support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Volkswagen Športové SUV – 2006 VW Concept A – ľadová vášeň !! logo Volkswagen

Športové SUV – 2006 VW Concept A – ľadová vášeň !!

22.Mar.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Pre bežného človeka už nie je nič nezvyčajné, keď začuje slovo koncept. V dnešnej dobe rýchleho napredovania moderných technológií a čoraz väčšieho počtu noviniek zo sveta motorizmu, slovo koncept už nie je ničím novým. Pri tomto slove sa už len „vynorí“ otázka: „Čo to bude tentoraz?“. Na takúto otázku sa dá odpovedať veľmi jednoducho, len treba trošku skúmať.

Automobilové novinky sa šíria skutočne rýchlo a človek niekedy ani nestíha registrovať, čo „vyšlo“ pred týždňom, čo ešte len včera a čo to bude o mesiac. Je však viac než isté, že to bude niečo špeciálne, niečo na dnešnú dobu, ešte nezvyčajné. Platí to aj v prípade dnešnej novinky. Ide o koncept nemeckej automobilky Volkswagen, ktorý nesie označenie Concept A. O čo vlastne ide, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

SUV AKO HO NEPOZNÁME


Autá ako VW Touareg, BMW X5 alebo Porsche Cayanne sú každému veľmi dobre známe. Okrem toho, že sú to luxusné „terénne“ autá, sú vo svojej triede jedny z najlepších. Okrem slova luxus a štýl, ich spája ešte jedno slovíčko a to SUV. Slovo SUV (sport utility vehicle) sú vozidlá práve takejto kategórie. Zahrňujú v sebe prvky „kombíčka“, terénneho auta a luxusného sedanu. Ale čo takto pridať k týmto črtám aj znak „sport“. Asi najvýstižnejšie pre dnešnú novinku sedí slovné spojenie - športové SUV.

Spojiť luxus, dynamiku a niečo extra s autom typu SUV, bol veľmi dobrý ťah dizajnérov a vývojárov, ktorý sa podieľali na zrode tohto konceptu. Možno práve on vyplní dosiaľ nevyplnenú „dieru“ v tak širokej škále typov motorových vozidiel.

Dizajn tohto skvostu v spojení s dynamickosťou, vytvára elegantnú cestu do sveta tejto kategórie áut. Keď sa naňho človek pozrie, núti ho to hľadať stále viac a viac, pretože toto auto je samá „skrýša“, pokiaľ ide o dizajnérske prvky. Je to hra so svetlom a fantázie pri modelovaní.

VW Concept A
Už na prvý pohľad je jasné, že dizajnéri si dali ozaj záležať na tejto novinke jednak, čo sa týka samotného auta a jednak čo sa týka tejto triedy. Ak sa naň človek pozrie spredu upúta ho predná trojdimenzionálna maska a svetlá spolu so samotným rozmiestnením otvorov a plastových častí. Nablýskaná hliníková maska v kombinácií s čiernymi mrežovitými otvormi, ktoré majú privádzať vzduch ku chladiču motora a k predným kotúčovým brzdám. V hornej časti masky sa právom hrdo týči znak automobilky VW. Táto maska sa jemne podobá na tú, akú poznáme z modelu Passat.

V spojení s dizajnom tohto auta vytvára ozaj veľmi dobrú kombináciu nápaditosti a extravagancie. Predné číre svetlomety s LED technológiou sú tiež podobné tým z modelu Passat. Ich uloženie v prednej časti auta verne kopíruje krivky nasávacích otvorov pod nimi, spolu s krivkami predného nárazníka. Po jeho bokoch sa ešte nachádzajú menšie číre svetlomety.

Nie je pochýb o tom, že predná časť (pripomína zrkadlový obraz hlavy geparda) pôsobí agresívne a veľmi športovo, no zároveň vzbudzuje rešpekt. A ak zoberieme v úvahu, že ide o SUV (jemnejšie terénne auto), tak to platí dvojnásobne. Vidieť tu tiež odvahu dizajnérov, že sa vôbec pustili do takéhoto projektu.

Línie karosérie ďalej prechádzajú cez dlhú prednú kapotu ku spätným zrkadlám (vo farbe karosérie) so zabudovanými veľmi úzkymi a práve preto tak štýlovými bielymi smerovkami. Línie bočnej časti auta naznačujú, že sa zdá, že ide o kupé verziu, avšak pri hlbšom nazretí zistíme, že počet dverí sú tu dve. Zadné dvere pri tom splývajú s karosériou a určite by nikto pri prvom pohľade na toto auto nepovedal, že sú vôbec tam. Prekvapenie na nás čaká až po ich otvorení, kedy zistíme, že sa zadné dvere otvárajú opačne oproti predným.

Čiže sú zavesené na pántoch vzadu. Z toho dôvodu dizajnéri odstránili B-stĺpik, čo je veľká výhoda pre cestujúcich pri vystupovaní a nastupovaní. Bočné okná sa od prednej časti až dozadu pomaly zužujú, čo je veľmi efektné. Taktiež sú lemované čiernymi rámami pre zvýraznenie dynamickosti auta, k čomu neodmysliteľne patrí aj čierna plátená strecha. Nesmieme však zabudnúť na to, že plátená strecha Conceptu A sa dá v teplých dňoch stiahnuť, a rázom máme z SUV auta štýl kabrioletu. Ďalší skvelý a hlavne nový ťah vývojárov, ako priniesť úplnú novinku do sveta motorizmu v typoch SUV áut. Celý bok auta pôsobí pomerne razantne, ba priam odvážne a zároveň športovo. Je pri tom vidieť, že si právom zaslúžil prívlastok športové SUV.

VW Concept A
Ani zadná časť neostala „pozadu“ a vyznačuje sa mnohými štýlovými a možno aj mierne futuristickými prvkami. I keď je pravdou, že dizajnéri tohto auta nechceli vytvoriť futuristické auto v pravom slova zmysle. Chceli vytvoriť niečo nové, nezvyčajné a použiť pri tom moderné technológie a ten známy štýl, akurát ho trochu pozmeniť ;-).

Zadná časť je typická svetlometmi, ktoré sú číre a využívajú technológiu vysokosvietivých LED diód. Krivky kufra sa plynule spájajú s krivkami strechy a končia pri spodnom otvore v nárazníku, ktorý je vyplnený čiernou mriežkou. Jednak slúži ako štýlový dekor a taktiež slúži ako priestor pre dva vytŕčajúce páry chrómových koncoviek výfuku. Ďalší dôkaz, že ide o ozaj športové SUV. Ak sa „mierne“ prehneme v páse uvidíme na podvozku celkom zreteľne systém nezávislého zavesenia kolies.

Tiež nás čaká milé prekvapenie v zadnej časti, ktoré sa nám naskytne pri otvorení zadného kufra. Ten je delený na dve časti a to, vrchná, ktorá pozostáva len zo samotného, pomerne veľkého skla, ktoré sa dá nezávisle od spodnej časti kufra otvoriť. Práve tá spodná časť je riešená ako to poznáme z pick-upov, čiže sa otvára nadol.

Línie celej zadnej časti sú „čisté“ a vyznačujú sa športovým charakterom. Je pravdou, že zadná časť ako aj zvyšok auta sa trošku podobajú na VW Touareg alebo luxusné BMW X5. Veď práve z tejto triedy je aj VW Concept A.

Volkswagen Concept A v plnej „nahote“:

Pri prvom pohľade človeka naň, si hneď všimne, že tento VW je trochu viac „od zeme“. Samozrejme, že sa tým skrýva nastavenie podvozku a taktiež obrovské a široké 5-lúčové disky s rozmerom 20 palcov obuté nízkoprofilových pneumatikách. Človeku je hneď jasné, že tieto disky v sebe skrývajú poriadnu dávku športového charakteru. Určite toto auto nie je čistokrvne terénne, a s neobvyklým rázvorom 2602 mm v kombinácii s predným previsom dlhým 925 mm sa radí VW Concept A skôr medzi cestné automobily s občasným využitím na nespevnených cestách.

Celá karoséria sa nesie v krásnej žiarivej modrej farbe s neviditeľnými metalickými časticami „Glacier Metallic“ v kombinácií s čiernymi a hliníkovými doplnkami. Je zbytočné vravieť, že to, čo dizajnéri nemeckej automobilky VW vytvorili, má ukázať novú cestu moderným SUV. Že VW Concept A je na čele vývoja ďalších terénnych áut v kombinácií so športovými kupé. Avšak nie každému sa takýto dizajn pozdáva a niektorí sú toho názoru, že práve takto by ďalšie SUV vyzerať nemali. Tak či onak, jedno je isté, dizajnéri tohto koncpetu odviedli poriadny kus práce, než vytvorili tento dizajnérsky skvost na štyroch kolesách.

Pri konceptoch alebo štúdiách okrem skvostných dizajnov a inovačných technológií, zaujímajú aj pohonné jednotky alebo ináč povedané motory. Čo by to bol za koncept, keby nás prekvapenie nečakalo pri motore? O pohon tohto VW Concept A sa bude starať dvojito preplňovaný 4-válec TSI-CNG („compressed natural gas“) s turbom s objemom 1,4 litra a výkonom 150 koní (110 kW). Pomerne slušný výkon pri spotrebe 5 litrov paliva na 100 km, čo poviete? Celý tento výkon sa prenáša na všetky štyri kolesá (4 - Motion) pomocou 6-stupňovej manuálnej prevodovky.

Človek pri konceptoch ako prvé uvidí zovňajšok, ináč povedané exteriér auta a k interiéru sa mu podarí dostať zriedkavejšie. Čo nás však čaká po otvorení dverí a pohľade do vnútra tohto auta, je niečo výnimočné, čo spája komfort, luxus, „modernú dobu“ a hlavne športový dizajn. To všetko nájdeme v interiéri tejto štúdie.

Po otvorení dverí sa človeku naskytne „3-farebný“ pohľad. Celý interiér je totižto v kombinácií farieb čierna, sivá a strieborná. Čiernu farbu v podobe kože „Black Reflection” nájdeme na trojramennom športovom volante (s ovládaním rádia a iných prvkov), ergonomicky tvarovaných sedadlách, prístrojovej doske až ku stredovému stĺpiku, riadiacej páke.

VW Concept A
Sivú farbu „Frozen Ice“ v kombinácii s „Frozen Surface“ nájdeme na dverách, prístrojovej doske, volante, atď. Sivá farba „Antarctica” sa taktiež nachádza na sedadlách, ktorých materiál je extrémne vzdušný, čo zvyšuje komfort cestujúcich. A nakoniec netreba zabudnúť ani na striebornú, čo je v podobe hliníka a častí z neho vyrobených, napríklad lemy budíkov, priestoru riadiacej páky a LCD displeja.

Tu je jasne vidieť, že na interiéri si dizajnéri poriadne zgustli a ponúkli potencionálnemu zákazníkovi (sériová výroba za odhaduje na rok 2008 v Portugalsku) skvelú kombináciu pohodlia a štýlu. Je to hra farieb a dá sa z nej „voľne dýchat“.

V interéri tvoria všetky komponenty takmer dokonalý súlad. Bočné lišty na dverách ideálne ladia s krivkami prístrojovej dosky a líniami sedadiel. Sumar sumárum, všetko so všetkým skvele ladí. Taktiež na svoje si prídu milovníci moderných technológií.

Je síce pravda, že VW nezverejnil veľa technologických informácií o jeho novom koncepte, ale ako je vidieť z fotografií, automobil disponuje navigačným systémom s výrazným modrým, podsvieteným LCD displejom.

Zaujímavo je riešený otáčkomer a tachometer. Tie sú skombinované do jedného centrálneho prístroja s navigáciou a displejom v strede. Ukazovateľ hladiny paliva nie je digitálny alebo ručičkový, ako sme zvyknutí, ale je riešený pomocou statickej paličky, okolo ktorej sa točí valec s mierkou. Je vidieť, že v tomto aute nájdeme aj nejaké „old-school“ prvky. Celá palubná doska (rozmiestnenie tlačidiel, otvorov pre ventilátor, atď.) pritom pôsobí veľmi moderne, decentne a zároveň dynamicky.

Čo dodať na záver k tomuto konceptu? Určite to nie je „len tak“ ďalší koncept alebo štúdia. Je to auto, ktoré podľa niektorých tvorcov verejnej mienky udá nový dizajn a trend nových áut kategórie SUV, a pre iných to je „len“ ďalší z rodinne založených, ľahkých terénnych áut. Avšak jedno tu platí určite. Fantázia a hravosť dizajnérov automobilky Volkswagen nepozná hraníc.

Wallpaper s námetom Volkswagen Concept A:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo poviete na túto štúdiu od značky Volkswagen s menom Concept A? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k vozidlu ako aj o výrobcovi sa dozviete na globálnych stránkach výrobcu:

Volkswagen


Ostatné koncepty ako aj úpravy áut značky Volkswagen nájdete v zozname našich článkov tu:

VW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10620x    hodnotenie: 26/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt