support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Volkswagen Volkswagen Golf GTI Pirelli logo Volkswagen

Volkswagen Golf GTI Pirelli pre rok 2008 !

02.Jul.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Volkswagen Golf GTI Pirelli
Golf GTI Pirelli je späť. GTI ešte silnejšie, rýchlejšie a exkluzívnejšie. Volkswagen pokračuje v histórii jedného z najznámejších modelov limitovaných edícií v Európe.

V máji roku 1983 prišiel na trh „originálny Pirelli golf", ktorý vznikol na báze prvej generácie modelu Golf GTI. Od bežnej verzie sa odlišoval hlavne nápaditými zliatinovými diskami s otvormi v tvare známeho písmena Pirelli P na vonkajšom obvode disku. Iba 10500 vozidiel vzniklo a predalo sa v priebehu pol roka. A tým to skončilo - limitovaná edícia! Keby vtedy existovala Automobilová sieň slávy pre young-timery, "Pirelli GTI", ako ho volali jeho fanúšikovia, by bolo dlho jej hrdinom.

A teraz prichádza opäť. V novom šate povstal, aby oprášil meno legendy - nový Golf GTI Pirelli. Samozrejme s najnovším modelom vysoko výkonných pneumatík zna?ky Pirelli.

Tie sú obuté na 18 palcových Pirelli diskoch v Titánovom prevedení. Interiér auta bol upravený polokoženými športovými sedadlami, v ktorých strednej časti je vytvarovaný vzor pneumatiky, akoby koleso prešlo cez celé sedadlo. Jedinečné.

Volkswagen Golf GTI Pirelli
Miesto kedysi úžasných 112 PS má nový Golf GTI Pirelli výkon až 230 PS. S takýmto výkonom poľahky dosiahne rýchlosť až 245 km/h a iba 6,8 sekundy potrebuje motor Turbo FSI, aby rozhýbal GTI Pirelli z pokoja na rýchlosť 100 km/h. Predstavenie Golfu GTI Pirelli, ktorý postavil Volkswagen Individual bolo priam ideálne - na medzinárodnom GTI zraze pri známom jazere Wörthersee v Rakúsku. Jeho výroba bude naštartovaná v septembri.

Už pohľad na čísla nám prezradí, že sa jedná o motor s rovnakými výkonovými hodnotami ako motor v Golfe GTI Edition 30, ktorý prišiel na trh v roku 2006 pri príležitosti narodenín modelu GTI (169 kW/230 PS). 200 koní klasického motoru GTI bolo posilnených ďalšími tridsiatimi, ktoré predstavujú 30 rokov modelu GTI od jeho premiéry v roku 1976. A teraz tento "jubilejný motor" poháňa aj Golf GTI Pirelli. Vďaka nemu dosiahne rýchlosť 100 km/h iba za 6,8 sekundy. Ale dokáže to aj rýchlejšie! V spojení s prevodovkou DSG prekoná najsilnejšie GTI všetkých čias túto hranicu iba za 6,6 sekundy. Filozofia GTI je založená na výkonnom aute s prijateľnou spotrebou a hodnoty 8,2 litra na sto kilometrov alebo 7,9 pri modeli s prevodovkou DSG sú dôkazom majstrovstva značky Volkswagen pri budovaní svojich motorov.

"Výkon nie je nič bez jeho kontroly", tak znie motto firmy Pirelli. Volkswagen má na vec rovnaký názor. Tuhá karoséria, brzdy, ESP, to je správna porcia bezpečnosti, ktorá sa ukázala vo výbornom svetle aj na Severnej slučke okruhu Nuremburg. Ale všetko to padá ak sa zvolí nesprávne obutie. Aj preto firma Pirelli dodala najnovšie vysokovýkonné pneumatiky - poslednú generáciu Pirelli P-Zero. Zmes a vzorka behúňa boli vyvinuté pre čo najlepšie jazdné vlastnosti, ovládateľnosť, brzdenie, jazdný komfort a predchádzaniu aquaplaningu. Na Golfe GTI Pirelli sú obuté v rozmere 225/40 R18.
Volkswagen Golf GTI Pirelli
Tak ako v roku 1983 aj dnes sú pneumatiky obuté na zliatinových diskoch Pirelli, no na rozdiel od minulosti, keď mali rozmer 6x14", majú tie dnešné rozmer až 7,5x18". Ich povrch je skrášlený titánovým lakom. Ich päť lúčový dizajn má odkazovať na disky prvého Pirelli GTI. Tie mali otvory po vonkajšom obvode v tvare písmena Pirelli P. Toto známe písmeno nájdeme aj na nových diskoch - ale v tomto prípade sa písmeno začína na límci kolesa a hlavičku tvorí práve lúč.

Zvonku Golf GTI Pirelli od Golfu GTI odlišujú hlavne kompletne lakované nárazníky a bočné prahy vo farbe auta. Golf GTI, predstavený v roku 2004 má predný spojler, spodnú časť zadného nárazníka a bočné prahy čierne.

Podobne ako model GTI Edition 30, aj GTI Pirelli má v pravej časti piatych dverí označenie, ktoré pripomína exkluzivitu vozidla. Z bočného pohľadu si všimnete štandardne zatmavené zadné okná a označenie Pirelli na bočnej oterovej lište z oboch strán. Dizajnéri zvolili farbu nápisu podľa farby auta. Tie sú pre tento model dostupné štyri. Keď si zvolíte farbu "Blue graphite" alebo "Black magic pearl" označenie Pirelli je farby striebornej.

Keď si objednáte GTI Pirelli - dostupné ako dvoj alebo štvordverový model - vo farbe "Sunflower" alebo "Reflex silver", nápis je vo farbe čiernej. Inak farba "Sunflower" - jasná žltá - bola špeciálne vytvorená pre tento model GTI. Takže keď vo svojom spätnom zrkadle zbadáte voľačo žlté s čiernou maskou chladiča, ktorý sa zväčšuje veľmi rýchlo, môže to by? len jedno - Golf GTI Pirelli.

Volkswagen Golf GTI Pirelli
Pohľad na interiér vám vyrazí dych. Podobne ako GTI Edition 30, aj interiér GTI Pirelli má základ v interiéri GTI. Napríklad športové sedadlá. Štandardné sedadlá vyvinuté vo Volkswagen Individuals boli upravené, aby čo najlepšie ladili novému GTI Pirelli. Bočné časti sedadiel, ich zadná časť, hlavové opierky ako aj lakťová opierka sú potiahnuté kvalitnou kožou a obšité žltou niťou, čo vytvára zaujímavý vizuálny kontrast. Ale skutočnou lahôdkou sú stredové časti sedadiel. Sú vytvorené z priedušného a veľmi luxusného mikrovlákna od talianskeho výrobcu Miko. V celej strednej časti sa tiež nachádza vyformovaný vzor pneumatiky, ktorý podčiarkuje športový charakter vozidla. Na limitovanú edíciu nás upozorní aj nápis Pirelli na predných hlavových opierkach, kde sa zvyčajne nachádza logo GTI.
Sedadlá sú vyhrievané a sčasti aj elektricky nastaviteľné. Pod prednou lakťovou opierkou sa nachádza úložný priestor, ktorý môže by? vybavený CD meničom alebo MP3 prehrávačom.
Kvalitnou kožou je tiež očalúnený trojramenný športový tvarovaný volant s perforovanou kožou v mieste uchopenia a páka ručnej brzdy, ktoré dostali tiež obšitie žltou niťou, aby ladili so športovými sedadlami. Zvislý volantový lúč hrdo nesie kovové logo Pirelli a tým poukazuje na výnimočnosť automobilu.

Je to už 25 rokov, čo Volkswagen začal éru zmenšovania objemu na jeho prvom turbo dieselovom motore. Samozrejme sa Turbo FSI v novom GTI nemôže s turbo dieslovým (TD) motorom porovnáva?, ale majú jednu spoločnú vec - v oboch prípadoch je výkon, ktorý by sa dosiahol vyšším objemom valcov nahradený prepĺňaním. Približne jedno desaťročie trvalo nahradenie TD motorov motormi TDI s priamym vstrekovaním. Tento motor zvýraznil princíp vyššieho výkonu z menšieho objemu a to práve priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním. Táto kombinácia technológií mala za následok menšiu spotrebu paliva, menej emisií vo výfukových plynoch a väčší výkon a krútiaci moment.

Volkswagen Golf GTI Pirelli
V modeli Golf GTI použil Volkswagen koncept zmenšovania objemu v roku 2004, keď predstavil výkonný benzínový motor, posilnený preplňovaním s medzichladičom stlačeného vzduchu a priamym vstrekovaním. Motor sa vyznačoval nízkou spotrebou a športovým charakterom zároveň. Dôkaz je jednoznačný a merateľný: motor Turbo FSI s výkonom 147 kW/200PS a krútiacim momentom 280 Nm, ktorý sa nachádza pod kapotou klasického GTI dosahuje maximálnu rýchlosť 235 km/h a potrebuje len 7,2 sekundy na zrýchlenie z pokoja na 100 km/h. Priemerná spotreba je pritom príjemne nízka - iba 8 litrov na sto kilometrov. Ak je Golf GTI vybavený prevodovkou DSG, spotreba je dokonca ešte nižšia - len 7,9 litra na sto kilometrov. Golf GTI Pirelli je dnes dôkazom potenciálu motora, ktorý kombinuje priame vstrekovanie a prepĺňanie. Jeho turbom prepĺňaný benzínový motor s priamym vstrekovaním je momentálne najsilnejším štvorvalcovým motorom od Volkswagenu. Silu vpredu priečne montovaného motora na kolesá prenáša štandardne montovaná šesť stupňová manuálna prevodovka. Výkon tohto 16 ventilového štvorvalca s objemom 1984 cm3 je 169 kW/230 PS pri 5500 ot./min. Maximálny krútiaci moment 300 Nm je k dispozícii v širokom spektre otáčok - od 2200 až po 5200 ot./min. Nič viac necharakterizuje športový automobil ako práve takéto široké pole využiteľných otáčok.

Efektívnosť prepĺňaného motora s priamym vstrekovaním je aj tu merateľná. Aj napriek extra výkonu 30 PS a 20 Nm, ktoré dvihli maximálku o 10 km/h, s použitím šesť stupňovej manuálnej prevodovky v Golfe GTI Pirelli, je spotreba v porovnaní s 200 koňovou verziou iba o 0,2 litra na sto kilometrov viac. Pri modeli vybavenom DSG prevodovkou je spotreba dokonca identických 7,9 litrov na sto kilometrov!

Fotogaléria Volkswagen Golf GTI Pirelli:
Aký je váš názor na Volkswagen Golf GTI Pirelli? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky VOLKSWAGEN vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Volkswagen tuning


Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Juraj Árvai
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12012x    hodnotenie: 1.8/5, 9 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt