support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo toyota VeilSide 4509 GTR – Toyota Supra (1993) zmenená na nepoznanie logo toyota

VeilSide 4509 GTR – Toyota Supra (1993) zmenená na nepoznanie

02.Jan.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Toyotu Supru určite poznáte. Športová klasika od Toyoty sa vyrábala od roku 1979, celkovo sa vystriedali štyri generácie a za tú dobu sa stala snom miliónov ľudí po celom svete. Poznáte však aj japonských tuningových guru s názvom VeilSide? Práve o ich trochu bizarnom, ale mimoriadne zaujímavom kúsku bude práve teraz reč a dopredu vám pripomíname, že aj keď vám auto na obrázku Toyotu Supru nepripomína, chyba nie je vo „vašom prijímači“.

VEILSIDE – FIRMA ZNÁMA AJ Z FILMOVÉHO PLÁTNA


Japonská firma VeilSide rozhodne nie je v oblasti tuningu nováčikom a dá sa povedať, že aj menej zanietený fanúšik tuningu sa s ich produktmi už určite stretol. Firma založená v roku 1990 žne úspechy nielen na domácej pôde, ale aj vo svete a svojimi novinkami pravidelne prekvapuje na známych prevažne ázijských autosalónoch. Viditeľná je však aj inde, okrem hernej série Juiced ste sa mohli s ich úpravami stretnúť napríklad aj vo všetkých častiach filmu Fast and Furious. To ešte samozrejme nehovoríme o ďalších formách prezentácie, ktoré sú už ale najviditeľnejšie práve na domácej pôde. Roky skúseností a poctivej práce je vidieť na precízne spracovaných autách s neopakovateľným nádychom originality. A iná samozrejme nie je ani Toyota Supra 4509 GTR, ktorú vám dnes predstavíme.

veilside 4509 gtr toyota supra

Pred tvorcami tohto počinu sa ocitla krásna a zachovalá Toyota Supra štvrtej generácie z roku 1993, teda z čias, kedy boli tieto modely mimoriadne obľúbené nielen v Japonsku. Urobiť tejto klasickej kráske decentné vylepšenie karosérie, či poriadny tuning na štýl vyššie spomínaného filmu, sa tvorcom príliš nepozdávalo. Tento projekt si zaslúžil niečo iné a aj keď sa na krivky spomínanej Supry určite všetci radi pozrú aj dnes, vo VeilSide sa rozhodli tejto Toyote „ušiť“ moderné šaty a jej vnútrajšku dodať podobnú iskru ako poznáme z dnešných športových áut. Firma chcela týmto krokom jednoznačne ukázať, že ani auto z roku 1993 nie je staré na moderné úpravy a moderné riešenia. Musíme uznať, že výsledok stojí za to, aj keď sa po vzhľadovej stránke nemuseli trafiť do vkusu úplne každému a veríme, že sa nájde viac ľudí, ktorí by uprednostnili radšej pôvodný vzhľad. Rozhodne však tento projekt nie je hodný zavrhnutia a tak sa na túto prerobenú Supru s prívlastkom 4509 GTR poďme pozrieť trochu detailnejšie.

veilside 4509 gtr toyota supra

VEILSIDE 4509 GTR – ÚPRAVA TOYOTY SUPRY IV. GENERÁCIE


Výrazné zmeny, ktoré sa vo VeilSide rozhodli na model Supra štvrtej generácie aplikovať, si vyžiadali značnú dávku tvorivosti, od kompletného návrhu až po realizáciu a výrobu karosárskych dielov, ktoré boli vyrobené z ľahkých a samozrejme celkom drahých kompozitných materiálov, pri menších dieloch zas úpravca plne vsadil na karbón. V tomto prípade môžeme pokojne hovoriť o celej novej kasni, ktorá má zvýrazňovať športový charakter celého vozidla a zabezpečovať čo najlepšie obtekanie vzduchu pri vyšších rýchlostiach. Na prvom mieste je samozrejme to, aby Supra 4509 GTR budila dojem nekompromisného športiaku a aby nikoho nenapadlo o tom ani na chvíľu zapochybovať. Podotýkame, že pre majstrov z VeilSide nebola rozsiahla premena príliš veľkým problémom, podobných úprav majú za sebou už množstvo a mohli by sme povedať, že Toyota Supra je jedno z tých, ktoré majú úpravcovia „v malíčku“. Svojrázny zovňajšok dopĺňajú ešte 20“ a 22“ čierne zliatinové disky, na ktoré sú obuté športové pneumatiky Bridgestone Potenza s rozmerom 255/30R20 vpredu a 295/25R22 vzadu.

veilside 4509 gtr toyota supra

Inak to nie je ani v kokpite, ktorý sa taktiež dočkal kompletnej prerábky. Nechýba športový trojramenný volant, hliníkové pedále a karbónové ozdobné obloženie. Po nastúpení do auta sa šofér a spolujazdec usadia do kvalitných športových sedadiel s výraznejším bočným vedením. Z tohto pohľadu vás bude čakať úžasná jazda a to aj vďaka úpravám techniky. A tej sa na zúbok pozrieme práve teraz.

Pre pôvodný šesťvalec pripravili v japonskom tuningovom štúdiu poriadnu dávku výkonu. Do motorového priestoru implementovali dvojité preplňovanie turbodúchadlami od firmy HKS, prepracovanejšie chladenie a upravenú elektronickú jednotku. O odvádzanie výfukových plynov sa postará výkonná sústava dodávajúca vozidlu nielen pár koní navyše ale aj správnu zvukovú kulisu. Hodnota maximálneho výkonu sa vďaka týmto opatreniam a doplnkom vyšplhala na skvelých 680 koní, ktoré táto prerobená Supra dosahuje pri 6 250 ot./min.

veilside 4509 gtr toyota supra

Vo VeilSide samozrejme nezabudli ani na výkonnejšiu brzdovú sústavu, ktorá je vzhľadom k vyššiemu výkonu naozaj potrebná. Zoznam technických úprav môžeme uzavrieť osadením tvrdšej športovej spojky, ktorá si s vyšším výkonom a krútiacim momentom 805 Nm hravo poradí.

Toyota Supra 4509 GTR od VeilSide bude vyrábaná len na objednávku a samozrejme cena sa určite nebude držať pri zemi. Pôjde však o čisto japonskú záležitosť a s vývozom takto upravených modelov sa nepočíta, takže si na ňu bohužiaľ budeme musieť nechať zájsť chuť... Alebo sa presťahovať ;-)

veilside 4509 gtr toyota supra

veilside 4509 gtr toyota supra

veilside 4509 gtr toyota supra

veilside 4509 gtr toyota supra

veilside 4509 gtr toyota supra

veilside logo

Aký je váš názor na túto hardcore úpravu Toyoty Supry z roku 1993 v úprave VeilSide 4509 GTR?


Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy VeilSide, tak navštívte našu podstránku:

VEILSIDE tuning


Ostatné úpravy áut značky Toyota nájdete v zozname našich článkov tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Text: Matej Klamo
Obrázky: Slavomír Majerník
Finálna úprava a kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 4709x    hodnotenie: 8/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt