support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Volkswagen VW Beetle Street-Legal Jet Powered – s prúdovým motorom do ulíc logo Volkswagen

VW Beetle Street-Legal Jet Powered – s prúdovým motorom do ulíc

14.Mar.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

VW Beetle bol novodobým stvárnením ľudového vozidla, ktoré sa vyrábalo ako povojnové vozidlo pre bežných ľudí. Cenovo ľahko dostupné, motor vzduchom chladený boxer so štyrmi valcami a s ničím nezameniteľný zvuk. Tieto vozidlá sa ešte donedávna vyrábali v závode v Mexiku. Bolo to vozidlo, ktoré malo jednu z najdlhších výrob na svete, ktorá prekročila 50 rokov nepretržitého „chŕlenia“ týchto áut do sveta. Nakoľko sa za ten čas stalo nielen rozšíreným autom po celom svete, ale tiež silne kultovým a imidžovým vozidlom, bola nemecká automobilka VW čiastočne aj prinútená vyrobiť nástupcu.

Nový Beetle


Ten prišiel po vyše 50. rokoch, po tom čo zišiel z výrobnej linky prvý Chrobák. Nové označenie „New Beetle“ jasne prezrádzalo, že ide o nového brata v rodine. Avšak už to nebolo tak cenovo dostupné a zaujimavé vozidlo. Navyše už ani motor nebol na tom mieste ako predtým a stratil aj nezameniteľný zvuk známeho boxer motora. Namiesto toho sme mohli nájsť motor v predu klasický radový štvorválec v piatich modifikáciach vrátane dieslového a ponuku uzavrel päťválec do V. A aby toho nebolo málo zmenil sa aj pohon, ktorý sa presťahoval zo zadnej nápravy na prednú. Svojím dizajnom sa však vymykal podobám čohokoľvek čo bolo doposiaľ vyrobené, samozrejme okrem svojho staršieho brata. Od príchodu nového modelu všetci očakávali omnoho viac, no cez to všetko bol postavený na silnom mene starého modelu a podarilo sa mu predrať na svet.

Volkswagen Beetle Jet Powered


Volkswagen Beetle Jet Powered
Tuningoví úpravcovia nenechali na seba dlho čakať a ponúkli najrozličnejšie úpravy, ktoré sa týkali exteriéru, interiéru ale aj motora. V ponuke si dnes dokážeme vybrať toľko prvkov, že je možné automobil prestaviť prakticky od základu.

Čo sa však stane keď si pod svoje krídla zoberie úpravu jeden vyštudovaný inžinier Standfordskej univerzity s titulom PhD? Nastane prevrat v úpravach a ponúkne niečo čo každému vyrazí dych. Predstavujeme vám „VW Beetle Jet Powered“.

Každý kto je trochu zdatný v angličtine si dokáže názov preložiť, čo vo voľnom preklade znamená VW Beetle prúdový pohon – presne tak, náš Standfordský inžinier nielenže namontoval prúdový motor určený pôvodne z helikoptéry do tohto trojdverového automobilu, ale ponechal aj sériový motor od výroby.

Ako sa sám vyjadril, chcel postaviť vozidlo s prúdovým pohonom, ktoré by bolo schopné obstáť aj v bežnej premávke. Zo zadnej časti boli odstránené zadné sedadlá a bol implementovaný prúdový motor s označením General Electric Model T58-8F, o celkovom výkone 1350 konských síl pri 26 000 otáčok za minútu.

Volkswagen Beetle Jet Powered
Samozrejme, že kvôli veľkosti samotného agregátu mu nestačilo miesto ani po vybratí zadných sedadiel, ale musel byť v zadnej kapote vytvorený otvor, odkiaľ pretŕča ešte približne 150 cm. Okrem toho sa dá povedať že celkovú dĺžku auta predlžujú aj plamene od prúdového motoru o ďalšie asi 23 metre.

Zaujímavý faktom je, že prúdový motor nemôžete zapnúť iba tak, ako sa vám zachce. Prúdový motor je možné spustiť iba v prípade, že sa už pohybujete, nakoľko keby ste stáli a stlačili tlačítko štart na rakete v kufri tak by vám určite preletela cez predné okno von z auta.

Stvoriteľ „VW Jet Powered“ si netrúfal odhadnúť maximálnu rýchlosť, nakoľko bolo vozidlo zatiaľ testované iba na uzavretej letiskovej rampe a kvôli „nedostačujúcej“ dĺžke sa na maximálnu rýchlosť ešte nedostal.

Sám však hovorí, že nebude pokúšať šťastie a ani sa nebude snažiť zisť maximálnu rýchlosť, nakoľko postavil automobil na zábavu a nie na zabitie. Avšak je ochotný zapožičať automobil posádke, ktorá by sa túto úlohu dobrovoľne podujala.

Tento prestavaný VW Beetle dostal označenie „Street-Legal Jet Power“, ako už bolo spomenuté, zámerom bolo vytvoriť automobil schopný každodennej prevádzky a zároveň aby ponúkal výkon, ktorý nie je do ulíc dovolený, výkon ktorý je vyšší ako vo Formule F1. Myslím si, že či už po koncepčnej stránke, alebo stránke samotnej myšlienky, zámer „Street-Legal Jet Power“ vyšiel na 110%.

Pár obrázkov VW Beetle Street-Legal Jet Powered:

Čo hovoríte na túto legálnu „raketu“ na štyroch kolesách? Prosím, hlasujte:


“Normálne” úpravy áut značky Volkswagen nájdete v zozname našich článkov tu:

VW tuning


Viac informácií k tejto rakete, vydávanej iba na zbrojný preukaz, vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Jakub Drgoň
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 40346x    hodnotenie: 173/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt