support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo škoda %title% logo škoda

Tuning Magazine 12/2009 - nové číslo už v predaji

12.Jan.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 12/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 04.01.2010.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Kožené poťahy na volant značky Mária Cavalo:
preview

ŠKODA FABIA TDI - GONE IN 96 HOURS


Čo by sme to boli za český tuningový časopis ( pozn.red. TUNING MAGAZINE ), keby sa tu neobjavila opäť nejaká tá Škodovka. Pozrieme sa na veľmi zaujímavú prestavbu Fabie prvej generácie. Na svedomí ju má David Čermák (CZ), ktorý vytvoril veľmi príťažlivú leštenku.

Precízny tuning zaberie veľa času. Prestavba celého auta trvala cca 2 roky a upravovalo sa úplne všetko. Interiéru sa nedá nič vytknúť, z motorového priestoru by sa dalo jesť a hifikomponenty obsadili všetky možné miesta. Ak máte dobrý základ, môžete si dovoliť úplne zmeniť exteriér trebárs tesne pred finále Tuning Cupu. David to so svojím tímom dokázal za rekordných 96 hodín.

V utorok 21.9. sa začalo predným nárazníkom, ten je paradoxne z originálneho kúsku a spodnej časti VW Polo. Kolesá Lexani boli vylepšené o pozlátené hroty miesto pôvodných skrutiek, zapracovalo sa aj na dištančných podložkách, ktoré sú prechodom k novým brzdám. Plechové prahy z Peugeotu Partner skvele nadväzujú na oba nárazníky. Záver dňa patril príprave pre lakovňu. Streda 22.9. patrila majstrom lakýrnikov. Vrhli sa na prahy a oba boky auta. Štvrtok 23.9. bol v znamení lakovanie dielov interiéru. Bohužiaľ pri práci na exteriéri novo nastriekané diely mali trochu iný odtieň, takže sa všetko ostatné muselo prispôsobiť. Vďaka novému zníženiu a zadnému nárazníku, bolo potrebné úplne prerobiť koncový diel výfuku.

Pneumatiky dostali konečne svoje obutie a po skúšobnom napasovaní kolies na auto došlo k ďalšej úprave dištančných podložiek. Finišovali tiež aj plastové podbehy a diely na podvozku. V piatok 24.9. sa ešte len začalo pracovať na finálnej podobe zadného nárazníka. Ten je opäť zložený z horného sériového dielu a spodného kúsku z Audi A6 Avant. Nakoniec dorazili aj diely z pochrómovaním. Potom prebehla ich montáž, teda aj kompletné zástavba nových brzdových komponentov. Nasledovalo presunutie do interiéru. Čakala ich kompletná montáž dverí, stropných častí a zapojenie elektroinštalácie. Počas posledných hodín sa priebežne čistilo celé auto. Bola to ale sysifofská práca, pretože difúzor zadného nárazníka sa vďaka časovej tiesni lakoval priamo v dielni, tesne pred odchodom na výstavisko, kam auto na vleku dorazilo po 23 hodine. Najväčšie zásluhy na celej prestavbe nesie Roman Vojtek, alias Berty, ktorý má na svedomí individuálnu úpravu nárazníkov a prahov. Nonstop pracovný maratón absolvovali traja ľudia, ale čím viac sa blížila hodina odchodu na výstavisko, tým pribúdalo aj pomocníkov. V piatok popoludní už okolo auta pobehoval 9 ľudí. Nakoniec sa však všetko vydarilo. Rozhodne táto Škoda Fabia urobila najväčší skok v úpravách medzi posledným zrazom a finále. Medzi pôvodnej úpravy, ktoré boli vykonané, no a pred šialeným finišom, patrí maska chladiča od Milotec, zamračenie kapoty cez svetlá s Angel Eyes, zadné svetlá značky Hella, upravený výkroj na zadnom podnárazníku, vyfrézované kľučky dverí a spätné zrkadlá potiahnutá kožou. Nemal by som zabudnúť spomenúť stierače a anténu pokrytú tmavým chrómom.

Čo sa týka samotných podvozkových úprav, tu sa David poriadne vybúril. Posúďte sami. O výrazné zníženie ťažiska vozidla sa stará nastaviteľný podvozok Weitec Hicon GT. Vďaka 18 "kolesám Lexani, model RT149 o šírke 8", v kombinácii s pneumatikami Toyo 205/35 R18 sú podbehmi úplne vyplnené. Za dvojitými päťlúčovými diskami sa na prednej náprave vynímajú štvorpiestové brzdiče Brabus, ktoré sa zakusujú do kotúčov s priemerom 320 mm určených pôvodne pre BMW radu 7. Zadná náprava je osadená kotúčmi Zimmermann a doštičkami Ferodo. Myslím, že decelerácia je dostatočne posilnená. To si David ale nemyslí. Preto zakúpil šesťpiestikovú variantu dopredu a štvorpiestiková poputuje na zadnú nápravu. Estetickú stránku úprav tu prezentujú lakované podbehy, tlmiče a pružiny, pozlátené skrutky a chrómované drobnosti.

V interiéri hrá prvé husle koža. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že David len potiahol sedadlá z verzie RS. Lenže je to trochu inak. Sedadlá sú pôvodne sériové dodatočne prispôsobené tvarom sedadiel RS, od ktorých sa predsa len malinko líšia. Čierna perforovaná koža na krajoch s béžovou alcantarou uprostred je ideálnou kombináciou pre horúce leto. Klimatizáciu David síce má, nie je ale všemocná. Úplne unikátnou úpravou prešla zadná lavica. Sériový kúsok, pôvodne koncipovaný pre 3 pasažierov, získal výrazné bočné vedenie, teraz však pojme len dvoch cestujúcich. Čierna koža a alcantara sa usadila aj na výplniach dverí. Aby bola ilúzia interiéru z modelu RS presvedčivejšia, objavili sa tu aj stĺpiky a stropnice v čiernom odtieni. Luxusný vzhľad prinášajú stropné držadlá a ovládanie šíbra v tmavom chrómu. Medzi predné sedadlá sa uvelebila kožená lakťová opierka z Octavie. Pár drobností dodala zo svojho skladu aj firma Milotec - madlo ručnej brzdy, športové nerezové pedále a chrómované rámčeky budíkov. Neprehliadnuteľný je volant z Octavie RS druhej generácie. Všetko uzatvárajú kožené koberčeky a nerezové kryty prahov s logom Fabia. Multimédia, aby som sa do toho príliš nezamotal, začnem najskôr jednotkami. Áno, je ich viac. Takže v stredovom tuneli sa vďaka priestoru pre 2DIN usadil Panasonic CQ-VX100N so 7 "LCD monitorom a autorádio Alpine iDA-X301 s USB a iPhone vstupom. Filmy môžete sledovať hneď na šiestich monitoroch. V zadnom plate je zapustený výsuvný LCD monitor Panasonic CY-VM7203N, na strope visí 8,5 "monitor Alpine PKG-850P a vo výplni 5-tych dverí narazíte na 7" dvojicu ďalších LCD s reproduktormi. O zvuk sa starajú produkty firmy Axton. Jednak sú to predné komponentné reproduktory vo dverách, ďalej komponenty v zadných dverách a priestoru za zadnými sedadlami. Dopĺňajú sa ešte oválne koaxiály na platě. Pod nimi, v batožinovom priestore, sa uvelebila subwooferová ozvučnica s dvojicou woofer a zosilňovačov. Monoblok posiela signál basákom a štvorkanál sa stará o zvyšok. Nad všetkým dohliada 1F kapacitor Spectron. Pod sedadlom spolujazdca sa navyše objavila herná konzola Playstation2 a pod vodičom zase rádio-vysielač.

Motorový priestor sa zabalil do bieleho laku, vrátane väčšiny plastových krytov. Čelná stena dostala rovnaký vzor ako exteriér. Objavuje sa tu trocha toho pozlacovanie a chrómu - skrutky, spony, viečka nádobiek kvapalín, pánty a vzpery. Leštiace proces prekonal alternátor, rozperná tyč, riadiaca jednotka a ďalšie hliníkové časti. Kým sa dostanem k samotnému agregátu, nesmiem zabudnúť na LCD monitor, zapustený do veka autobatérie. Sériový výkon motora 1.9 TDI bol v tomto prípade 100 koní, aby sa mohol zvýšiť na 140, bolo potrebné siahnuť do riadiacej jednotky, nainštalovať Pop-Off ventil a hlavne vymeniť turbodúchadlo za model KKK BV39, známe z motorizacie 1.9TDI/96kW. David je evidentne muž činu, vynaložené úsilie a nervy drávajúce finiš však priniesli želaný výsledok. Čo potvrdzuje aj najvyššie ohodnotenie jeho auta vo svojej kategórii porotou TC vo finále.

Pár otázok na záver pre Davida:

Prečo ste si vybral pre úpravu práve toto auto?
V prvej fáze som staval Ford Probe, Fabia bola určená na každodenné používanie. Pôvodne zakúpené ako malé auto do mesta s nízkou spotrebou a dobrou výbavou ako je klimatizácia a pod. Výstavba Fordu bola vzhľadom na mnohé okolnosti zastavená a ja som chcel aspoň nejaké to auto upraviť, a Fabia bola po ruke. Čiže nemôžem tvrdiť, že som si vybral práve Fabiu.

Ako dlho celá prestavba trvala?
Auto sa nejakým spôsobom upravovalo takmer 2 roky, ale zásadné zmeny prebehli až v tomto roku po prihlásení do Tuningcupu. Kľúčové zmeny dizajnu prebehli v poslednom mesiaci pred tuning salónom Brno 2009.

V akom technickom stave bolo auto pred prvými úpravami?
Auto bolo vždy v dobrom technickom stave. Akékoľvek technické problémy sa snažím riešiť okamžite.

Ktorá časť úprav bola najzložitejšia a ktorá finančne najnáročnejšia?
Toto nie som schopný presne posúdiť. Každopádne najzložitejšie sú individuálne úpravy ako sú Brzdy body-paket a pod. Čo sa týka financií nechcem radšej počítať.

Úpravy ste robil sám, alebo sa realizovala nejaká tuningová firma, prípadne aká?
Úpravy z 90% riešili firmy alebo skúsení odborníci. Ale rád sa zmienim napr. Berty (Roman Vojtek) Koval Motosport, Autonova Brno, Aplr Auto, a iné

Ak súťažíte na zrazoch v stylingu, prípadne šprintoch, aké úspechy ste dosiahli?
Auto je relatívne pre mladých (v rámci tuningu). Čiže nedosiahlo mnohých ocenení. Najviac si cením celkového 1. miesta vo Škoda Fabia scéne a TOP 1O v zahraničných vozidlách na MTM motoshow Warszawa.

Akú úpravu Vášho auta by ste vyzdvihol, na ktorú ste hrdý?
Neviem, asi redizajn celého auta.

Aké ďalšie úpravy máte v pláne, prípadne ktorú doterajšiu úpravu by ste rád zmenil?
Ako už som spomenul, budú iné brzdy a mnoho ďalších vecí, ale to nechcem prezrádzať. Rád by som vyriešil iná zadné svetlá.

Chcete niekomu poďakovať za pomoc pri úpravách?
Určite!! Bertymu, ktorého s Fábiou otravujem celú dobu, ďalej pánom Kovalových, svojej priateľke, že ma ešte nezabila a samozrejme mnohým ďalším, ktorí sa priamo alebo nepriamo podieľali na stavbe Fabie

Text: David Friedman, foto: Pavel Novák

skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


skoda fabia tdi tuning


Váš názor na upravenú Škoda Fabia TDI od českého tunera Davida ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky ŠKODA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

ŠKODA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 24976x    hodnotenie: 56/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt