support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 07/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 07/2009 - nové číslo už v predaji

04.Jul.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 07/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Tentokrát si vaše oči zahľadia na Volkswagen Golf II s namontovaným turbomotorom o objeme 1.8 litra. Auto upravené Ondrom, ktorý vdýchol staručkému Golfu nový život športového dravca. Ale pri tom decentne a s dávkou kultového štýlu! V časopise nájdete aj iné upravené autá ako Nissan 350Z Signal Auto: Fairlady Z33, Škoda Favorit 1.3i, BMW M3 E36 so 620 koňmi, Opel Calibra 2.0 16V, Chevrolet Camaro Z28, Mazda RX-7 (FD3S). Samozrejme v tomto tuning magazíne nesmú chýbať aj úpravy iných áut.

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 29.06.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Produkty od EBC brakes - špičkové bzrdy z Anglicka:
preview

Volkswagen Wars: Epizoda III - Návrat princa


Na českej scéne VW Oldies už dlho zúri stabilný boj o kráľovský o titul. Na víťazných stupienkach sa postupne vystriedali Láďa Jelínek so svojím najskôr ľadovo modrým, neskôr vodnato-strieborným dvojkovým golfom, Martin Koblížek sa červeným kabriom Rieger GTO jeden teraz je tu aj vlaňajší Korunný princ Ondra Svetlý sa svoju dvojkou s motorom 1.8T.

Nebudeme vám predstierať, že tento Golf II je pre Tuning Magazine úplne neznáma záležitosť, Ondra Svetlý už dostal na týchto stránkach možnosť predviesť svoje auto. Auto prešlo mnohými podstatnými zmenami, ktoré určite ich stojí za to predstaviť. Najprv ale niečo krátko k Ondrovej káre ako takej. Golf býva v súvislosti s tuning spomína ako typický predstaviteľ automobilu mladého frajerka, ktorého jedinou prioritou sú, okrem bezohľadných jázd snahy o hrabanie na každom rohu, tiež hlučný výfuk, neónový svetelný park rozsahu Matejskej púti jeden Rýchlo a zbesilo krídlo na veku kufru. Na Ondrovom aute sa presvedčíte, že existuje aj iná, ako vyššie uvedená cesta. Ondrej je možná trochu mladý frajer, ale skôr určite je to chlapík, ktorý má v hlave úplne jasno, tým skôr o tom, kam sa má uberať doladenie jeho auta. A čo viac, vďaka slabiny svojho otca pre automobily jeden automobilový šport všetkého druhu, najmä potom pre preteky kamiónov (takých fanúšikov sú vďaka LIAZke atrakcie plné), má aj tie správne technické gény. Čo je teda tak osobitného na tomto dvojkovom golfe, okrem výrazne červeného laku jedných 16-palcových kolies Keskin KT4? Možno viac, než si len myslíte.

vw volkswagen golf tuning


Iste, Ak postavíme vedľa nej úplnú sériovku v rovnakej verzii, môžeme si už spočiatku všimnúť istých zmien na karosérii, ktoré by normálne patrili spíš do kolónky dizajnových úprav. Zavarené jeden zmazať zbytočnosti, nenápadné spojlery od nemeckých firiem Rieger, Mattig jedna číra optika, to všetko by sa, až na to precízne spracovanie, zrejme dalo zaradiť medzi bežnú tuningovú konfekciu. Ten pravý Poklad, okrem tejto úpravy, spočíva však pod kapotou, na podvozku jednak aj v interiéri.

A pritom je to tak jednoduché: vezmete GOLF II, vybavíme ho turbomotorom, veľkými brzdami z Audi, športovým podvozkom od H&R a navyše pridáte kompletné čalúnenie červeno-čiernou kožou od skúseného profesionála ... a je to. Kdepak, to by bolo moc jednoduché. Ak by sme chceli pátrať po histórii niektorých komponentov, ktoré sa na Ondrovom Golfe vyskytujú, museli by sme sa vrátiť o dobrých sedem rokov naspäť, do doby, kedy Kúpil biely dvojkový GTI s 8-ventilovým motorom pod kapotou. Ondrej postupne priliehajúcu k autu jeden po tom, čo navštívil svoju prvú Tuning Party v Hradci, sa ho rozhodol Kompletné demontovať jeden zrenovovať.

vw volkswagen golf tuning


V tejto chvíli by sa mohlo zdať, že to bude pekná selanka. Auto sa rozoberie, očistí, urobí sa GO motora. A ako bonus si jeho majiteľ vyčistí každý diel a šróbik. Takýto bol sen, horšia bola suchá realita. Privolaný karosár vyriekol ortieľ nad inak vizuálne peknou karosériou: zošrotovať, a jednu kúpiť zachovalejšie - vyjde to oveľa lacnejšie. Približne v roku 2004 sa Ondrovi podarilo v jednom z miestnych bazarov, špecializovaných na dovoz áut, objaviť červený Golf z roku 1989. Auto malo síce jeden z najslabších motorov, aký sa do nej montoval, ale vôbec to nebolo dôležité. Karosérie sa javila ako veľmi zachovalá, čo neskôr potvrdil aj auto-klampiar, ktorý mu túto kúpu odporučil.

Zrazu stál v ondrovej v garáži slušný základ, na ktorom už bolo možné niečo postaviť. Slabý 55kW motor najprv bol vymenený za silnejší z pôvodného GTI, a to vrátane náprav, nový motor bol oživený jeden potom už sa autá ujal skúsený karosár. Desať odstránil všetky vady na karosérii a za výdatnej Asistencie Ondřeja zrealizoval aj niektoré už spomínané dizajnové úpravy. K nim neskôr Ondrej pridal aj plastové diely, kúpené od renomovaných nemeckých značiek, prípadne použité zo športových verzií. Auto nechal nalakovať do červeného laku zo vzorkovníka Alfa Romeo, osadil ho kompletným podvozkom od H & R a nasadil nová prstenci lítá kola DEZENT, typického VW-kultovného rozmeru 9 × 16 palcov. V tomto stave auto absolvovalo sezónu roku 2005.

vw volkswagen golf tuning


Nasledujúcu zimu sa na radu dostal interiér, ktorý Ondra opäť kompletne rozobral a jednak aj upravil. Vyhol sa pritom experimentom, ako je zaoblená palubná doska z golfu trojky, a naopak Zachoval pôvodné neotesaný raz. Ten však výrazne vylepšil do výkonu štýlu, navyše s patričnou dávkou exkluzivity. Tu mohla zabezpečiť iba húževnatá pravá koža. Ondrej sa preto obrátil na čalúnika Pavla Šatavu z Hradca Králové, ktorý sa svojej úlohy zhostil bravúrne, jednou kožou obšil celú palubnú dosku, stredový tunel, volant, radičku jedno madlo ručnej brzdy. Neskôr sa k čalúneniu pridali aj použité sedačky z Peugeotu 206 WRC, ktoré čírou náhodou Ondra kúpil od pretekára Štefana Vojtecha, a ktoré prešli rovnakou procedúrou. Príslušenstvo, ako volant, radiaca páka jeden pásy od zvučných talianskych značiek Victor jeden Sparco - to všetko je akosi už samozrejmosťou. Pár mesiacov nato sa v interiéri ocitá aj vlastnoručne vyrobené audio zástavba. Podľa Ondrejových slov decentné. Decentný určite, aspoň v rámci vizáže, zladené červenou jeden čiernou kožou dohromady s interiérom.

vw volkswagen golf tuning


Márne by ste hľadali nejaké "tuc-tuc" debny, tuby alebo desaťtisíc wattov PMPO od značiek ako McFun alebo Raveland. Tu vládnu pevné basy, jeden precizný na výšky od dinosaurov v odbore autohifi, ako sú Amerikan z Rockford Fosgate, druhé od renomovaných značiek švajčiarskeho koncernu ACR. Rada XT3 od Emphaseru je pojem, zvlášť keď zahrá v kombu komponentného 6,5 palcového setu, 10palcových oválov jedna dvojica 12palcových subwooferov. Skrátka nič pre chrapľavú exhibíciu techna z hypermarketu ;-).

Pretože Ondro sa začal aktívne venovať na účastiach v sérii Tuning Cup, premýšľal počas roka 2006 o tom, ako celú úpravu posunúť ešte o kus ďalej. Pôvodne uvažoval o tom, že by sa pôvodný motor vymontoval z auta aby ho esteticky vylepšil. Šponovať dvadsať rokov starý osemventil sa 79 kW do nejakých extrémnych výkonov montážou ostrých vačiek, jedna dvojica karburátorov Weber sa mu moc nechcelo, nehľadiac na ekologické aspekty takejto úpravy. V tomto momente však opäť zohrala svoju úlohu náhoda. Ondro sa jedného dňa bavil so svojim kamarátom jeden skvelým mechanikom Radkom a na pretras prišlo samozrejme i Ondrejove červené žihadlo. Rado Ondrovi ponúkol, že by mu pomohol dostať pod kapotu konštrukčne podobné, ale oveľa modernejšie, turbo - preplňovaný variant aktuálneho motora zo Škody Octavia. Pretože v tej dobe žiadny podobný Golf s motorom 1.8T po tuningových zrazoch nejazdili, Ondro sa na celú vec samozrejme hneď nadchol.

vw volkswagen golf tuning


Nadšenie je vec jedna, realizácia vec druhá. Pred Ondrejovým golfom sme videli už niekoľko podobných zástavieb tohto motora do starších volkswagenov a vieme dobre, že najmä zástavba novšia z verzie (Octavie) s elektronickým plynom v jednom a OBD II diagnostikou, imobilizérom, atď. nie je proste sranda. Pred Ondrom stála úloha neľahká, a pretože nepoznal nikoho, od koho by mohol získať potrebné know-how, všetko sa vymýšľalo a skúšalo takpovediac za pochodu.

Najprv začal Ondrej hľadať všetko potrebné na agregát s kompletným príslušenstvom a k tomu kompletnú kabeláž. Medzitým vymontoval starý motor opäť von jeden pustil sa do zušľachtení motorového priestoru, ktorý neskôr nalakoval do farby karosérie. Keď sa podarilo zohnať ten správny motor, pasoval tento na pôvodnú prevodovku z GTI. Ak sa čudujete, že to šlo tak ľahko, tak sa nedivte. Volkswagen sú jednoducho stavebnice. Aby sa nemuselo zasahovať do pôvodných prístrojov, bolo nutné niekde schovať časť novej kabeláže s modulom elektronického tachometru a jedného imobilizéra. So všetkým pomohol Ondrov jeho známy autoelektrikár, a po eliminácii niekoľkých chýb funguje tachometer, otáčkomer, kontrolky aj ovládanie tak, ako majú.

vw volkswagen golf tuning


Ako posledný prišiel na radu brzdový systém. V sériovom stave disponuje Volkswagen Golf GTI druhej generácie kotúčovými brzdami vpredu aj vzadu, ale použité kotúče sú v porovnaní s dnešnými automobily dosť malé. Iste, súvisí to s celkovou hmotnosťou plne naloženého automobilu, ktorá v sérii dosahuje cca 1400 kg, ale mať rezervu, zvlášť s 30 kW naviac, určite neuškodí. Presne tak uvažovali Ondrej s Radkom už pri plánovaní zástavby turbomotora. Vďaka modularite bolo možné bez väčších problémov použiť veľké brzdové kotúče spolu s brzdič z Audi A4. Pôvodne mali byť brzdy z VW Corrado, ale Ondra sa rozhodol pre prestavbu na nové náboje s PETI otvormi. S tým súvisela aj výmena zadných kotúčov s patrónou kotúče za jeden strmene zo Škoda Octavia.

Disky Keskin KT4 klasického límcového strihu autu vyložene sedia a trošku pripomínajú nedostatkové disky BBS RM z EXKLUZÍVNE verzie Golf GTI Edition, ale s tým rozdielom, že sú 9 x 16-palcové. Medzitým, čo Ondrej čakal na kuriéra s kolesami, pustil sa do zušľachtení motorového priestoru pomocou leštičky tak, aby Každé nahliadnutie pod kapotu stalo skutočne zato. A že za to stojí, o tom nie je žiadnych pochýb, Pretože nad tou nádherou človek si ani nepovšimne hŕbu ďalších komponentov, ktoré by mal Ondro ako každý správny tuner už dávno uvedené na predných dverách.

vw volkswagen golf tuning


Pre sezónu 2008 Ondrej doladili interiér, motorový priestor, podvozok. Na karosérii pribudli kompletné lemy a prahy (verzia G60), čo dovolilo autu ešte znížiť no a pomocou 1cm podložiek na každom kolese aj rozšíriť. Do interiéru sa nasťahoval koberec kompletné čalúnený červenou kožou spolu s čiernymi koberčekmi. Nové bolo očalunené aj viečko nádrže, ďalej volant, ktorý je teraz červeno / čiernej kombinácii. Na jeho vnútrajšku je čierna perforovaná koža. Ďalšie práce pokračovali v motorovom priestore: červené bola nalakovaná prevodovka, olejová vaňa, sanie, alternátor a iné detaily, vrátane kompletného podvozku. Nápravy a ďalšie mechanické časti boli nalakované do čiernej farby. Na finále Tuning Cupu v Brne Ondra stihol „obliecť“ krytie motora do červenej jedno čiernej kože, namontovať DVD moniceiver Panasonic jedna spolu so Sony PlayStation2. Na záver boli ručne vyleštené goliere kolies. Pre aktuálnu sezónu 2009 bolo auto novo-nalakované, tentoraz o niečo tmavším odtieňom jedna nová je aj optika predných i zadných svetiel. Korunou všetkého sú galvanicky chrómované zámky dverí a kapoty.

vw volkswagen golf tuning


vw volkswagen golf tuning


vw volkswagen golf tuning


vw volkswagen golf tuning


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky VW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

VW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20134x    hodnotenie: 139/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt