support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo ochrana AKO NA TO? /10. časť/ - Funguje vám správne klimatizácia? Ako často sa venovať jej údržbe? logo ochrana

AKO NA TO? /10. časť/ - Funguje vám správne klimatizácia? Ako často sa venovať jej údržbe?

26.Jun.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Leto už máme prakticky tu a o slnečné dni zrejme nebude v najbližších mesiacoch núdza. Práve toto je obdobie, kedy väčšina motoristov využíva vo svojich vozidlách klimatizáciu. Funguje vám však správne a chladí efektívne? Alebo jej údržbe nevenujete prakticky žiadnu pozornosť? Pozrieme sa na to, čo spôsobuje neudržiavaná klimatizácia a dáme vám zopár rád, ako sa o klimatizáciu v aute postarať.

Vyzerá to tak, že toto leto nás čaká poriadne teplo a už teploty nad 25 °C sú často hranicou, pri ktorej množstvo šoférov zapína klimatizáciu. Kedy ste sa však o ňu naposledy zaujímali? Kým klimatizácia chladí, nesmrdí alebo nehučí, obvykle jej nevenujeme žiadnu pozornosť. No tú si z času na čas bezpochyby zaslúži. Iba tak totiž môže slúžiť efektívne, spoľahlivo a hlavne dlhodobo. Opravy klimatizácií navyše nie sú vôbec lacnou záležitosťou.

Údržba klimatizácie: dopĺňanie chladiva a dezinfekcia klimatizácie


Najčastejšie začneme klimatizácii venovať svoju pozornosť až vtedy, keď prestane správne fungovať. Jedným z prvých príznakov toho, že niečo nie je v poriadku, je jej znížená účinnosť. Klimatizácia jednoducho nechladí. To môže byť znamením nedostatku chladiva, aj práve preto sa odporúča nechať aspoň raz ročne skontrolovať klimatizáciu v autoservise. Tam sa okrem doplnenia chladiva povenujú aj čisteniu systému.

klimatizácia používanie čistenie údržba servis užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

Pomôcť si ale môžete aj v domácich podmienkach a zakúpiť si čistiace prostriedky na klimatizáciu, ktoré sa aplikujú buď priamo do výduchov, alebo sa nechajú niekoľko hodín pôsobiť v zatvorenom aute. Tieto prostriedky dezinfikujú a mali by ste ich použiť tiež aspoň raz ročne. Najviac sa ich použitie odporúča práve pred letnou sezónou. V systéme klimatizácie sa totiž veľmi rýchlo môžu rozmnožiť rôzne baktérie a plesne, čo môže ohroziť vaše zdravie. Takto zanedbaná klimatizácia sa prejavuje väčšinou nepríjemným zápachom rôznej intenzity.

klimatizácia používanie čistenie údržba servis užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

Ako sa teda postarať o klimatizáciu vo svojom aute? Nie je to nič zložité, ale určite by ste údržbu klimatizácie nemali zanedbávať. Myslieť teda treba nielen na kontrolu celého systému ale aj na jeho dezinfekciu. Tú zvládnete aj vďaka bežne dostupným čistiacim prostriedkom, ktoré sú určené na tento účel. Zostáva snáď už iba dodať, aby ste to s používaním klimatizácie príliš nepreháňali, prechod zvonka do interiéru vychladeného na 18 °C nemusí byť totiž nič príjemné a hlavne ani zdravé...

klimatizácia používanie čistenie údržba servis užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

klimatizácia používanie čistenie údržba servis užitočné rady pomoc motoristom rubrika seriál ako na to

Čističe klimatizácií si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)ako na to logo


Robíte si pravidelne servis a údržbu vašej klimatizácie v aute ? Nech sa páči, hlasujte tu:Viac článkov zo seriálu AKO NA TO nájdete tu:

AKO NA TOVolaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náš online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Text: Matej Klamo
Obrázky: Erik Dobos
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 2675x    hodnotenie: 7/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt