motora boli dokonale prekopané. Chýbať nesmie ani športový filter, odľahčené titánové ventily, výkonnejšie nasávanie a samozrejme kompletný výfukový systém obsahujúci nový tlmič a športový katalyzátor. V skutku rozsiahli zoznam, na konci ktorého je nielen vyšší výkon, ale aj nižšia hmotnosť o rovných 100 kg.

Keď sme začali o výkone, jeho hodnoty sa po takomto drastickom zákroku vyšplhali na srdcervúcich 800 koní (588 kW) pri 8500 ot./minútu, a teraz pozor, to všetko bez preplňovania. „Stovka“ s časom 3,3 sekundymaximálka s hodnotou 390 km/h tak nerobia problém. Myslím, že toto sú dostatočné argumenty na to, aby si zdravý človek minimálne dvakrát premyslel, či sa do tejto rakety chce skutočne posadiť ;-)

Posilnená bezpečnosť je v prípade takýchto čísel samozrejmosťou. O brzdenie sa starajú vŕtané ultra-výkonné kotúčové brzdy s rozmermi 396 mm + osem piestikov vpredu360 mm vzadu. Edo Competition taktiež ponúka adekvátne disky s veľkosťou 1920-palcov s obutím 265/35 ZR 19 vpredu a 335/30 ZR 20, lakované načierno.

Celkový šmrnc celému tomuto divadlu dodáva výrazné agresívne čierno-oranžové lakovanie, ktoré sa prehliadnuť určite nedá. Takou čerešničkou na torte je fakt, že pri kúpe MC12 XX, Edo Competition zabezpečí osobného mechanika na jeden deň vrátane dopravy z a na okruh. No nekúpte to :-).

EDO Competition Maserati MC12 XX:
Wallpaper s námetom Edo Competition Maserati MC12 XX (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Staršia verzia Edo Competition Maserati MC12 (2005) v testoch na okruhu Hockenheim:Edo Competition má vo svojej zbierke aj tento Porsche Cayenne:Čo poviete na úpravy od nemeckej firmy Edo Competition? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy EDO Competition, tak navštívte našu podstránku:

EDO COMPETITION


Viac informácií k možným úpravám áut značky FORD vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

FORD tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky MASERATI vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

MASERATI tuning


Viac informácií k možným úpravám áut značky PORSCHE vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

PORSCHE tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18038x    hodnotenie: 26/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt