support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo vw VW Beetle Hotrod - KDF Mangler - chrobák s nekompromisným výrazom logo vw

VW Beetle Hotrod - KDF Mangler - chrobák s nekompromisným výrazom

04.Mar.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Vôbec sa nečudujeme ak ste si po prečítaní názvu auta, na ktoré sa dnes pozrieme, nevedela väčšina z vás ani poriadne nevedela predstaviť, o čo vlastne pôjde. Na prvý pohľad nič nehovoriaci názov je ale označením niečoho, čo zaujme aj tých najotrlejších fanúšikov tuningu, burácajúcich motorov a áut, ktoré s tými, čo stretávame v bežnej premávke majú pramálo spoločného. A spojením všetkých týchto vecí je práve KDF Mangler, ktorý len tak niekde zaručene neuvidíte, jedine že by ste si spravili výlet do amerického štátu Ohio, kde sa tento hot rod pravidelne ukazuje na rôznych motoristických akciách. Nemusíme snáď ani spomínať, že o publikum a fanúšikov tohto projektu rozhodne nie je núdza. A po prečítaní tohto článku sa ním stanete možno aj vy.

Hneď na úvod, ešte predtým, než sa pozrieme s čím táto beštia prichádza, sa v krátkosti pozrime, čo tomuto projektu predchádzalo. Jeho stvoriteľom je Drew Strunk žijúci v americkom štáte Ohio v meste Cincinnati, za svoj život už postavil nejeden hot rod a venoval sa tiež rôznym iným prestavbám motorových vozidiel.

Drew je vyučený konštruktér a zvárač, a vďaka svojmu otcovi sa už od útleho detstva „motal“ pri rôznych montážach a technických prácach. Vývoj jeho životnej kariéry teda nebol ťažko predpovedateľný a keď sa k tomu pridala aj láska k motorizmu, tak výsledky na seba nemohli nechať dlho čakať. Teraz už ale obráťme našu pozornosť priamo na jeho najnovší počin.

beetle hotrod kdf mangler vw

Tým je kompletne prerobený klasický VW Beetle, ktorý v tomto hot rode spoznáme už len vďaka niektorým tvarom a prvkom karosérie, inak už s týmto klasickým a veľmi populárnym „chrobákom“ pochopiteľne veľa spoločného nemá. A teraz niečo k pôvodu názvu, predtým, než Drew toto vozidlo postavil si pochopiteľne musel všetko o klasických VW Chrobákoch naštudovať a zaujal ho slogan, s ktorým pôvodne automobilka uviedla tento model na trh, ten znel „Kraft durch Freude“ a aj samotný model sa svojho času označoval ako „KdF wagen“. Drew teda považoval toto označenie za celkom vhodné.

beetle hotrod kdf mangler vw

Nápad na výrobu tohto „Volksrodu“ mal Drew už zhruba pred šiestimi rokmi a dnes musíme uznať, že dlhodobé hľadanie inšpirácii prinieslo svoje plody, prestavba tohto auta trvala len 12 mesiacov a Drew na tomto aute pracoval takmer sám, nápadov bolo nakoniec, ako sám spomína tak veľa, že ho pri prestavbe aj zbrzdili, keďže mnohokrát sa dostal do situácie, kedy sa jednoducho nevedel rozhodnúť, čo tento hot rod znesie a čo už nie. Ďalšou pozoruhodnosťou je aj to, že konštruktér si dal za cieľ urobiť úpravu, čo najmenej finančne náročnou a kupovať teda, čo najmenej nových komponentov. Nakoniec to dopadlo tak, že nové sú na aute len pneumatiky, akumulátor, hadice, poistky a zopár drobností, no všetky ostatné a aj tie najpodstatnejšie časti sú vyrobené z už použitých materiálov, ku ktorým sa nie vždy bolo ľahké dostať. Práve vďaka tomu, však KDF Mangler pôsobí až rustikálnym dojmom.

beetle hotrod kdf mangler vw

Strohý interiér zameraný predovšetkým na funkčnosť je delený tyčou prevodovky ktorá sa cez zadnú časť napája priamo na prevodovú skriňu pri motore, ktorý je umiestnený vzadu na predĺženej konštrukcii. Všetko je navyše spravené tak, aby celý proces pohonu tohto vozidla bol krásne viditeľný. Keď už sme načreli do technickej stránky tohto vozu, nesmieme opomenúť pohonný agregát typu Corvair s výkonom 220 koní, ktorý pochádza zo športových bugín a niektorých závodných vozidiel. Konkrétne tento pohonný agregát bol vyrobený na zákazku v sedemdesiatych rokoch pre závodné Porsche, avšak výkonnostne nakoniec nepostačoval. O pohon sa mal pritom starať upravený agregát od Volkswagenu, no tvorcovi sa zdal byť príliš malý a nevýrazný.

beetle hotrod kdf mangler vw

Čo sa týka konštrukcie, Drew začínal takpovediac od úplných základov, sám si naprojektoval a zvaril kompletné šasi a ostatné časti skeletu, karosériu pochádzajúcu z modelu VW Beetle okrem zníženia strechy aj roztiahol, takže na oko dlhšia kapotáž nie je optickým klamom ale skutočnosťou. Čo sa týka šasi, žiadna z použitých súčiastok nebola kupovaná, ale Drew použil takpovediac „to, čo garáž dala“. Boli to súčiastky predovšetkým z Fordov zo 40-tych rokov a Buickov z rokov šesťdesiatych. KDF Mangler však ukrýva aj množstvo nápaditých prvkov, ako napríklad červenú zdobenú nádrž pochádzajúcu z úžitkového traktora – veterána, či kovové otvárače fliaš na B stĺpikoch, ktoré tu nahradili sériové smerovky.

beetle hotrod kdf mangler vw

V skratke sa dá povedať, že KDF Mangler má všetko to, čo sa od správneho hot rodu očakáva, klasický avšak veľmi pritvrdený vzhľad a techniku prispôsobenú tak, aby bol z tohto vozu doslova trhač asfaltu. Navyše, voz vďaka použitým prvkom je krásnou prezentáciou toho, čo kedysi bolo v jednotlivých dekádach vrcholom v drahších a závodných vozidlách.

Drew bohužiaľ nezverejnil žiadne bližšie informácie o zrýchlení, či ďalších jazdných vlastnostiach, ide však o novinku a tak ho bude v médiách ešte určite vidieť. Jeho stvoriteľ ale určite nechce zaspať na vavrínoch, a aj keď sa jeho KDF Mangler stal v jeho rodnom meste veľkým hitom, v súčasnosti už rozmýšľa nad ďalším podobným projektom na základe modelu Renault Dauphine. A ten tiež určite nebude posledným, Drew sa totiž ešte stále nedostal k výrobe svojho celoživotného sna, prerábky legendárneho pick-upu Datsun 220, ktorá by mala byť rovnako uletená ako jeho KDF Mangler.

beetle hotrod kdf mangler vw

beetle hotrod kdf mangler vw

beetle hotrod kdf mangler vw

beetle hotrod kdf mangler vw

Volkswagen Beetle HotRod - KDF Mangler:


Wallpaper "VW Beetle HotRod - KDF mangler" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Váš názor na tento upravený VW Beetle KDF mangler v štýle hot-rod ?


Viac informácií k možným úpravám áut značky Volkswagen vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VOLKSWAGEN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11220x    hodnotenie: 11/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt