support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Test zariadenia „XL Meter™ Pro“ v teréne

Test zariadenia „XL Meter™ Pro“ v teréne

15.May.2005
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
XL Meter™ Pro je univerzálny prístroj na meranie zrýchlenia, spomalenia vozidla a taktiež aj dráhy, ktorú vykoná počas merania. Tento prístroj sa vyrába v Maďarsku. Dá sa s ním jednoducho a rýchlo manipulovať. Na použite stačia štyri tužkové batérie (typ AA). XL Meter bol navrhnutý na zmeranie a zaznamenanie zrýchlenia alebo spomalenia vozidla. Na displeji sa zobrazujú základné informácie o meraní a potom sa všetky zaznamenané údaje dajú ľahko načítať do počítača pomocou kábla, kde softvér (kábel a softvér je dodávaný k prístroju) vyhodnotí zozbierané údaje a vykreslí graficky priebeh merania. Výhodou tohto prístroja je možnosť práce v slovenskom jazyku. To isté platí aj o voľbe slovenského jazyka v softvéri pri spracovaní údajov v počítači.

XL Meter Pro
XL Meter sme mali požičaný z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a vyskúšali sme ho na vozidle Volvo S40 2.0i s výkonom 100kW. Pocit z prístroja bol veľmi dobrý, vyzeral profesionálne, slovenský jazyk na displeji, aj software k PC v slovenčine. Prístroj sa pomocou prísavky (na ktorej je napísané Made in Germany:-)) prilepí zvnútra na čelné sklo. Treba ho upevniť tak aby bol vo vodorovnej polohe.

Keďže každé čelné sklo má iný sklon, je možné prístroj prispôsobiť sklonu čelného skla v pozdĺžnom smere, v priečnom smere ho však treba umiestniť tak, aby bol vodorovne. Pri montáži pomáhajú čísla na displeji, ktoré signalizujú polohu prístroja, keď je rovno, sú tam dve nuly. My sme ho umiestnili do strednej časti skla pod spätné zrkadlo, kde je sklo najrovnejšie. Pri jazde cez mesto nás nikto neobehol a všetci pred nami išli 60 km/h... Dokonca keď sme v ehm... vyššej rýchlosti dobehli Mercedes ML potom čo zbadal čiernu skrinku na našom prednom skle, zmizol nám v spätnom zrkadle :) čím to asi bude? ;-)

Po nájdení vhodného úseku sme začali merať. Prístroj si pamätá tri merania. Dĺžka merania závisí od verzie prístroju. Nami skúšaný pristroj si zapamätal 80 sekúnd pre prvé meranie a po 40 sekúnd druhé a tretie meranie.

Tu si môžete pozrieť obrázky z testovania:


Na vyhodnotenie sme mali so sebou aj 2 notebooky, avšak ani jeden nemal sériový port RS232, ale len USB, takže sa nám prístroj nepodarilo pripojiť. Mali sme dokonca aj prevodník z USB na RS232, ale softvér s prístrojom proste nekomunikoval. A tak sme výsledky videli až po pripojení k stolovému počítaču. Po pripojení do sériového portu nebol žiadny problém a výsledky sa nám ukázali v podobe troch grafov, ktoré ukazovali zrýchlenie, rýchlosť a dráhu v závislosti na čase. Z grafov sme jednoducho odčítali parametre, ktoré sme chceli a výsledkom boli prehľadné údaje o zrýchlení, dráhe a spomalení vozidla ako aj vplyv preraďovania stupňov. Výrobca udáva odchýlku 2 km/h pri 100 km rýchlosti, takže sme boli s prístrojom nadmieru (aj kvôli plne slovenskej podpore) spokojní.

Výsledky merania zrýchlenia auta Volvo S40:

preview
download
[ 333 Kb ]


Čo si myslíte vy o takomto zariadení? Bolo by použiteľné napr. na tuningových zrazoch na merania? Hlasujte:


Ak chcete ešte viac informácií k výrobcovi a jeho meracím prístrojom a ovládate cudzie jazyky tak mrknite aj na stránky:

Inventure


Viacej informácii k tejto novinke ako aj samotnému testu a prí vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7182x    hodnotenie: 6/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt