support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Švédske Volvo C30 v podaní amerického extrémistu Evolve ! logo

Švédske Volvo C30 v podaní amerického extrémistu Evolve !

14.Nov.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Či chceme alebo nie, automobilový vývoj ide veľmi rýchlo dopredu. Takmer každý deň sa dozvedáme o tých najhorúcejších novinkách z tejto oblasti. Či ide o rôzne koncepty, štúdie alebo hoci aj najnovšie tuningové doplnky, vývoj neustále pokračuje. Nie náhodou si firmy zaoberajúce sa úpravou automobilov robia zálusk na ešte nevyrobené štúdie, akou je napríklad švédske Volvo C30. Hnacím prostriedkom takýchto firiem je predovšetkým prestíž a dobré meno v tuningovom svete. Povedzme si úprimne, ide tu o veľa. Na svete je množstvo tuningových firiem, ktoré by si zaslúžili pozornosť. Pretože to, čo robia so sériovými automobilmi sa niekedy vymyká zdravému chápaniu. Avšak treba myslieť aj na to, že aj pri všetkej odvážnosti si títo úpravcovia pestujú zmysel pre dokonalosť a čo je dôležitejšie, jedinečnosť. Nie náhodou som spomenul Volvo C30. Práve o ňom bude dnes reč. Budeme o ňom rozprávať v súvislosti s americkým úpravcom vozov Volvo, Evolve, ktorý sa zameral na toto auto z jedného jednoduchého dôvodu - chcel vytvoriť niečo, čo na svete nebude mať obdobu. Už teraz netreba pochybovať o tom, že sa mu to ozaj podarilo.

ŠTÚDIA S NÁZVOM VOLVO C30


volvo c30
Volvo C30. To je štúdia predstavená na tohtoročnej show v Paríži, ktorá má osloviť najmä mladú skupinu užívateľov. Toto Volvo v sebe ukrýva športový potenciál kombinovaný s luxusným interiérom a extravagantným, a hlavne nezvyčajným dizajnom. C30ka postavená na platforme skôr predstaveného konceptu 3CC, je určená mladej generácií, ktorá si rada užíva život a to nespútaným spôsobom a zároveň žije rušným mestským životom.

Najmenší model v segmente Volvo je aj napriek svojim malým rozmerom (dĺžka 4,25 m) dostatočne priestranný na to, aby odviezol štyroch dospelých ľudí. V kombinácii s najvýkonnejším ponúkaným motorom s objemom 2,5-litra a podporou turba, ktorý ma výkon úctyhodných 220 koní sa toto auto stáva ozajstným nespútaným živlom. Pri automobilke Volvo sme zvyknutí na vysokú pasívnu aj aktívnu bezpečnosť.

Inak to nebolo ani v tomto prípade, auto disponuje systémami ako napríklad Whiplash Protection System (WHIPS), Side Impact Protection System (SIPS) a BLIS (Blind Spot Information System), ktorý dozerá na to, aby v mŕtvom uhle vášho spätného zrkadla „nezostalo“ žiadne auto.

Automobilka Volvo počíta so 65 000 kusmi ročne a to prevažne na európskom trhu. Podľa mňa pôjde toto auto na dračku, pretože má všetko, čo nielen mladý užívateľ od svojho auta vyžaduje. Potešením môže byť tiež fakt, že sa naňho dajú už teraz zohnať celkom slušné tuingové doplnky :-). Viď firmu Evolve.

DOKONALE DOPOVANÉ VOLVO C30


volvo c30 evolve
Odvážim sa povedať, že tak razantnú zmenu tohto doposiaľ sériovo nevyrábaného auta nečakal hádam nikto. Chlapci z firmy Evolve, ktorá sa zaoberá výhradne tuningom automobilov značky Volvo, sa tentoraz ukázali vo svojej plnej paráde a zatĺkli tak jeden zo svojich najdlhších klincov.

Tento projekt bol spolu s ďalšími dvoma (Heico Sportiv & Burton Snowboards Volvo C30, ipd Volvo C30) predstavený verejnosti na tohtoročnej parížskej autoshow. Evolve je jedna z troch firiem, ktorá bola vybraná, aby upravila tento koncept švédskej automobilky. Takáto príležitosť sa nenaskytne každý deň a Evolve to veľmi dobre vedel.

Taktiež si bol vedomý mladistvého charakteru tohto auta, ktoré je navyše dizajnovo jedinečné a ozaj atraktívne. Preto chcel zachovať tento jedinečný štýl, ale zároveň chcel autu dodať nezabudnuteľný športový charakter, ktorý by sa vynímal ozaj "široko-ďaleko". A to nielen vzhľadovo, ale aj výkonovo.

Proste priniesť závodné auto na klasické dopravné komunikácie.

Prestavba tohto unikátu sa týkala tak exteriéru ako aj interiéru a performance stránky auta. Ale poďme pekne pomaly.

Exteriér


volvo c30 evolve
Exteriérové zmeny nie sú na prvý pohľad až také výrazné, ako by sa mohlo od takto rozsiahlej úpravy očakávať. Avšak sú o to viac prepracované. Už na prvý pohľad zaujme výrazné žlté lakovanie BASF Glasurit Competition Yellow v kombinácii so striebornými a čiernymi doplnkami. Tak nasledovala výmena predného nárazníka. Skôr to vyzerá, ako keby bola spodná časť nárazníka odrezaná a namiesto nej prišiel nový diel. Avšak jedná sa o custom front bumper firmy Evolve v štýle F1. Navyše pri pohľade z profilu je očividné, že nový nárazník je o niečo dlhší. Vyzerá to veľmi jednoducho, ale v svojej podstate je to veľmi efektné, pričom odkryté motorové časti len umocňujú tento dravý dojem.

Pri pojme "z profilu" ešte chvíľu ostaneme. Z jednoduchého dôvodu. Pozrite sa z boku na sériovú C30ku a na tú upravenú firmou Evolve. Že nič zaujímavé? Auto nadobúda dojem, že je to vlastne iba karoséria, bez akýchkoľvek podbehov a tmavých zákutí podvozku. Vyzerá to veľmi efektne rovnako, ako samotné auto.

Presuňme sa viac dozadu. V zadnej časti sa toho udialo naozaj hodne. V prvom rade pribudlo na vrchnú časť zadného kufra plne nastaviteľné strešné športové krídlo, ktorým sa reguluje prúd vzduchu nad autom.

Došlo tiež na funkčnú stránku auta a to v podobe premiestnenia veka tankovacej nádrže z pravej strany auta dozadu, na zadný nárazník. Nebolo to len kvôli vzhľadu, ale predovšetkým kvôli rozšíreniu zadných blatníkov, resp. vytiahnutiu o viac ako 15 centimetrov na každej strane. Okamžite sa to odrazilo na celkovom vzhľade auta. Aby toho nebolo málo, prispôsobený bol aj zadný nárazník, konkrétne širším blatníkom a veľkému difúzoru, ktorý ma zabrániť nechcenému prúdeniu vzduchu pod autom. Iste ste si všimli, že v nárazníku niesu otvory, resp. nie sú tu žiadne koncovky výfukov. To preto, lebo Evolve umiestnil konkrétne dva páry koncoviek výfukov do zadných blatníkov, vedľa zadných svetlometov. To už je čo povedať.

Čo viac dodať. Evolve chcel vytvoriť plnohodnotný športový vzhľad so zachovaním pôvodných, dizajnérsky skvostných línií a treba povedať, že sa mu to ozaj podarilo.

Fotogaléria Volvo C30 Evolve:

Interiér


volvo c30 evolve
Patričná pozornosť bola venovaná aj interiéru tohto skvostu a to nielen po vzhľadovej stránke. Hádam prvá vec, ktorá zaujme už na prvý pohľad je oceľová šesťbodová ochranná klietka s chrómovým prevedením. Navyše je doplnená o štýlové imitácie pružín s logom Evolve.

Chrómová farba (hlava riadiacej páky, atď.) doplnená o kožené, čierno-žlté prevedenie interiéru (športové sedačky, volant, atď. ) s odtieňmi grafitu je maximálnym spestrením jazdy týmto tátošom.

Navyše stredová časť palubnej dosky bola doplnená o bluetooth mobilný systém a pokrytá priehľadným plastovým krytom.

V kombinácii so sériovým audio systémom Alpine, ktorý disponuje výkonom 650W, si človek ani nemôže priať viac. Srdcom toho celého je Alpine zosilovač, ktorý živí 10 reproduktorov Dynaudio so systémom Dolby Pro Logic II Surround.

Aj tu sa chlapci z Evolve riadili heslom decentne, ale agresívne zároveň a vytvorili tak ozaj skvostný interiér jedného z najneobyčajnejších áut.

Performance


volvo c30 evolve
A dostávame sa k podstate veci - performance stránky auta. Už isto všetci viete, že sériové Volvo C30 sa pýši 2,5-litrovým turbomotorom s výkonom 220 koní. Naneštastie alebo skôr naštastie to úpravcom firmy Evolve nestačilo a tak sa bez milosti pustili do úprav srdca tohto vozu.

Na rad ako prvý prišiel samotný motor auta. Ten dostal do vena o jedno turbo (značka Garret) viac, športový filter, napojený nový ladený výfukový systém a boost managment v kombinácii s technikou Turbosmart.

Netreba zabudnúť na prerobený chladiaci systém, ktorý funguje už ako Charged Air Cooler, avšak stále s podporou sériového chladenia. S tým súvisela aj „prerábka“ potrubia. Teraz sa o horúci motorový vzduch starajú špeciálne superchladené hliníkové potrubia a hadice, ktoré dobre spolupracujú s karbónovými krytmi.

Vďaka všetkým týmto úpravám vzrástol výkon motora na úctyhodných 507 konských síl pri 6100 ot./minútu a krútiaci moment povyrástol na hodnotu 468 Nm pri 3800 ot./minútu.

Navyše, chlapci z Evolve ukázali, že sú ozajstní automobiloví machri, keď prerobili toto auto výlučne z predného náhonu na AWD (all wheel drive). Treba ešte podotknúť, že o elektronickú kontrolu AWD sa stará program firmy Haldex of Sweden. Ak niekto pochyboval, teraz je ten správny čas zamyslieť sa.

volvo c30 evolve
Pri takejto „prerábke“ nejde len o čo najväčší výkon, ale tiež treba myslieť na bezpečnosť posádky vozu. Tá bolo docielená namontovaním rozpier tlmičov pod prednou kapotou a kompletne prerobeným podvozkom. Ten vyniká dvojitým nastavením predných tlmičov Koni spolupracujúcimi so super výkonnými pružinami Eibach.

Dokonalé na tom je to, že po aktivovaní módu AWD sa automaticky nastavia predné tlmiče a to v závislosti na typu vozovky, štýlu jazdy alebo hoci aj hmotnosti nákladu v aute. Hádam ani nemusím podotýkať, že tento custom podvozok dodáva taktiež na vzhľade auta.

Kapitola sama o sebe sú disky a brzdy. Auto sa nesie na majestátnych dvojdielnych diskoch s rozmermi 19 x 9 palcov vpredu a enormných 19 x 14 palcov vzadu. Lakované sú na čierno a charakteristické sú spôsobom uchytenia na nápravy auta, ktoré poznáme z F1-ky, teda single. Tieto disky sú pritom obuté do nízkoprofilových pneumatík Pirelli Pzero Rosso s rozmermi 265/30-19 vpredu a 355/25-19 vzadu. Evolve jednoznačne vie, ako zaujať.

Brzdový systém je doslova majstrovským dielom. Pri pohľade naň, som takmer padol zo stoličky. Nielenže ma dojali predné dvojité, vzduchom chladené taniere o veľkosti 386 mm, s vyrývanými logami Evolve, ale navyše do nich hryzú 14-piestikové strmene, ktoré na to, aby sa tam vošli, obopínajú taniere presne na polovicu, čiže zaujímavých 180 stupňov. Pritom každý piestik je rebrovitý, kvôli zabezpečeniu dokonalého chladenia celého brzdného systému. Vzadu sa o brzdenie starajú taniere s priemerom 362 mm, ktoré sú brzdené 6-piestikovými strmeňmi.

Čo k tomuto dielu viac dodať. Takéto úpravy sa často nevidia a práve preto sú také výnimočné. Neostáva nám nič iné, len žasnúť nad umením dizajnérov a technikov firiem, akou je aj americká Evolve.


Wallpaper s námetom Volvo C30 Evolve si môžete stiahnuť v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Krátka video prezentácia švédskeho diabla od Evolve:Čo vravíte na úpravu od Evolve na aute Volvo C30? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy EVOLVE, tak navštívte našu podstránku:

EVOLVE tuning


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov značky VOLVO nájdete tu:

VOLVO tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15712x    hodnotenie: 2.4/5, 20 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt