support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Grafický virtuálny tuning od profesionálov

Grafický virtuálny tuning od profesionálov

18.Dec.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Určite väčšina z vás vie, o čo ide. Pre tých, ktorí ani netušia, o čom je reč, tieto riadky im priblížia podstatu cieľa v tejto umeleckej oblasti. Každý z nás si niekedy vyskúšal nakresliť auto na papier. Je to celkom ľahké, čo poviete? Ale závisí, akým smerom sa uberáte. Či chcete mať na papieri len náčrt, či to chcete mať v čiernobielej alebo farebnej verzii, či zvolíte ceruzku, uhlík, alebo fixy, farbičky, rôzne vodové či temperové farby. No jedna nevýhoda na papieri predsa len je. Áno, je to editácia. Mazať niečo na papieri je rozhodne ťažšie ako v počítači. Nepodarky na papieri riešime skrčením papiera a zahodením do koša, ak už nepomáha žiadne bielitko, či guma. Z toho je jasné, že kreslenie cez grafický program, je jednoduchšie v editácii, lepšie povedané v úpravách auta. Oveľa náročnejšie sú úpravy áut na papieri, pretože zvýrazniť hlavne fotorealisticky upravené auto, je náročné nielen na čas, ale aj na finančné prostriedky, pretože na fotorealistický vzhľad, treba skutočne výtvarné umenie a „airbrush“ pomôcky (fixírky, či striekacie pištole, rôzne spreje s jemnými rozptylmi), ktoré nie sú lacnou záležitosťou, a kvalitná farba tiež niečo stojí. Samozrejme, že výtvarné umelecké nadanie je potrebné aj pri virtuálnom tuningu.

Poďme si priblížiť, ako sa toto umenie prenáša z myšlienok tvorcov do digitálneho obrázku v počítači. Základom je kvalitný grafický program na tvorbu 2D grafiky (2D znamená dvojrozmerná sústava X a Y osi, to jest šírka a výška). Najviac použivaný je Adobe Photoshop. Naučiť sa v tomto programe chce hlavne prax a zručnosť, a odborné znalosti s používaním príkazov v programe. Čím skôr si to vyskúšate, tým skôr sa naučíte upravovať aj vlastné autá, ktoré máte určite nafotené digitálnymi fotoaparátmi, a ktoré by ste si radi upravili aj sami ;-) Ale ako? Čítajte ďalej.

Pohľad na auto si môžete zvoliť sami. Či sa rozhodnete pre predobočný jednotretinový, alebo dvojtretinový pohľad, zadobočný, bočný, prípadne aj netradičný pohľad zhora, závisí skutočne len na vás, ako svoju fantáziu využijete. V každom umení sa medze nekladú, a preto aj tu môžete ukázať svoju kreativitu, voľnosť vlastných myšlienok a nápadov. Môžete začať s malými úpravami. Ako je napríklad zmena farby auta, stmavenie okien čiernou farbou, prípadne rozsvietenie svetiel. Po zvládnutí týchto grafických úprav, si dokážete, že máte na viac! Chcete si zmeniť predný spojler, doplniť zadné prítlačné krídlo, skrášliť pneumatiky peknými lesklými diskami, a neskôr vyťahovanie blatníkov? To všetko dokážete len praxou v 2D grafickom programe. Ak si už budete trúfať na lepšie a radikálnejšie zmeny pri úprave auta, tak rátajte s tým, že na výrezy, a doplnenie interiéru, ako je výmena klasických sedadiel za športové sedačky, prípadne odrezanie celej strechy, a upraviť auto do štýlu „cabrio“, potrebujete kus odvahy a technické oko. Všetko musí dokonale sedieť a lícovať. Nič nesmie byť pokrčené, zdeformované, či perspektívne nezladené. Tieto nedostatky kazia celkový dojem, aj keď je auto upravené skvelým nápadom, kvalita musí byť hneď na druhom mieste.

Celkový vzhľad a kvalita spracovania celého obrázku vyjadruje štýl autora a jeho kvality. O týchto veciach dobre vedia aj títo páni - BEASTIE a RAPGOWE. Týchto dvoch nadaných umelcov, vám chceme predstaviť, a podeliť sa s vami o ich nápady a dizajnové parádičky.

Svoje grafické umenie vo virtuálnom tuningu predstavuje Beastie v tejto galérii:RAPGOWE - virtuálny tuning na Mercedes Carlsson CK55


Rapgowe: „Keď počujem slovo Mercedes, hneď si pomyslím na nejakú luxusnú a veľmi dlhú limuzínu. Samozrejme, aj v športových autách automobilka Mercedes-Benz boduje. Model CLS 55 AMG je svojim výkonným motorom a dizajnom akoby predurčený na tuning. Ja som si na moju virtuálnu úpravu vybral už upravenú verziu a to Carlsson CK55.

Hneď ako som sa na fotku tohto auta prvý raz pozrel, vedel som, že strecha ide dole. Zadné kľučky sa taktiež kdesi stratili a z Carlssona ostal iba dvojdverák. Ďalšia vec, ktorá ma najviac trápila, bola predná maska. Tá je symbolom značky Mercedes-Benz a aj keď už Carlsson vymenil trojcípu hviezdu za vlastné logo, vždy to je Mercedes. Ja som rebrovanie v maske zredukoval a ostalo mi tam jedno priečne rebro, do ktorého som namontoval prídavné svetlá. Potom som auto riadne rozšíril. Najprv predný, potom zadný blatník. Disky som nechal pôvodné, akurát som ich trošku prifarbil na čierno, chrómovaný som nechal iba límec. Pod predným nárazníkom ukotvil menší spojler, ktorý auto trocha znižuje. Keďže som z Mercedesa spravil kabriolet, musel som mu dať aj nový interiér, ktorý by zodpovedal charakteru celej úpravy. Ten je z konceptu od Ferrari. A nakoniec farba. Nie je ničím výnimočná, veď je to obyčajná oranžová farba, ale na Mercedesoch sa často nevidí. Prednú kapotu dopĺňa ešte airbrush, logo jednoho košického tuning & racing klubu.

Ja viem, mohol som tam dať aj iné nárazníky, viac zamračiť svetlá, prípadne dať dozadu nejaký spojler. No podľa mňa aj málo je niekedy viac.“

Ako si poradil Rapgowe s úpravou Mercedes Carlsson CK55, vám ponúkame tu:

Originálna fotografia CK55 Virtual Tuning Carlssona
preview
preview


RAPGOWE „Second Attack“ – Pontiac GTO


Rapgowe: „Nemám nijako v láske bežné americké autá, charakteristické vysokou spotrebou a otrasnými jazdnými vlastnosťami, no nájdu sa aj také ameriky, ktoré ma hneď na prvý pohľad upútajú. Asi preto som sa pustil aj do tohto Pontiacu GTO, ktorý dal Beastie do svojej poslednej súťaže. Do tej súťaže som sa zapojiť nestihol, keďže s úpravou som začal až po uzávierke, no napriek tomu som sa rozhodol, že dodám sviežim linkám tohto športiaku trochu viac šťavy.

Dlho som uvažoval, v akom štýle budem robiť úpravu. Nechcel som žiadne klasické úpravy, ktorých je vo virtuálnom svete plno. Po dlhej chvíli mi to konečne napadlo! Pontiac GTO je predsa americká legenda, čo tak vrátiť jeho najnovšej verzii legendárny charakter? Úprava v dragster to podľa mňa úplne vystihuje.

V prvom rade som z auta odstránil zbytočnosti ako predné svetlá, hmlovky a smerovky. Do kapoty som vyrezal veľký otvor a teraz odtiaľ trčí nadupaný osemvalec. Odpor vzduchu by mal asi veľký, ale aspoň ostane v chlade :) Originálny zadný spojler som nahradil krásnou žiletkou. A aby som nezabudol, podvozok taktiež dostal menší upgrade a na mieste obyčajných pneumatík sú teraz riadne balóny, aby Pontiac zbytočne nehrabal.

Asi najzaujímavejšia vec na tejto úprave je farba. Na internete som našiel veľa návodov, ako docieliť chameleónový lak, no ani jeden sa mi veľmi nepozdával. Trošku som sa s tým pohral a získal som takýto, myslím si, že zaujímavý efekt, kombináciou modrej a oranžovej farby. Je to netradičné a pritom stále decentné.
Samozrejme, nájdu sa tu aj nejaké tie chybičky, no o tých radšej pomlčím, aby si ich každý našiel sám :)“

Metamorfózu sériovky na našľahané GTO od Rapgowe máme tu:

Originál obrázok Pontiacu
Virtual Tuning GTO-čka
preview
preview


Ako sa vám ľúbi grafický „virtual tuning“ od týchto profíkov? Hlasujte, nech vieme vašu mienku:Viac informácií k virtuálnemu tuningu vám radi poskytneme. Pozrite si našu podstránku:

VIRTUAL TUNING


Viac informácii k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 29150x    hodnotenie: 136/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt