support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Typy zlodejov, autičkárov. Nedajte sa nimi okradnúť - bráňte sa !

Typy zlodejov, autičkárov. Nedajte sa nimi okradnúť - bráňte sa !

22.Feb.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Aj keď mnohí ľudia by najradšej delili zlodejov - autičkárov motorovou pílou, my v nasledujúcich riadkoch rozdelíme zlodejov do štyroch kategórií podľa ich cieľov a profesionality. Nie je zámerom tejto stránky niekomu radiť, alebo navádzať niekoho na kradnutie áut. Skôr naopak. Chceme tu ukázať aké je to jednoduché a ako slabo sú autá u nás zabezpečené.

I. Čističi


Čističi
Začnem nižšou triedou zlodejov, ktorí majú väčšinou od 10 – 17 rokov a pre ktorých sú zaujímavé veci v aute. Vyčistia interiér vášho auta od ponechaných tašiek, mobilov a nezabezpečených autorádií. Pracujú väčšinou vo dvojici, resp. v trojici, ale nie sú výnimkou ani vlci samotári.


Cieľ:
Autorádio, reproduktory, zosilovač, CD-menič, mobilný telefón, fotoaparát, tašky, voľne pohodené veci v aute. U starších áut občas vonkajšie spätné zrkadlá.

Postup:
Jeden napr. odtrhne z vedľajšieho auta anténu (vysúvaciu, alebo prút z drôtu), alebo z blízkeho plota odtrhne kus drôtu z ktorého spraví háčik, pomocou ktorého otvorí dvere. Z vnútra otvorí dvere kamošovi, a už si môžu robiť čo chcú. Autorádio vytiahnu tak, že strčia prsty jednej ruky do priestoru kde sa vkladá kazeta. Miernym zapáčením a trhnutím je rádio vonku. Väčšinou si to odnesie panel na palubovke (to je ten horší prípad, pretože oprava palubovky je v mnohých prípadoch drahšia ako autorádio). Ak sa odtrhne panel z autorádia, bez autorádia – vôbec im to nevadí, pretože „z cudzieho krv netečie“ a koniec koncov – môžu to skúsiť o niekoľko áut ďalej.

Ďalší (hlučnejší) spôsob je rozbitie okna nejakým predmetom, ktorý sa nájde v okolí auta.

Škoda:
Ukradnuté veci, autorádio, poškodená palubovka, rozbité okno .......

Čas:
Celá operácia netrvá viac ako minútu, dá sa zvládnuť za 15 sekúnd, preto je nebezpečná.

Zabezpečenie:
V prvom rade nenechávajte nič na viditeľnom mieste v aute! Na krádež tašky zo sedadla v aute je potrebných 5 sekúnd, pretože takýto zlodeji sa neobťažujú so zámkami a jednoducho rozbijú okno. Zvuk alarmu sú ochotní risknúť a mechanické zabezpečenie tu nemá vôbec žiadny význam. Zlodeji autorádií potrebujú viac času pretože sa musia dostať až dnu do auta a demontovať rádio. Tu jednoznačne platí, že autoalarm znamená pre nich zvýšené riziko častokrát neadekvátne predajnej cene autorádia. Ak teda majú na výber, pôjdu do auta, ktoré ich „neruší“. A ešte niečo: Odnímateľný panel autorádia je naozaj dobrá a účinná myšlienka, ale len v prípade, že ho máte so sebou, nie v odkladacej skrinke. Na zlodejov môžete nadávať, ale nie podceňovať...

II. Zásobovači


Zásobovači
Ďalšia kategória zlodejov sa zaoberá kradnutím predných skiel, rezervných aj normálnych kolies a samozrejme nepohrdnú vecami ponechanými v aute. Je omyl myslieť si, že krádeže kolies sa týkajú len tých drahých na elektrónových diskoch.

Pred zimou sa nájde dosť ľudí, ktorí si radi kúpia za štvrtinovú cenu zimné pneumatiky už obuté a vyvážené aj na plechových diskoch. A po zime zase nové letné. No a postihnutý si nájde ráno auto na tehlách (v lepšom prípade) alebo na brzdových kotúčoch (to je už dosť zlé).


Čo sa týka skiel , tak začiatkom roka majú zlodeji doslova sezónu. Prečo? Pretože sú nové diaľničné známky. Prečo by ju mal ísť kupovať, keď môže ukradnúť predné sklo? Sklo predá a známku tiež. Toto sa týka áut s gumovým tesnením čelného skla, nie lepených skiel na tmel.

Cieľ:
Predné sklo, kolesá, voľne pohodené veci v aute.

Postup:
Jeden z kamošov dáva pozor a druhý vyreže okno, resp. obaja ho vyrežú a uložia do pripraveného auta. V niektorých autách si stačí sadnúť na predné sedadlo a nohami sa zaprieť do skla. Z vonku ho niekto pridŕža. Ak praskne nič sa nedeje. Ako som už písal predtým, vôbec im to nevadí, pretože „z cudzieho krv netečie“ a koniec koncov, môžu to skúsiť o niekoľko áut ďalej.

Krádež kolies sa ničím nelíši od bežnej výmeny kolesa, len s tým rozdielom, že ak je zlodej navyše idiot, nepostaví auto na tehly ale rovno na zem a zničí vám tak brzdové kotúče.

Škoda:
Sklo auta, kolesá, brzdové kotúče...

Čas:
Celá operácia krádeže skla netrvá viac ako tri minúty, dá sa zvládnuť aj za 30 sekúnd. Čas krádeže kolies závisí od „počtu zúčastnených“.

Zabezpečenie:
Krádež skla aj kolies si vyžaduje určitý čas a kľud „pri práci“. Takže jednoznačne odporúčame dobrý autoalarm.

Sklo - autoalarm s interiérovým čidlom. Existujú aj rôzne spôsoby značenia skiel. Vzhľadom na ich pomerne nízku cenu ich odporúčame. Nie je až také dôležité ktoré z nich si vyberiete, hlavne aby to značenie bolo dobre viditeľné, to často stačí na odradenie zlodeja.

Kolesá - autoalarm s polohovým čidlom, ktoré zosníma naklonenie auta potrebné pre demontáž kolesa. Bezpečnostné šrúby na kolesá majú tiež vysokú účinnosť. Ich použitie pri drahších kolesách považujeme za samozrejmosť.

III. Amatéri


Amatéri
Ďalšia kategória zlodejov sú autíčkari amatéri, ktorí raz za čas ukradnú nejaké auto a keďže nedokážu sfalšovať jeho identitu a tým ho majú problém predať, tak ho radšej rozoberú, niektoré veci predajú a ostatné vyhodia. Často sú v spojení s nejakým autoservisom, ktorý od nich kupuje diely, prípadne si ich rovno objednáva.

S touto kategóriou je to dosť zlé, pretože aj keby ste našli „autíčkarov profíkov“, aby ste auto získali späť - nemusia o týchto amatéroch vôbec vedieť. Je tu malá pravdepodobnosť nájdenia auta.


Cieľ:
Auto. Často sa jedná o lacnejšie a staršie modely áut, kde je problém s náhradnými dielmi, alebo cena nového dielu je vysoká v porovnaní s trhovou cenou celého auta. Neraz sa prekvapili aj majitelia zachovalého Žiguliaka alebo Favorita, kde sa ich miláčik stratil. Poznáme prípady, kedy sa auto opäť našlo, ale už bez motora...

Postup:
Každý typ auta má iný postup.

Škoda:
Podľa ceny auta. Pri starších autách býva škoda o to bolestnejšia, že často nie sú poistené a ich majitelia nie sú najsolventnejší.

Čas:
Podľa typu auta.

Zabezpečenie:
Elektronické alebo mechanické zabezpečenie, prípadne ich kombinácia. Ak by auto malo byť ukradnuté za účelom rozobratia na náhradné diely, označenie skiel tiež zníži jeho atraktívnosť.

IV. Profesionáli


Profesionáli
Ďalšia kategória zlodejov sú profesionáli, ktorí sa zaoberajú výhradne kradnutím áut. Takmer vždy patria do organizovanej skupiny, ktorej členmi sú špecialisti na ukradnutie, falšovatelia dokladov, „servisáci“ pre pozmeňovanie identifikačných znakov a predajcovia. Spravidla sú dobre technicky vybavení a majú prehľad o sériovom zabezpečení automobilov.

Nie je ničím výnimočným, že na krádež vytipovaného auta sa pripravujú celé týždne, niekedy aj mesiace. Ďalej to znamená, že auto a jeho zámky nie sú poškodené a napriek tomu auto je preč.


Takéto autá sa väčšinou predávajú celé – so zmenenou identitou v zahraničí, niekomu ďalšiemu na súčiastky, alebo jeho vlastnému majiteľovi za cenu ktorá je 5 – 15% z jeho skutočnej ceny. Vrátenie majiteľovi je dosť rizikové pre zlodejov (preberanie auta a peňazí), preto je dosť zriedkavé.

Táto kategória zlodejov sa zaoberá novšími a drahšími vozidlami (pretože sú za ne viac peňazí) a zaujímaví sú často cudzinci. Cudzinec odíde a je „pokoj“. Často sa stávalo, že sa auto s pozmenenou identitou predávalo aj cez autobazár na druhom konci republiky (za trhovú cenu!!!). Dnes lepšie autobazáre za pôvod auta ručia, takže riziko nechcenej kúpy kradnutého auta sa znížilo.

Cieľ:
Autá, prevažne drahšie značky.

Postup:
Každý typ auta má iný postup. Stávajú sa aj prípady, keď je auto „predpripravené“ na krádež napríklad počas jeho pobytu v servise.

Škoda:
Podľa ceny auta.

Čas:
Podľa typu auta a času venovanému „predpríprave“.

Zabezpečenie:
Tu obzvlášť platí, čím viac, tým lepšie. Každé zabezpečenie predĺži zlodejovi cestu k jeho cieľu a ak je to dosť zložité, môže si to rozmyslieť a vybrať si iné auto. Sériové zabezpečenie je pritom postačujúce len u niekoľko málo áut, spravidla tých najdrahších.

Odporúčame kvalitný dvojcestný autoalarm (alebo GSM), ktorého ovládač nikdy nenechávajte v žiadnom servise. Pre kategóriu drahších áut je vhodné namontovať aj vyhľadávací systém, pomocou ktorého je šanca lokalizovať auto aj po ukradnutí. Samozrejme auto majte poistené. Pre istotu. Autá netypickej farby sú tiež nezaujímavé, lebo cena prestriekania je vysoká a navyše pôvodnú farbu nie je problém zistiť. Takže ak máte ružové auto... :o)

Ako rýchlo sa dokážu vlámať do vášho auta?


Tabuľka áut - čas potrebný pre kráďež

Ako reagujú výrobcovia na svoju obhajobu voči krádeži áut?


ŠKODA:
 • "Používame rovnaké zámkové systémy na celom svete. Výsledok testu hodnotíme veľmi pozitívne. Octavia má podľa nášho prieskumu, vyhovujúcu bezpečnostnú výbavu." Daniela Foxová, Public relations Škoda.
HONDA:
 • "Výsledok si nevieme vysvetliť. Teoreticky by mala byť krádež nemožná. Máme vynikajúce mechanizmy, zapadajúce vnútorné kolíky a kľúče majú ohraničený krútiaci moment." Stefan Henrich, tlačový hovorca Hondy.
NISSAN:
 • "Ochranu pred vniknutím do vozidla a znemožnenie krádeže kladieme pri vývoji na kľúčové miesto. To dokazuje aj existencia nášho špeciálneho tímu, ktorý okrem najnovších vedeckých poznatkov zohľadňuje i skúsenosti polície, poisťovní a autoklubov." Jochen Munzinger, tlačový hovorca Nissanu.
FORD:
 • "Cieľom Fordu je patriť k vedúcim výrobcom v oblasti ochrany odcudzenia vozidla. Pri podobných testoch mali naše autá podstatne lepšie výsledky. To však nič nemení na fakte, že výsledky z Auto Expressu budú dôsledne analyzovať naši bezpečnostní experti." Detlef Jenter, tlačový hovorca Fordu.

Ako sa brániť???


Auto, ktoré sa nedá ukradnúť, automobilky ešte nevyrobili. Kradne sa doslova všetko. Od rozsypaných škodoviek a žigulákov až po luxusné limuzíny. Stav vozidla, značka a ani jeho cena nie sú rozhodujúce. Motívy krádeží totiž bývajú rôzne. Kradnú ich kvôli lacným náhradným dielcom, či kvôli dobrému kšeftu. Len na ilustráciu: na Slovensku zmizne zhruba každú hodinu jedno auto. Minuloročná štatistika hovorí o 7682 krádežiach.

Čo teda robiť? Rezignovať? A nechať všetkému voľný priebeh? V nijakom prípade! Čím viac prekážok musí zlodej prekonať, aby mohol s autom odísť, tým väčšia šanca, že sa svojho úmyslu vzdá. Takže, čo by ste mali zlodejovi postaviť do cesty? Bezpečnostná filozofia tvrdí, že záleží na cene auta. Od nej sa vraj odvíja, čo a ako.

Odporúčania a rady


Vozidlá až do strednej triedy:
 • Taktika odstrašovania - viditeľné mechanické zábrany v podobe rôznych tyčí a zámkov kombinovaných s autoalarmom. Ten musí byť viditeľný. Na škodu veci nie sú ani varovné nálepky na skle auta, či blikajúce svetielko vnútri vozidla. Aj keď by zlodej dokázal prekonať poplašné zariadenie, nebude riskovať väčšiu stratu času, ktorá by predlžovala jeho úmysel. Táto taktika vychádza z jednoduchej dedukcie: "Prečo kradnúť práve tento Favorit, keď vedľa stojí ďalší a navyše nezabezpečený."
Vozidlá vyššej triedy a vyššej strednej triedy:
 • Ani vo vozidlách tejto kategórie by nemali chýbať viditeľné mechanické zábrany. V prípade autoalarmu však platí pravý opak. Odstrašovanie pomocou rôznych nálepiek je totiž úplne zbytočné. A navyše - nálepka prácu zlodejovi len uľahčí. Ak sa zlodej zameria na označené auto, bude s autoalarmom počítať a bude konať veľmi opatrne. Profesionáli presne vedia, ktorý výrobca akú nálepku používa, a súčasne poznajú slabé miesta nálepkou inzerovaného systému. Anonymita má väčšiu šancu.
Všeobecne radíme:
 • Vyťahujte kľúčky zo zapaľovania aj keď auto opúšťate len na pár sekúnd.
 • Zámok volantu nechajte vždy zaklapnúť.
 • Vo vozidle nenechávajte nijaké doklady.
 • Nič v aute nevystavujte. Aj lacné predmety dokážu vzbudiť pozornosť zlodejov.
 • Nespoliehajte sa na "isté" úkryty v aute. Profesionál ich pozná lepšie ako vy.
 • Autorádiá patria medzi najčastejšie kradnuté predmety. Ak máte autorádio s odnímateľným panelom, panel si vždy zoberte so sebou. To isté platí o "zásuvkovom" autorádiu. Ak máte rádio kódované, upozornite na to nálepkou.
 • Ak niekde stojíte a pribehne za vami nejaký dobrák, ktorý vám oznámi, že vám tečie olej, alebo niečo v podobnom zmysle, nikdy z auta nevystupujte a nechoďte sa presvedčiť. Ľahší spôsob, ako ukradnúť auto s kľúčikmi v zapaľovaní a ešte aj s dokladmi, neexistuje. Radšej prejdite zopár metrov a potom sa presvedčte, či mal dotyčný pravdu, alebo išlo iba o blaf.
 • Ak vám zmizne auto, šanca, že ho opäť uvidíte, je vo väčšine európskych štátov maximálne dvadsaťpercentná. Okrem polície je tu však ešte jedna iskrička nádeje. Naši taxikári dokonale poznajú gangy autičkárov a ak sa na nich obrátite, že hľadáte také a také auto, možno budete mať šťastie. Táto službička však čosi stojí. Zlodej je ochotný ho vrátiť iba za určitý poplatok. Príklad: Ak sa kradnutý Favorit predáva priekupníkom s autami za 5-tisíc korún a "papiere" naň sa na čiernom trhu predávajú za 40-tisíc, rátajte s tým, že výkupné bude niekde medzi spomínanými dvoma sumami. Všetko samozrejme závisí od "charakteru" zlodeja.

Tu si môžete pozrieť staršie články so súvisiacou témou:

Zlodeji a správne náradie Spoveď profesionálneho zlodeja


Aký je váš názor na túto tému o zlodejoch? Hlastuje, nech vieme aj vašu mienku:


Viac informácií k tejto téme vám žiaľ neposkytneme, nie sme z fachu :-)

Ale volať, písať a faxovať môžte.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autoalarmy.sk + týždenník Moment

Autor textov: www.autoalarmy.sk + CT
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 42900x    hodnotenie: 77/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt