support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Rekordér v zrýchleniach – Ultima GTR720

Rekordér v zrýchleniach – Ultima GTR720

15.Jun.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

V dnešnom auto-moto-svete nás už hádam nič neprekvapí. Automobily a všetko s nimi spojené už prešlo takým vývojom, že človek sa už nad tým ani nestíha pozastavovať. S tým súvisia aj najrôznejšie možnosti ich využitia. Či je to premena sériových áut podľa fantázie úpravcu alebo je to využívanie pre výskumné účely alebo je to proste len tak pre zábavu. Tak či onak, v rámci zábavy treba rozlišovať jej dva druhy. Buď je to spôsob odreagovania sa od všedných starostí a útrap, alebo je to spôsob, ako sa odlíšiť. Ináč povedané, byť najlepší. Ľudstvo sa už odjakživa predbieha tými najrôznejšími spôsobmi. Jedným z nich je aj svetový rekord v najrýchlejšom šprinte v rámci štvorkolesových cestných vozidiel.

HISTÓRIA ULTIMY


Ultima Spyder
Veľká Británia, Leicester. Čo je pre toto mesto také zvláštne. Okrem toho, že sa tu nachádza významná univerzita „University of Leicester“, prekrásne kultúrne pamiatky, je to tiež rodisko najrýchlejšieho auta na svete, určeného na jazdu po bežných cestách. Áno, dobre ste čítali. Práve tu bolo prvýkrát navrhnuté a zostrojené najrýchlejšie auto planéty. Jeho názov znie Ultima GTR720.

Všetko sa to začalo už v roku 1983, kedy bolo vyrobené prvé vozidlo tejto triedy a to Ultima MK1 na podnet automobilového dizajnéra a majiteľa firmy Noble Motorsport Ltd, Lee Noble-a. Tento prvý superšportiak bol postavený z častiach Ford Cortina, Austin Princess a Renault-u 30. Neskôr prišla vylepšená MK2, ktorej prvý zákazník firmy Noble Motorsports bol Ted Marlow. Okrem toho, že pozmenil vzhľad zadnej časti svojej Ultimy, tak aj neskôr a postupom času úzko spolupracoval so zakladateľom tejto firmy, pre ktorú aj závodil s ich autami, a stali sa neskôr aj dobrými priateľmi. Po čase prišli ďalšie už vylepšené a výkonnejšie modely Ultima a to MK3 a Spyder. Aby toho nebolo málo, konkrétne o dva kity modelu MK3 prejavila záujem automobilka TAG McLaren Group, ktorá ich použila práve pre výrobu svojho McLaren F1. Samozrejme, v modifikovanej verzii.

Neskôr, od roku 1992 bola pozmenená firma Noble Motorsports, resp. zanikla a na jej základoch vznikla nová, Ultima Sports Ltd, ktorej vlastníkmi boli Ted a Richard Marlow. Výroba Ultima MK3 neskončila, práve naopak, nabrala nové obrátky v podobe inovácií - CD prehrávač, hmlovky, stierače a samozrejme silnejší motor (5,7 litra V8 Chevrolet 350), dynamický dizajn, karbónové časti a lepší „performance style“.

Prelomový bol rok 1998, kedy sa začali práce na modeli GTR. Ten sa vyznačoval oblejšími tvarmi, ktoré boli tiež výsledkom postupujúceho vývoja doby a novými motormi, ktoré boli určené pre amerických zákazníkov. Taktiež zaujímavosťou bolo, že v roku 2000 bola karoséria GTR-ka vyrobená čisto z karbónu. Tomu sa vraví športové auto. Neskôr bolo tiež vyrábané s plátenou strechou.

EXTRÉM NA PLANÉTE ZEM


Ultima GTR 720
Nie nadarmo bola Ultima GTR640 v roku 2004 označená za najrýchlejšie auto planéty, keď so svojim výkonom 640 koní (od toho odvodený názov tejto rady) pokorilo svetový rekord v zrýchlení z pokoja na 100 mph a následnom zastavení na nulu.

Je rok 2006 a s ním aj nová Ultima GTR720. Najnovší prírastok do rodiny Ultima, resp. do „najrýchlejšej rodiny“ na svete. Dizajn tohto superšportiaka sa radikálne zmenil, ale je vidieť, že je z tejto doby. Jeho oblé tvary, množstvo technologických prvkov a čo je hlavné, enormný výkon na tak malú hmotnosť.

Po kapotou tejto beštie nájdeme motor Chevrolet V8 s výkonom 720 konských síl. Náhon je na zadné kolesá pomocou päťrýchlostnej G50 prevodovky. Dizajnér a majiteľ Richard Marlow si nedal pokoj a so svojim GTR720 pokoril svetový rekord už po tretí raz, keď šprint formou 0-100mph-0 zdolal za extrémnych 9,4 sekundy, a šprint z nuly na 100 mph za 5,3 sekundy. Ale teraz príde zaujímavejšia štatistika, ktorá sa bude týkať klasického zrýchlenia z pokoja na 100 km/h. Toto zrýchlenie pokorilo nove GTR-ko za neuveriteľných 2,6 sekundy! To je ako keby ste sa raz nadýchli a vydýchli. Je to extrémne „malé“ číslo.Fotogaléria auta ULTIMA GTR720:Pre porovnanie, vezmite si svetové superautá ako Ferrari Enzo, McLaren F1 LM, Porsche Carrera GT, Pagani Zonda, Porsche 911 Ruf R Turbo, Ferrari F40, Lamborghini Murcielago, Dodge Viper SRT-10, Aston Martin DB9 a Honda NSX Type-R a zorďte ich do tabuľky od najrýchlejšieho po najpomalšie. Čo si myslíte, čo bude na čele tabuľky. Je jasné, že to bude Ultima GTR720, za ktorou je hneď tak populárne a drahé Ferrari Enzo. Práve Enzo je v každej kategórií týchto meraní (0-100 mph-0, 0-100 mph, 0-60 mph) pomalšie o cca. 1,1 sekundy. Teraz sa jasne ukázalo, že cena nie vždy rozhoduje o výkone a sile auta.

Všetko podstatné už o tomto žihadlo bolo povedané, zvyšok si musí dotvoriť každý sám, pretože je to individuálne na každom z nás. Isté je však to, že autá Ultima tu budú ešte dlho a vyzerá to tak, že tak skoro premožiteľa nenájdu. Ak by ste o jeden takýto kúsok mali záujem, môžete si ho objednať ako „skladačku“, ako to bolo a je v prípade Shelby Cobra. Avšak oproti Ferrari Enzo vás to bude stáť podstatne menej.


Wallpaper s námetom ULTIMA GTR720 (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


ULTIMA GTR720 v rekordnom čase 9,4s v systéme 0-100mph-0 (formát WMV):

preview
download
[ 19,1 MB ]

Ultima GTR720 dosiahla na 400metrovej trati ďalšie rekordy (formát WMV):

preview
download
[ 2,2 Mb ]
preview
download
[ 2,2 Mb ]
preview
download
[ 1,8 Mb ]

Čo poviete na momentálneho suveréna ULTIMA GTR 720 medzi cestnými superšportiakmi? Prosím, hlasujte:Viac informácií k tomuto autu vám radi poskytneme. Ďalšie superautá sú v našom zozname článkov, ktorý nájdete tu:

Supercars


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16782x    hodnotenie: 52/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt