support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo Superšportiak na slovanský spôsob - SuperTatra MTX V8 ! logo

Superšportiak na slovanský spôsob - SuperTatra MTX V8 !

23.Oct.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Denno-denne sa stretávame s moto-novinkami z takmer každého kúta našej zeme. Či ide o nablýskané upravené tátoše alebo štýlové limuzíny, ba dokonca najmodernejšie koncepty, každé auto sa líši. Líši sa od ostatných spôsobom vyhotovenia, dizajnom, motorom atď. Zvykli sme si dozvedať sa o takýchto novinkách pochádzajúcich prevažne zo zahraničia. Avšak pri tomto všetkom netreba zabúdať ani na domáce automobilky, resp. automobilky našich západných susedov. Tie predsa začali písať automobilovú históriu práve v našich končinách. Krajšie je na tom ešte to, že boli natoľko úspešné, že sa presadili aj v zahraničí. Azda každý sa aspoň raz v živote stretol s tak populárnou "tatrovkou". Auto obrovské, ťažké, ale dokonale plniace si svoju funkciu. Avšak automobilku vyrábajúcu tieto vozy nepreslávili len takéto úžitkové stroje. Sú to predovšetkým autá vyrábané od roku 1897. To je poriadny kus histórie, však? Nechoďme ale už okolo horúcej kaše a rovno si predstavme zlomok v histórií českej automobilky Tatra. Chceli by sme vám predstaviť voz tejto značky, ktorý si zaslúži pozornosť. Je ním superšportiak s výstižným názvom SuperTatra MTX V8.

UMENIE NA ŠTYROCH KOLESÁCH


tatra mtx v8
Komunistický režim, automobilka Tatra. To je spojenie, ktoré je presné ako atómové hodinky. V dobe tohto režimu sa dialo mnoho vecí, medzi inými fungovala aj mladoboleslavská automobilka. Ale tá nás momentálne „nebude zaujímať“. Staršia generácia si vie vybaviť spôsob života v tej dobe a určite aj vie, ako to bolo s vtedajšími automobilmi.

Nebol to žiaden veľký luxus, ale autá spĺňali svoju funkciu. jedinou automobilkou, ktorá sa radila medzi luxusnejšie varianty bola Tatra (napr. model 603). Tí starší vedia, o čom to bolo. Faktom ale ostáva, že automobilka Tatra je kultovou značkou a v minulých dobách ponúkala pre ľudí veľmi veľa. Nemalo by sa na ňu zabudnúť.

Pre rok 1991 je typických niekoľko udalostí, z ktorých pre nás dôležitou je vznik prvého českého športiaka. Hovorí vám niečo meno Václav Král? Designér, ilustrátor, konštruktér, pedagóg a automobilový závodník. Ešte stále nič? A keď spomeniem káru s označením SuperTatra MTX V8? Už určite „musíte“ tušiť, o čom chcem hovoriť.


tatra mtx v8
Václav Král bol mnohými ľuďmi označovaný za priekopníka českého automobilového designu. Svojimi návrhmi častokrát predbehol dobu, čo bol vtedy pomerne veľký dar. Svoje autá nielen vymýšľal, ale ich aj vlastnými rukami konštruoval. Bol známy tiež ako grafik a ilustrátor. Je ale škoda, že p. Král mal smolu na režim. Keby žil na západe, kľudne mohol mať svoju vlastnú dizajnérsku firmu. Avšak nedal sa odradiť životnou situáciou a zostrojil v čase mladoboleslavského 1,3-kového Favorita prvý český superšportiak. Bolo to presne v roku 1991. Klobúk dole, pretože v tom čase neexistovali žiadne CAD-y, počítače ani skúsený tím návrhárov. K dispozícií bola len hlava a šikovné ruky dizajnéra, p. Krála. To, čo vzniklo, je ozajstné majstrovské dielo.

MTX Tatra V8 (označení je viac) je dvojmiestny športový automobil, ktorý predčil svoju dobu. Je postavený na základoch Tatry 613. Sklolaminátová karoséria s vyklápacími prednými svetlami, integrovaným zadným krídlom a krídlovými dverami, oblečená na ochranný rám, je ozajstným dizajnérskym dielom a berte pritom do úvahy, že toto auto má vyše 15 rokov. Oblé športové línie v kombinácii s výkonným upraveným motorom Tatra, robí toto auto takmer neprekonateľným závodným vozom vyrábaného v strednej Európe.

Veď nie nadarmo sa v roku 1997 zúčastnil tento voz česko-slovenského rýchlostného rekordu, kde so šoférom Ing. Petrom Boldom dosiahla na Dni rekordov 8. mája na predpísanom meranom úseku 1/8 míle rýchlosť 210,895 km/h, pričom na dlhšej trati bola schopná dosahovať rýchlosť podstatne vyššiu. Jej konštrukčná rýchlosť je pritom ešte vyššia, konkrétne 265 km/h (udáva sa aj hodnota 300 km/h), ktorú dosahuje vďaka vzduchom chladenom osemvalcovom motore, umiestnenom nad zadnou nápravou.

Prevŕtaný štvorlitrový motor Tatra 613 V8 podgurážili technici priamym vstrekovaním Bosch. Na zadné kolesá sa tak prenáša sila 305 koní (225 kW) a 365 Nm za asistencie päťstupňovej prevodovky. Vďaka tomu táto Tatra dosiahne „stovku“ za krásnych 5,6 sekundy.

Toto avšak bola upravená verzia Tatry MTX (MTX – Metalex), pričom v základnej verzii boli namiesto vstrekovania dva dvojité karburátory, vďaka ktorým dosahovala táto "beštia" výkon 217 koní (160 kW) spolu s 310 Newtometrami.

tatra mtx v8
Auto sa nieslo na 17-palcových diskoch O.Z., obutých do pneumatík Pirelli, model PZero s rozmermi 245/40 vpredu a 335/30 vzadu. O zastavenie sa starajú vzduchom chladené kotúčové brzdy s priemerom 279 mm s dvojpiestovými strmeňmi.

Tento 4600 mm dlhý, 1170 mm vysoký, 1980 mm široký a 1350 kg vážiaci automobil nie je žiaden slaboch. Výkonovo sa môže pokojne rovnať mnohým dnešným nadupaným strojom a to nehovoriac aj o dizajne.

Toto auto bolo prvýkrát predstavené v roku 1991 na autosalóne v Prahe. Pôvodne sa rátalo s výrobou 100 kusov, no nakoniec bolo vyrobených len 5 kusov (údajne ich bolo len tri). Tentoraz ho mohli ľudia uvidieť na výstave v Prahe, kde prišlo spolu s množstvom návštevníkov, aby si uctili nedávnu smrť Václava Krála, ktorý by teraz oslavoval 70 rokov.

Nech si každý vraví čo chce, ale pred takýmito ľuďmi treba mať rešpekt. Dokázali sa vynájsť a poradiť si v ťažkých životných situáciách a vytvoriť niečo, s čím môžu s hrdosťou prenechať svetu svoju vetu s pocitom: "Toto je moje dielo".Fotogaléria SuperTatry MTX V8:


Myslíte si, že sa SuperTatra MTX V8 mala vyrábať ? Nech sa páči, hlasujte:Viac informácií k možným úpravám áut značky Tatra vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

TATRA tuning


Viac informácií k tejto športovej Tatre vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 29883x    hodnotenie: 109/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt