support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

(2012) Nové Volvo V40 – nový dizajn a bezpečnosť pre chodcov

26.Apr.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Nové Volvo V40 je vonku a už onedlho sa začne predávať. Poďme sa pozrieť bližšie na auto, v ktorom sa po prvý raz objaví airbag pre chodcov, vedzte, že aj o ňom ešte bude v článku reč.

Autá značky Volvo sa vždy vyznačovali svojráznym dizajnom a ani v prípade novej V40 to nebude inak. Vzhľad jasne nadväzuje na súčasnú dizajnovú líniu, pribudlo zopár oblých a zatočených kriviek, ktoré dodávajú autu svieži vzhľad. Aj napriek určitej vzhľadovej „komplikovanosti“ a členitosti nemôžeme povedať, že by dizajn nového Volva V40 nebol podarený. Naopak, sme si istí, že toto auto sa bude naozaj páčiť minimálne tak ako napríklad model XC60, ktorý ohúril svojim dynamickým vzhľadom. Švédska novinka svoje korene skrátka nezakryje a už na prvý pohľad vám bude jasné z akého rodu toto auto je.

Volvo V40: hatchback alebo kombi? Čo to vlastne je?

Možno ostanete na chvíľku na pochybách do akej triedy sa vlastne nové Volvo V40 chce trafiť, už pri prvom pohľade je jasné, že to nie je plnohodnotné kombi ale v podstate je to tradičný 5-dverový hatchback (predĺžená karosárska verzia modelu C30). Automobilka označuje túto svoju novinku ako malé rodinné auto, ktoré v sebe spája výhody sedanu S40 a kombi V50. A nemusíte byť ani príliš bystrí na to, aby ste si všimli, že toto netradičné spojenie dvoch modelov do jedného naznačuje už i samotné označenie tohto modelu. Zhodnotenie vzhľadu a tohto riešenia necháme na vás, poďme sa ale bližšie pozrieť na jeho celkové rozmery, na dĺžku má 4 369 mm, široký je 2 041 mm a výšku dosahuje 1 445 mm.

Rázvor náprav v tomto prípade činí 2 647 mm. Nie je to teda ani ryba ani rak, no svojimi rozmermi pôsobí navonok veľmi priestranne. Sklamanie môže nastať po nasadnutí dovnútra, z priestorového hľadiska sa totiž skôr približuje k menším hatchbackom.

A aký je interiér? Je ešte o niečo vydarenejší. Presne tak ako sa na túto značku patrí, ponúkne Volvo kvalitné a veľmi dobre okulahodiace materiály, ktoré v kombinácii s najpokročilejšími elektronickými doplnkami (7“ farebný displej, elektronické ukazovatele...) tvoria skvelý celok.
Najnovšie Volvo sa nenechá zahanbiť ani pri dlhších cestách a v prípadoch, keď potrebujete batožinový priestor. V tomto prípade vám Volvo ponúkne priestor o objeme 335 l.

volvo v40 2012

Volvo V40 – benzínové motory T3, T4 a T5

Otáznik dlho visel aj nad otázkou ponuky motorov. Tu nás čakajú celkom zaujímavé pohonné jednotky a Volvo v tomto prípade myslelo ako na vyznávačov benzínov, tak aj dieslov.

Základom ponuky zážihových motorov bude štvorvalcový agregát T3 s objemom 1,6 l a turbom. Ten sa postará o veľmi solídny výkon o hodnote 110 kW/150 koní a v kombinácii so štandardne dodávanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou aj o pekný šoférsky zážitok. Takto vybavené volvo V40 sľubuje rozbeh z nuly na 100 km/h za 8,8 s a maximálku 210 km/h.

Stále pritom hovoríme o základnej motorizácii, no pod označením T4 bude ponúkaná silnejšia verzia vyššie spomínanej 1,6-litrovej jednotky. Tá so svojim výkonom 132 kW/180 koní ponúkne šoféri ešte intenzívnejšie zážitky a viac než o jednu sekundu rýchlejšiu akceleráciu z pokoja na stovku.

Vrcholom ponuky bude 2,5 litrový turbom prepĺňaný päťvalec T5 s majestátnym výkonom 187 kW/254 koní. Ten s týmto autom poriadne zamáva, no je trošku na škodu, že dodávaný bude výlučne so šesťstupňovým automatom. I napriek tomu od neho môžeme očakávať veľmi dynamickú jazdu čo naznačuje zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 6,5 sekundy.

volvo v40 2012

Volvo V40 – dieslové motory D2, D3 a D4

Čo sa týka ponuky dieselových agregátov, tu tiež môžeme počítať s trojicou pohonných jednotiek, výkonnostne zoradených ako D2, D3, D4.

Základný agregát D2 sa síce nemôže pochváliť nejakými oslnivými výkonmi, jeho maximum je 85 kW/115 koní, no každopádne to oceníte po príchode na čerpaciu stanicu. Ak nasadíte maximálne úspornú jazdu, Volvo V40 sa vám podľa oficiálnych údajov výrobcu odvďačí kombinovanou spotrebou diétnych 3,6 l/100 km!

Volvo V40 s motorom D3 pod kapotou bude už o niečo živšie, kým najslabšia varianta ponúka zrýchlenie z nuly na 100 km/h za viac než sekúnd, agregát D3 to zvládne už za 9,6 sekúnd.

Najsilnejšia naftová verzia s označením D4 ponúkne výkon 130 kW a zrýchlenie za solídnych 8,6 sekúnd. Ani D4 nemá byť však príliš vyhladovaná, v kombinovanej prevádzke si podľa oficiálnych údajov vypýta len 4,4 litra nafty na 100 km.

volvo v40 2012

Volvo sa pri V40 opäť blyslo bezpečnosťou

Kapitolou samou o sebe je stránka bezpečnosti, tu má Volvo za sebou roky nákladného vývoja. Vidieť to aj na novej V40, ktorá bude (samozrejme v tých vyšších výbavách) prešpikovaná tou najmodernejšou bezpečnostnou technikou. Samotní predstavitelia automobilky predstavujú Volvo V40 ako ich najbezpečnejší model súčasnosti – Volvo ponúkne nielen svetovú novinku v podobe airbagu pre chodcov ale aj poriadne prepracovaný systém pre zabránenie zrážky pri nižších rýchlostiach. Určite ste už počuli o airbagu pre chodcov, ktoré Volvo prezentovalo ešte pred samotným uvedením tohto modelu, dnes už vieme, že práve tento zaujímavý bezpečnostný prvok bude pre Volvo V40 štandardom. Airbag pre chodcov v prípade stretu s chodcom vysúva spod kapoty k čelnému oknu a má zabrániť vážnym zraneniam chodca.

Najnovší model z dielne švédskej automobilky ponúka riešenie aj pre tých čo neradi parkujú. Volvo prichádza s pokročilou parkovacou technológiou, ktorú využijete najmä pri pozdĺžnom parkovaní do radu vozidiel, vďaka elektronike sa vyhnete zložitým manévrom a riskovaniu, že odriete niektorú časť auta. Elektronika vás tohto ušetrí a jediné čo budete musieť pri takomto parkovaní robiť, je korigovanie rýchlosti a jemné dorovnávanie smeru.

volvo v40 2012

Volvo však pri modeli V40 zašlo ešte o kus ďalej a neponúka len kvalitné bezpečnostné prvky, ale aj prídavky vylepšujúce pocit z jazdy. Z nich môžeme spomenúť napríklad úžasnú panoramatickú strechu, ktorá interiér krásne presvetlí a nechá vyniknúť jeho švédske tvary a kvalitné materiály. Drobnosťou, ktorá je však v tejto triede prakticky úplnou novinkou je prepracovaný informačný systém a elektronické prevedenie „budíkov“ , ktorých vzhľad si môžete zvoliť podľa aktuálnej nálady. Volvo v základe ponúka tri možnosti – elegantné zobrazenie, športové zobrazenie a po ďalšom zvýšení ceny palív si môžete nastaviť tzv. ekologický štýl, ktorý vás bude motivovať k úspornejšej jazde.

Čo sa týka ostatnej ponuky výbavy, tá je vcelku bohatá a obsahuje aj najnovšie prvky zlepšujúce ekonomiku jazdy. Volvo V40 sa tak chce ukázať nielen ako auto s bohatou bezpečnostnou výbavou ale aj so zmyslom pre ochranu životného prostredia. Všetky verzie majú byť dokonca vybavené systémom start and stop a systémom rekuperácie energie vznikajúcej pri brzdení. Volvo pri modeli V40 počíta s ročnými predajmi cez 90 tisíc kusov, čo rozhodne nie je málo, ale najnovšia V40-ka si to vzhľadom k svojim schopnostiam určite zaslúži. Uvidíme, či sa mu to podarí a tento štýl kombi-hatchback zaujme európskych zákazníkov.

volvo v40 2012

volvo v40 2012

volvo v40 2012

volvo v40 2012

VOLVO V40 (2012):Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Pokiaľ máte záujem o ďalšie články zo sekcie auto news, navštívte našu podstránku GLOBAL AUTO NEWS.

GLOBAL AUTO NEWSVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 21672x    hodnotenie: 1.3/5, 4 hodnotenia


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt