support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 02/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 02/2009 - nové číslo už v predaji

02.Feb.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 10/2008, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Tentokrát si vaše oči zahľadia do špičkovo-prepracovanej Toyota Supra s krycím názvom BULLETPROOF, a nezabúdajte, že je to TOP SECRET ! :) Výkon cez 1000 koní hovorí za všetko, a toto je skutočná lahôdka !! Samozrejme v časopise nesmú chýbať aj úpravy iných áut.

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 29.01.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Produkty od talianskej značky ISOTTA
preview
Toyota Supra Bulletproof Top Secret

V minulom roku to bol motor VQ35DE zabudovaný do Skyline GT-R BNR32 a predtým v roku 2005 V35 Skyline 350GT poháňaný motorom V8 twin turbo. V roku 2007 sa však Smoky rozhodol ísť ešte ďalej. Teda pokiaľ je to ešte možné tak nazývať. A je to teda, Top Secret V12 Supra! V priebehu roku 2006 Nagata začal vážne premýšľať o ďalšom projekte, s ktorým by opäť exceloval na nasledujúcom Tokyo Auto Salone. Najťažšie avšak bolo zaistiť, že toto konkrétne vozidlo predčilo akékoľvek jeho doterajšie výtvory. A to nebola práve jednoduchá úloha.

Toyota Supra Bulletproof Top Secret

A aby to bolo ešte ťažšie, jeho voľba automobilu, ktorý sa mal stať základom nového projektu, bola trochu obmedzená. Japonskí výrobcovia sa totiž s vývojom ďalšej generácie čisto športových automobilov s vysokým výkonom príliš neponáhľajú. Tak sa Nagata uchýlil k automobilu, ktorý pozná veľmi dobre, k Toyote Supra JZA80. Rozmerný motorový priestor Supry otvára mnoho možností, čo sa týka tuningu motora a jeho zámen a Top Secret realizovali už dosť z toho, čo je realizovať možné. Od T88 preplňovaného 2,2litrového štvorvalca 3S-GTE so 720 k po 1000k RB26. Ale Nagata chcel ísť ešte ďalej, napchať pod prednú kapotu niečo naprosto šialeného a zrejme sa nevyskytlo nič šialenejšieho, než zastavať do auta vidlicový dvanásťvalec.

Toyota Supra Bulletproof Top Secret

Jedine V12 japonskej výroby, 1GZ-FE z Toyoty Century, do tohto konceptu zapadol dokonale, i keď jeho získanie nebolo práve jednoduché a koniec-koncov ani lacné. Samozrejme, že to nebola ani zďaleka konečná, koniec-koncov píšeme tu predsa o Top Secret! Smoky chcel ísť doslova až na doraz, najmä vtedy, keď vzal do úvahy trochu letargický prejav päťlitrového V12 od Toyoty s maximálnym výkonom 280 koní pri 5 200 ot/min. A tak v snahe o ďalšie zvýšenie výkonu pridal do svojej zložitej rovnice dvojicu HKS GT-RS turbodmýchadiel. Motor totiž nie je v sérii príliš presvedčivý ani čo sa točivého momentu dosahujúceho maximálne hodnoty 481 Nm pri 4 000 ot/min týka. S potrebným motorom pod strechou tak začali práce na usporiadaní celého systému preplňovania a nekonečné úpravy, ktoré výmeny motorov tohto druhu vyžadujú.

Toyota Supra Bulletproof Top Secret

Ako prvý krok a pod značným časovým tlakom – to aby bolo auto pripravené na Tokyo Auto Salon – sa Smoky rozhodol ponechať 1GZ v mäkkom naladení. To aby poznal, ako ďaleko sa dá zájsť pomocou nízkotlakového preplňovania. Aby motor poskytoval dostatok priestoru pre zákazkové „parohy“ sacieho potrubia, ktoré mali byť namontované nad obe rady valcov, bol namontovaný tak nízko, ako to len išlo. Tým to avšak vyvstalo hneď niekoľko problémov s olejovou vaňou, ktorá musela byť nahradená a vyrobená od základu znovu. Mechanici z Top Secret avšak nie sú v tomto obore žiadni začiatočníci, takže vytvoriť veľmi tenkú hliníkovú vaňu pre ich bolo doslova hračkou. Menšia vaňa však výrazne znížila celkový objem oleja a bolo rozhodnuté vytvoriť unikátnu polosuchú kľukovú skriňu. Firma Ogura Clutch pomohla so stavbou externého olejového čerpadla, ktoré bolo namontované úplne dolu a poháňané priamo od kľukovej hriadele ramenom. Olejové vedenie o veľkom priereze pomáha distribuovať olej všade tam, kde je potrebný, čo poskytuje pohodlie vnútorným súčastiam motora. Akonáhle bol tento problém vyriešený, bola vytvorená sada výfukových zvodov prispôsobená na mieru turbodmýchadlám GT-RS.

Toyota Supra Bulletproof Top Secret

Od tohto momentu sa z toho stala tak trochu potrubná nočná mora, ale ako je vidieť z obrázkov, výsledok nakoniec nevyzerá nijak chaoticky. Akonáhle stlačený vzduch lišty opustí vpredu montované intercoolermi je privádzaný do oboch rad po šiestich valcoch pomocou svojpomocne postaveného sacieho potrubia. Systém elektricky riadených škrtiacich klapiek 1GZ bol odstránený a nahradený dvojicou mechanických škrtiacich klapiek z Nissanu N15 Pulsar. Ako je pre Top Secret už typické, bolo do zrkadlového lesku vyleštené takmer všetko, vrátane ventilových vík. I keď bol motor umiestnený dozadu tak, ako len to bolo možné, stále znamená značnú záťaž, ktorá negatívne pôsobí na prednú nápravu. Preto tiež bolo rozhodnuté o presune vodného chladiča až do zadnej časti vozidla. Pod auto bolo upevnené na zákazku vytvorené potrubie, ktoré odvádza ohriatu chladiacu kvapalinu do chladiča a privádza ju ochladenú zase späť do motora.

Toyota Supra Bulletproof Top Secret

Pre priaznivé termické pomery boli použité hneď dva chladiče oleja a boli spolu s intercoolermi namontované do tvaru V. Pre prenos výkonu bola použitá štandardná, len mierne pozmenená 6rýchlostná prevodovka Getrag z JZA80, osadená dvojkotúčovou spojkovou sadou ORC. I v tejto konfigurácii sú parametre ohromujúce. Preplňovaný motor 1GZ dosahuje 650 koní, čiastočne vďaka vlastnému systému riadeniu motoru, tvoreného dvoma kontrolérmi HKS F-Con V Pro a sadou lambda sond Neko AF700. Nagata má s týmto motorom veľké plány a už začal pracovať na vývoji vlastných vnútorných súčastí motora, ktoré umožní 1GZ vyvinúť maximálne otáčky až 7 000 ot/min (o 1 000 ot/min viac než je séria) a ustáť výrazne väčší plniace tlaky. Cieľ bol nastavený na viac než 800 koní, ktoré samozrejme nie sú žiadnym presným číslom, ale s takto modifikovaným hardware by nemalo byť prekvapením, keby sa konečné číslo vyšplhalo na magických 1000 koní!

Toyota Supra Bulletproof Top Secret
Toyota Supra Bulletproof Top Secret


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky TOYOTA vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 10640x    hodnotenie: 167/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt