support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo virtual tuning Virtual Tuning logo virtual tuning

Virtual Tuning očami v-tunera Martina Cypriana (Cypo Design)

27.Mar.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Moje meno je Martin Cyprian a mám toho času 18 rokov. Pod svojím rodným menom ma asi nikto nepozná. Ale pod nickom Cypo si niektorí už hovoria, že: „Toho ja poznám zo slovenskej VT scény“.

Venujem sa virtual tuningu a automobilovému navrhovaniu karosérií, samozrejme na neprofesionálnej úrovni. Už ako malého ma zaujímali autá a všetko čo sa týkalo týchto 4-kolesových tátošov. Jedného času som kreslil aj na papier, no neskôr som prešiel k PC. Neviem, možno to bolo tým že z kreslenej práce som mal menší efekt ako z renderovaného obrázku na PC.

Virtual tuning som začal robiť niekedy koncom mája 2005. Stále si pamätám ten deň ako keby to bol včerajšok. Priviedol ma na to známy Vtuner Beastie, po stručnej odpovedi na môj e-mail. Bol som nadšený, že mi vôbec napísal.

Možno niektorí z Vás poznajú Beastieho, zo známeho časopisu Autotuning (po novom ATmagazín). Po obdržaní konkretného programu som začal, za moju prvú prácu pokladám BMW E60. Aspoň čo si pamätám a čo mi zostala zachovaná lebo väčšinu starých prác už nemám. Opisovať prácu po práci nemá zmysel lebo od tej doby a to je už pekne veľa (skoro 4 roky) som už spravil viac ako 200 prác.

Aktívne sa venujem virtual tuningu a pomimo aj automobilovému designu, ktorý je kvôli určitým aspektom v úzadí. Robím aj trošku inú grafiku ako Virtual tuning a to Space Art (jedná sa o kresbu alebo virtuálnu maľbu vesmíru) a samozrejme rôzne wallpapre. Obrázky na tému Space art nájdete potom v galérii nižšie. Ako prioritu samozrejme beriem virtual tuning.

Čo je to VIRTUAL TUNING ?


Virtual tuning je v podstate grafický návrh automobilu, respektíve tuning dielov na ňom. Virtual tuning je zameraný na estetické stvárnenie vozu podľa vlastnej fantázie. Má svoje pravidlá a ľudia, ktorí ho robia, sa nimi musia bezpodmienečne riadiť.

V inom prípade existuje totiž ,,krádež“ alebo inak nazývaný FAKE, čo je asi najhoršia vec vo virtual tuningu, ktorá sa môže Vtunerovi (človek, ktorý robí Virtual tuning) prihodiť. Fake je vlastne odcudzenie, prekopírovanie, cudzích dielov na svoju prácu, či ide už o nárazník alebo svetlá. Može ísť aj o celú prácu. Často sa stretávam s prácami, na ktorých je prepísaný podpis pôvodného autora a nahradený novým autorom (FAKEROM). Fakeri sú na scéne dosť odsudzovaní a máloktorí z nich nájde porozumenie medzi inými. Človek sa mení a každý sa učí na svojích chybách a preto si myslím, že dať druhú šancu minulým fakerom je správne riešenie, ako rozširovať „klamlivú“ scénu.

Pri virtual tuningu má autor pre diela otvorenú fantáziu a môže tvoriť hocičo, čo mu príde na um. Samozrejme aj tu sú štýly tuningu ako v reálnom tuning svete. Poznáme drift, ratten, street, racing, nemecký cult či samostatne členený concept.

Videoukážka prác v-tunera pod prezývkou CYPO:

Rozprávať o štýloch ako takých je asi zbytočné, lebo asi každý vie, ako ktorý vyzerá ale pre laikov len tak v skratke: DRIFT: Auto upravené na drift, poväčšine ide o závodné autá D1.
RATTEN: Auto, ktoré je pokryté hrdzou a má navodzovať vizáž „otrepanej herky“.
CULT: Široké kolesá nízko pri zemi, decentné úpravy väčšinou nemeckých áut.
STREET: Ide vlastne o vlastnú tvorbu tuningu ako takého. Ďalej rozoberať špecifikácie nie je potrebné, každý si to vie predstaviť. A kto nie? Nech si pozrie Rýchlo a zbesilo.
RACING: Auto upravené na závodné účely.
CONCEPT: Ide vlastne o akýsi návrh celého automobilu. Môžeme vychádzať z nejakého modelu automobilu, ktorý prekreslíme tak, že sa zmení celkový vzhľad auta, t.j. virtuálne vyvinieme automobil, ktorý ešte ani neexistuje. Alebo je tu druhá možnosť: vychádzať z vlastnej hlavy a nakresliť si Concept. Pri takejto tvorbe je dôležité dodržiavať perspektívu a tieňovanie. Takejto tvorbe sa venujem predovšetkým (v tomto čase), aj keď je menšina v mojej celkovej tvorbe, keďže chcem v budúcnosti pôsobiť ako automobilový dizajnér.

Ukážky prác v-tunera Martina Cypriana:


Vo virtual tuning sú určité pojmy, ktoré by som Vám objasnil. Brushovanie znamená kreslenie. Jedná sa o kreslenie z vlastnej fantázie. Potom je podobný rebrush, to je dá sa povedať prekreslenie nejakej časti auta, alebo auta celého. Máme tu pojem C+P, čo môžeme pokladať tiež za copy+paste, čo znamená kopírovať a prilepiť. Z prekladu je asi známe o čo sa jedná. Jednoducho vystrihneme doplnok (nárazník, koleso,..) a nalepíme ho na naše upravované auto. Ďalej sú to pojmy ako decent (decentný - ľahký, jemný tuning), contest (súťaž vo VT alebo designe), concept (vyššie vysvetlený štýl úpravy, návrhu).

Sú to tie najzákladnejšie pojmy, ktoré môžte počuť od svojich kolegov, keď sa dáte na Virtual tuning. Toto bolo v skratke vysvetlené čo vlastne virtual tuning znamená.

cypo martin cyprian


Pokiaľ máte nejaké otázky píšte na môj e-mail cypo011@azet.sk

Veľmi super kolektív a moje domovské fórum nájdete na http://forum.beastie.sk (známe ako aj Beastie Fórum, na tejto stránke bude prebiehať VT Škola, tak o nových Vtunerov máme eminentný záujem) a moju čiastočnú galériu na http://cypodesign.deviantart.com, kde nájdete väčšinu nových prác.

Dúfam, že sa Vám moje práce budú páčiť nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

S pozdravom V-tuner Martin Cyprian ( Cypo Design )

alfa romeo virtual tuning audi a5 s5 virtual tuning bmw e90 virtual tuning nissan 180 sx virtual tuning vw golf 5 virtual tuning mitsubishi evo drift virtual tuning galaxy space art

Ako sa vám páčia práce na tému Virtual Tuning od V-tunera s prezývkou Cypo? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme. Virtuálny tuning nájdete na našej podstránke:

VIRTUAL TUNING


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 30787x    hodnotenie: 153/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt