support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw %title% logo bmw

Toyota Supra JZA80 - Anglický plnokrvník

21.May.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview


Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 04/2010, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý český časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 20.05.2010.TOYOTA SUPRA JZA80 - ANGLICKÝ PLNOKRVNÍK


Pod skratkou A1 / 1 sa skrýva toto najrýchlejšie konské plemeno. Pre zaradenie do chovu platí jediné kritérium: rýchlosť. Nie je vám to povedomé? U koní je to podobne ako u ľudí a u áut. Nedeľné dostihy na okraji mesta sa môžu začať ...

My však nebudeme riešiť srsť, chrbát a kohútik, my ideme rovno na vec, nás zaujímajú len poriadne svaly, to správne klenutie a adrenalínový cval.
Skoro to vyzerá, že sa s upravenými Toyotami v poslednej dobe roztrhlo vrece, ale to nie je len trend v našej lokalite strednej Európy, je to zrejmé aj za hranicami ďalekých štátov. Napriek nepriazni osudu a technickým problémom, ktoré musí jedna z najväčších automobiliek na svete riešiť, sa jej v oblasti úprav darí. Avšak na rad neprichádzajú aktuálne modely, ale skôr tie rokmi preverené. Naozaj by občas neuškodilo viac poctivej techniky a konštruktérskej jednoduchosti na miesto maximálneho pohodlia, bezpečnosti, ekológie ... Akoby si boli všetky nové autá čoraz viac podobné, až rovnaké. Duch a originalita sa ľahko vytráca. Aj preto sa v motoršporte stále viac objavujú nové prírastky v triedach a divíziách veteránov. Tam majú tieto autá svoje neoddiskutovateľné miesto a keď sa pozriete do výsledkových listín, dokáže nejedno staré BMW M3, Lancia Delta, Peugeot 205, Ford Escort a rada ďalších prehnať celú svorku moderných prefabrikovaných vozov.

toyota supra tuning magazine

Keď vyslovíte nahlas "Toyota Supra", možno sami pocítite ten nádych niečoho výnimočného. Úžasného a pritom toľko dôverne známeho. My sa Vám pokúsime priblížiť jedno netypické auto, ktoré vychádza z tejto preverenej japonskej tradície. Toto auto je výnimočné už tým, kto ho priviedol k životu. Nie je ním nikto iný ako Carl Bibby. Nehovorí vám toto meno nič?

Carl je obrovským milovníkom športových áut a sám dlhé roky prevádzkuje známu karosárňu Bibby bodystyling, ktorú nájdeme v Colchesteri, asi hodinu a pol cesty severovýchodne od Londýna. Červená Toyota Supra JZA80 bola jedným z radu demo áut, ktorými sa Bibbyho dielňa pýšila. Dokonca sa objavilo v lete roku 2007 aj na titulnej stránke časopisu Banzai, ktorý v podtitulku uvádza magické spojenie dvoch slov "Japanese Cars". Tým je povedané všetko podstatné. Tam sa dostanú naozaj len fajnové kúsky, a táto Supra fajnovým kúskom bezpochyby je.

Sériová podoba štvrtej generácie Toyota Supra je preslávená svojou ladnosťou a ľahkosťou. Športový strih a ladné krivky dominuje nekomplikovaným oblinám. Bibbyho kreácie je o niečom úplne inom. Pre svoj demo automobil si vybral kompletné bodykity firmy Chargespeed. Ak ste sa s týmto výrobcom ešte nestretli, potom vás možno zarazí, že hoci pochádza z Osaky, medzi jeho prvotriednymi kitmi nájdeme vedľa povinných Lancer, Impreza a ďalších japonských výrobcov aj funkčné diely pre Fordy, Alfy Romeo, Volkswagenmi a dokonca aj na Hyundaie. Chargespeed je ako výrobca radikálny, ako distribútor ústretový, a tak si ich výrobky môžeme zakúpiť napríklad aj v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, prekvapivo tiež i v Rusku (ale aj na Slovensku cez spoločnosť Cobra Tuning, pozn. red.). Carl to mal jedoduché, jeho lokálny predajca sídli kúsok pred Londýnom a to z tej zaujímavejšie strany. Možno bude mnohých šokovať, že celé bodykity stoja necelých 6 tisíc amerických dolárov. Cena je to vskutku exkluzívna, ale pravdepodobne žiadne druhé auto v tom istom šate na ulici nestretnete. Za výnimočnosť sa platí.

toyota supra tuning magazine

Pohľadné dvojdverové kupé sa u Carla ocitlo prvýkrát ešte ako bežná japonská verzia s dvojitým turbom. V autodielni bolo kompletne odstrojené a potom prišla na rad montáž novo-zakúpených dielov. Začalo sa pasovaním širokých zadných blatníkov, ktoré oproti sérii prečnievajú 77 mm do strany. Potom prišiel na rad zadný nárazník s karbónovým difúzorom a bolo možné presunúť pozornosť na predok vozidla. Predné blatníky sú užšie (+ 55 mm oproti sérii) ako tie zadné, ale aj tak je pohľad na vzdialenosť nad kolesami od predného svetla monštruózny. Medzi široké blatníky potom dopasovali mechanici nemenej okázalé prísne strihané prahové nástavce. Po dokonalom zapasovaní bočných partií došlo na gitovanie a brúsenie, a teraz tvorí celý bok jeden kompaktný celok. Montáž predného nárazníka s karbónovým stredom bol už otázkou rutiny. Nová je aj kapota s odvetrávaním a prívodom vzduchu k radovému šesťvalcu. Na veku kufra si sedí obrie dvojité krídlo, ktorého vrchná časť zostala v karbónovej dekorácii a dobre tak ladí so zadným difúzorom a novými spätnými zrkadlami. Dvere stratili zámky aj kľučky a tak sa o hladký vstup za hladké dvere starajú elektromagnety.
Keď bolo dielo hotové, chystalo sa všetko na lak. Kolegovia z dielne Carla presviedčali, aby auto nalakoval do podoby pretekárskeho GT auta, ale majiteľ si nedal poradiť a zvolil odtieň vianočné červené, tak prezývajú škodoradostne spolupracovníci laku, ktorý sa vo vzorkovníku House of Kolor nazýva Candy Apple red, v preklade červeň jablčná, nie vianočná. Toyota vďaka žiarivému laku, ktorý ešte dostal do poslednej vrstvy miniatúrne zlaté vločky, vyzerá mohutne a možno aj trochu ťažkopádne.
Obavy sa však rýchlo rozplynú, keď sa pozrieme pod kapotu. Tam na nás čaká agregát, ktorý upravil Carlov doslova sused. Firma GBH Motorsport totiž sídli na rovnakej adrese ako Bibby, na Školskej ulici v Langhame. Motory od GBH majú tiež celý rad obdivovateľov, rovnako ako Bibbyho povestná kvalita úprav exteriérov a interiérov áut. Príma je, že si tieto dve spoločnosti nekonkurujú, naopak úzko spolupracujú a dohadzujú si prácu.

toyota supra tuning magazine

Trojliter bol naozaj podrobne preskúmaný a dokonale upravený. Práca na hlave valcov radového šesťvalca vyzerala, ako by sa jednalo o atmosférický motor. Kanály boli zväčšené a vyleštené a pribudli titánové ventily HKS. Na hlavu namontovali u GBH kompletný výfuk HKS, blok dostal kované piesty HKS, ďalej sa pod jablkovo-červenú kapotou objavilo turbodúchadlo GT40, wastegate HKS a regulátor tlaku paliva. V rámci zvýšenia výkonu bolo posilnené olejové aj palivové čerpadlo. Jedine tak bolo zabezpečené optimálne mazanie a prísun benzínu do šestice šestistovkových vstrekov. O správny manažment motora sa stará jednotka HKS vPro, do ktorej mapy nahrali a vytvorili u Abbey Motorsport. Teraz má prenos ohromujúceho výkone 670 koní na povel zotrvačník RPR, ktorý je v kontakte s karbónovou spojkou RPR a spoločne cez sériový šesťkvalt poskracovaný o Quickshift od B&M, hrnú 700 Nm na zadné devätnásťpalcové kolesá Trafficstar STS, ktoré sú obuté do Pirelli P-Zero. Na prednej osi sa točí 19 "ráfiky široké 8,5", vzadu potom dokonca desaťpalcové. Len táto štvorica čiernych ráfikov z leštených límcov prišlo úpravcu na 4 tisícky libier.
Úpravu interiéru si rovnako ako zovňajšok vzal na starosti majiteľ firmy aj auta sám, takže Toyota je komplet prerobená i vo vnútri vozidla. Môže za to kompletné prečalúnenie do krémovej kože. V tomto odtieni nájdeme teraz úplne všetko: sklápacie Recaro, palubovky, stĺpiky i stropnice. Jemnému materiálu sa nevyhol ani volant Isotta, návlek radičky a rukoväť ručnej brzdy. Na stredový panel potom pribudol boost controler HKS EVC, na A stĺpik prídavné budíky a pod palubovku ešte hliníkové nášlapky pedálov. Do lakovanej časti prístrojovky sa prepašovalo autorádio s CD prehrávačom Kenwood, ktoré sa ozýva z reproduktorov rovnakej značky. Táto mimoriadne široká verzia vzbudila všade, kde sa objavila, zaslúžený rozruch. Podobných áut je naozaj málo a s takýmto výkonom ... Mnohým potom zaskočilo, keď sa tento podarený kúsok objavil v aukcii na eBay. Ak máme správne informácie, bolo auto predané za približne trištvrte milióna korún českých. Kto je novým majiteľom nevieme, ale nech je to ktokoľvek, mal by tento poklad strážiť ako oko v hlave. 25 000 angl. libier za pocit výnimočnosti nie je až tak moc.

toyota supra tuning magazine

toyota supra tuning magazine

toyota supra tuning magazine

toyota supra tuning magazine

Toyota Supra JZA80 vo fotogalérii:Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

ULTER Sport - športové certifikované výfuky:
preview

Váš názor na toto upravené auto Toyota Supra od tunera Carla ?


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k tomuto najnovšiemu vydaniu časopisu TUNING MAGAZINE vám radi poskytneme aj my.

Viac informácií k možným úpravám áut značky TOYOTA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12767x    hodnotenie: 11/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt