support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 06/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 06/2009 - nové číslo už v predaji

29.May.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 06/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Tentokrát si vaše oči zahľadia na ešte žijúcu legendu Toyota Corolla s modelovým označením AE86. Auto upravené známym japonským tunerom Mr Kamatom, autíčku doprial neskutočných 239 koní! V časopise nájdete aj VOLVO 244 DL, Škoda Fabia 1.2HTP, Mitsubishi Colt 1.6 GLXi, Vauxhall Corsa 1.4 SRI. Samozrejme v tomto tuning magazíne nesmú chýbať aj úpravy iných áut.

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 27.05.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Produkty od ABT Sportsline pre VW Scirocco
preview
O kvalite áut a úspešnosti predaja značky Toyota a konkrétne modelu Corolla nikto určite nepochybuje. Ale nemôžeme sa zbaviť pocitu, že práve model AE86 je tou poslednou správnou Corollou, ktorá sa kedy vyrábala. Jedná sa o poslednú generáciu Corolly, ktorá mala poháňané zadné kolesá. Jasné, epizóda sa štvorkolesové Corollu WRC nie je zanedbateľná, ale jedná sa o nedostupné auto. Toto auto mohol mať každý. Každý mohol byť pretekárom. Za málo peňazí sa dalo sedieť v solídnom aute, ľahko upraviteľnom a pritom na svoju dobu veľmi nadčasové. Podobný osud postihol aj európského Golfu, P205 GTI, R5 a radu ďalších. Corolla v tom určite nie je sama, ale dnešný nevýrazný sedan či rad Verso nemajú s týmito autami nič spoločného. Nudná a nevýrazná spoľahlivosť nie je skrátka pre každého.

AE86 je príslušníkom piatej generácie (označované ako E8) vozidla Toyota Corolla, ktorá bola vyrábaná v rokoch 1983 až 1987. Na prvý pohľad je jasné, že ide o malé a kompaktné športové autíčko. Na trh sa dostalo v dvoch karosárskych verziách - ako trojdverovej hatchback a dvojdverové kupé. Kupátko bolo ľahšie a disponovala tuhšou karosériou, ale hatchback bol medzi ľuďmi o dosť viac rozšírenejší a teda aj populárnejší.

toyota corolla ae86


O pohon piatej generácie Corolla sa odohrávali motory radu 3 a 4, teda jedenapollitrový 3A-U, ale známe sú predovšetkým „tisícšestovky“. Karburátorový agregát 4A-C s osemventilovou technikou, a potom šestnásťventilový DOHC 4A-GE. Silnejšia verzia získala oproti základným 8V plných štyridsať päť koní naviac a zastavila sa na hodnote 125 PS. To v roku, povedzme, 1985 nie je na auto s hmotnosťou 900 kg vôbec málo. Navyše, keď pripočítame, že motor bol pozdĺžne uložený a verzie s jednotkami 4A-GE mali v štandardnej výbave samosvorný diferenciál a kotúčové brzdy na všetkých štyroch kolesách, dostávame solídny základ pre športové auto!

Stále sa tu motáme okolo označenia AE86, ale ako ho správne dešifrovať? Tak teda, prvé písmenko označuje použitú motorizáciu (A ako motor 4A-GE). Druhé kód modelu (E = Corolla) a tretiu generáciu (8 je označená piata generácia Corolly). No a zostáva nám ešte 6 na konci a tu sa dá "preložiť" ako šiestu revíziu. Teda v celku prečítané: AE86 = Toyota Corolla piatej generácie, šiestej revízie s motorom série A. Uf. Aby toho zmätku okolo označovania nebolo málo, tak ľudia, ktorí sa o tieto skvostná auta zaujímajú, určite vedia, že sa AE86 líšili príde - viac verzií masky a svetiel (pevné svetlá Levin alebo vyklápacie Trueno). Ďalej došlo v rámci faceliftu v polovici roka 1985 k ľahkej modernizácii.

toyota corolla ae86


Teraz, keď vieme o Corollách piatej generácie takmer všetko podstatné, môžeme sa pozrieť na verziu od TEC-ART's, ktorí svoju corolku uvádzajú ako projekt N2 Levin. Ich "86" je k videniu pri závodoch po celom Japonsku. Nielen v bojoch N2, ale i v drifťáckej verzii D1 GP. Pán Kamat z TEC-ART's má nepochybne Najpôsobivejší stroj na štartovú čiaru, ale stretnúť sa bok po boku s tímom TRD, s Keiichi Tsuchiya za volantom, to určite nie je nič ľahšieho. Každý rok sa bitka o prvé miesto priostruje, časové rozdiely medzi vagónmi sa zmenšujú, ale pre Kamat bol rok 2007 rokom, keď sa jeho auto hrdo postavilo všetkým súperom.

Aby sme poznali, čo je za touto na prvý pohľad veľkohubou výzvou, vydali sme sa na predmestí hlavného mesta Japonska, do dielne, ktorá patrí rodine Kamatových. Zatiaľ čo Kamat senior sa stará o reštaurovanie klasických áut, jeho traja synovia sa sústreďujú predovšetkým na tuning a racing. V priebehu rokov sa táto malá dielňa stala jednou z najuznávanejších a najextrémnejších. Vďaka súťaži Challenge N2 vyzdvihli „letiaci“ stroj AE86 do nových výšin. V tomto leveli siahajú aktivity okolo piatej generácie Corolly až po profesionálne majstrovstvá v drifte D1-GP. Aj tam sa ich zeleným Truenom riadeným pánom Komor zúčastňuje s najlepšími a oveľa modernejšími driftovacími autami po celom Japonsku. Avšak dnes sme tu hlavne preto, aby sme sa pozreli pod kapotu ružového závodníka N2 a pohovorili si o ňom.

toyota corolla ae86


Možno by bolo dobré začať tým najzaujímavejším. 239 koní! Áno, presne toľko vyžmýkal Kamat z atmosférickej štvorvalcovej tisícšestovky. K tomu nie je čo viac povedať. Koľko má továrenské rallyové vozidlo Super 1600? 117-125 koní. S jednou klapkou, samozrejme. Široká purpurová verzia so štyrmi klapkami od TEC-ART's vzbudzuje zaslúžený rešpekt. Ladenie tohto agregátu nie je výsledkom jednorazové prestavby, ale prebiehalo niekoľko rokov. Všetko s jediným cieľom: zvíťaziť v závode Hot Version N2.
Toto auto je staré viac ako dvadsať rokov. No vidíte, a dodnes pretekajú v absolútnej špičke, skrátka nestárnucí koncept. Pochádza totiž z obdobia, keď autá bývali vo výrobe viac a lepšie postarané. Vtedy výrobcovia ešte toľko nebláznili s bezpečnosťou, nemali toľko reštrikcií, emisie sa neriešili ... skrátka tej pôvodnej syrovosti bol všade dostatok. Cítili ste podvozok, brzdy, riadenie, motora nebránili žiadne eko doplnky. To všetko v kombinácii s jednoduchým vpredu umiestneným motorom a pohonom zadných kolies ... A to do ľahkého balenia! Skrátka také auta sa dnes už nerodia.

toyota corolla ae86


Kamatovci si boli vedomí prednosťou starého auta a tak tvrdo pracovali, aby vyžmýkali každý kúsok koňa z tohto drobného fialového monštra s logom Toyoty. Auto bolo kompletne rozobrané a odstrojené. Kritické miesta boli zavarené a vystužené, zbytočnosti odrezané a do interiéru sa nasťahovala ochranná klietka. Orezané kilá boli takmer všetky späť, ale v oveľa lepšej forme. Potom prišla na rad pohonná jednotka. Ako to býva u atmosférických motorov, najväčšia pozornosť bola sústredená na hlavu valcov. Bola opäť rozpísaná, kanály vyleštené a zlepšené dosadacej plochy. Do hlavy potom bola nainštalovaná ostré sacie vačky TEC-ART's 300 stupňov so zdvihom 12 mm, výfukové vačky TRD sa špičkou 304 stupňov a zdvihom 11 mm. Nové sú aj ventilové pružinky TEC-ART's, titanové ventilové misky TEC-ART's, ventilové vodítka TEC-ART's, zdvihátka TRD a celá sada ventilov TEC-ART's. Medzi hlavu a blok motora prišlo 1,2 mm vysoké plechové tesnenie hlavy valcov TEC-ART's a dohromady boli spojené hlavovými skrutky ARP. Do bloku potom boli namontované piesty TEC-ART's o priemere 82 mm, titánové ojnice JUN a novo vyvážená a značne odľahčená kľukovej hriadeľ TEC-ART's. Ojnice boli pospojované opäť skrutkami ARP, rovnako ako skrutky kľukových lägre. Pán Kamat ustúpil od klasického mazania a zvolil tlakové mazanie, tzv suchý karter, keď je olej zozbieraný mimo blok v nádobke a do motora je vstrekované čerpadlom. To umožnilo nižšie stavbu motora a jeho inštaláciu o kúsok bližšie k ceste. Tým došlo k zníženiu ťažiska, a teda aj k zlepšeniu ovládateľnosti auta.

toyota corolla ae86


Na hlavu valcov potom bola namontovaná sada sacieho potrubia a klapkových telies z dielní TEC-ART's. Na potrubí potom prišla štvorica vstrekovačov 340 cc, ktoré dostávajú vysoko oktánový benzín od dvojice palivových čerpadiel Power entao s kapacitou 210 l / h. Ďalej je za klapkami namontovaný regulátor tlaku paliva Nismo. Na vstrekovače je privedená kabeláž, ktorá pokračuje do riadiacej jednotky APEX Power FC. Tá dáva pokyny nielen vstrekovačom, ale aj do hlavy zavŕtaným sviečkam NGK Irídium a zapaľovacím cievkam z Nissane S13. Ako posledná pribudla rozvodové hliníková kolieska TEC-ART's, potom už len remene a je to.

Na hlave sú z druhej strany primontované výfukové zvody TEC-ART's, ktoré pokračujú výfukovým potrubím rovnakej značky až k poslednému tlmičmi na konci vozňa. Aby nebola inštalácia bežnej jednotky do auta fádna, vymenili Kamatovci sériové držiaky a silentbloky a nahradili ich vlastným, závodným, ako inak než so značkou TEC-ART's. Keďže v aute nie je použitá sériová prevodovka, ale sekvenčná od Quaifu, vyžiadala si zmenu uloženie aj ona. Opäť teda držiaky a silentbloky. Tu už nájdeme kombináciu TEC-ART's a TRD. Medzi motorom a prevodovkou sa nachádza aj športovo ladená spojková sada OS Giken a tiež ľahší zotrvačník.

toyota corolla ae86


Ľahká, a tiež dráha závodnej „sekvenčky“ značne skracuje časy pri prekladaní a pomáha svojmu vodičovi v honbe časov potrebných na ubehnutí jedného kola. V tejto fialové AE86 je spojená sekvencie Quaif (kratší stály prevod) s obojstranným diferenciálom od TRD. Toto trojpísmenkové spojenie sa tu už niekoľkokrát objavilo a predpokladáme, že ľudia okolo motoršportu ho poznajú, ale ak sa nájdu aj tí, ktorí sú nezasvätení, potom prezradíme, že sa za ním skrýva skratka Toyota Racing Development, teda závodné oddelenie koncernu.

Alfou a omegou závodného auta nie je výkon motora, počet stupňov v prevodovke, ani veľkosť prítlačného krídla, ale hmotnosť. O inštalácii ochranného rámu sme si už povedali a tak bolo potrebné sa postarať od redukciu hmotnosti. Tu mala obstarať premena skeletu. Miesto sklenených okien dostala Corolla nové ľahké lexanové okná, a na odstrojenej kasni sa začalo s namontovaním laminátových a karbonových častí. Na prvý pohľad je Toyota širšia, nižšia, vpredu má veľkú lopatu a zozadu ... No asi by ste ju nepoznali. Difúzor veľký ako ... Na tvarovo-obvyklom veku kufra je malinký spojler a nad ním už stojí karbónové „monštrum“ na dvoch nožičkách.

Do interiéru bola na mieru navrhnutá veľmi jednoduchá a funkčná palubná doska, na ktorej nájdeme otáčkomer ULTRA a štvoricu budíkov Defi. Tie ukazujú teplotu vody, teplotu oleja, tlak oleja a tlak paliva. Ďalej na palubovke nájdeme „laptimer“ a tiež ovládanie riadiacej jednotky. Za osembodovou ochrannou klietkou sa nachádza sedadlo Juran.

toyota corolla ae86


Podvozok je ďalšou kľúčovou časťou vedúcej k (ne)úspechu a tak jeho vývoj trval niekoľko rokov v podaní TEC-ART's. Sympatické je, že niekoľko dielov, ktoré sú na tomto prototype použili, je vďaka benevolencie a nadšenie pre AE86 voľne k dostupnosti aj pre ostatných záujemcov. Auto vážiace iba 750 kg nie je síce veľký problém ubrzdiť, ale aj tak sa za dvojdielné disky Work Wheels nasťahovali brzdiče FD3S pochádzajúce z Mazdy RX-7 a na všetky kolesá potom drážkované kotúče a brzdové doštičky SEI-SK. Medzi tiahlami a klobúkmi podbehov sa objavila i sada nastaviteľných tlmičov TEC-ART's - typ RG a na mieru vyrobené pružiny s pilotom definovanou tuhosťou. Nová je i sada uloženia ramien Manatee a zadné zavesenie Nagisa Auto. Stabilizátory vpredu aj vzadu boli použité od Toyoty, teda TRD. Na oboch osiach sa točia disky Work, model Meister S1 - vpredu s rozmerom 8x17 "a vzadu 9x17". Tieto dvojdielné prstence diskov sú obuté do slickov Yokohama, kde sa vždy rozmer a zmes riadi podľa aktuálnej situácie na trati.

Mr Kamat vytvoril neskutočné auto, ktoré má vo svojej triede na víťazstvo. Je odskúšané na závodnej dráhe Tsukuba, tak uvidíme, ako sa povedie v ostrom nasadení tejto fialovej zbrani.

toyota corolla ae86


toyota corolla ae86


toyota corolla ae86


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky TOYOTA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12203x    hodnotenie: 79/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt