support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo vw %title% logo vw

Volkswagen Bora Variant 1.9 TDI PD od tunerky Mirindy z Českej republiky

22.Jan.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


U našich českých susedov vyšlo číslo Tuning Magazine 12/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Na Slovensku v stánkoch a trafikách od 04.01.2012.VOLKSWAGEN BORA VARIANT 1.9 TDI PD 96 KW ASZ


Mirinda vraj znamená v esperante "úžasná" alebo „báječná“. Ťažko povedať, prečo má Mirka Dzianová, majiteľka tohto nalešteného Volkswagena práve prezývku Mirinda. Pravdepodobne to bude kvôli svojmu krstnému menu – ak samozrejme nechcela mať prezývku po obľúbenej španielskej limonáde. Ale úžasná predsa len v niečom bude, inak by nedokázala tak vyšperkovať relatívne obyčajný kombík, akým je Bora Variant.

Mirka si Boru doviezla z Nemecka v novembri 2006 a to z toho dôvodu, že Bora Variant nebola nikdy určená pre český trh a ani sa tu nikdy oficiálne nepredávala. Český zákazník sa musel uspokojiť s lacnejším Golfom Variant. "Bora sa mi vždy veľmi páčila a v tej dobe ich tu veľa nejazdilo. Pri výbere som mala jasné kritériá. Mal to byť sedan, motor 1.9 TDI so šesťstupňovou prevodovkou, čierny lak a z výbavy mi postačovala elektrika a Climatronic. To bol však oriešok. Preto som neskôr zľavila z nároku a čiernej farbe pridala ešte tmavomodrú, alebo tmavošedú. Po dlhšom hľadaní bez väčšieho úspechu sa na nemeckých internetových stránkach objavila Bora, ktorej sa nedalo odolať. Vošla sa do môjho cenového rozpočtu a aj napriek tomu, že to bol Variant, tak ma jednoducho uchvátila," dodáva k tomu Mirinda.

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

Bol to rok výroby 2000, farba Indigo Perlblau (modrá perleť) motor 1.9 TDI PD 85 kW so šesťvalcom, málo najazdené, so servisnou knižkou a vo výbave Highline s xenónmi, takže bolo rozhodnuté. Na druhý deň sa pre auto do Nemecka vydal Mirkin kamarát, pretože sama ísť nemohla kvôli svojej práci. Bora sa ukazovala byť v perfektnom stave ako v exteriéri, tak v interiéri, a technicky aj všetko fungovalo tak, ako malo. Prvé zážitky opisuje Mirka slovami: "Bol to nezvyk, presadnúť z predchádzajúceho Opel Corsa B s 33 kW do takej káry. Ale človek si na lepšie zvyká veľmi rýchlo. Celý druhý deň som strávila pucovaním a leštením, aby som auto mohla hrdo predstaviť aj ostatným, ktorí o tom, čo mám v pláne, nemali ani potuchy."

Auto nebolo nijako upravené a Mirka s ním veľmi veľké plány nemala - nechcela v ňom utopiť veľa peňazí, len túžila po tom, aby bolo pekné a decentné, ale napriek tomu sa nevyvarovala počiatočných chýb: "Mojím prvým nepodareným pokusom boli zliatinové kolesá. Väčšinou si každý, kto si kúpi také auto a chce ho len nadrobno upravovať, povie, že keď ho používa na každodenné jazdenie, nebude ho predsa znižovať ani mu dávať väčšie kolesá, maximálne tak 17 palcov. Mala som vtedy možnosť vyskúšať na aute 17-palcové kolesá a fotky z tej doby používam ako odstrašujúci príklad pre ľudí, čo rozmýšľajú rovnako ako vtedy ja."

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

Bolo teda rozhodnuté, že to budú maximálne 18" a auto sa bude dať ľahko znížiť zakúpením športových pružín so znížením o 3 cm: "Kúpila som teda vtedy novinku Dotz Mugello, krásne kolesá s lemovaním, do ktorej som zbláznená. Bohužiaľ som ešte vtedy nebola veľmi skúsená, a tak som si namiesto 9,5 palcovej šírky kúpila len 8,5 palca a ešte k tomu nasadila bežný rozmer pneumatík pre túto veľkosť, a to 225/40-18 Fulda Exellero. Teraz už viem, že to nebola veľmi dobrá voľba, ale kupovať nové pneumatiky som nechcela a povedala som si, že ich kúpim, pokiaľ zoderiem tie nové."

Na auto s 18-palcovými kolesami a so športovými pružinami padlo trochu viac peňazí, ako bolo v pláne, ale vyzeralo to veľmi pekne a Mirka bola spokojná. Problém bol iba jeden: pri každom väčšom prepružení Bora škrtala spodkom, pretože sériové tlmiče nedokázali to kolísanie zbrzdiť. Na rad teda prišiel krycí plech pod motor. Nasledovali ďalšie drobné úpravy ako nalakovanie spodných originálnych spojlerov do farby auta a v interiéri Mirka vymenila dekor dreva za obyčajný, ktorý nechala nalakovať na striebornú perleť, vymenila originálne drevenú radiacu páku za koženú zo Škody Octavia a kúpila obligátnu bielu lampičku z Passata W8. Potom Mirka podľa svojich slov urobila ďalšiu chybu a kúpila zadné diódové svetlá - síce čierne, ale na aute vyzerali dosť neprirodzene. Do auta namontovala audio, čo jej zostala z minulého auta - autorádio Panasonic, dvojkanálový zosilňovač Spectron a subwoofer Blaupunkt, pričom pôvodné reproduktory ponechala a výsledok nebol práve najhorší. V tú dobu už tiež riešila problémy, ktoré vznikajú opotrebovaním dielov a tie najväčšie boli pri motore. Už pri kúpe jej švagor povedal, aby počítala s tým, že v 150 000 km bude musieť meniť tesnenie pod hlavou, čo sa aj stalo.

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

V roku 2008 stretla Boru menšia autonehoda pri predbiehaní, ktorej výsledkom bol odretý pravý bok a ľahko pomliaždené dvere. S almužnou, ktorú od poisťovne Mirinda za nezavinenú nehodu dostala, sa rozhodla kúpiť nové dvere a auto nechala nalakovať zo svojho. V tej dobe sa v motore začalo kaziť turbodúchadlo, a preto sa Mirka rozhodla pre výmenu motora za silnejší a najspoľahlivejší motor z celej rady PD, a to 96 kW ASZ, ako jej napokon už pred časom radil kamarát: "V ten moment bolo rozhodnuté. Už od kúpy auta som sa zamilovala do americkej verzie Jetty Gli a túžila som moju Boru postaviť do tohto štýlu. Najťažšie asi bolo zohnať práve tie spojlery z americkej verzie. U nás sa nedajú zohnať a sú veľmi drahé, preto sa do nich asi ľudia nejako nepúšťajú, čo bolo pre mňa ďalšie plus. Nemám rada veci, čo má na aute každý druhý a kto sa v súčasnej VW scéne vyzná, vie, že nájsť si na neho svoj nový neopozeraný štýl je veľmi ťažké. "

Americká Jetta Gli sa vyrába v Mexiku len ako sedan, a tak bolo potrebné vyriešiť zadný nárazník tak, aby svojím vzhľadom pasoval k prahom a k prednému spojleru. Najskôr sa zvažovala verzia, že sa kúpi zo sedan Gli a prevarí sa na Variant, ale Mirinda si zvolila "jednoduchšiu" cestu a kúpila zadný spojler od úpravcu VW Votex, ktorý svojim dizajnom zodpovedá tvarom predného spojlera a teda drží rovnakú líniu. Vzhľadom k cene si ho veľa ľudí neobstaráva. Na rad prišiel aj prvý "poriadny" podvozok KW Variant 2, z ktorého je Mirka nadšená: "Presvedčil ma v tom, že kvalita je síce drahá, ale výsledok je úžasný a stojí za to."

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

Došlo aj na výmenu predných bŕzd z pôvodných 280 × 25 na 312 × 25 mm z Octavie I RS, ktoré osadila vŕtanými kotúčmi značky Zimmermann a doštičkami od rovnakej firmy. Do interiéru sa namontovali originálne sedačky Recaro z golfu GTI, ktoré nahradili tie pôvodné. Posledným a najväčším problémom bol výber farby: "Najprv som chcela zachovať modrú farbu a pridať len nejakú zaujímavejšiu, ale nakoniec to vyhrala hnedá perleť. Po nalakovaní si ma zavolal lakovník a ukázal mi auto s tým, že je strašne jednoliate a nevýrazné, a tak bolo na poslednú chvíľu rozhodnuté, že sa na auto dá aj originál chrómový paket, ktorý tu jednoliatosť rozbije. "

Diódové zadné svetlá Mirinda vymenila za originál svetlá na Golf IV Variant 2004-2005. Zamračila a pretiahla sa decentne kapota a auto tak dostalo agresívnejší vzhľad. Namontovala sa americká športová maska bez znaku, v USA sa zohnali aj leštené vnútorné prahové lišty dverí s nápisom Jetta TDI. Na predný nárazník sa namontovala lišta s oranžovými obrysovými svetlami a súčasne s tým sa zabudovala kabeláž. Interiér bol potom nalakovaný do farby karosérie s prímesou červenej perlete a do rovnakého odtieňa boli nalakované aj plasty v motore a ešte niečo viac: "Aby aj pri kolesách prišlo k nejakej zmene, nechala som si preleštiť lemy diskov, čo kolesá dosť zmenilo. Bola to neskutočná premena. Nikto o ničom nevedel a ja som prišla na zraz s úplne iným autom. Takto som vyšla do sezóny v roku 2009 a za túto premenu vďačím môjmu bývalému kamarátovi a mechanikovi Standovi Němcovi, ktorému patrí moja veľká vďaka."

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

V ďalšej sezóne mala Mirinda v hlave veľa plánov a jedným z nich bola úprava interiéru. Po čalúnení kožou netúžila a tak zvolila len výmenu stredov do hnedej alcantary. Z tej je čalúnený strop vrátane stĺpikov, gúm a slnečných clôn. Jej čalúnnik Patrik Hana z Teplíc celé sedačky zrepasoval, opravil molitany, látku a do sedačiek dorobil vyhrievanie. "Vďaka" tej zmene museli byť nalakované všetky plastové šedé súčasti interiéru do hnedej farby alcantary, čo bola asi najnáročnejšia práca. Nikdy predtým nič nelakovala, ale naučiť sa to musela. Do rovnakej farby nalakovala plasty v motore a nechala očalúniť aj vnútornú stranu kapoty do koženky farbou najviac zodpovedajúcej farbe plastov a interiéru.

Ďalšou etapou bolo upgrade autohifi. Miesto Panasonicu prišiel Pioneer DEH-P8100BT, sériové reproduktory vystriedali komponentné reproduktory Focal Polyglass, napájané spolu so subwooferom Focal vo vyberateľnom boxe s 4-kanálovým zosilňovačom Focal Solid 4. Potom prišla na rad zmena, ktorá pôvodne nebola v pláne. Mirke sa nepáčil väčší priestor medzi pneumatikami a blatníkom, preto požiadala kamaráta Ríšu, či nevie o nejakých 19-palcových kolesách. O jedných na predaj vedel, išlo o 3-dielne kolesá Artec Turbo P, predné v šírke 8,5 palca a zadné v 10 palcoch za výhodnú cenu. Problém bol, že zadné kolesá mali každé iné ET a bolo potrebné zohnať nový lem diskov, ktorého cena nebola malá. Ríša sa o to postaral, rovnako ako o ich vyváženie, vyleštenie a nalakovanie. Kúpili sa a pracne prerobili stredové puklice Porsche a nechali sa na mieru urobiť duralové rozširujúce podložky na zmenu rázvoru. Vzhľadom k rozmerom zadných kolies bolo vopred jasné, že na ne pôjdu užšie pneumatiky, aby sa vôbec zmestili do podbehov a aby vytvorili úhľadné „áčko“.

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

Prvotná voľba pneu Falken v rozmere 215/35-19 na prednej a 235/35-19 na zadnej náprave sa ukázala ako problémová: "Nie je možné povedať, či to bola chyba výberu značky alebo rozmeru, kedy aj hoci len malá „áčka“ sa nezniesli s trojdielnymi kolesami, kolesá mi pravidelne spúšťali a to dosť citeľne, každý deň ich bolo potrebné dofukovať. Keď sa mi pri jednej jazde koleso samo od seba a za jazdy na diaľnici totálne sfúklo a zničila som vďaka tomu jednu pneumatiku, musela som sa rozhodnúť, čo ďalej. Nakoniec som zmenila značku, ako aj rozmer a kúpila Dunlop Sport Maxx 225/35-19 a modlila sa."

Asi to pomohlo, pretože od tej doby Mirka nemala najmenší problém. V roku 2010 sa podarilo namontovať väčšie zadné brzdy z Octavie RS s vŕtanými kotúčmi Zimmermann 235 × 22mm a doštičkami rovnakej značky a Mirinda vyrazila ukázať auto na zrazy a konečne sa aj odvážila do Nemecka: "Na konci pre mňa veľmi úspešnej sezóny som dostala možnosť zúčastniť sa ako hosť Tuning Salónu 2010 v Brne. To ma donútilo dorobiť pár vecí a nejaké resty. Dohovorila som sa s čalúnnikom a počas víkendu sa očalúnil batožinový priestor do rovnakej koženky, čo je v motorovom priestore. Pred Brnom som si takisto zašla za kamarátom Jirkom Rutou pre leštičku na hliník, aby som si preleštila lemy diskov a tak nejako sa s ním aj zahovorila a nechala tam pol výplaty." Tak opisuje Mirinda nákup predného i zadného stabilizátora od KW.

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

Na prelome roku 2010 a 2011 sa demontovali nápravy a ramená, ktoré bolo potrebné nalakovať. Vďaka demontáži bolo možné nasadiť silentbloky Powerflex a vymeniť sériové brzdové hadice za Goodridge. A pretože Mirka chcela vylepšiť motorový priestor a nie je nad zlato, chróm a airbrush, našla si inšpiráciu pri jednom nemeckom golfe, využila to, že má úžasného čalúnnika, a plasty v motore vrátane chladičovej steny nechala očalúniť, vrátane viečok s vyšitými symbolmi ako prekvapením.

"Tento rok mám cez zimu v pláne ďalšie veci, pretože ako každý človek hovorí, čo vlastní také auto, stále je čo robiť a nikdy nie je hotové. Jediné, čo viem, je to, že si stále budem zachovávať ten svoj štýl a tú líniu, čo doteraz. Nepodlieham sezónnym štýlom a nedávam si veci na auto len preto, že je to práve in. Mám rada originálne diely a originálny štýl. Tento rok som sa skôr venovala zahraničným zrazom, odkiaľ som si doviezla niekoľko ocenení. Veľmi rada tam jazdím. Ide o veľmi pohodové zrazy, sú tam krásne autá môjho štýlu a priateľskí ľudia. Je to veľmi pekný pocit, keď prídete do zahraničia na zraz a ľudia vás tam spoznávajú, vítajú a prehodia s vami slovo," končí svoje rozprávanie Mirinda.

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

volkswagen vw bora variant tdi pd asz tuning

logo tuning magazine

Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Naša reklama - Cobra Tuning Slovakia na Facebooku:
preview

Ako sa vám páči táto úprava pre Volkswagen Bora 1.9 TDI PD 96 kW ASZ od tunerky Mirindy ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky Volkswagen vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Obrázky: Zdeno Hladký
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16429x    hodnotenie: 26/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt