support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Podvozky TEIN – japonský šiesty zmysel

Podvozky TEIN – japonský šiesty zmysel

13.May.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Nie je tajomstvom, že množstvo ľudí po kúpe auta dostane zvláštne nutkanie, resp. tunerské chúťky. A práve toto je zlomový okamih, v ktorom sa motoristi dá sa povedať delia. Jedni sa pustia do masívnej prerábky exteriérových partií svojho tátoša, pričom funkčných častí sa vôbec alebo len v nepatrnom rozsahu dotknú a tí ostatní sa najprv zamerajú na správanie sa svojho auto a až tak ho ozdobia nejakým tým dizajnovým doplnkom. Rozdiely vo výsledkoch sú vám snáď jasné :-). A práve pre tú „druhú skupinu“ je určená dnešná novinka, resp. produkt. Ten pochádza zo zeme šialených tunerov, ktorí nepoznajú hranicu, z krajiny zvanej Japonsko. V nej sídli firma TEIN, ktorej náplňou práce je výroba špičkových podvozkových systémov.

TEIN – JAZDA NA ÚROVNI


Podvozky TEIN
Ani netreba vysvetľovať, akú úlohu hrá na aute podvozok a aký je pre jazdu dôležitý. S každou razantnejšou úpravou treba viac myslieť aj na zdokonalenie „nosnej“ časti vozidla. Znížiť a pritvrdiť dnes už nie je žiaden problém, no množstvo motoristov sa toho stráni, aj keď je to v prípade razantnejšej prestavby veľmi dôležitý krok. Japonskú firmu TEIN asi veľa z vás nepozná, no vedzte, že jej produkty sú viac než profesionálne.

Celý príbeh sa začal už približne v roku 1980, kedy sa istou zhodou náhod stretli dvaja automobilový pretekári z dvoch súperiacich tímov, Hakaru Ichino and Yoshio Fujimoto, ktorí sa za krátku dobu spriatelili a začali spolu pretekať.

Po istom čase došli k záveru, že žiaden podvozok nevyhovuje ich agresívnej jazde a by toho nebolo málo, pre ich vozidlo sa nedali zohnať žiadne špeciálne, resp. pretekárske súčasti podvozku. To znamenalo, že boli nútení používať podvozky z iných áut a asi si viete predstaviť tú funkčnosť.
A práve tieto podnety prinútili týchto dvoch pretekárov založiť si vlastnú firmu a vyrábať tak podvozkové časti automobilov.

Roky ubiehali a títo dvaja jazdci postupne naberali množstvo skúseností, ocenení, no predovšetkým sa firma TEIN stala známym celoeurópskym výrobcom podvozkových častí pre závodné vozidlá. Zlom prišiel v roku 1995, kedy boli povolené profesionálne, resp. športové podvozky aj pre bežné vozidlá na bežných komunikáciách. Predtým, než firma TEIN vstúpila na americký trh, Yoshio Fujimoto strávil dva roky skúmaním amerického trhu a automobilových firiem. Prešiel zhruba 500 firiem a len dve nepoznali značku TEIN, čo bol obrovský úspech. Ten existoval aj vďaka ospevovaným menám zakladateľov na podnet rôznych víťazstiev na automobilových pretekoch, ako napríklad účasť na seriály WRC, víťazstvo na Safari Rally v roku 1995 atď. Firma TEIN začínala s dvojicou nadšencov a dnes zarába bilióny jenov vďaka svojmu profesionálnemu prístupu a nekompromisnej kvalite svojich produktov. Mimochodom, názov firmy TEIN je spojením dvoch slov, ktorými sa táto firma dá charakterizovať TE-CHNICAL IN-NOVATION.

Podvozky TEIN
Produktové portfólio firmy TEIN je ozaj veľmi bohaté a pokrýva všetky smery a zákutia motorizmu závodného aj cestného. Spolu s veľkým množstvom produktov, medzi ktoré patria pružiny, tlmiče, dorazy, vzpery kapoty, horné nastavenie uloženia tlmičov, sa veľmi veľký dôraz kladie na kvalitu týchto výrobkov. Všetky produkty sú vyrábané s tou najväčšou presnosťou a na konci svojho výrobného procesu starostlivo kontrolované. Ak sa vyskytne čo i len najmenšia chybička, výrobok nikdy „neuvidí“ regál obchodu a putuje tak späť do továrne, kde sa celý jeho výrobný proces zopakuje. Obrovskú zásluhu na kvalite produktov má aj presnosť. Vo firme TEIN sa počas výroby používa niekoľko druhov rozličných meracích prístrojov, pravidelne kontrolovaných a kalibrovaných, aby bola zaručená maximálna presnosť. Vďaka tomu si môžete byť na sto percent istý, že 10,0 mm bude skutočne 10,0 mm. Nikoho nakoniec neprekvapí, že všetko, čo firma TEIN vyprodukuje, je certifikované štandardom ISO9001.

Posledným krokom na ceste za novým produktom je jeho testovanie a kontrola. Firma TEIN má vo svojej výrobnej hale k dispozícií najrôznejšie testovanie stroje, ktoré dokážu simulovať doslova čokoľvek.

Pri testovaní tlmičov sa používa program, ktorý ho rozhýbe až 10 000 000 krát, čo je ekvivalent päť ročného používania podvozku. Testuje sa dovtedy, kým sa tlmič nerozsype alebo kým neprejde 60 dní, vkuse. Navyše, útroby tlmiča dosiahnu teploty od 80 do 100°C, čo je niekoľkonásobne viac, ako pri závodnom aute Super Taikyu v strede horúceho leta. Vo firme TEIN taktiež testuje zaťaženie tlmiča pri rôznych typoch cesty. Ak sa pri testovaní produktov TEIN vyskytne čo i len malá chyba, výrobok putuje späť do výrobnej haly a proces výroby sa opakuje.

Poďme si už konečne aspoň v krátkosti predstaviť produkty tejto tuningovej firmy. Je ale nutné podotknúť, že firma TEIN bola od začiatku výrobcom podvozkov pre japonské vozidlá, no odkedy sa otvoril pre ňu trh, pokrýva aj niektoré európske a americké značky.

Podvozky TEIN
Pružiny (Low-Down Springs) – prvou kategóriou sú športové pružiny, ktoré dokážu aj z obyčajného auta spraviť dizajnovú lahôdku. Nielenže vo veľkej miere prispievajú ku krajšiemu vzhľadu, ale taktiež zlepšujú jazdné vlastnosti auta. Pružiny sa vyrábajú v niekoľkých modeloch – S-Tech, S-Tech K-Special a Hi-Tech. Všetky tieto pružiny majú chróm-vanádiovu konštrukciu, progresívny a štýlový dizajn, sú opatrené proti prehýbaniu, navlečené majú protihlukové gumové obaly a poskytujú zníženie od 20 do 50 mm.

Tlmiče a tlmiče nárazov – tento druh produktu je hlavným zameraním japonskej firmy TEIN. Tlmiče „stáli“ za jej zrodením a naďalej sú jej stredobodom pozornosti. Firma TEIN má vo svojej ponuke vyše 20 rôznych modelov tlmičov, ktoré sú určené pre každý štýl jazdy, náročnosti a druh požiadavky.
Vyrábané sú z materiálov hliník a oceľ a na povrchu sú chránené špeciálnym dvojvrstvovým náterom, ktorý tlmiče ochráni pre nepriazňami počasia, resp. hrdzou. Podvozkové sety TEIN môžeme rozdeliť do piatich základných skupín - Street Performance, Street/Track, Street Comfort, Track/Competition, Gravel (štrk) a set pre minivany a dodávky.

Každá skupina má iné parametre svojich produktov a každý set je určený pre iný typ vozidla, resp. pre iný druh využitia. Nájdeme tu podvozkové sety pre závodné špeciály, pre driftovacie mašiny, vozidlá rally, sety pre rýdzo športovú jazdu, pre kombináciu šport/komfort a množstvo iných nastavení. Jedno však majú tieto sety rovnaké – vyznačujú sa vysokou kvalitou, dlhoročnou trvácnosťou, možnosťou regulovať ich dĺžku, vysokým výkonom a hlavne dokážu poskytnúť to, čo sa od profesionálnych športových tlmičov očakáva.

EDFC (Electronic Damping Force Controller) – voľne preložené ako elektronická regulácia tlmiacej sily. Ide o sofistikovaný mini počítač implementovaný do kokpitu auta, ktorým sa dá nastavovať sila tlmičov, resp. komfort jazdy.

S.TECH
Športové znížené pružiny pre presné nastavenie zavesenia tlmičov, podľa vašich požiadaviek. Znížením auta dosiahnete agresívnejší vzhľad a zmenou ťažiska lepších jazdných vlastností. Väčšina športových pružín TEIN obsahuje špeciálne protihlukové návleky.

TEIN S TECH

BASIC DAMPER
Tlmiče určené pre vodičov hľadajúcich vysoký výkon za rozumnú cenu. Exkluzívne možnosti nastavenia lepšej rovnováhy zdvihu pérovania a tlmiacej sily. Plynule nastaviteľná svetlá výška auta, dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Nastavenie svetlej výšky auta pomocou nastavenia pružinového sedla. Dvojvrstvové telo pre zvýšenú odolnosť.
TEIN BASIC DAMPERSUPER STREET
Vysoko výkonné tlmiče schopné pokryť všetky požiadavky na jazdu vaším autom. Určené pre víkendové závodenie ako aj pre jazdu v bežnej premávke. Plynule nastaviteľná výška vozidla, špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Nastavenie svetlej výšky auta pomocou nastavenia pružinového sedla. Dvojvrstvové telo pre zvýšenú odolnosť. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Možnosť dokúpenia špeciálneho elektronického systému pre meranie nárazov.

TEIN SUPER STREET DAMPER

SUPER STREET Unibal
Vysoko výkonné tlmiče schopné pokryť všetky požiadavky na jazdu vaším autom. Určené pre víkendové závodenie ako aj pre jazdu v bežnej premávke. Plynule nastaviteľná výška vozidla, špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Nastavenie svetlej výšky auta pomocou nastavenia pružinového sedla. Dvojvrstvové telo pre zvýšenú odolnosť. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Možnosť dokúpenia špeciálneho elektronického systému pre meranie nárazov. Súčasťou je nastaviteľné horné uloženie tlmičov (UNIBALY).

TEIN SUPER STREET UNIBAL

Type FLEX
Tieto tlmiče boli navrhnuté tak, aby poskytovali maximálny športový výkon a súčasne primerané jazdné pohodlie v bežnej premávke a maximálne možnosti nastavenia pre konkrétne použitie. Určené pre maximálnu variabilitu použitia a pre jazdu vo všetkých možných terénoch. Predpätie pružín a nastavenie svetlej výšky vozidla sa mení pomocou závitového tela tlmičov. Posuvná je aj tehlica. Špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Dvojvrstvové telo pre zvýšenú odolnosť. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Možnosť dokúpenia špeciálneho elektronického systému pre meranie nárazov. Súčasťou je nastaviteľné horné uloženie tlmičov (UNIBALY).

TEIN TYPE FLEX

SUPER DRIFT
Tieto tlmiče sú pripravené na mieru nekompromisným vodičom, ktorí ocenia presný prejazd zákrutami. Tieto tlmiče sú vyvinuté špeciálne pre nové športové odvetvie drifting a umožňujú extrémnu stabilitu v extrémnych podmienkach. Predpätie pružín a nastavenie svetlej výšky vozidla sa mení pomocou závitového tela tlmičov. Posuvná je aj tehlica. Špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Dvojvrstvové telo pre zvýšenú odolnosť. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Možnosť dokúpenia špeciálneho elektronického systému pre meranie nárazov. Súčasťou je nastaviteľné horné uloženie tlmičov (UNIBALY).

TEIN SUPER DRIFT

SUPER RACING
Street verzia závodných tlmičov je opatrená všetkými prvkami ako originál N1. Predpätie pružín a nastavenie svetlej výšky vozidla sa mení pomocou závitového tela tlmičov. Posuvná je aj tehlica. Špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Jednoduché telo tlmiča umožňuje použiť väčšiu olejovú náplň a väčší priemer piestnice. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Možnosť dokúpenia špeciálneho elektronického systému pre meranie nárazov. Súčasťou je nastaviteľné horné uloženie tlmičov (UNIBALY). Externá nádobka na vyrovnanie teplotných výkyvov a pre oddelené nastavenie odrážania a stlačenia tlmiacej sily.

TEIN SUPER RACING

Type HT GYMKHANA MASTER
Závodný podvozok určené pre cestné a okruhové závody. Nastavenie svetlej výšky auta pomocou nastavenia pružinového sedla. Špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. Jednoduché telo tlmiča umožňuje použiť väčšiu olejovú náplň a väčší priemer piestnice 45mm. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Externá nádobka na vyrovnanie teplotných výkyvov a pre oddelené nastavenie odrážania a stlačenia tlmiacej sily.

TEIN TYPE HT GYMKHANA MASTER

Type HG DIRTRA MASTER
Závodný podvozok určený pre závody rally a do terénu. Nastavenie svetlej výšky auta pomocou nastavenia pružinového sedla. Špeciálna dvojvrstvová povrchová úprava ako dokonalá ochrana proti poveternostným vplyvom. 16 úrovní súbežného nastavenia tlmičov: nastavenie výšky, kompresie a prepruženia. Externá nádobka na vyrovnanie teplotných výkyvov a pre oddelené nastavenie odrážania a stlačenia tlmiacej sily.

TEIN TYPE HG DIRTA MASTER

PILLOW BALL UPPER MOUNT
Horné nastavenie uloženia tlmičov (unibaly). Tento výrobok udržuje ráz prepruženia v strede tlmiča. Vyrobené z Ultraduralu A2017S-T4 (letecký materiál) pre maximálnu pevnosť a trvácnosť. Nastavenie uhla odklonu je plynule posuvné, čo umožňuje bleskovo meniť geometriu podľa stavu vozovky a pneumatík. Jednoduchá montáž, dokonalý design a ovládateľnosť.

TEIN PILLOW BALL UPPER MOUNT

BONET DAMPER
Plynové vzpery kapoty. Jednoduchá montáž na pripravené upevňovacie body.

TEIN BONET DAMPER

Špičkové produkty značky TEIN si môžete samozrejme pozrieť a nakúpiť aj na našom webe:

webshop

Ceny sa dajú zobrazovať v oboch menách, EUR a českých korunách s DPH. Kliknutím na SK alebo CZ vlajku vedľa ceny na danej položke si môžete vždy prepnúť zobrazenie meny. Aktuálny koeficient: 25. Pri jednorazových objednávkach nad 99,-€ s DPH Vám ponúkame DOPRAVU na území Slovenska ZDARMA! Odporúčame preto spojiť Vaše objednávky s priateľmi a známymi. (Nevzťahuje sa na akciový tovar alebo položky vo výpredaji ako aj zásielky kuriérskou službou, nadrozmerné tovary a položky s nadváhou)TEIN podvozok Audi A4

TEIN podvozok BMW 3

TEIN podvozok Honda Civic

TEIN podvozok Mazda RX-8

TEIN podvozok Toyota Supra

TEIN podvozoky montované na autá značky AUDI:


TEIN podvozoky montované na autá značky BMW:


TEIN podvozoky montované na autá značky FORD:


TEIN podvozoky montované na autá značky HONDA:


TEIN podvozoky montované na autá značky MAZDA:


TEIN podvozoky montované na autá značky MERCEDES-BENZ:


TEIN podvozoky montované na autá značky MITSUBISHI:


TEIN podvozoky montované na autá značky NISSAN:


TEIN podvozoky montované na autá značky SUBARU:


TEIN podvozoky montované na autá značky TOYOTA:
TEIN podvozoky montované na autá značky VOLKSWAGEN:


Čo hovoríte na podvozky TEIN? Prosím, hlasujte:


Viac informácií k možným úpravám Vášho podvozku auta vám radi poskytneme. Zoznam článkov o podvozkovom tuningu nájdete tu:

PRUŽINY, TLMIČE, PODVOZKY - TUNING


Viac informácií k podvozkom TEIN vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 15954x    hodnotenie: 19/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt