support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo power magazine %title% logo toyota

POWER MAGAZINE - Tuning & Racing nové číslo 02/2011

12.Feb.2011
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Power magazine 02/2011, ktoré je preplnené novinkami z oblasti performance tuningu a racingu!

Power magazine je slovenský časopis pre fanúšikov motorovej sily a všetkému, čo k nej patrí.

Power magazine je nový slovenský motoristický mesačník s jedinečným tématickým zameraním v rámci segmentu automobilizmu a ako jediný slovenský titul zameraný na tuning a racing ponúka verejnosti atraktívne čítanie z tejto oblasti.

POWER MAGAZINE - Časopis plný sily práve v predaji !!!


Ukážka hlavnej strany nového čísla časopisu POWER magazine, ktorý vyšiel už tento mesiac !!!

časopis power magazine

TOYOTA CELICA T23


Tieto dve Toyoty ste mohli zazrieť v čísle 11/2010 POWER Magazine


Bordová TOYOTA CELICA T23 – powered by „Patrix“

Cecilku vlastním už vyše dvoch rokov. Cesta k nej bola ako "z rozprávky". Našim výletným autom do krajiny, kde ma čakal môj sen, sa stal trojmiestny Fiat Ducato - priam "ideálne" auto na dlhé cesty. Ale tak čo už. Keď chcem niečo získať, musím niečo pre to aj obetovať. Cecilka sa nachádzala v meste Leonberg (asi 50 km od Stuttgartu). Pred autobazárom sme boli už okolo štvrtej ráno - však si predsa nenechám uchmatnúť svoju lásku nejakým Poliakom. Bazár otvárali asi okolo 8 hodine. Pán predávajúci skoro na zem spadol, keď ma videl ako nedočkavo nakúkam spoza plota. Niečo na mňa zamrmlal, ale nakoľko ja ovládam nemčinu len za pomoci tituliek veľa sme si nepokecali. Ihneď mi dal kľuče od auta so slovami "pozri si ho synak" - samozrejme po nemecky. Sadol som, naštartoval a ihneď vedel, že kľúče už z rúk von nedám. Ako sa hovorí, bola to láska na prvé naštartovanie. Skúšobná jazda trvala asi 15 minút, vrátil som sa, šiel za pánkom, vytiahol guču peňazí ako v amerických seriáloch a auto bolo moje. Cesta domov bola samozrejme predpisová, vychutnal som si tie nemecké diaľnice bez obmedzení a konštatoval, že ja tam chcem proste žiť. Pár rýchlostných testov a bol som doma v mojej malebnej dedinke Hliník nad Hronom. Lásku odparkovať do garáže, poriadne zamknúť a konečne s vyplneným miestom v srdci do postele. Dovolil by som dodatočný odkaz našim cestárom: v Nemecku sa pracuje v noci, nie v piatok v najväčšej premávke!

Poďme si teda predstaviť moju T23-ku. Jedná sa o slabšiu verziu 1,8 litrového motora s označením VVT-i, ktorý má v sérii výkon 143 konských síl pri 6400 ot./min prenášaných pomocou predného náhonu. Točivý moment tohto japonca sa pohybuje pri hranici 172 Nm pri 4200 ot./min. O rýchle a presné preraďovanie sa stará 6 - rýchlostná manuálna prevodovka s krátkym radením.

Už pri kúpe vozidla bolo pre mňa zrejmé, že neostane v pôvodnom stave a tak bolo na Cecilke prevedených zopár úprav, ktoré sa týkajú najmä výkonnostnej stránky a ovládateľnosti vozidla. Lepšie dýchanie motora prináša CAI (cold air intake) kit od japonskej firmy Injen s označením RD (racing division). Je prispôsobený tak, že vzduchový filter je priamo za predným nárazníkom, čo znamená vyššie prúdenie hustejšieho chladného nátlakového vzduchu, a zároveň sa zamedzuje saniu teplého vzduchu od motorového priestoru ako je to u krátkych kitoch („short ramoch“). Tento CAI systém sa používa na závodných automobiloch po celom svete. Ďalšou dôležitou úpravou bola výmena sériových zvodov za športové keramické. Výber padol na firmu DC Sport, ktorá patrí medzi preborníkov vo výrobe výfukových systémov – najmä zvodov. Nové keramické, so systémom 4-1, zabezpečujú výkon hlavne pri vyšších otáčkach a celkový nárast sily je vyšší ako pri iných systémoch. Za zmienku určite stojí cat-back výfuk od japonskej firmy Tanabe, ktorá patrí k popredným výrobcom v oblasti motoršportu na opačnej polke sveta. Tlmič výfuku má označenie Medalion Concept G, je komplet vyrobený z nerezovej ocele. Je otvorený, vďaka čomu je zabezpečený rýchly odvod spalín a navýšenie výkonu. Zároveň je spracovaný tak, aby jeho hlučnosť nepresahovala hluk 93dB. Týmto spracovaním sa dosiahlo taktiež to, že Celica prejde STK a nebudú môcť „pindať“ ani príslušníci zákona. K ďalšej, aj keď miniatúrnej úprave motora prispeli aj sviečky Denso Iridium Power a o šikovnejšie „ prehadzovanie“ rýchlostných stupňov sa postaralo rýchle a presné krátke radenie od firmy Option (hlavica radiacej páky klesla približne o 2 cm).

toyota celica t23 tuning girl power magazine

Medzi performance úpravy možno zaradiť aj spevnenie karosérie a náprav rozpernými tyčami s chrómovou povrchovou úpravou - v počte 4 kusy: predná horná (v motorovom priestore), predná spodná (na náprave), zadná horná (v batožinovom priestore), a nakoniec zadná spodná (na náprave). Aby Cecilka držala stopu aj v zákrutách a klesla trochu k zemi boli sériové tlmiče nahradené športovou verziou SuperStreet s nastaviteľnou výškou a tuhosťou od firmy TEIN.

Nakoľko som sa chcel držať hesla: „Čo neubrzdíš neukecáš“, na rad prišli aj brzdy. K dispozícií sú brzdové kotúče a platničky EBC Brakes. Športové kotúče majú označenie Turbo Groove, sú drážkované, s vnútorným chladením, ktoré zabraňuje prehrievaniu disku a brzdového obloženia. Disk má zlatý nános zabraňujúci korózii a nie je kompletne prevŕtaný, čím je zaručená jeho vyššia pevnosť. Brzdové obloženie je označené ako GreenStuff a je vyrobené z materiálu kevlar/aramid. Taktiež obdržalo cenu Maxpower za najlepšie brzdové obloženie. Firma EBC vyrobila obloženie tak, aby čo najmenej zanechávalo čierny brzdový prach a tým zabezpečilo kvalitnejšie brzdenie a predĺžilo životnosť brzdnej sústavy. Účinok Greenstuff obloženia sa rozpína až do hodnoty okolo 650°C. O prenos konskej sily na asfalt sa starajú pneumatiky Bridgestone RE 050A Potenza o rozmeroch 215/45 R17, ktoré sú obuté na diskoch Dotz Touge Graphite. Použité boli aj rozširovacie podložky a to s rozmermi 17 mm vpredu a 25mm vzadu.

Po performance úpravách prišli na rad aj optické a to nainštalovanie duraflex bodykitu B-2 od firmy Extreme Dimension a karbónového krídla TD3000. Človek by si myslel, že keď si priplatí, dostane aj kvalitu ale opak je pravdou. Nárazníky nepasovali a boli ich treba upravovať, za čo chcem poďakovať Kajovi z dielne GARAGE zo Župkova. Ten sa postaral aj o zväčšenie nasávača na kapote, čím sa k motorovému priestoru dostane oveľa väčšie množstvo náporového vzduchu. Po úspešnom „nahodení“ bodykitu a doladení všetkých klampiarskych prác nasledovalo odstrojenie. Potom putovala Cecilka do lakovne v meste Handlová. Rozhodovanie o farbe bolo asi najťažšie, stovky farieb a desiatky pododtieňov. Výber nakoniec padol na vzorkovník Nissanu a farbu s označením Merlot.

toyota celica t23 tuning girl power magazine

Ďalšie úpravy patriace skôr do kategórie vizuál sú HID xenónové výbojky s teplotou svetla 6000k (megawhite). Keď sme už pri tých svetlách, osvetlenie batožinového priestoru bolo pre mňa nepostačujúce, tak som ho vymenil za neónové osvetlenie dvojicou 30 cm neónov s bielym svetlom, ktoré sú namontované tak, že ich nie je vidieť, a zároveň rovnomerne osvetľujú priestor kufra.

Interiér je prestriekaný z pôvodnej šedej do čiernej matnej farby. Stredový panel je potiahnutý do originál karbónu s intergovaným GPS od firmy Garmin a vypínačmi na všetko možné. Karbón tiež nájdeme aj na mriežkach kúrenia. Zmena nastala aj na zadných sedačkách ktoré sú komplet prečalúnené do čiernej koženky. Ako sa hovorí, „každý vodič by mal poznať aktuálny stav svojho auta“, aj kvôli tomu sa momentálne pripravuje inštalácia Tabletu spolupracujúceho prostredníctvom OBDII zásuvky a diagnostického programu s riadiacou jednotkou, čím bude k dispozícii množstvo okamžitých údajov o vozidle ( niečo podobné ako ponúka Nissan GT-R len za rozumnejšiu cenu). Aj keď nie som veľkým zástancom nezmyselných audio aparatúr, ktoré zapracú celý kufor a zvýšia váhu auta o desiatky kilogramov, podarilo sa ma chalanom z nášho klubu (Addicted To Speed) prehovoriť a nastali nejaké zmeny aj v tomto smere. Pôvodné rádio bolo vymenené za 2din Eonon E1091, sériové repráky sú nahradené kompami ESX QX6.2C o ktorých lepšie hranie sa stará 4-kanálový zosilovač rovnakej značky s označením SE4120. Pripravená je v blízkej budúcnosti ešte zástavba 30 cm-ho basáku do kufra.

Nakoniec by som chcel poďakovať všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, najmä chalanom z klubu, tatovi za pomoc pri väčšine úprav, Kajovi z dielne Garage, Paťovi za čalúnenie a v neposlednom rade priateľke Zuzke, ktorú som často kvôli Cecilke zanedbával.

toyota celica t23 tuning girl power magazine

Motor:
Toyota Celica T23, 4-valcový, zážihový, 1,8 VVT-i, 16V výkon 143 k (séria), po úpravách cca 165 k Kit športového sania Injen Racing division, keramické zvody DC Sport, výfukový systém Tanabe, sviečky Denso Iridium Power

Pohon: Pohon na predné kolesá, 6-stupňová manuálna Podvozok:
spevnenie karosérie a náprav rozpernými tyčami s chrómovou povrchovou úpravou - v počte 4 kusy: predná horná (v motorovom priestore), predná spodná (na náprave), zadná horná (v batožinovom priestore), a nakoniec zadná spodná (na náprave), športové tlmiče TEIN s nastaviteľnou výškou a tuhosťou - verzia SuperStreet, vnútorne chladené, drážkované brzdové kotúče a platničky EBC Brakes

Kolesá:
17-palcové zliatinové disky Dotz Touge Graphite, pneu: Bridgestone Potenza RE 050A 215/45 R17

Karoséria:
duraflex bodykit B-2 od firmy Extreme Dimension, karbónové krídlo TD3000, metalický lak Nissan Merlot

Interiér: komplet interiér prelakovaný do matnej čiernej farby, stredový panel v karbónovom prevedení s integrovaným GPS, mriežky ventilácie z karbónu zadné sedadlá prečalúnené do koženky, autorádio 2din Eonon E1091, sériové repráky nahradené ESX QX6.2C, 4-kanálový zosilovač SE4120Petrova biela kráska Toyota Celica TS

K tuningu som sa dostal ako slepý k husliam. Kúpil som si auto, no šťastná kúpa to veľmi nebola. Po ubehnutí 13-tisíc kilometrov nastala väčšia porucha motora. Samozrejme bola zavinená jeho neodbornou manipuláciou a kadejakými fušerskými prácami. Nútený som bol tak kúpiť nový motor priamo z predajne Toyota, keďže sa inou cestou zohnať veru nedal. Slabších verzií s výkonom 105kw bolo ako húb po daždi, ale 141kw agregát som hľadal márne.

Tak to pekne naberalo na spáde, peniaze sa tlačili do auta a tak som si povedal, že keď už toľko investujem, tak sa chcem aspoň trochu líšiť od ostatných „obyčajných“ Celíc. Dlhé zimné večery som trávil nad fotkami a naberal inšpiráciu, ako asi by mohla moja Cecília vyzerať. Padlo definitívne rozhodnutie na americkú firmu, ktorá sa kvalitou nedala porovnať s „priesvitnými“ plastmi z Poľska k akým som mal to „šťastie“ v prípade prvého bodykitu - napodobenine Veilside, ktorý som samozrejme ani nezaložil. Pripadalo mi to s ním ako vesmírne vozidlo, kvalita materiálu bola ďaleko za duraflexom. Radšej som si počkal, priplatil nech je to už troška kvalitnejšie.

Mierne sklamanie spôsobila aj očakávaná dodávka dielov zo zámoria, čakal som viac presnosti a menej roboty s dopasovaním od takého výrobcu akým je Extreme Dimensions. Nejak som sa s tým ale popasoval, bočné prahy úplne od základu prerobil, lebo boli obrovské, hnusné a tak som chytil flexku a riadil sa heslom menej je niekedy viac.

toyota celica t23 tuning girl power magazine

Dorobil som aj výduchy pre športovejší efekt. Na rad prišli vyhladzovačky karosérie - bočné smerovky, hmlovky z náraznika, zadný stierač a podobné detaily museli ijsť preč. Mesiac som sa moril po robote v garáži každý deň do noci, šlo mi to pomaly, nemal mi kto veľmi poradiť. Robil som to ako taký samouk, čo sa učí na svojom aute a experimentuje s kamarátmi. Po tom mesiaci nastala fáza rozoberania a šup do lakovne vybrať tú najbelšiu bielu farbu aká existuje, však nech to svieti. Auto bolo nastriekané do necelého týždňa. Paráda, nadšenie obrovské, a hybaj všetko zakladať naspäť. Samozrejme, že sa furt muselo niečo zlomiť, pokaziť a hneď bolo treba vymýšľať nové úchyty, aby to všetko sedelo ako má. Ale nakoniec doskladané! Nádhera.

Cecilka dostala nové 19-palcové papučky a poď ho von medzi ľudí sledovať reakcie. Výborný pocit som mal z nového podvozku od firmy D2, z ktorého som sa tešil ako malé dieťa pretože ten predošlí, nainštalovaný predošlím majiteľom bola katastrofa. Skákalo to ako besné, vždy hrozil výlet do járku. Jazdné vlastnosti na širokých pneu a s novým podvozkom boli však perfektné. Ďalšie super pocity evokovali okoloidúci, ktorí sa neustále obzerali za agresívnym zvukom motora po obmedzovač, ktorý je u Celici niekde na 8600ot/min a mohutným dunením vyfuku od Invidie.

Dlhé, studené sanie od AEM mi ešte pridalo na agilite od série už dosť živého chodu motora. Samozrejme k tomu prispel aj odľahčený zotrvák od Fidanzi, ku ktorej pribudla nová organická spojka Exedy. Tá však bohužiaľ vydržala veľmi krátko. Neviem čím to bolo zapríčinené, ale po 7 tisíc km ju odtrhlo, zlomilo, zničilo. Pochopiteľne veľmi auto nešetrím, lebo je veľmi zábavné, radosť je sa na ňom voziť. Tak prisiel rad na keramickú alternatívu, taktiež od Exedy - Stage 2. Nezvyk pohnúť sa, do kopca takmer nemožné na normálnom plyne, ale pri šprintoch zalepí ihneď.

toyota celica t23 tuning girl power magazine

Keďže ma viac chytil „performance“ tuning ako nejaké svetielka a hudba, v zime sa ide auto rozoberať a pokračuje sa v rozsiahlejších úpravách, ktoré sa budú týkať viacmenej motora a jazdných vlastností.

S týmto autom prišla aj spoločná myšlienka s kamarátom založiť si klub, aby sme mali dáku klubovú prislušnosť. V BB samé vážne kluby, ale žiadny vhodný pre nás a tak sme si dali názov „Debyly Tuning člup“. Tento rok sme začali len pôsobiť, no podarilo sa nám už pozbierat pár pohárov za šprinty, slalomy, sem tam aj dáka leštenka. Venujeme sa ale hlavne prehlbovaniu kamarátskych vzťahov, zábave s okolitými klubmi, prioritou je dobrá nálada na každom zraze a rozhovory o našom koníčku.

Motor:
sériový 2ZZ-GE, benzínový štvorvalec s variabilným časovaním VVTL-i, 1796cm3, 16V, výkon 141kw pri 7800ot/min, krútiaci moment 180Nm pri 6800ot/min studené sanie AEM, výfukový systém Invidia

Pohon:
na predné kolesá cez 6-stupňovú manuálnu prevodovku odľahčený zotrvačník Fidanza, keramická spojka Exedy Stage 2.

Podvozok:
D2 racing nastaviteľná výška, tuhosť, odklony, Tanabe predná a zadná rozpera, vrtané a dražkované brzdové kotúče,

Kolesá:
Disky z ľahkých zliatín Tomason tn1 8,5x19 Pneu: 225x35 R19

Karoséria:
duraflex bodykit Extreme dimensions, Carbon creations kapota a krídlo

časopis power magazine

Váš názor na upravené autá Toyota Celica T23 a Celica TS od tunerov Patrika resp. Petra ? Nech sa páči, hlasujte


Viac informácií o aktuálnom vydaní slovenského mesačníka o racing & tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

POWER MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky Toyota vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TOYOTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Fotografie a text: POWER MAGAZINE
Obrázky a kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 16056x    hodnotenie: 69/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt