support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo honda %title% logo honda

Tuning Magazine 10/2009 - nové číslo už v predaji

16.Nov.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 10/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 29.10.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Kožené poťahy na volant od Mária Cavallo:
preview

Honda CRX DE SOL - ZÁVOJNATKA


Malá rybka (závojnatka), ktorú nájdeme predovšetkým na juhovýchode Ázie, vyskytujúcu sa vo viacerých farebných variantoch, najmä perleťových. Akoby tento popis presne sedel na toto auto - Honda CRX Del Sol r.v. 1993.

A prečo práve závojnatka? Len sa pozrite na predný nárazník tejto S2K a čítajte: VeilSide. Teda "závoj". Paradoxom trošku je, že práve logo známeho výrobcu a úpravcu áut je na dielu, ktorý nepochádza z jeho dielní, ale meno VeilSide je pevne späté práve s japonskými autami.

Tento predný nárazník nepatrí na žiaden model Hondy, ale na Nissan 350Z. Honda má do šírky len 1750 mm, 350Z zase 1815 mm, teda o 65 mm viac. Čo s tým? CRX del Sol nie je nijako rozšírená .... Ak by sme sa vydali po stopách úprav, bolo by vhodné držať sa nášho sprievodcu Juana Mariho. Ten žije na severe Španielska v meste Navarra a o tuning sa zaujíma od svojich trinástich rokov. Koľko že mu je teraz? „Až“ devätnásť a táto Honda CRX Del Sol je jeho prvým autom!!!. Španielsko je slnečné a teplé a tak nie divu, že mladí chlapci začínajú práve so športovými coupé a kabrioletmi.

honda crx de sol veilside


Dôvod, prečo Juan siahol po dielci na Nissana, je jednoduchý. Predok auta určuje jeho celkový vzhľad a aj keď na túto Hondu kúpite hocičo, tento mladý Španiel chcel niečo iné, neokukané. Veilside ponúka dva kompletné bodykity padnúci presne na tento model, ale Millenium je príliš zložitý a Version 1 je síce podobné tomu, čo má táto Honda, ale stále sa jedná o kreáciu veľmi hranatú a ostrú. Predok Nissanu 350Z z tuningového megashopu BC Corona je guľatý a zaujímavý. Síce bolo potreba laminát ošetriť a skrátiť, ale najatí experti z Cruz Tuning si s tým poradili viac ako dobre.

Takže zúžený predok Nissan 350Z, a zadná časť je už konečne VeilSide. Síce s drobnými úpravami, ale originál je z Japonska. K tomu pridáme ešte univerzálne prahové nadstavce a základom novej Hondy je na svete. O lak sa postaral Juan sám. Zvolil zelenú Lechler z motorkovej radu Triumph. Pri záverečnom miešaní do nej ešte pridal zlaté vločky z produkcie House Of Color. Niekoľko vrstiev, záverečná metalíza a „závojnatka“ je na svete.

Na zadné kufrové veko si cestu našlo karbónové krídlo, ktoré predvádza stoj na jednej nohe a nájdeme ho v produktovom rade výrobcu 3D. S čiernym krídlom dobre ladia aj sériové zrkadlá, ktorá dostali čierny lak, rovnako tak aj kľučky dverí. Opäť sa o prácu s farbou postaral Juan sám. Pri pohľade zboku v rámci vylepšenia pomeru svetlá-tmavá namontoval majiteľ ešte tmavé predné svetlá Sonar a zadné od Auto Art. Vďaka novej optike auto vizuálne omladlo.

honda crx de sol veilside


Honda, ktorú Juan Mari kúpil v roku 2005 v originálnom stave za 6000 eur, je teraz na nepoznanie. Jeho snom je síce Acura RSX, ale aj tak sa tomuto projektu venoval so všetkou starostlivosťou. Práce na prestavbe CRXky trvali takmer rok. Počas tej doby behal Juan medzi zamestnaním, garážami, poštou, kam mu chodili balíky z Japonska. Odosielateľom bol známy shop Top Secret. Kde inde sa dajú zohnať diely na Hondu, však?

Pod skladacou kapotou nájdeme pekne vyzerajúci benzínový motor V-TEC. Jeho úpravu si na tričko vzala firma Alex Auto. Juan síce úpravu plánoval, ale neskôr, keď došetrí peniaze. Lenže raz išiel v nedeľu večer domov z tuningovej akcie a v tom mu v motore ruplo a auto sa zastavilo :( Zotrvačnosťou došiel na kraji diaľnice a vydesene sa dral k pohonnej jednotke. Motorový priestor bol celý v olejovom kúpeli. V bloku motora bola diera. Ojnica vykukla bokom.

Neopraviteľná porucha si vyžiadala urýchlenú nápravu a tak u dealera Hondy objednal nový "spodok" VTEC a vďaka medzinárodným kuriérskym službám bolo v Španielsku o niekoľko japonských dielov viac. U Alexa motor rozobrali, hlavu zrevidovali, starý blok hodili do šrotu. Medzi hlavu valcov a blok dali nové tesnenie a všetko korunovali vekom ventilov od Tenzo R. Ďalej došlo na montáž výfukových zvodov Raceland, ktoré pod autom pokračujú výfukovým potrubím španielskeho výrobcu Duramás. Po naliatí motora syntetickým olejom uzavreli agregát štýlovým viečkom Mugen a domontovali zvyšky dielov zo súpravy Tenzo R. Pod kapotou nájdeme aj expanznú nádobku na vodu Aerospeed, ďalšie a viečka BC Corona a tiež rozpěrky Summit. Do sériového airboxu prišlo priame sanie Tenzo R. Tým bol motorový priestor dokonale vyplnený a využitý. Originálny výkon 125 koní vďaka vykonaným úpravám teraz vzrástol o dvadsať koní, konkrétne na 145k. Keby došlo ešte na výmenu vačkových hriadeľov a preprogramovanie jednotky, čakalo by na Juana ešte aspoň ďalších štyridsať plnokrvníkov. O tom majiteľ síce sníva, ale zatiaľ dal prednosť iným úpravám. Pravda, už teraz vyzerá pohľad pod kapotu skvele.

honda crx de sol veilside


Spolu so zvýšeným výkonom došlo aj na montáž vzduchového podvozku, o ktorú sa opäť postarala spoločnosť Cruz Tuning. Výška auta je teraz premenlivá a tak od polohy offroad môže zadokolkový roadster spadnúť až na brucho. Jedine tak dôjde k poriadnemu vyplneniu podbehov čiernymi 18-palcovými ráfikmi eir Street Racer, ktoré nazul Juan Mari do pneumatík Wanli S-1009 o rozmere 215/35 R18. Honda má už v sérii spoľahlivé brzdy, takže žiadna výmena brzdičov alebo kotúčov neprebehla, len došlo na závodné brzdové doštičky.

Na úprave interiéru sa podieľali spoločne Alex Auto a tiež DMS. Druhí menovaní si vzali do parády čalúnenie originálnych dielov. Teraz vládne vnútri zelenej hondy karbón a biela koža. Svoju porciu parády na seba berú aj sedadlá Isotta Talladega Evo. Od rovnakého výrobcu je aj športový volant Nivola DSX. Vedľa pristrojovej kaplnky je teraz obrie otáčkomer Metric, pod ním dva klasického rozmeru. Na čiernej palubovke sa pekne vynímajú aj výduchy ventilácie lakované do farby auta. Medzi ďalšie doplnky môžeme zaradiť aj karbónovú hlavicu radiacej páky NGR, madlo ručnej brzdy AC AUTOTECHNIC a pedále Tenzo R. Pod nohami spolujazdca nájdeme aj štýlový a funkčný hasiaci prístroj.

honda crx de sol veilside


Hudbu si rovnako (ako aj lak karosérie) vzal na starosť majiteľ auta sám. Inštalácia audio komponentov trvala asi týždeň. Základom je autorádio s CD a MP3 prehrávačom Pioneer DEH-P6800MP. To má mosfetový zosilňovač 4x50 W a napája sadu predných dvojcestných reproduktorov TS-E176C 220 W, vzadu potom dvojcestných TS-E1076 110 W. Čiernej mriežky reproduktorov sa na bielych dverných paneloch skvele vynímajú. Ako dobre vyzerajú, tak aj dobre hrajú.

Juan je na svoju tuningovú prvotinu náležite hrdý. Autu venoval rok práce a času. Odmenou mu bude účasť v prestížnej Top 20 na obrovskej stretávke Gti International vo Francúzsku. No a čo ďalej? Ešte než sa dočká vysnívanej Acury RSX Type S, má zálusk na dostupného štvorkového Golfa.

honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


honda crx de sol veilside


Váš názor na upravenú Hondu CRX De Sol od španielského tunera Juana Mariho ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky HONDA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

HONDA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 11881x    hodnotenie: 47/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt