support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Trabant Optik P50 v prevleku sivej myšky logo

Trabant Optik P50 v prevleku sivej myšky

24.Aug.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Sivá myška? Rozhodne nie!

Do rúk sa nám dostalo pár obrázkov o malej škatuľke Trabant. Toto auto si našlo z pomedzi tunerov, a nielen nich, veľkú obľubu a to vďaka aj ľudovej cene, za ktorú sa predávalo, ale aj nízkej spotrebe a malými rozmermi, sa naozaj „vopchal“ všade a bez problémov. Prežilo dodnes. Vďaka ľahkej bakelitovej karosérii, malými kolieskami a hlavne dvojtaktným motorom toto auto malo nízku spotrebu, ale dokázalo si to fičať po ceste aj 80-90km/h :-) Keďže motor bol málo výkonný a ako dvoj-takt nemal so športovým zvukom nič spoločné, dostal aj prezývku ako napríklad „zúrivý vysávač“, čomu napovedala predná maska a zvuk z výfuku ;-)

Trabant Optik P50
Poďme sa teraz ale pozrieť radšej na toho šedého krásavca, ktorý sa určite nemá za čo hanbiť ! V prvom rade na čom táto „škatuľka“ stojí, sú viaclúčové 14“ disky kolies. Kvôli širším pneumatikám musela byť rozšírená karoséria hlavne v zadnej časti, a tým pádom došlo aj k vyťahovaniu blatníkov. K väčšej úprave došlo aj k zníženiu strechy (TOP CHOP). Ale tá tiež prešla vyhladzovacou kúrou, a vyzerá naozaj zaoblene, a prispieva aj k lepšej aerodynamike celého auta. Pekne ladia aj číre predné svetlá a smerovky.

Interiér samotný je vyšperkovaný, a je vidieť, že sa jedná aj o časti z inej značky, ako napr. AUDI. Avšak samozrejme nie všetko. Ale nevyzerá to nádherne? No kto by to povedal, že Trabant bude mať kožený interiér v hnedo-červenej farbe, alebo rámčeky budíkov z chrómu a aj z hliníka, ktoré prispievajú k vizuálnemu efektu a aj k väčšiemu zážitku pohodlia cestujúcich počas jazdy. Ale musíme povedať, že len pre dvoch. Pretože zadné sedadlá sú vymontované, a je tam zakotvená vnútorná výstuž - skelet konštrukcie, chrániaca posádku v prípade havárie napr. pri prevrátení auta na strechu. Tieto spevňujúce rámy prechádzajú do prednej časti kabíny.


Z nuly na stovku okolo 6 sekúnd a maximálka 228 km/h. Určite ste si v duchu povedali, že to bude nejaký športiak, však? No, v podstate je, akurát, že na to nevyzerá. Je to totiž Trabant P50 z roku 1959!

Nemecký tuner Sascha Fiß je veľkým fanúšikom Trabantov, napriek tomu však na zrazoch týchto „honeckermobilov“ nie je so svojim autom príliš obľúbený. Zradil totiž myšlienku dvojtaktného dvojvalca. Na kompletné šasi a mierne upravený rám Volkswagenu Lupo GTi totiž doslova „navliekol“ karosériu staručkého trabanta. Tú však predtým musel tiež upraviť, za pomoci laminátu je mierne rozšírená, a hlavne, má zníženú strechu. Tento štýl úpravy sa zrodil v USA a je všeobecne známy ako Top Chop.

Trabant Optik P50
Ale teraz poďme k najpodstatnejšej veci tohto super Trabanta. Vo svojej otvorenej tlame ukazuje motor VW !!! Dokonalé usporiadanie dôležitých vecí vrátane centrálneho chladiča, nádržiek, hadičiek, nasvedčuje tomu, že šlo o zručného majstra. Ak by sme odhadli, že ide o motor s výkonom 1,4l s výkonom okolo 70-80k, prihliadnuc aj na celkovú váhu vozidla, tak toto malé, šedé, krpaté „bejbi“ si môže „fičať“ po cestách aj rýchlosťou cca 170-180 km/h !!! A to už sa môže smelo súperiť aj s väčšími silnejšími autami s objemom 1,6l. Pre kamiónistov, sa toto autíčko bude zdať ako zrnko maku na ceste, avšak o to im viac primrzne úsmev na tvári, keď okolo nich prefrčí veľkou rýchlosťou ;-).

Pohonná jednotka má objem 1,6 litra, šestnásťventilovú techniku a výkon 125 koní. Nerezové výfukové potrubie vyrobené na mieru obsahuje dve lambda sondy a dva športové katalyzátory, takže auto dokonca spĺňa emisnú normu Euro 2. Čo sa týka karosérie, tá je oholená od pôvodných ozdôb a krášlia ju hlavne detaily, ako napríklad hliníkové viečko nádrže z motocykla, či biele predné smerovky z Mini. Nesmú chýbať ani štýlové, priam „dobové“ kvapkovité späťáky. A aby sme nezabudli, predné svetlá majú číre sklá a za nimi sa skrývajú šošovky s bixenónovou technikou. Sivý odtieň laku pochádza z palety farieb pre Audi TT.

S tétéčkom toho má však trabi spoločného viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Čo by ste povedali napríklad na palubovku, hm? Tá je tiež z TT, videli sme ju už vo všeličom, ale v Trabante je to po prvýkrát. A to nehovorím o sedačkách Recaro s takzvaným baseballovým obšitím. A to všetko, vrátane dverných obkladov, vyhotovené v hnedej koži, proste paráda! Ťažko povedať, či viac pre bezpečnosť alebo skôr pre parádu je vo vnútri ochranný rám, vyzerá však rozhodne veľmi dobre. Prístroje, vsadené do konzoly pred vodičom sú prevzaté z Lupa GTi i s modrým podsvitom. Samozrejmosťou sú športové tlmiče a ľahkozliatinové disky OZ Superturismo s rozmermi 7x15 a plášťami 195/45 R15.

Mimochodom, nepovaľuje sa vám na dvore nejaká haraburda, ktorú ste už dávno odpísali?

V tejto galérii sa môžete pozrieť bližšie na "zúbok" sivej myšky:Čo hovoríte na túto sivú myšku? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:Viac informácií k možným úpravám áut značky TRABANT vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TRABANT tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Viacej informácii k tejto unikátnej novinke na štyroch kolesách vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: redakcia TUNING.SK

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 45451x    hodnotenie: 159/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt