support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo volvo Volvo 122S Amazon so srdcom z Mitsubishi prekvapí mnohými parametrami logo volvo

Volvo 122S Amazon so srdcom z Mitsubishi prekvapí mnohými parametrami

20.Mar.2017
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Tuning starých áut má vždy svoje osobitné čaro. A ak je navyše takto upravené auto pripravené na poriadne športové výkony, je takéto dielo ešte zaujímavejšie. Ukážeme vám Volvo 122S Amazon, ktoré sa napriek roku výroby 1968 do dôchodku ešte vôbec nechystá. Naopak, je v skvelej forme a to aj vďaka transplantácii srdca.

Brian si svoje Volvo 122S Amazon zaobstaral už dávnejšie, pričom hneď ako sa stal jeho majiteľom, mal jasnú predstavu o jeho budúcnosti. Nechcel ho iba obdivovať v garáži, či prinavrátiť ho do pôvodného stavu a zúčastňovať sa na zrazoch veteránov. Jeho Volvo vyrobené pred 48 rokmi čakala úplne iná budúcnosť. Spravil z neho pretekárske auto a pravidelne s ním ohuruje publikom na rôznych akciách. Toto Volvo na pretekoch pravidelne zahanbuje omnoho mladšie autá.

Brianovo Volvo 122S Amazon dostalo množstvo novej techniky


Majiteľ sa po dva roky trvajúcich úpravách rozhodol zapojiť do rôznych vintage pretekárskych akcií. Onedlho sa mu to však zunovalo a rozhodol sa v úpravách pokračovať. Tentoraz však omnoho odvážnejšie. V tom období už začal uvažovať nad kompletnou výmenou motora. Volvo s pohonom zadných kolies dostalo napokon 2.0-litrový prepĺňaný štvorvalec 4G63 od Mitsubishi. Agregát pochádza z modelu Plymouth Laser s rokom výroby 1991. Pohonná jednotka spolupracuje s 5-stupňovou prevodovkou z Fordu T5.

Vzhľadom na zameranie tohto Volva zrejme nikoho neprekvapí, že najviac zmien sa udialo práve v motorovom priestore. Na vymenenom motore bolo toho treba veľa prerobiť a Brianovi tieto práce trvali niekoľko dlhých mesiacov. Nový je systém nasávania, zliatinové piesty, vačkové hriadele a samozrejme dostalo sa aj na turbodúchadlo. Tým je Precision PT5831 T3, ktoré sa dokáže postarať o poriadne tlaky v sústave prepĺňania. Nemôže tu chýbať ani nová wastegate či TiAL blow-off ventil.

volvo 122s amazon stance

Úpravou nasávania, prepĺňania a piestov samozrejme performance tuning zďaleka neskončil. Špeciálne pre potreby tohto exempláru nechal Brian vyrobiť jedinečný medzichladič s jadrom Garrett. Nová je aj palivová pumpa Walbro a vstrekovače Siemens Deka. Zmenilo sa teda takmer všetko a Volvo 122S Amazon je pripravené podávať jedinečné výkony. Dodajme, že motor dostal aj novú riadiacu jednotku, na ktorej úpravách sa podieľal Jeremy Williams a Antilag Racing.

volvo 122s amazon stance

Výkonnostné úpravy a zameranie tohto Volva si vyžiadali aj početné úpravy brzdovej sústavy a podvozka. O bezpečné brzdenie sa starajú 2-dielne brzdové kotúče Wilwood v spoluprácu so 4-piestikovými strmeňmi rovnakej značky. Použité boli aj brzdové platničky od EBC. Podvozok sa dočkal kompletného prerobenia. Nové sú vlečné ramená, stabilizačné tyče a pribudli športové tlmiče Bilstein. Spomeňme ešte 16-palcové čierne disky WedsSport TC005, ktoré sú jednou z mála exteriérových úprav. Na disky sú obuté športové pneumatiky Kumho V720. Čo sa týka zovňajška, tu Brian uprednostnil originálny vzhľad, hoci niekoľko prvkov celkom jasne prezrádza športové ambície tohto auta.

volvo 122s amazon stance

Našu prehliadku zakončime v interiéri, kam pribudla bezpečnostná klietka, dodatočné ukazovatele čierne škrupinové sedadlá Corbeau Forza. Z interiéru navyše zmizlo kopec prvkov, ktoré na pretekanie nie sú potrebné, čím sa podarilo ušetriť hmotnosť. Podľa vlastných slov plánuje Brian ďalšie podvozkové zmeny a svoje Volvo sa do automobilového dôchodku poslať rozhodne nechystá.

volvo 122s amazon stance

volvo 122s amazon stance

volvo 122s amazon stance

volvo 122s amazon stance

volvo 122s amazon stance

volvo 122s amazon stance

Tvoj názor na tento kompletný tuning od tunera Briana pre Volvo Amazon 122S ? Hlasuj tu:


Viac informácií o upravených autách Volvo ti radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdeš tu:

VOLVO tuning


Viac tém o upravených autách v štýle stance ti radi poskytneme. Zoznam článkov na tému stance nájdeš tu:

STANCE tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 1683x    hodnotenie: 1.5/5, 2 hodnotenia


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt