support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo bmw Tepelná izolácia výfuku – termoizolačné pásky na výfuk logo bmw

Tepelná izolácia výfuku – termoizolačné pásky na výfuk

10.Jul.2010
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

K čomu je to dobré? Do akých vozidiel je tepelná izolácia výfukov určená? Akým spôsobom a akými produktmi môžem izolovať jednotlivé diely výfukovej sústavy? Vezmime to poporiadku. Motorový priestor obsahuje mnoho dielov, ktoré k svojej optimálnej funkcii vyžadujú určitú teplotu, respektíve jej rozmedzie. Bohužiaľ je táto teplota u rôznych dielov odlišná. Všetkým chladičom, ale napríklad i saniu vzduchu, vyhovuje nižšia teplota, pokojne aj niečo nad bodom mrazu, zatiaľ čo blok motora potrebuje pracovnú teplotu zvyčajne okolo 90 °C. Najväčším zdrojom tepla však nie je motor, ale výfukové zvody, ktoré sú bežne rozpálené na teplotu stoviek stupňov Celzia – a nie je divu, veď teploty odvádzaných plynov dosahujú hodnoty až tisíc tristo stupňov. Asi tušíte, že vzájomné tepelné ovplyvňovanie nemožno označiť za ideálne. Otázkou teda zostáva, ako obmedziť vysoký rozptyl teplôt. A čo tak tepelnou izoláciou vybraných dielov? Áno, to je to správne riešenie.

Do parády si dnes vezmeme závodné auto BMW E30 Standy Bezouška, majstra Českej republiky v driftoch pre rok 2008.

Ak sa zameriame na tepelnú izoláciu výfukovej sústavy, môže znieť trošku paradoxne, že budeme chcieť udržať teplotu výfukových plynov čo najvyššiu. To je totiž druhý podstatný dôvod, prečo sa izolácia na výfuku používa. Čím vyššiu teplotu plynov zachováme, tým rýchlejšie budú odvedené z pracovného priestoru motora (ochladením strácajú plyny rýchlosť) a tým účinnejšieho procesu spaľovania dosiahneme. To má pochopiteľne i postrehnuteľný vplyv na výkonovú charakteristiku motora, o ktorú predovšetkým ide väčšine úpravcov. Úlohou tepelnej izolácie výfukovej sústavy je teda udržanie vysokej teploty vnútri potrubia s minimálnymi stratami, tzn. minimálnym prepúšťaním tepla do okolia potrubia. Tepelnú izoláciu môžete inštalovať do akéhokoľvek vozidla – najväčší prínos však bude mať u vysoko namáhaných motorov športových vozidiel, u ktorých možno predpokladať výraznejší rozptyl teplôt podstatne než u sérioviek využívaných iba ak tak na cestu do hypermarketu a späť.
Ako ukážka konkrétneho riešenia tepelnej izolácie výfuku nám poslúži závodné vozidlo Standy Bezouška, majstra Českej republiky v drifte pre rok 2008. Jeho súčasné auto BMW E30 s implantovaným radovým šesťvalcovým motorom o zdvihovom objeme 3,6 litra, ktorý pochádza z BMW E34 M5 a je vybavený výfukovou sústavou vlastnej výroby. Pôvodne zamýšľaná izolácia zvodov bola, vzhľadom k zložitosti ich tvarovania a vyplývajúcej nutnosti vyňatia motora von z vozidla, zatiaľ odložená a nahradená izoláciou výfukového potrubia od zvodov až po ozdobnú koncovku.

bmw e30 tuning bezouska


K izolácii boli využité produkty americkej firmy Thermo-Tec: 15metrová grafitovo čierna izolačná páska šírky 50 mm, sada šiestich nerezových sťahovacích spon Snap-strap (dĺžka 46 cm), čierny ochranný sprej na omotávky výfukov a odrazová izolácia (101,6x 60,9 cm) určená na tlmič výfuku. K porovnateľnej montáži budete potrebovať vysokozdvižný hever alebo montážnu jamu, nástroje na demontáž výfuku, umývadlo s vlažnou vodou, liehový fix, nožnice, aku vŕtačku so sadou skrutkovacích bitov, drôtenú kefu a odmasťovací prostriedok. S výhodou využijete dva páry šikovných rúk chránených pracovnými rukavicami. Hodiť sa vám budú tiež dva stojany na podloženie výfuku. Zdvihnite vozidlo do zodpovedajúcej výšky a urobte si vlastnú analýzu tvarovania a členitosti výfukového potrubia i umiestnenia jednotlivých tlmičov, prípadne katalyzátora a tiež vzdialenosť výfukovej sústavy od podlahy vozidla. Pritom skúste nájsť i najmenšie poškodenie zostávajúcej tepelnej izolácie, podlahy či samotného potrubia vplyvom vysokých teplôt.

Na základe tejto analýzy rozhodnete, ktoré časti potrubia omotáte tepelnoizolačnou páskou a aké široké majú byť (pre zvody a výrazne zohýbané potrubie je vhodná šírka 2,5 cm, pre mierne prehnuté potrubie šírka 5 cm a pre absolútne rovné široké a dlhé potrubie šírka 15 cm), ktoré časti výfuku pokryjete ochranným nástrekom a ktoré časti podlahy prekryjete tepelnoizolačným odrazovým plátom.

U Standovho BMW, ktorého motor trávi kopu času v obmedzovači otáčok, dochádza k tak silnému tepelnému namáhaniu, že hneď po prvých ostrých testoch zliezla z polky stredového športového tlmiča výfuku originálna, voči vysokým teplotám „odolná“ farba. Plán je preto nasledujúci: Rozdvojené potrubie od zvodov k tlmiču a rovnako tak potrubie od tlmiča k ozdobnej koncovke omotáme izolačnou páskou, tlmič výfuku nastriekame ochranným náterom a podlahu pod stredovým tlmičom a v mieste pôvodného koncového tlmiča vybavíme odrazovým plátom. Šup do montérok a pracovných rukavíc, ideme ladiť.

Viac informácií o THERMO TEC páskach sa dozviete v tomto článku:

thermo pásky


Než sa pustíte do výfuku, vybaľte (v rukaviciach) izolačnú pásku a ponorte ju na pár minút do vlažnej vody. Páska tak zmäkne a bude sa vám s ňou jednoduchšie pracovať. Rukavice vás nechránia len pred zašpinením, ale hlavne pred skalnými vláknami, ktoré páska obsahuje. Demontujte výfukové potrubie a odložte ho na pripravené stojany. Nie je od veci potrubie provizórne pripevniť k stojanom plastovými sťahovacími páskami – potrubie tak nebude tancovať zo strany na stranu a vy sa budete môcť lepšie sústrediť na prácu. Vyberte z vody izolačnú pásku a pusťte sa do starostlivého omotávania potrubia. Pásku je treba uťahovať silou (aby lepšie dosadla a kopírovala všetky ohyby), pričom dodržujte minimálne pol centimetrový odstup jednotlivých návinov pásky. Druhý pár rúk, ak ovšem máte pomocníka, vám môže priebežne natáčať rolu s páskou do zodpovedajúcej polohy, čo vám ušetrí veľa času a hnevu. Akonáhle sa dostanete na koniec potrubia, odstrihnite pásku a zaistite ju nerezovou sponou. Rovnako postupujte i pri zvyšku omotávaného výfukového potrubia. Po kompletnom omotaní nechajte pásku poriadne vyschnúť a naneste ochranný nástrek. Živicu a spojivá, ktoré nástrek obsahuje, celkovo spevnia povrch pásky. Docielite tak zapečateniu pórov, minimalizujete vnikanie škodlivých kvapalín a zamedzíte štiepeniu pásky. Nástrek možno použiť tiež k ochrane ďalších kovových dielov - napr. tlmiča výfuku. Toho využil i Standa a nastriekal prípravok na celé výfukové potrubie. Jednotlivé dielce sú tak nielen funkčné, ale i opticky spojené a úprava pôsobí profesionálnym dojmom. Kovové diely nezabudnite pred nástrekom očistiť drôtenou kefou a dôsledne odmastiť. Zatiaľ čo bude nástrek schnúť, pusťte sa do druhej etapy úpravy, ktorou je inštalácia tepelnoizolačných odrazových plátov. Tie môžete pripevniť buď pomocou priložených plastových držiakov, alebo samoreznými skrutkami s veľkou podložkou. Pred ich montážou si odmerajte presné rozmery a ostrými nožnicami vystrihnite z pláta požadovaný tvar. Odrazové pláty slúžia k ochrane podlahy a ďalších dielov, priliehajúcich k výfuku, pred vysokými teplotami. V predstavovanom prípade obmedzuje prvý plát v interiéri vozidla ohrievanie podlahy od stredového tlmiča výfuku a druhý plát (v mieste pôvodného koncového tlmiča) bráni vnikaniu tepla k palivovému čerpadlu umiestnenému po ľavej strane pôvodného batožinového priestoru. Až budú pláty na svojich miestach a nástrek výfukového potrubia dostatočne zaschnuté, namontujte výfukové potrubie naspäť na vozidlo a máte hotovo.

Inštalácia tepelnej izolácie výfuku nevyžaduje žiadnu špecifickú znalosť ani nekladie vysoké nároky na vybavenie dielne. Časovo počítajte s niekoľkými hodinami práce plus dobou schnutia nástreku. Vylepšenie výfukovej sústavy Standovho závodného BMW zabralo necelé tri hodiny čistej práce.
Je však treba poznamenať, že Standa je od fachu a úpravami a opravami bavorákov sa živí. Pokiaľ patríte medzi nadšencov, ktorí sa v aute vŕtajú len tak čas od času, vyhraďte si na túto úpravu radšej jeden voľný deň.

Postup inštalácie termo izolačnej pásky na výfukové potrubie:


01 - Vozidlo je vybavené motorom z BMW E34 M5 so zdvihovým objemom 3,6 litra a výkone 315 koní v sériovom prevedení
02 - Pôvodná predstava o namotaní úzkej izolačnej pásky na výfukové zvody bola komplikovanejšia ako spočiatku sa predpokladalo. Jednak preto, že by bola nutná demontáž motora, …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

03 - … a jednak preto, že zvody zvoleného motora pripomínajú skôr klbko hadov než časť výfukového potrubia
04 - K názornej demonštrácii využijeme produkty Thermo-Tec: tepelnoizolačnú pásku, ochranný nástrek, nerezové sťahovacie spony a tepelnoizolačný odrazový plát
05 - Pri pohľade na výfukovú sústavu je dobré si najskôr ujasniť, aký produkt na akú časť výfuku použijeme
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

06 - Pre dôkaz o tepelnom namáhaní nemusíme chodiť u Standovho BMW príliš ďaleko. Všimnite si tlmiča, ktorý je pokrytý pôvodným náterom už len z polovice
07 - Pred montážou je vhodné ponoriť izolačnú pásku na pár minút do vlažnej vody. Páska zmäkne a jej aplikácia potom bude omnoho pohodlnejšia
08 - Odstráňte upevňovacie skrutky výfuku …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

09 - … a celé výfukové potrubie odložte na zem
10 - Pripravte si podporné stojany a výfuk na ne položte, aby ste sa pri práci nemuseli toľko ohýbať
11 - Výfuk môžete pripevniť k stojanom plastovými sťahovacími páskami – nebude vám potom po stojanoch tancovať zo strany na stranu
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

12 - Natiahnite si pracovné rukavice, ktoré vás ochránia pred skalnými vláknami obsiahnutými v izolačnej páske a pusťte sa do obmotávania
13 - Každú otáčku dotiahnite silou, aby páska patrične dosadla i v miestach mierneho prehybu potrubia
14 - Akonáhle sa dostanete na koniec potrubia, pásku odstrihnite a zaistite nerezovou sťahovacou sponou …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

15 - … zabraňujúcou odmotávaniu a štiepeniu izolačnej pásky
16 - Rovnakým spôsobom pokračujte i u ďalších častiach potrubia. K ruke sa vám bude hodiť pomocník, ktorý vám rolku s páskou vždy natočí do požadovanej polohy
17 - U rozdvojených potrubí najskôr obmotajte samostatné trubky …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

18 - … a až potom obmotajte ich spoj. Každé zakončenie izolačnej pásky zaistite nerezovou sponou
19 - K pevnému dotiahnutiu spony použite zodpovedajúce kliešte a skrutkovač
20 - Analogickým spôsobom pokračujte od telesa stredového tlmiča …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

21 - … až k ozdobnej koncovke výfuku
22 - Po dokončení obmotávky nechajte pásku poriadne vyschnúť
23 - Prejdite k vozidlu a pusťte sa do druhej etapy úpravy, ktorou je inštalácia tepelnoizolačných odrazových plátov
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

24 - Odmontujte z vozidla plechový kryt, na ktorý bude plát inštalovaný, …
25 - … a prekreslite si požadovaný tvar na izolačný plát
26 - Ostrými nožničkami tvar vystrihnite, …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

27 - … označte si otvory k jeho pripevneniu …
28 - … a dierovačom či podobne ostrým predmetom vytvorte v pláte otvory
29 - Plechový kryt priložte ku karosérii a spoločne s izolačným plátom …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

30 - … ho postupne priskrutkujte
31 - K vytvarovaniu plátu a jeho dodatočnému uchyteniu použite priložené plastové príchytky
32 - Po dokončení inštalácie by mal plát kopírovať plechový kryt
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

33 - Pokiaľ sa vám minú plastové príchytky, môžete použiť samorezné skrutky s veľkými podložkami
34 - Týmto spôsobom Standa vytvoril tepelnú ochranu palivového čerpadla, ktoré je umiestnené v ľavej časti batožinového priestoru
35 - Ak sa rozhodnete aplikovať ochranný nástrek i na ostatné kovové diely (napr. tlmič výfuku), nezabudnite ich najskôr očistiť a odmastiť
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

36 - Nástrek postupne naneste po celej dĺžke potrubia, a to zo všetkých strán
37 - Dobre poslúži i na stredovom tlmiči výfuku
38 - Celý výfuk sa náterom opticky i funkčne spojí a výsledok úpravy pôsobí profesionálnym dojmom
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

39 - Po dostatočnom zaschnutí náteru priložte výfuk k autu, zatiahnite skrutky v predných prírubách …
40 - … a skrutky v zadných držiakoch
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

41 - Aplikovaný náter zapečatí drobné póry, zamedzí vnikaniu škodlivých kvapalín a zabráni štiepeniu pásky
42 - Väčšina výfukového potruba je teraz izolovaná. Teraz už zostávajú len tie zvody …
bmw e30 izolacia vyfuku termo pasky thermo tec

tuning garage logo

Tento článok vám priniesol portál TUNING.sk v spolupráci s českým magazínom o tuningu:

tuning magazine logo

Váš názor na tepelnú izoláciu výfukového potrubia ? Nech sa páči, hlasujte:


Informácie o ostatných úpravách v našej "tuning garáži" sa dočítate na našej podstránke:

TUNING GARAGE


Ak chcete ešte viac informácií ku značke THERMO-TEC a ich produktom, tak navštívte našu podstránku:

THERMO-TEC


Viac informácií k tejto montáži vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.tuning-magazine.cz

Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 24309x    hodnotenie: 33/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt