support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo transformers Transformers 3: Dark of the Moon - úspešný sci-fi film tentokrát v 3D logo chevrolet

Transformers 3: Dark of the Moon - úspešný sci-fi film tentokrát v 3D

28.May.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Neexistuje snáď motoristický fanúšik, ktorý by nepoznal slávnu americkú sériu Transformers a to aj vtedy, ak práve nejde o sci-fi maniaka.

Film, ktorý v roku 2007 narobil (aj v našich) kinách poriadny vietor, o čom svedčia aj samotné štatistiky, sa dostal do povedomia ľudí aj vďaka masívnej reklamnej kampani veľmi rýchlo. Ešte však predtým, než sa pozrieme na čísla, si spomeňme, kto za týmto úspešným filmovým projektom, vychádzajúcim z komixovej série osemdesiatych rokov minulého storočia, stojí. Producentom nie je nikto iný, než samotný majster americkej sci-fi Steven Spielberg, pričom režisérsku stoličku obsadil taktiež veľmi skúsený Michael Bay.

Film, v ktorom „ožívajú“ stroje a najmä teda dopravné prostriedky, v sebe kombinuje sériu hraných a animovaným scén, hlasy strojom prepožičali herci zvučných mien, ako napríklad Megan Fox, Tyrese Gibson, Josh Duhamel, Peter Cullen prepožičiavajúci svoj hlasu známemu Peterbiltu Optimovi Prime, či Frank Welker dabujúci Megatrona. Teraz sa už ale pozrime na vyššie sľúbenú štatistiku.

Transformers-úspechy filmovej série a štatistiky


Transforméri spred štyroch rokov sa držia v rebríčku najúspešnejších filmov na veľmi slušnej 37. priečke a zároveň v rebríčku najúspešnejších filmov roku 2007 sa usadil na perfektnom 5. mieste. Odhaduje sa pritom, že celosvetový hrubý zisk tohto filmu bol 709 miliónov dolárov, okrem iného ale musíme nesmieme zabudnúť ani na štyri ocenenia od Visual Effect Society a tri významné nominácie Academy Awards a to konkrétne za najlepší zvuk, vizuálne efekty a úpravu zvuku. Teraz ale trošku ku koreňom tejto série.

transformers 3 dark of the moon

V roku 1986 sa po prvýkrát na plátnach amerických kín objavil prvý celovečerný film Transformers: the Movie, ten bol samozrejme celý animovaný a priamo nadväzoval na komixovú sériu, ktorá sa v podobe seriálu objavovala na televíznych obrazovkách od roku 1984 do roku 1988 a celkom bolo odvysielaných 98 častí v rámci štyroch epizód, snáď ani ale nemusíme spomínať, že našinec nemal (legálnu) šancu u nás takýto seriál pozerať.

Po tejto sérii zachvátila najmä americký kontinent a Japonsko doslova mánia. O novodobý ošiaľ sa presne podľa očakávaní strhol aj okolo dvoch nových filmov, konkrétne z rokov 2007 a 2009. Svedčia o tom aj ďalšie oficiálne štatistiky, kde sa uvádza, že film, prípadne produkty s logom filmu propagovalo niečo cez 200 rôznych spoločností vo viac ako 70 krajinách sveta. Priživiť sa na úspechu tejto série sa podarilo množstvu spoločností a dnes nám už môžeme len konštatovať, že časy premieňajúcich sa robotov sa opäť vracajú a nepostaral sa o to len film, ktorý vyšiel 21 rokov po tom úplne prvom, ale aj zámery predstaviť celovečerný film Transformers v stále viac obľúbenejšom formáte 3D. Ten by mal naviazať na film Transformers: Pomsta Porazených z roku 2009. Niekoľko pravoverných klasických fanúšikov by iste mohlo namietať, že táto moderná forma Transformerom nemusí sadnúť, ale veľkou devízou filmu bude určite množstvo vizuálnych efektov, ktoré vďaka 3D prevedeniu prinesú úplne nový zážitok zo sledovania.

Retro upútavka na prvý diel (2007) Transformers:Retro upútavka na druhý diel (2009) Transformers II - Pomsta porazených:Blízka budúcnosť v podobe Transformers: Dark of the Moon 3D


Nový film, ktorý má „za veľkou mlákou“ debutovať 1. júla tohto roku, opäť režíruje Michael Bay, o scenár časti s prívlastkom Dark of the Moon sa postaral Ehren Kruger a aj tu budeme opäť počuť poväčšine tých istých dabujúcich hercov ako v predošlých dvoch novodobých častiach. Vo filme budeme opäť svedkami rôznych premien a bojov, ktoré môžu vyústiť až do konečného súboja. Film teda bude pre tých, čo sa v sci-fi vyslovene vyžívajú, ak práve fanúšikom tohto žánru nie ste, ale predsa len sa chcete na tento diel pozrieť, treba sa oprostiť od predsudkov, nasadiť 3D okuliare a vnímať predovšetkým vizuálne prevedenie, ktoré bude podľa tvorcov na veľmi vysokej úrovni. Tretia časť Transformerov by sa aj do našich kín mala dostať ešte do konca leta.

transformers 3 dark of the moon

transformers 3 dark of the moon

transformers 3 dark of the moon

Autoboti ktorí si "zahrajú" vo filme Transformers III:Chevrolet Camaro alias žltý čmeliak - Bumblebee


Po predstavení samotného filmu a jeho častí sa tiež pozrime na jeho hlavného hrdinu, dnes už ikonického žlto-čierneho Bumblebee, čo v preklade znamená čmeliak, ktorý bol vo filme „stelesnený“ Chevroletom Camaro. Kto by ostatne dnes už nepoznal žltý Chevrolet s čiernymi pruhmi, čo by hlavného zástupcu Autobotov? V súvislosti s týmto vozidlom by sme mohli uviesť, že kým v roku 2007 sme si na plátnach kín mohli „čmeliaka“ pozrieť len ako koncept, vo filme spred dvoch rokov už účinkovalo sériové prevedenie. Koncern General Motors, ako hlavný sponzor série Transformers sa musel samozrejme ukázať v tom najlepšom svetle, avšak výmenný obchod to bol veľmi výhodný. V spomínanom roku 2007, kedy sa nová, piata generácia, modelu Camaro ešte len pripravovala, si značka snáď ani nemohla želať lepšiu a účinnejšiu reklamu, než to, že ich koncept si zahrá hlavnú úlohu vo filme, ktorý sa kasovým trhákom nestal len na americkom kontinente. Podoba nového Chevroletu Camaro sa teda zafixovala masám ľudí a zasiahla aj tých, ktorých o novinky zo sveta motorizmu obvykle nezaujímajú. Dá sa povedať, že dnes si už novodobých Transformerov mnohí bez tohto modelu ani nevedia predstaviť.

chevrolet camaro transformers

Opäť sa ale v krátkosti vrátime k filmu z roku 2007, Chevrolet Camaro vtedy pre potreby tohto filmu upravila firma Saleen zaoberajúca sa rôznymi veľmi profesionálnymi úpravami športových vozidiel a taktiež vlastnou produkciou. Zaujímavosťou je v tomto prípade aj fakt, že čmeliak si všetky „vnútornosti“ prepožičal od koncernového súrodenca Pontiacu GTO. Napokon vo filme z roku 2009 si zahral obdobne upravený model a dočkáme sa ho určite i v pripravovanej novinke, kde by mal mať aj zopár vychytávok navyše. Filmová verzia modelu sa od tej bežnej odlišuje nielen lakom a neoddeliteľnými nadprirodzenými schopnosťami ale aj upravenou maskou a zadnou časťou, ktorej kraľuje masívne výfukové potrubie a difúzor.

chevrolet camaro transformers

chevrolet camaro transformers

transformers 3 dark of the moon

Transformers mánia, marketing a to ostatné...


Podpora predaja zašla až tak ďaleko, že Chevrolet začal pred dvomi rokmi ponúkať žlto-čierne Camaro v špeciálnej edícii Transformers, ktorá zahŕňala radu prvkov s logom Autobotov. Svojho vlastného čmeliaka ste si tak mohli aj kúpiť a aj keď sa od bežnej verzie odlišoval zhruba o 900 dolárov vyššou cenovkou (čo nie je až tak veľa), mnohí fanúšikovia zostali sklamaní.

chevrolet camaro transformers

Celá podstata tejto edície totiž spočívala, len vo vymenených prahových lištách, krytov liatych diskov, výšiviek na sedadlách s logom Autobotov a nápisom Transformers na kapote. Od novodobej filmovej legendy má teda táto ponúkaná verzia predsa len trošku ďalej, než by možno niekto očakával, priestor nedostali žiadne technické, napríklad výkonnostné úpravy a ani vonkajšie časti karosérie. Špeciálna verzia Chevroletu si ale aj napriek tomu svojich priaznivcov našla, zaujímavosťou, ktorá nahrala marketingovému oddeleniu automobilky, je aj to, že jedným z majiteľov tohto žltého Camara sa stal istý 101 ročný Američan, čo za Atlantikom vzbudilo ďalšiu vlnu záujmu.

chevrolet camaro transformers

Vráťme sa ešte v krátkosti k piatej generácii modelu Camaro, tá je ponúkaná v dvoch verziách, buď si vyberiete variantu osadenú umiernenejším šesťvalcom alebo ostrejšiu osadenú osemvalcom. V tej prvej spomínanej verzii nájdeme 3,6 litrový agregát s variabilným časovaním ventilov a výkonom 227 kW/304 koní a maximálnym krútiacim momentom 370 Nm. Čo sa týka osemvalcov, tu ponúka Chevrolet už dve varianty a to agregát LS3 s výkonom 318 kW/426 koní a novší agregát L99 s výkonom 298 kW/400 koní, ktorý je vybavený elektronickým systémom šetrenia spotreby.

Záverom už len zostáva konštatovať, že Chevrolet Camaro sa aj vďaka filmu stal veľmi úspešným modelom automobilky a teraz nám už len zostáva vyčkať na to kým sa dostane tretia, a podľa tvorcov vraj posledná časť, filmu do kín. Isté však je, že by si ho nemal nechať ujsť žiadny fanúšik sci-fi.

chevrolet camaro transformers

transformers 3 dark of the moon

transformers 3 dark of the moon

Transformers 3: Dark Of The Moon - pri nakrúcaní pár akčných scén:transformers 3 dark of the moon

transformers 3 dark of the moon

transformers 3 dark of the moon logo

Transformers 3: Dark Of The Moon - videoupútavka v HD kvalite :Transformers 3: Dark Of The Moon - videoupútavka č.2 v HD kvalite :Transformers 3: Dark Of The Moon - videoupútavka č.3 v HD kvalite :Pozriete si ďalše pokračovanie sci-fi filmu Transformers 3: Dark Of The Moon ?Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 20060x    hodnotenie: 19/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt