support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Chrysler De Soto 1939 – tuning by „Pavka“ !

Chrysler De Soto 1939 – tuning by „Pavka“ !

23.Jun.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Spoločnosť De Soto založil v roku 1928 Walter P. Chrysler. Vznikla ako súčasť koncernu Chrysler popri značkách Dodge a Plymouth. Jej vozidlá mali konkurovať značkám Oldsmobile, Nash a Pontiac. Meno dostala podľa španielskeho dobyvateľa Hernanda de Sota. Z jej brán vychádzali automobily americkej strednej triedy. Keď koncom päťdesiatych rokov klesol záujem o automobily tejto triedy, bola ukončená výroba a v roku 1961 značka zanikla. Počas svojej existencie vyšlo z jej liniek viac ako 2 milióny automobilov.

Model, ktorý poslúžil ako základ pre stavbu je De Soto Six z roku 1938. Karoséria je štvordverová. Interiér poskytoval miesto pre päť až šesť pasažierov. Pôvodne bol poháňaný vpredu uloženým radovým šesťvalcom s rozvodom OHV, objemom 3738 cm3. Zo svojho objemu poskytoval najvyšší výkon 68 kW (93 PS) pri 3600 ot./min. Prevodovka bola trojstupňová, pohon zadnej nápravy, rázvor náprav 3023 mm, hmotnosť približne 1500 kg. Maximálna rýchlosť bola 140 km/h.

Dnes máme tú česť predstaviť vám niečo výnimočné. Nádhernú klasiku z roku 1938, De Soto Six v úprave, aká sa len tak nevidí. Je ozdobou každého zrazu, všade, kde sa objaví, púta zaslúženú pozornosť. Majiteľom tejto krásky je Pavel Čáslava alias „Pavka“ z Brna.

Pavel je Amerikami doslova posadnutý. A to v dobrom zmysle. Stali sa neoddeliteľnou súčasťou jeho života. Jeho láska k autám z USA nie je len platonická. Usilovne sa venuje ich renovácii a úpravám. Už dlho sníval o tom, že vytvorí niečo neobvyklé. Niečo, do čoho vloží svoju dušu, zrealizuje svoje nápady. Niečo, čo by bolo akoby vizitkou jeho práce.

Chryslet De Soto
Projekt De Soto vďačí za svoju existenciu viacmenej náhode. Niekedy v roku 1996 sa Pavel dozvedel od svojho známeho, že neďaleko Brna sa v starej stodole schováva stará, neznáma Amerika. Hneď nasadol aj so známym do auta a do dedinky vzdialenej len 30 km od Brna už aj vyrazili. Po príchode ich čakal pohľad na staré, prehrdzavené a zničené auto zapadnuté až po blatníky v bahne.

Ale Pavlovi v hlave už chodili „chrobáci“. Nedal sa odradiť prvým dojmom a s pomocou traktora auto vyslobodili spod niekoľko ročných nánosov blata. Už od prvej chvíle, ako Pavel auto uvidel, mu bolo jasné, že toto vozítko sa nebude renovovať do jeho pôvodného stavu, ale stane sa akousi ukážkou jeho umenia a predstáv.

Po príchode do dielne sa začalo s prvou dôkladnou obhliadkou auta. Podlaha a jej súčasti boli vplyvom korózie úplne rozpadnuté. Pôvodný radový šesťvalec mal na trikrát prasknutý blok a piesty boli zahrdzavené. O nič lepšie na tom nebola ani prevodovka a podvozok. Interiér, ak sa to dalo ešte tak nazvať, bol v zúboženom a polorozpadnutom stave. Z celého automobilu bola použiteľná len karoséria.TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PRED ÚPRAVOU
Auto – výrobca a typ: Chrysler DeSoto 1939
Motor: 4.0 liter řadový 6 válec
Výkon: 130k
Maximálna rýchlosť:180 km/h
Disky (značka, typ, veľkosť): plecháče 15x7,5
Farba karosérie:tmavo modrá
Rozmery karosérie:d=5230mm, š=1750mm
Hmotnosť:1650 kg
Typ karosérie: 4 dver.
Audio: radio
TECHNICKÉ INFORMÁCIE AUTA PO ÚPRAVE
Auto – výrobca a typ: Chrysler DeSoto 1939
Motor: OHV 4 liter. Řadový 6 válec
Výkon: 204k
Maximálna rýchlosť:180 km/hod vyšší nedoporučuji špatná aerodynamika na karoserii
Zrýchlenie z 0 na 100km/h: 14,4 s
Disky (značka, typ, veľkosť): American racing 15x10"
Pneumatiky (značka, typ, veľkosť): American Eagle , prední 275x15x50 a zadní 295x15x50
Farba karosérie:ze spodu nahoru - tmavo zelená-zlatá-béžová metalizovaný lak
Rozmery karosérie:d=5420mm š=2050mm
Hmotnosť:1650kg
Tuning doplnky – výrobca a typ: přední světla Chevrolet Camaro+přídavna , zadní světla vlastní výroba,zrcátka Harley-davidson, okna folie
Audio: Autorádio s DVD original Chrysler


Obrázky počas úpravy samotného Chrysler De Soto z roku 1939:
Chrysler De Soto
Náhoda či osud chcel, aby sa Pavel dostal ku kúpe havarovaného Jeep Grand Cherokee, ročník 1994, s motorom s objemom štyri litre a pohonom na všetky štyri kolesá. Karoséria Jeepu bola zdemolovaná ale agregáty a všetky mechanické časti vozu boli v poriadku. V hlave Pavla skrsol bláznivý a pre mnohých nepredstaviteľný nápad. Spojiť karosériu De Sota s agregátmi a nápravami s Jeepu.

Hovoríte si nemožné? Opak je pravdou. Samozrejme, prvotným problémom bolo spojenie rebrinového rámu držiaceho zhnitú karosériu De Sota po kope s agregátmi a nápravami Jeepu uloženými v samonosnej karosérii. Jediné možné riešenie bolo postaviť karosériu De Sota na podvozok Jeepu. Rozmerové rozdiely Pavel vyriešil predĺžením karosérie De Sota o celých 36 centimetrov. Nutnosťou bolo aj dokonalé vystuženie kompletu. Napríklad len v prahoch boli použité výstuže s rozmermi 10x8 cm

Po úspešnom zvládnutí transplantácie podvozku z Jeepa na karosériu De Soto, prišli na rad úpravy karosérie. Všetky úpravy sa mali niesť v duchu custom. Prvé prišli na rad predné blatníky. Ich tvar bolo potrebné upraviť pre chystané chrómové kolesá s rozmerom 10x15 palcov.

Pôvodné svetlomety sa porúčali a na ich miesto sa dostali svetlomety pochádzajúce zo Chevroletu Camaro. Pre ich osadenie bola potrebná ďalšia úprava predných blatníkov. Prednú časť vozidla ponechal pôvodnú vďaka nádhernej chrómovej maske chladiča. Predná kapota bola zvarená do jedného pevného celku upevneného na pánty nad chladičom. Bočná strana karoséria bola zahladená, všetky otvory po kľučkách a zámkoch boli zavarené. Zadné dvere sa otvárajú proti smeru jazdy. Mechanizmus otvárania dverí a okien pochádza takisto s Jeepu.

Chrysler De Soto
Zadná časť automobilu si vyžiadala najviac práce. Vďaka odlišným rozmerom karosérie a podvozku, musela byť zadná časť úplne prerobená. Najmarkantnejšie je to v spodnej časti, kde sa napájajú zadné blatníky. Kapitolou samou o sebe bol výber vhodnej farby na karosériu. Pri výbere išlo hlavne o to, aby bola farba dostatočné pútavá a aby sa 100% hodila k automobilu. Voľba prišla na trojfarebnú kombináciu s postupnými prechodmi odtieňov. Čierne okenné fólie pochádzajú ešte z čias, keď Pavel bol tesne pred dokončením, len interiér nebol ešte spravený. Chcel sa svojim výtvorom pochváliť na najväčšom zraze us cars v Brne v roku 2000 a fólie znemožňovali pohľad dnu.

Apropo interiér. Samozrejme, že pochádza z Jeepu. Svojou koncepciou a hlavne tvarom palubnej dosky sa sem vynikajúco hodí. Súčasťou sú všetky prvky komfortu, ako je automatická klimatizácia, palubný počítač, kožou potiahnuté sedačky. Jazdu spríjemňuje CD receiver spolu s DVD prehrávačom s výstupom na sedem palcový LCD monitor. Interiér zaujme aj vtipnými detailami (pušky, revolvery) evokujúcimi gangsterské automobily s tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia.

Obrázky upraveného Chrysler De Soto 1939 od „Pavku“ si môžete pozrieť v tejto galérii:Motorizáciu zabezpečuje, ako inak, motor s Jeepu Grand Cherokee. Štvorlitrový agregát s rozvodom OHV dosahuje najvyšší výkon 150 kW (204 PS) a jeho točivý moment je 325 Nm. V spolupráci s automatickou štvorstupňovou prevodovkou sa krútiaci moment prenáša na všetky štyri kolesá. O spoľahlivé ubrzdenie sa stará štvorica kotúčových bŕzd, prevzatá takisto z Jeep-u.

preview
Pavel spolu s manželkou sú na zrazoch us cars od Poľska, cez Nemecko, Belgicko po Taliansko známi a populárni. Kam prídu, tam žnú ovácie s ich miláčikom. O dokonalosti celého diela svedčí fakt, že mu patrí 42 pohárov zo zrazov v celej Európe. A to vo väčšine prípadov ako Best of Show. Takisto nesmieme opomenúť uverejnenie automobilu v niekoľkých zahraničných časopisoch, venujúcim sa us cars s custom tematikou. A nakoniec, Pavel predstaví svojho miláčika aj na televíznej stanici Discovery.
Automobily v štýle custom nie sú na našich stránkach (a ani v našich končinách) každodennou záležitosťou. Venuje sa im len malá hŕstka nadšencov. O to viac nás teší, keď môžeme takýto klenot predstaviť a ukázať, že aj takýmto smerom sa môže uberať mánia zvaná tuning.
Ak vás tento článok zaujal, a máte aj vy vlastné upravené auto, a chceli by ste nám ho ukázať,
a zapojiť sa tým aj do súťaže, môžete si prečítať tento článok...


Recenzie

...v ktorom sa dozviete informácie nielen o podmienkach, ale aj o vašej šanci na výhru!Vaše recenzie skompletizované podľa našich stanovených podmienok, nám zasielajte na elektronickú adresu:

redakcia@tuning.sk

alebo

info@tuning.skKaždá zverejnená recenzia (schválená redakciou TUNING.sk) bude odmenená nákupnou poukážkou v hodnote

1000,-Sk

v predajni COBRA TUNING.sk s.r.o.Čo poviete na toto upravené auto Chrysler De Soto 1939 od tunera Pavku? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k tomuto autu a jeho úprave vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Samuel Fraňo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 18911x    hodnotenie: 54/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt