support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo volvo Volvo „Green“ C30 STCC – pretekárska čistota logo volvo

Volvo „Green“ C30 STCC – pretekárska čistota

26.Oct.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Ako by ste odpovedali na otázku - ktorý šport je jedným z najobľúbenejších na svete? Jednou z odpovedí by boli určite preteky automobilov. WRC, či Le Mans, už s vznikom prvých áut sa ľudia pokúšali zmerať si sily, resp. ukázať, kto má lepšie auto, kto je najlepší jazdec na rýchlych strojoch. Ľudí už odpradávna priťahovali silné a rýchle stroje, ktoré sa niekoľko desiatok kôl zbesilo naháňali. Automobilový šport je ozaj krásny šport. Je stelesnením ľudskej šikovnosti a umu, ktorá sa prejaví v sile auta a v neposlednom rade je tento šport aj o sile, vytrvalosti a láske k autám. Jednoducho, automobilový pretekári musia byť v 100%-nom súlade so svojim autom. Roky pribúdajú a s nimi sa zlepšujú aj automobilové technológie. Dnes už nie je žiadnou novinkou, ak sa človek dozvie, že to alebo hento auto nejazdí na benzín či naftu. Prekvapenie je ale o to väčšie, keď takéto auto okrem bežnej premávky jazdí aj závody, napríklad švédsku rally STCC (Swedish Touring Car Championship). Predstavujeme vám v poradí druhé závodné vozidlo zo stajne Volvo, ktoré je poháňané palivom E85.

VOLVO C30 – DOBRÝ ZÁKLAD


Volvo C30
Od predstavenia tohto štýlového vozidla ubehol už nejaký ten rok, no vďaka šikovnosti vývojárov sa aj naďalej teší skutočne obrovskej obľube.

Malé, šikovné auto oblečené do neokukaného švédskeho dizajnu, nepritiahlo nielen mladú generáciu našej planéty. Vďaka svojej všestrannosti si ho obľúbil azda každý, kto čo i len pomyslel na kúpu nového auta, alebo sa len tak „flákal“ po internete.

Toto Volvo v sebe ukrýva športový potenciál kombinovaný s luxusným interiérom a extravagantým a hlavne nezvyčajným švédskym dizajnom.

To, že sa „duševne" nejedná o tak malé vozidlo, dokazuje aj ponúkaný najsilnejší motor z dostupných ôsmich. Berte pritom na vedomie, že nejde o žiadnu ťažkú „zrúdu“.

Pod kapotou Volvo C30 drieme najsilnejší päťvalec s objemom 2,5-litra, ktorý produkuje nemalý výkon 230 konských síl (169 kW). Tieto hodnoty hovoria samé za seba.

„ZELENÉ“ VOLVO C30 STCC


Volvo „Green“ C30 STCC
Na procese vývoja niektorých vozidiel je krásne vidieť, ako doba moderných technológií neustále napreduje. Po sérií elektromotorov vyšli na svetlo sveta motory využívajúce na svoj pohon výlučne prírodné palivá. Ak sledujete známu show Pimp My Ride, tak viete, že sám guvernér „terminátor“, Arnold Schwarzenegger, sa podieľal na prestavbe Chevroletu Impala z roku 1965. S pomocou dvojice slimákov a pohonnej látky, čistému biodízlu, dosiahli úpravcovia extrémny výkon 800 konských síl. O dôveryhodnosti tejto show nech si každý urobí obraz sám :-).

Aj keď to znie akokoľvek nereálne, „prírodný benzín“ ma obrovský potenciál. Ako máme možnosť vidieť, svoje miesto si našiel aj v pretekárskom svete. A kto bol ako prvý, kto využil prírodu pre dobro veci? Nikto iný, ako vyššie spomenutá švédska automobilka Volvo, ktorá sa so svojou upravenou S60-tkou úspešne zúčastňuje švédskeho šampionátu STCC.

Pointa je v pohonnej látke, ktorou je palivo s označením E85, resp. bioethanol. Ide o etanol vyrobený technológiou na princípe alkoholového kvasenia z biomasy, tzn. obvykle z rastlín obsahujúcich väčšie množstvo škrobu a sacharidov, ako napríklad kukurica alebo zemiaky. Výsledok je čisté, neškodné palivo.

Volvo „Green“ C30 STCC
My sme ale na začiatku spomenuli najmenšieho člena rodinky Volvo, model s označením C30. Práve toto autíčko sa najbližšie stane súčasťou závodu STCC. Vedenie Volvo Cars v spolupráci s Polestar Racing sa tak rozhodlo predovšetkým kvôli jeho lepšiemu využitiu.

Ako hovorí Derek Crabb šéf Powertrain and Engine Volvo Cars: „Volvo C30 je menšie a agilnejšie ako väčší model S60, s ktorým sme doteraz pretekali. Je svižnejšie s vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami aj v základnom vybavení".

Volvo C30 prešlo značnou premenou, kde priorita bola modifikácia motora. Prestavbou prešiel najsilnejší ponúkaný motor, teda päťvalcový 2,5 liter, ktorý bol upravený pre pohon na bioetanol. Nezabudlo sa ani na blok motora, hlavy valcov, ventily, kľukový mechanizmus, ojnice, kľukový hriadeľ, ktoré boli taktiež pre potreby závodenia upravené.

Pokračovalo sa výfukovým systémom, ktorý bol vylepšený v zmysle katalyzátora z nehrdzavejúcej ocele, vyvinutého firmou Ferrita. Ten je ukončený dvojicou okrúhlych koncoviek.

Volvo „Green“ C30 STCC
Vylepšená bola aj prevodovka, ktorú dodala firma Hewland. Ide o 6 stupňovú sekvenčnú prevodovku s presným radením. Nezabudlo sa ani na brzdové ústrojenstvo, ktoré je reprezentované 332 mm veľkými kotúčmi vpredu v „spolupráci“ so štvorpiestikovými brzdovými strmeňmi a dvojpiestikovými strmeňmi vzadu. Pribudol aj športový podvozok, ktorý pozostáva z viacprvkového zavesenia Multilink, tlmičov značky Ohlins, vzpier McPherson, nastaviteľných stabilizátorov a športovej úpravy ramien. Zoznam úprav je ozaj bohatý.

Lúčovité disky s rozmermi 17x10" dodal popredný výrobca, ktorým je firma BBS. Obuté sú v bezvzorových nízkoprofilových v pneumatikách Michelin.

Celkový výkon takto upravenej C30-tke je 280 koní (215 kW) pri 8750 ot./ minútu a 230Nm pri 7500 ot./minútu. Fakt, že ide o auto poháňané bioetanolom len umocňuje naše milé prekvapenie.

Samozrejmosťou bola aj úprava zovňajšku auta. Pribudol spodný spojler pod predný nárazník, vytiahnuté lemy blatníkov a zadné krídlo, všetko od firmy Polestar.

Nielenže to skvelo vyzerá, ale spĺňa to aj náročné potreby dobrej aerodynamiky. Úprava sa dotkla aj kabíny, kde bola osadená ochranná klietka a systémom proti bočnému nárazu, vyvinutá v spolupráci s firmou Caran.

Fotogaléria Volvo „Green“ C30 STCC :

Čo poviete na túto pretekársku čistotu v podaní Volvo „Green“ C30 STCC? Hlasujte, nech vieme aj váš názor:


Ostatné úpravy áut značky VOLVO nájdete v zozname našich článkov tu:

VOLVO tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4893x    hodnotenie: 1.8/5, 6 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt