support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Nahá pravda o vodičoch - 2.časť

Nahá pravda o vodičoch - 2.časť

23.Nov.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnes vám prinášame druhú časť z nášho cyklu “Nahá pravda o vodičoch”. Akí sme v skutočnosti na cestách, ako sa správame za volantom? Nuž, ani na našich vozovkách nie sme si rovnakí, jedni sa cítia byť nadradení, iní zase bezohľadne agresívni, a ostatní zase prehnane opatrní. Čítajte a uvidíte, do akej skupiny patríte vy alebo vaši blízki.


Vodič typu: "Stabilizátor"

preview
Diagnóza: Bezpodmienečne sa drží svojho jazdného pruhu, ktorý nemá v záujme meniť, bez ohľadu na hustotu premávky. Zatiaľ nebolo zistené či disponuje funkčnými spätnými zrkadlami alebo prešiel zaškolením o ich obsluhe. Paradoxne pri zhustenej premávke pred zúžením považuje prvú informáciu o nadchádzajúcom znížení počtu jazdných pruhov za pokyn k uplatneniu pravidla zipsu a mení jazdný pruh okamžite. V takýchto prípadoch rýchlo znižuje odstup od auta idúceho pred ním, čím viac sa priblíži samotné miesto zúženia.

Výskyt: Diaľnice a vozovky s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere. Takmer sa nevyskytuje v pravom pruhu, k videniu je pravdepodobne v ľavom a prostrednom pruhu.

Vedľajšie účinky: Býva obľúbeným terčom takpovediac „pomstiteľov“, ojedinele i „vychovávateľov“. Pokiaľ sa mu podarí dosiahnuť rýchlosti povolenej na danom mieste, alebo rýchlosťou mierne vyššou, má tendenciu mutovať k „vychovávateľovi“.


Vodič typu: "Furťák"

preview
Diagnóza: Vyznačuje sa jazdou konštantnou rýchlosťou (furt tak isto) za všetkých okolností. Typická cestovná rýchlosť je 70 až 80km/h. Pokiaľ mu nie je táto rýchlosť v obci umožnená pred vodičom, snaží sa ho za každú cenu v prvom vhodnom okamžiku predbehnúť. Najčastejšie ovláda autá s dávnou pozáručnou dobou s motormi neoslnivých výkonov, a vôbec sa nepredpokladá vplyv neschopnosti vypnúť tempomat. Motiváciou týchto vodičov môže byť snaha priblížiť sa so svojou spotrebou výkonov dosiahnutých v eccorallye. Nie je výnimkou príplatková výbava vo forme pokrývky hlavy.

Výskyt: S veľkou pravdepodobnosťou cesty 1.triedy a obce.

Vedľajšie účinky: Generuje opakované predchádzanie. Problémom je pravdepodobne v miestach zvýšenej hustoty obcí a pri prejazde extrémne dlhej obce. V ostatných prípadoch môže ľahko prejsť bezpečnú vzdialenosť. Mimo obce môže spôsobiť zahustenie dopravy a vznik kolón, v obciach potom má sklony si prezrieť zblízka kufor auta idúceho pred ním. K zaujímavým úkazom tak dochádza hlavne na konci obce, pokiaľ sa mu nepodarí predbehnúť už v obci. V týchto prípadoch sa doporučuje zrýchľovať skôr, ako ho napadne využiť výjazdové rovinky na predchádzanie. Vedú sa rovnako polemiky o nedostatočnej kapacite krátkodobej pamäti furťáka, pričom ich dôsledkom býva práve nutnosť opakovaného vzájomného predchádzania sa. Na diaľnici je furťák obzvlášť nebezpečný, bez rozpakov totiž zahajuje predchádzanie v ľubovoľnom okamžiku (čo je však nová, tu nepopísaná a napriek tomu rozšírená kategória.


Vodič typu: "Vychovávateľ"

preview
Diagnóza: Je presvedčený o svojom poslaní suplovať funkciu polície pri zaisťovaní dodržiavaní pravidiel cestnej premávky. Obvykle plus-mínus dodržuje predpísanú rýchlosť i niektoré ďalšie predpisy, a cíti sa byť vyvolený toto vyžadovať od ostatných. Demonštratívne dáva najavo svoje mienky o rýchlejších účastníkov cestnej premávky. Pokiaľ ide približne povolenou rýchlosťou, nielen že sa snaží umožniť predchádzanie, ale dokonca tomuto potupému aktu aktívne bráni.

Výskyt: Pravdepodobne diaľnica a cesta 1.triedy.

Vedľajšie účinky: Vychovávateľ je presvedčený o svojej pravde, pričom často nevidel predpisy už radu desiatok rokov a matne si pamätá snáď už iba pravidlo pravej ruky. Niektoré druhy vychovávateľov majú tendenciu na diaľnicach o viac jazdných pruhoch demonštrovať potrebu jazdy v pravom jazdnom pruhu. K tomu využívajú rôzne techniky od zbesilého lietania zľava doprava, cez podchádzania až po niektoré mierne agresívnejšie praktiky.


Vodič typu: "Zajac"

preview
Diagnóza: Sadá do vozidla v okamžiku výjazdu na dovolenku, chatu alebo pri návšteve babičky. V rovných úsekoch sa obvykle ťažko predbieha, zatáčky však prechádza neprirodzene redukovanou rýchlosťou. Vyznačuje sa vyplašenosťou a nevyjazdenosťou. Ľahko prehliadne dôležité informácie dopravného charakteru, pravdepodobne dopravné značky typu „daj prednosť v jazde“.

Výskyt: Cesty všetkých typov v piatok a v nedeľu.

Vedľajšie účinky: Má sklony k charakteristike popísaného „furťáka“, „stabilizátora“ a „lepiča“. Pokiaľ má sklony „lepiča“, nemá zmysel predbiehať.


Vodič typu: "Bystrozraký"

preview
Diagnóza: Má ostriaci zrak a najlepšie vie, kedy začína znížená viditeľnosť. V zimnom období svieti zásadne parkovacími svetlami (teda pokiaľ už rozsvieti). V prvý deň platnosti času demonštratívne preblikáva svietiacich vodičov a pokiaľ ale čiastočne vidí na cestu, tak nerozsvieti. Za žiadnych okolností nerozsvieti ani v prípade desivých prietržami mračien, pokiaľ nastala neskôr ako hodinu pred východom Slnka a skôr ako hodinu po západu Slnka.

Výskyt: Takmer všade.

Vedľajšie účinky: Neznáme.


Vodič typu: "Ja"

preview
Diagnóza: Zvláštna kategória vodiča. Ohľaduplný, predvídajúci, všetko chápajúci a všetko zvládajúci, čiže jednoducho povedané dokonalý vodič. Jediným jeho snáď drobným prehreškom oproti predpisom môže byť nedodržiavanie povolených rýchlostí (prípadne niektorých ďalších „nezmyselných“ pravidiel), čo však kompenzuje vlastným rozumom, skúsenosťami a pohodovým zvládnutím vozidla pri každej rýchlosti a v každej situácii.

Výskyt: Vyskytuje sa všade a pritom vlastne nikde.

Vedľajšie účinky: Ideálny vodič, ktorému sa v podstate nemôže stáť nehoda, ale i tak je však podľa policajných štatistík najčastejším účastníkom dopravných nehôd. Pravdepodobnosť sa zvyšuje so sebauvedomením si vlastnej dokonalosti.


Vodič typu: "Oni"

preview
Diagnóza: Špecifická kategória vodičov, stručne povedané neohľaduplný, nebezpečný, agresívny blbec.

Výskyt: V dobrej alebo ideálnej spoločnosti táto kategória neexistuje, či existuje u nás, nechávame na vlastné uváženia čitateľov. Pokiaľ existuje, vyskytuje sa všade a ide o zďaleka najrozšírenejší typ.

Vedľajšie účinky: V pokročilom štádiu penetrácie spoločnosti, touto diagnózou dochádzajú k miestu a majetkovému závislému rozpadu. Prekladom extrémne nebezpečného „ONI“ môže byť trnavský vodič pre obyvateľa žilinského kraja, bratislavský vodič pre väčšinu republiky, vodič košický, prešovský, michalovský pre bratislavčana, vodiči kufroidných áut s TDI pohonom pre vodičov i nevodičov, a pod. Dobrou správou je, že takto pokročilá diagnóza, nebola potvrdená na cestách a ide o fámy šírené pri debatách v reštauráciách alebo na internetových fórach.


Prvú časť o “Nahej pravde o vodičoch” si môžete prečítať tu:

Nahá pravda o vodičoch


Aký je váš názor na takúto kategóriu vodičov a o ich pravde? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:Viac informácií k tomuto článku vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4763x    hodnotenie: 2.1/5, 11 hodnotení


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt