support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 09/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 09/2009 - nové číslo už v predaji

28.Oct.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 09/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 29.09.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Kožené poťahy na volant od Mária Cavallo:
preview

Subaru Impreza Tarzanov sen


Človek je od prírody tvor spoločenský a tiež súťaživý. O potrebe stretávať sa a vzájomne komunikovať sa môžeme presvedčiť na každom kroku, treba teraz si čítate na stránkach Tuning Magazínu ai tak spolu navzájom komunikujeme o tom, čo nás baví a zaujíma. S tou súťaživosťou už to niekedy nie je tak zrejmé, ale nech robíte čokoľvek, pravdepodobne túžite byť lepšia ako váš spolužiak, kolega, kamarát ... Je úplne jedno v akom odbore, ale my sme u áut, tak sa pokúsime tieto dva ľudské obyčaje prepojiť.
Typickým príkladom súťaživosti môže pre nás byť aj Tarzan Yamada, tiež túžil po tom pretekať. Na špičkovej úrovni. Lenže na to nemal dostatok prostriedkov a tak vymyslel malú marketingovú lúpež. Vlastne nie, spoluprácu. Jeho súťaživosť ho priviedla do kresiel oproti riaditeľom spoločností a marketingovým pracovníkom niekoľkých renomovaných tuningových firiem. Pokúsil sa im vysvetliť svoj zámer. Tým, ako moc celému projektu veril, bol presvedčivý a nakoniec uspel. Tak jednoduché to samozrejme nebolo, ale jeho myšlienka je veľmi jednoduchá. V Japonsku pôsobí rad veľmi zaujímavých a úspešných firiem. Jedni sa venujú podvozkom, druhí bodykitom a ďalšie potrebné úpravy motorov. Konkurentov v tomto odbore majú všetky dostatok, ale záujemcovia o ich výrobky si dokážu vybrať a tým vzniká určitá privilégia a obľúbenosť niektorých firiem.

subaru impreza tarzan team tuning


To, že sa niekomu darí na lokálnom trhu, ešte neznamená, že je ekonomicky silný a môže preraziť do zámoria. Ono v prípade Japonska to ani inam nejde, všetky zaujímavé trhy sú za morom. Skrátka a dobre. Najlepším marketingovým prostriedkom pre tuningové výrobcu a upravca je dokonalé a úspešné pretekárske auto. Stroj, ktorý konkurentom nedá spať. Auťák, ťahaný po všetkých výstavách a show. Závoďák, ktorého pilot bude stáť pravidelne na stupni víťazov. Čiže dokonalá, odladená a spoľahlivá technika v rukách skúseného šoféra je tou najlepšou reklamou. Drobní, aj keď známi japonskí výrobcovia nemajú ako jednotlivci moc šancu preraziť na americký trh a tak sa pod taktovkou Tarzana spojili v jeden celok a spolupracovali a vytvárali niečo, čomu všetci bezhranične verili.

subaru impreza tarzan team tuning


Cieľom tohto megaprojektu mala byť Impreza, ktorá bude pretekať v Amerike pri šprintoch a rýchlostných pretekoch a jej prenasledovatelia z nej uvidia akurát výfuk. Základná myšlienka a celý projekt vyzerá až moc idealisticky. Možno aj nereálne. Alebo že by bol takýto rozdiel v technike závodných áut používaných v Japonsku aj v Amerike? Predsa poznáme z praxe niekoľko firiem, ktoré majú sídlo a základňu v Japonsku, ale darí sa im aj u strýčka Sama. V čom bude toto auto iné? Všetko sa dozvieme viac, len vydržte.

subaru impreza tarzan team tuning


All-star Japan team tvoria všetkým tunerom lahodne znejúce mená ako Tomei, Cusco, a Voltex. Nepoznáte nejaké, nevadí, ihneď to napravíme. Tarzan mal svoju stratégiu vymyslenú bezchybne. Každý z odborníkov sa zameria len na svoj odbor, o viac sa starať nebude. Tomei Powered sú známi tým, že dokážu postaviť na základe sériových motorov vysoko výkonné a spoľahlivé agregáty pre všetky úrovne motorsportu. Medzi ich najobľúbenejšie a najviac preskúmaný motor patrí Subaru boxer EJ25. Preto bola voľba pohonnej jednotky dopredu jasná. Tomei totiž s prestavaným agregátom zaznamenal veľké úspechy pri bojoch s konkurenciou na Hyper Meeting na okruhu Tsukuba. Skrátka a dobre EJ25 bola tým najvhodnejším adeptom. Motor je skvelý svojou nízkou konštrukciou, takže môže byť v aute umiestnený dosť nízko a tým napomáha lepšiemu rozloženiu váhy a ovládateľnosti auta. Tomei majú vo svojom programe niekoľko úprav na tento motor, stačí si len vybrať. Preferujete ohromujúci výkon? Žiadny problém. Zachcelo sa vám obrieho točivého momentu? Tiež vám vyhovie. Potrebujete dlhú životnosť agregátu? Nie je problém. Má byť motor posilnený a pritom použiteľný pre denné použitie? Riešiteľné. Skrátka u Tomei dokážu postaviť aj zo sériových dielov od Fuji Heavy Industries neuveriteľné veci. A čo potom, keď siahnu k odľahčované v podobe titánu alebo berýlia ... Jasne, že nájdeme medzi ich produktmi aj špeciálne odlievané ojnice a piesty, iné kľukové hriadele, nepreberné množstvo vačkových hriadeľov, stačí len prezradiť konkrétnu aplikáciu alebo disciplínu.

subaru impreza tarzan team tuning


Na tomto vozidle nájdeme to najlepšie, čo ponúka Tomei - Genesis. Základné myšlienku a smer úprav vtlačil tomuto motoru šéfinžinier Akitaka Tomita. Pod jeho dohľadom vznikla EJ25 - Genesis Prototype TA. Tento šestnásťventil dostal sadu dielov Tomei. Niektoré nájdeme v štandardnom výrobnom programe, iné sú naozaj špeciálne vyvinuté a vyrobené pre tento voz. Čo teda v útrobách boxera nájdeme? Ak to vezmeme odspodu, potom v sériovej olejovej vani nájdeme prepážky proti odlievanie oleja. Ďalej v bloku je odľahčený kľukový hriadeľ, na ňom "háčkované" kované ojnice o zdvihu 130,5 mm pripevnené novými ojnicovými skrutkami. Na ojnice sú špeciálne kované piesty o priemere 99,75 mm. O ich dokonalú tesnosť sa starajú Berýliové piestne krúžky. Medzi blokom motora boxer a hlavou valcov je plechové tesnenie pod hlavou o výške 0,7 mm. Hlava valcov má zväčšené a vyleštené kanály, dostala aj ventilová vodítka z berýlia, modifikované ventilové pružinky a vačkové hriadele Tomei Poncam. Sacia vačka je 250 ° a má zdvih 9,6 mm, výfuková 256 °, zdvih 9,8 mm. Zvonku sú na vačkách nastaviteľné rozvodové kolieska, nový rozvodový remeň a kladky. Hlava valcov dostala na vrch modré kryty vačiek s logom výrobcu.

subaru impreza tarzan team tuning


Po sérii experimentov sa zvody na motoroch pre Subaru nebol záver jednoznačný. Kombinovala sa dĺžka jednotlivých vetiev. Podľa toho, v akom poradí vojne páli. Ešte, že je tento boxer jenom štvorvalec. V niektorých konfiguráciách bol zvuk motora s protiľahlými valcami úplne zmenený a ani odborník by si asi nebol istý, že sa stále jedná o boxera. Nakoniec zvíťazila osvedčená klasika v podobe štyroch rovnako dlhých zvodov, ktoré sa splietajú 4-2-1 a majú označenie Tomei Expre. Tieto jedinečné zvody ďalej pokračujú kompletným titánovým výfukovým potrubím špecifikácie HATANAKA. Namiesto štandardného turbodúchadla prišlo na rad väčšie a lepšie. Technici od Tomei by síce boli pre ešte väčšie, ale fyzické rozmery pod kapotou Imprezy nedovolili viac. Pod odvetrávaným karbónom sa teda nakoniec nachádza turbodúchadlo Garrett GT3076R. Ďalej pribudol aj nový wastegate HKS, vzduchový filter K & N, blow-off ventil a intercooler CALSONIC.

O prívod benzínu do tohto nadupaného boxera privádza zo závodnej 20l nádrže benzínové čerpadlo Bosch Motorsport. Ďalej opletenými hadicami beží až do vstrekovacích líšt Tomei, v ktorej nájdeme aj štvoricu vstrekovačov 850 cc / min. O tom, kedy a koľko benzínu poskytujú smäd agregátu, rozhoduje riadiaca jednotka MOTEC M600. No a aké sú parametre z brzdy? Najvyšší výkon 444 koní a krútiaci moment ťažko udýchateľných 589 Nm. A to všetko pri maximálnom tlaku 1,6 baru. Táto zostava by zniesla asi aj väčší prievan, ale Tomei si zakladá na spoľahlivosti, tak zvolil túto kompromisnú hodnotu.

subaru impreza tarzan team tuning


Ďalším parťákom v tomto ojedinelom projekte je spoločnosť Cusco. Možno ju budete poznať z projektu GT300, s ktorým doslova šokovala japonskú motoristickú verejnosť. Ich čierne subaru ovládlo štartové rošty nejedného okruhového podniku. Inak Cusco mimo to, že samo pretekajú alebo aspoň podporuje jazdca v niekoľkých motoristických odvetviach, zaoberá sa predovšetkým transmise. Všetko, čo má robiť s prenosom výkonu na vozovku as jazdnými vlastnosťami, tak to všetko Cusco vylepšuje a upravuje. Ako to bolo na Subárku pre americké šprinty? Potom, čo venovali niekoľko mesiacov testovaniu a ladeniu podvozku okruhovej Imprezy, by bolo asi naivné si myslieť, že by naraz prišli s niečím novým a úplne iným. Nie, ak nazveme vývoj a zmeny na podvozku šprintujúcej Imprezy za "GT inspired", nebudeme ďaleko od pravdy. Napriek tomu sa komponenty oboch áut pomerne zásadne líšia. Nastavenie ako také a geometria je však podobná. Pomerne zásadná bola voľba pneumatík. Tarzani sú zvyknutí na Hankook a dosiahli s nimi rad úspechov, Cusco tiež nebolo proti a tak sa výhradným obutím pre tento športiak stala značka Hankook s dezénom Ventus Z214. Vraj je pre ich použitie najlepšou voľbou. Dostatočne lepkavý a priľnavý, so skvelou trakciou a rozumným opotrebovaním. Avšak ako začala zmena podbehov a pod vozidlom, pribehli ľudia od Cusca s ochrannou konštrukciou. Tento bezpečnostný rám je vcelku štandardných rozmerov aj dizajnu. 22-bodový rám značky Safety 21 bol v interiéri karosérie pomerne rýchlo a bez problému nainštalovaný a pripevnený. Presne tak, ako to vyžadujú predpisy pre japonské i americké pretekanie.

subaru impreza tarzan team tuning


Keď už nastali v interiéri také zmeny, bolo vhodné zmeniť posed pilota. Kvôli rozloženiu váhy si sadol viac dozadu, pod ruky mu predĺžili volantovú tyč, a aby dosiahol na pedále, dostal nastaviteľnou konzolu od Tilton. Ďalšia zmena sa týka aj podlahy, ale je pomerne netradičné. Ide totiž o trojicu pneumatických zdvihákov Pianetto. Známe je predovšetkým z okruhového pretekania, kde sa na aute vyskytujú zvyčajne v páre, ale tu v rámci úspory hmotnosti nájdeme dva v prednej časti a jeden centrálne umiestnený vzadu. Inak kokpite vládne predovšetkým účelnosť. Sériová palubná doska bola oholená o všetky zbytočnosti, ako centrálny budík bol zvolený LCD displej od MOTEC, ktorý zároveň slúži ako data logger. Je umiestnený na novo vzniknutej karbónovej konzoly pod volantom. Tarzan sadá do kevlar-karbónovej škrupiny Bride Low Max a púta sa bezpečnostnými pásmi Takato. Keď už sme spomenuli ten volant, potom prezradíme, že ide o alkantarový trojramenný Sparco. Novinkou, ktorá by v sériovom aute byť nemohla, je konzola s prepínačmi, ktorú nájdeme na stredovom tuneli, slúžiace na ovládanie palivovej sústavy a diferenciálov. Ďalej sa v mieste nôh spolujazdca nachádza závodný akumulátor, káblové zväzky a pravidlami predpísaný hasiaci systém. Všetko, ako sa na pretekárske auto sluší a patrí.

subaru impreza tarzan team tuning


Keď sme nakukli autu aj do interiéru, je na čase si povedať niečo o jeho zovňajšku. Na prvý pohľad je jasné, že toto Subaru nie je len lacným tuningom. Z každého detailu je zrejmé, že všetky úpravy mali viesť k jedinému: k dokonalej funkčnosti. Novovzniknuté tvary karosérie majú za cieľ buď zlepšiť prítlak, odvádzať teplo (či už z motorového priestoru alebo od bŕzd), minimalizovať odpor, umožniť montáž širších a väčších kolies av neposlednom rade tiež urobiť karosériu ľahšie.
O tom, ako sa jednotlivé diely rodili, by vám najlepšie povedali u Voltexu, kde venovali každému detailu maximálnu pozornosť. Tento aero kit nielen že je širší o päť centimetrov na každej strane, ale hlavne je každým tvarom, každou krivkou jedinečný a neopakovateľný. Prezident spoločnosti Akihiro Nakajima síce dostáva dopyt na tento pekný a funkčný oblek pre STI, ale zatiaľ nie je voľne na predaj. A je to tak dobre, jedine tak je výnimočnosť podobných modelov na nejaký čas zaručená.

subaru impreza tarzan team tuning


Inžinieri od Voltexu strávili vo veternom tuneli nespočetné množstvo hodín. Neustále merali, vážili, premeriavali, kým neboli spokojní. Vraj mali obrovskú radosť, keď sa im podarilo vyvinúť dokonalé prúdenie vzduchu pod motorom. Teraz teda nájdeme pod boxerom akúsi lyžinu, ktorá nielen motor chráni, ale dokonale usmerňuje vzduch pod vozidlom. Ten je ďalej rozdelený a môže auto opustiť buď pod prahy alebo pod zadným difúzorom. O obtekanie vzduchu okolo auta sa stará predovšetkým novo tvarovaná predná časť Subaru. Laikov asi zaujme mohutné lízatko, ale to na aute nie je samoúčelné. Je to obrovský karbónový kus presne vypočítaný a dokonale upevnený. Jeho montáž zaberie dlhý čas, pretože sily, ktoré na ňom pôsobia, musia tento uhlíkatý monolit udržať a rozviesť okolo auta. O širších blatníkoch už bola reč, prahové nástavce sú prísne geometrického tvaru tak, aby neobmedzovali prúdenie. Zadné blatníky dostali akési prevleky, ktoré opäť striktne dodržiavajú zákony aerodynamiky. Zadný nárazník je podobný tomu sériovému, ale je širší a má iný stredový difúzor, ktorý je viditeľný najlepšie odspodu. Na kufrovom veku sa týči mohutný spojler v štýle GT. U výrobcu tohto bodykitu nájdeme krídiel celú radu, ale práve toto fungovalo najlepšie. Laboroval sa dokonca aj s umiestnením podperiek, ktoré nakoniec skončili až na samotných krajoch veka. Sily pôsobiace na krídlo sú obrovské. Keď zoberieme, akým vývojom prešlo na Subaru typu WRC, aké malo umiestnenie, rozmery a tvary, je úplne jasné, že ak má súčasť bodykit fungovať, je potrebné ju vždy odladiť na konkrétne použitie. Pri honbe za desatinku totiž kompromisy neexistujú.

Eiji Yamada prezývaný Tarzan pozorne kontroloval jednotlivé procesy a radoval sa z každého výraznejšieho pokroku. Všetci zúčastnení si boli vedomí toho, že musia odviesť prvotriednu prácu, pretože ide o prezentáciu a pokus dobyť zaoceánsky trh. Žiadne pochybenia neboli prípustné. Len to najlepšie a v špičkovej kvalite. Malinko sme kvôli interiéri opustili podvozkovú časť vozidla, tak sa k nej môžeme teraz v pokoji vrátiť. Klasické nezávislé zavesenie zo sériového auta bolo kompletne demontované a na sériovej nápravnici boli namontované nová ramená osadené značkou UNIBAL. Z klobúka osadeného novými úchytmi vedú nastaviteľné tlmiče Cusco radu Comp-X. Tie sa s ramenami a riadením stretávajú až v tiahlici Cusco. Vzhľadom k použitým komponentom je nastavenie tohto auta takmer bezhraničné. Napriek tomu nájsť len jedno správne nastavenie, je veľmi zložité. Ešteže boli k dispozícii údaje o nastavení a geometrii z okruhového auta.

subaru impreza tarzan team tuning


O prenos výkonu na kolesá sa stará dvojlamelová spojka Cusco, použitá prevodovka je tiež od rovnakého výrobcu. Zachované zostalo radenie do H, ale synchrónmi boli nahradené kolieskami sa zubovými spojkami a priamymi zubami. Medzi predným diferenciálom Cusco MZ a zadným Cusco MA je závodná kardan CFRP. O nastavenie stredového diff sa stará elektronika Cusco Active Control DCCD. Už sme si povedali, že pri konštrukcii podvozku bolo známe, aké pneumatiky sa budú používať, tak zopakujeme, že pneu Hankook Ventus Z214 majú rozmer 275/35 R18 a sú nazuté na ráfiky Volk Racing - Rays Engineering o šírkou deväť a pol palca na všetkých kolesách.
Keď sa celý tento skvost rozbehne, musí vedieť aj včas spomaliť, a o to sa starajú kované závodné brzdiče. Na predných kolesách sú to 8pístkové Brembo Racing a na zadných štvorpiestových AP Racing. Na všetkých štyroch kolesách sú drážkované dvojdielne kotúče, opäť v kombinácii Brembo / AP Racing. Do brzdičov putovali doštičky Performance Friction so závodnou zmesou, ktorá dáva rozmerným drážkovaným kotúčom poriadne zabrať.
subaru impreza tarzan team tuning


subaru impreza tarzan team tuning


subaru impreza tarzan team tuning


subaru impreza tarzan team tuning


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky SUBARU vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

SUBARU tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7154x    hodnotenie: 32/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt