support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo toyota Toyota Supra MK IV HKS Twin Turbo - zvýšenie výkonu a prestavba logo toyota

Toyota Supra MK IV HKS Twin Turbo - zvýšenie výkonu a prestavba

05.Jul.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Postaviť zo sériového auta skutočne unikátny tuningový kúsok nie je až taká sranda. To platí rovnako tak o stylingu ako aj o funkčných úpravách vedúcich k zlepšeniu jazdných vlastností. Dokážete si predstaviť, ako takto náročné projekty vznikajú? V tlači sa o tom príliš nepíše, informácie váľajúce sa na webe bývajú často skúpe a do cudzej dielne vás len tak špióniť s najväčšou pravdepodobnosťou nikto nepustí. To sú hneď tri argumenty, prečo v rubrike garáž vytvoriť novú časozbernú podrubriku „Projekt“ , v ktorej sa nebudeme zaoberať jednotlivými montážami, ale budeme riešiť kompletné prestavby áut. A začneme pekne zostra. Vďaka ústretovosti tuzemskej dielne Kageki Racing, zamerajúcej sa na vozidlá japonskej produkcie, vám predstavíme honosný projekt Toyota Supra HKS Twin Turbo (áno, to je tá Supra z DVD Tuning Magazine č.12 a 13).

Prvý diel venujeme celkom zásadnej modifikácii pohonného ústrojenstva, ku ktorej boli použité výhradne značkové diely od prestížnych japonských a amerických výrobcov. Jedná sa o druhý stupeň úprav, ktorý v Kageki Racing na tomto vozidle prebehli.

Z prvého ladičského zásahu je Supra vybavená plne programovateľnou riadiacou jednotkou AEM, vačkami HKS, upraveným saním, intercoolerom Greddy a olejovým chladičom HKS. Z továrenskej hodnoty 324 koní, sa týmto upgradom výkon prehupol na vyše 400 koní. Cieľom druhého stupňa ladenia je prekonanie hranice 600 koní. Pritom bude brané do úvahy, že ide o dlhodobé použitie vozidla. A cena takej úpravy? Radšej sa nepýtajte, ale pokiaľ by ste si chceli pod stromček nadeliť nový Lancer EVO, potom na neho zabudnite. Proste hardcore performance tuning ako sa patrí.

toyota supra mk4 twin turbo


Motor má za sebou už niekoľko etáp modifikácií, ktoré sa doposiaľ týkali predovšetkým vylepšenia systémov chladenia a optimalizácie riadenia motoru v kombinácii so sériovými turbami. Doterajší výkon niečo nad 400 koní sa však následne ukázal - v očiach majiteľa - ako nedostatočný a tak bude v ďalšej etape zvýšený o 200 až 250 koní. Bude to docielené vďaka kompletnej generálke motora, jeho osadením odolnejšími a výkonnejšími komponentmi v čele s dvojicou turbodúchadiel HKS GT 2835. Ako vidno, motor bude musieť z vozidla von.

toyota supra mk4 turbo motor


01 - Pred zahájením demontáže je potrebné zahriať motorový olej, aby sa lepšie vypustil. Nasleduje odmontovanie prevodovky a odpojenie všetkého elektrického, mechanického a kvapalinového vedenia z motoru. Posledný pohľad na aktuálny motorový priestor, ktorý bude v novej podobe výrazne pozmenený.
02 - Po odpojení všetkých komponentov príde na rad odpojenie závesných silent blokov motora a jeho vytiahnutie pomocou žeriavového ramena.
03 - Z vyprázdneného motorového priestoru je možno vymontovať zvýšené komponenty, nevyhovujúce vytýčenému výkonovému cieľu. Voľne sa pohybujúce diely je vhodné zafixovať, aby pri manipulácii s vozidlom nedošlo k ich poškodeniu.
04 - Motor pripevnený k pracovnému stojanu je pripravený na celkovú demontáž. Pojmom „celková demontáž“ je myslené skutočné rozobratie motora do poslednej skrutky. Dôvod je prostý – väčšina dielov už nebude znovu použitá.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


05 - Najskôr sa odpojí elektroinštalácia, potom sa odmontuje sací kôš, …
06 - … sústava výfukových zvodov a turbodúchadla s príslušenstvom, …
07 - ... ventilové víko, ventily, vačkové hriadele, rozvody, hlava motora a všetky zvyšné diely, pokiaľ nezostane len samotný liatinový blok – jediný diel, ktorý zostane ponechaný zo sériového motora
08 - Z vymontovaných dielov budú opäť namontované vačky HKS 282 a hliníková časť hlavy, zvyšok bude nahradený.
09 - Pretože blok motora nebýva – ani po dlhodobej záťaži – nijako drasticky skrútený, bolo pristúpené k zrovnaniu jeho plochy dosadajúcej na hlavu motora. Zvýši sa tak pravdepodobnosť, že nové tesnenie, ktoré bude následne inštalované, udrží i zvýšený tlak produkovaný pri vysokých výkonoch motora. Blok sa vyrovná pomocou CNC frézy pred samotným brúsením, prevrtávaním a leštením. Podobne sa upraví i dosadacia plocha hlavy motora, u ktorej sa navyše vykoná nadpájanie sacích a výfukových kanálov (tým sa odstraňujú nepresnosti z výroby, spôsobujúce nežiaduce turbulencie plynov). Hlava je po zrovnaní znížená o dve desatiny milimetra, čo v prípade potreby hravo doženie voliteľná hrúbka oceľového tesnenia. Po mechanických úpravách je možno pristúpiť k zostavovaniu nového motoru. Holý blok sa osadí novými lágrami a novými štiftami (ARP) pre uloženie kľukovej hriadele.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


10 - Po zmeraní vôle sa klzné plochy potrú špeciálnym, k tomuto účelu určeným, lubrikantom (Assembly pasta). Podobne by šiel použiť i bežný motorový olej, avšak motor by sa potom musel vo veľmi krátkej dobe sfunkčniť – pri dlhšej odstávke by hrozilo stečenie oleja a nebezpečenstvo predrania motoru či jeho zvýšené opotrebenie. Lubrikant vydrží na svojom mieste do doby prvého štartu a nebezpečné trenie eliminuje i po prvých kritických okamžikoch po naštartovaní, než sa motor začne sám mazať, čo je veľmi dôležitý fakt.
11 - Zásadným motorovým dielom je kľuková hriadeľ. Do úvahy pripadala i brúsená hriadeľ – majiteľ je však tak trochu od fachu a nie je celkom presvedčený, že je možné v tuzemských podmienkach a za prijateľnú cenu dosiahnuť požadovanú presnosť a akosť. Preto nakoniec padla voľba na novú sériovú kľukovú hriadeľ priamo od Toyoty.
12 - Do motoru poputujú tiež nové pevnejšie kované ojnice Crower, kované piesty CP Pistons a štifty ARP. Tieto tri sady sú jedny z mála produktov montovaných do predstavenej Supry, ktoré nepochádzajú z Japonska, ale z USA. Spomínané diely sú kvalitatívne dostačujúce a pritom podstatne lacnejšie.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


13 - Zostavovanie motora pokračuje montážou nových kovaných ojníc a piestov a inštalácii kompletne novej olejovej pumpy.
14 - Vaňa so sacím košom je pôvodná sériová, je len dôkladne očistená.
15 - Všimnite si krásne hladkú vrchnú dosadaciu plochu bloku motora, čo bolo dosiahnuté už skôr spomínaným rovnaním na CNC fréze. Ďalej si môžete povšimnúť novej vodnej pumpy a nových štiftov ARP (pôvodne tam boli skrutky).
16 - Motor osadený vačkami HKS 282, ventilmi Crower s pružinami a hrnčeky ventilov JUN a zrovnanou hlavou. Pri montáži bolo použité nové tesnenie HKS, ktoré je rovnako ako to sériové z ocele, i tak ho je možné použiť opakovane (sériové je nutné meniť pri každej demontáži). Súčasne je tesnenie HKS odolné voči vyšším tlakom a môžete si vybrať z niekoľkých rôznych hrúbok. 17 - Nasadenie veka motora.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


18 - Na svojom mieste sú už i nové vstreky HKS 680, vrátane celej hrazdy, časť nového sania, nové tvrdšie silentbloky TRD a nové diely rozvodov. Vačkové kolesá sú použité sériové - v prípade, že nie je v pláne ladenie výkonu priamo na brzde, nemá cenu zháňať vačkové kolesá umožňujúce rôzne nastavenia. Alternátor je pôvodný.
19 - Skúšobná inštalácia nových zvodov
20 - ... a nového výrazne objemnejšieho sacieho zberača Greddy, pripraveného pre väčšiu škrtiacu klapku.
21 - Skúška montáže sa vykonáva kvôli presnému odmeraniu polohy pre navarenie prírub, v ktorých budú umiestnené čidlá teploty výfukových plynov. Na každé turbo je potrebné jedno čidlo. Príruby nesmú v žiadnom smere ničomu vadiť, a pretože nie je miesta nazvyš, je nutné postupovať s maximálnou precíznosťou.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


II. DIEL - TOYOTA SUPRA MK4 TWIN TURBO HKS


Po predchádzajúcom diele funí pod kapotou viac než 600 koní, zostáva prispôsobiť tomu podvozok a brzdovú sústavu, výfukové potrubie a spojku, funkčne oživiť exteriér a celkom prepracovať interiér vozidla. S ohľadom na aktuálne dynamické schopnosti pohonného ústrojenstva, musí väčšina úprav smerovať k zvýšeniu bezpečnosti pre posádku a k čo možno najlepšej ovládateľnosti vozidla. Velenie nad odborným prevedením úprav má na svedomí – rovnako ako v prípade úpravy motora - tuzemský špecialista Kageki Racing.

01 - Prvá fáza každej precíznej úpravy interiéru je kompletná demontáž všetkých sériových dielov, umožňujúca prípadné klampiarske a lakýrnické zásahy. Niektoré z dielov budú následne opäť namontované, iné budú najskôr upravené a ďalšie sa už do vozidla nevrátia. Na obrázku sú demontované pôvodné sedačky, koberce, obkladové diely, palubná doska a airbag volantu.
02 - Do interiéru predstavenej Supry bude navarený zložitý chróm-molybdénový ochranný rám, preto je nutné vymontovať všetko, čo by mohlo jeho inštalácii brániť. K zjednodušeniu ďalších súvisiacich zákrokov bude v tomto prípade vymontovaný i volant sa stĺpikov riadenia, časť elektroinštalácie a diely kúrenia.
03 - Z prvej evolúcie úprav bolo vozidlo vybavené skrutkovacím polorámom (modré trúbky). V novej podobe bude nahradený pevnejšou a spoľahlivejšou zavarenou konštrukciou, teda je potrebná jeho demontáž.
04 - Vymontovanie polorámu spočíva v jednoduchom odskrutkovaní trubiek od kotviacich bodov v karosérii.
05 - Interiér je už kompletne odstrojený a to vrátane celého čalúnenia.
06 - Nový ochranný rám by si vyžiadal úpravu sériových dverných výplní. S prihliadnutím k náročnosti a nákladnosti takej úpravy, zahŕňajúcej i nové čalúnenie, bolo pristúpené k výrobe celkom nových výplní z kevlar-karbónových vlákien. Bonusom bude nižšia hmotnosť a racingový vzhľad. Pre vytvorenie výrobného „kopyta“ bol použitý laminát, rovnako tak ako pre výrobu prvých skúšobných vzorov, na ktorých sa odladia všetky nedokonalosti.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


07 - Ochranný rám je tvorený podľa technického výkresu s presnosťou na desatiny milimetra. Je vyrobený z chróm-molybdénových trubiek zvarených tigom. V porovnaní s bežným céóčkovým zvarením sa dá touto metódou ušetriť cca 3,5 kg hmotnosti, avšak za cenu vyššej cenovej a časovej náročnosti. Jedná sa skôr o záležitosť pre skutočných fajnšmekrov než o výrazné funkčné opodstatnenie. Len pre zaujímavosť - ani ochranné rámy pre vozidlá WRC a závodné špeciály pripravované v tejto dielni (kde bol tento rám vyrobený) nie je bežné zvarovanie len tigom. Často sa jedná o kombináciu oboch metód. Hmotnosť zvarov sa rieši skôr kvôli ťažisku, preto sú zvary vo vyšších polohách riešený tigom, v nižších potom céóčkom. Ochranný rám vytvorený v interiéri Supry váži okolo 27 kg.
08 - Nový rám bol na prianie majiteľa nalakovaný do matnej červenej farby. I keď to možno na prvý pohľad nevyzerá, bolo lakovanie takto zložitého dielu napevno inštalovanom v malom uzavretom priestoru vcelku náročným úkonom i napriek tomu, že mala Supra demontovanú strechu a vymontované všetky okná.
09 - Spätná montáž palubnej dosky nie je rozhodne tak jednoduchá ako u sériového vozidla. Montáži totiž zdatne bránia predné trubky nového ochranného rámu. Napasovanie palubnej dosky do pôvodnej pozície vyžaduje rozrezanie ich vnútorných priečok - aby bolo možné palubovku viac skrútiť a dostať do zodpovedajúcej pozície - a jej opätovné pospájanie.
10 - Táto trubka je strojcom tohto najväčšieho problému. Keby v ráme nebola, inštalácia palubnej dosky by bola otázkou niekoľkých minút. To je daň za maximálnu požadovanú bezpečnosť.
11 - Palubná doska konečne sedí, ako má a tak je možné pristúpiť k výrobe kevlar-karbónových dielov.

toyota supra mk4 turbo tuning garage


12 - Výrobu dverných výplní sme už spomínali.
13 - Ďalším kompozitovým výrobkom bude skrinka prídavných meračov umiestnená namiesto schránky pred spolujazdcom. Pôvodné umiestnenie meračov na A-stĺpikoch už nie je možné – a hádajte prečo? Jasné, zase tomu bráni nový ochranný rám.
14 - Čiastočne zapustené prídavné merače Defi (zľava): tlak turbodúchadiel, tlak oleja, teplota výfukových plynov, teplota oleja, teplota chladiacej kvapaliny.
15 - Prečo práve kombinácia kevlarových a karbónových vlákien? Majiteľ nechcel čisto uhlíkovú tkaninu. Nešlo pritom o rozdiely v mechanických vlastnostiach oboch materiálov (samotný karbón je extrémne pevný, ale súčasne veľmi krehký, zatiaľ čo kevlar je húževnatý a dodáva výslednému materiálu potrebnú pružnosť – pre interiérové diely je to však rozdiel zanedbateľný). Skutočným dôvodom bola vyššia originalita vzhľadu. Majiteľ šiel dokonca tak ďaleko, že si vybral špeciálny vzor tkaniny, u ktorej kevlarové a karbónové vlákna spoločne tvorí pomyselné schody.
16 - Konečne je interiér poskladaný. Novej podobe teraz dominuje už niekoľkokrát spomínaný ochranný rám, kevlar-karbonóvé diely, prídavné merače a športový semišový volant Sparco.
17 - Stabilné a pevné posedenie – poskytujúce tak potrebnú spätnú väzbu o chovaní vozidla - zaisťujú laminátové škrupinové sedačky Recaro profi SPG vybavené 6-bodovými bezpečnostnými pásmi Sabelt.


toyota supra mk4 turbo tuning garage


tuning garage logo

Tento článok vám priniesol portál TUNING.sk v spolupráci s českým magazínom o tuningu:

tuning magazine logo

Váš názor na túto úpravu Toyota Supra MK IV s HKS Twin Turbo ? Nech sa páči, hlasujte:


Informácie o ostatných úpravách v našej "tuning garáži" sa dočítate na našej podstránke:

TUNING GARAGE


Viac informácií k tejto montáži vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.tuning-magazine.cz

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 14187x    hodnotenie: 22/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt