support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

vw logo VW Golf I (Mk1) z roku 1983 v retro tuningu ´Beautiful Brownie´ – víťaz súťaže Show and Shine golf logo

VW Golf I (Mk1) z roku 1983 v retro tuningu ´Beautiful Brownie´ – víťaz súťaže Show and Shine

11.Feb.2013
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Aj auto, ktoré má bezmála tridsať rokov môže byť v perfektnej forme. Dokazuje to aj víťaz Show and Shine súťaže, ktorú vo Frankfurte usporiadala nemecká spoločnosť TUV zaoberajúca sa certifikačnou a inšpekčnou činnosťou. Certifikáty TUV určite pozná každý, kto k tuningu trochu pričuchol, no a nám sa veľmi páči, že táto spoločnosť podporuje aktivity tunerov podobnými akciami. Porotu, návštevníkov, aj nás, zaujal najviac sympatický hnedý Volkswagen Golf I s rokom výroby 1983, ktorého hrdým majiteľom je Marco Muller.

Akcia, ktorá sa pod hlavičkou nemeckej firmy TUV koná každý rok, je prehliadkou stoviek zaujímavých tuningových počinov. Jej účel je však aj v šírení osvety, o tom, že úpravy musia byť bezpečné aj pre ostatných účastníkov premávky, a že majitelia áut majú siahať po certifikovaných dieloch od overených dodávateľov. Osvetu teraz ale nechajme stranou, ideme si totiž predstaviť čerstvého víťaza, ktorý porazil aj omnoho mladších konkurentov. Tento rok oslávi tridsiatku, šľape ako švajčiarske hodinky a na jeho karosérii nenájdete ani kúsoček hrdze. Tak vyzerá Volkswagen Golf I s prezývkou Beautiful Brownie, ktorú si vyslúžil vďaka svojmu nezameniteľnému hnedému laku.

VW Golf I Beautiful Brownie vyzerá ako keby zišiel z výrobnej linky


Zmyslom tohto tuningu bolo predovšetkým prinavrátiť tomuto modelu zašlý lesk. Auto bolo počas prác takmer celé rozobrané a všetky karosárske diely boli patrične opravené a ošetrené. Následne bol aplikovaný hnedý metalický lak. Ten vhodne dopĺňajú dokonalo vyčistené chrómové prvky, ako sú postranné lišty, kľučky či spätné zrkadlá. Vpredu si svoje miesto našiel prepracovaný chrómový nárazník s integrovanými smerovkami, predné svetlomety zas dostali číre kryty, čím získalo auto trošku modernejší nádych. O ochranu laku sa postará neodmysliteľný kožený poťah na krajnej časti prednej kapoty. Zadná časť sa taktiež nesie v klasickom duchu. Chrómový nárazník, zadné združené svetlá s červeným nádychom a výrazná chrómová koncovka výfukovej sústavy s priemerom 60 mm. To sú hlavné prvky tohto modelu, ktoré vás utvrdia v tom, že máte tú česť s naozaj výnimočným exemplárom. Celkový skvelý dojem dotvárajú aj 15-palcové chrómové disky BBS, ktoré sa k tomuto drobcovi tak nejako prirodzene hodia. Rozchod kolies sa vďaka použitiu podložiek pod disky o niekoľko desiatok milimetrov rozšírili, čím sa aj zlepšila jeho stabilita. Tú bude určite potrebovať, pod kapotou sa totiž nachádza agregát s poriadnym výkonom.

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

VW Golf I sa môže pochváliť poriadnym výkonom


Marcovi rozhodne nešlo len o zovňajšok, ale aj o to, aby sa dalo s týmto autom vyšantiť. Pod kapotou si svoje miesto našiel upravený 1.8-litrový štvorvalec G60-68. Najmä vďaka nemu a športovému výfukovému potrubiu sa môže tento krpec pochváliť výkonom až 220 koní! Za všetko hovorí aj údaj o zrýchlení, z neho sa dozvedáme, že na zrýchlenie z nuly na 100 km/h mu stačí len necelých šesť sekúnd. Maximálna rýchlosť sa pritom pohybuje okolo 220 km/h, čo je taktiež veľmi slušné. Prevodovku si tento kúsok prepožičal od svojho nástupcu z 90-tych rokov, konkrétne od Golfu III GTD.

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

Interiér sa nesie skôr v klasickom, než športovom štýle. Nečakajte tu žiaden športový volant, ale úplne obyčajný pôvodný. Rovnako je na tom aj palubná doska, ktorá však vyzerá ako keby bola úplne nová. Jediný odkaz na športové gény tohto modelu tu nájdeme v podobe ochrannej a spevňujúcej klietky. Zmizla však výplň stropu, takže nad hlavou budete mať rovno plechy. Za pozornosť stojí aj čalúnenie sedadiel s koženkovými opierkami hlavy, ktoré je ako vystrihnuté z konca 70-tych respektíve začiatku 80-tych rokov.

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

volkswagen golf mk1 1983 Beautiful Brownie hneda metaliza retro tuning

Ako sa vám pozdáva retro úprava VW GOLF I z roku 1983, víťaza súťaže Show and Shine, od Marca Mullera ? Hlasujte tu:Viac informácií k možným úpravám áut značky Volkswagen vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VOLKSWAGEN tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 17928x    hodnotenie: 12/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt