support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo subaru Subaru Impreza WRX STi – malá beštia ! logo subaru

Subaru Impreza WRX STi – malá beštia !

10.Apr.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber


Subaru Impreza WRX STI
Každý nadšenec tuningu iste pozná toto legendárne auto, svoju legendárnosť si Impreza WRX STi vydobyla viac ako 15 ročnou produkciou. Produkcia samozrejme nehovorí za všetko, nasledujú mnohé ďalšie atribúty ako vysokovýkonný motor ukrytý pod bežnou karosériou, temer na nerozoznanie od ostatných áut. Nielen motor, ale hlavne pohon 4x4 a takisto aj skvelá ovládateľnosť vďaka perfektnému podvozku robí z tohto auta postrah pre lacnejšie športiaky. Impreza takisto okupuje seriál rally pretekov WRC a jej výsledky hovoria za všetko. Impreza WRX STi je jednoducho sen každého nadšenca motorizmu a tak to ostane aj naďalej.

Najnovšia verzia Imprezy, prišla celkom nečakane - rok po uvedení predošlého modelu, ktorý je pre mnohých z nás ešte neokukaným autom, a už je tu ďalšie. Mnohí z vás si iste pamätajú skoro čierne fotky ukazujúce linky auta, alebo predné svetlá. Na prvý pohľad vyzerali krásne, no šok prišiel po odhalení celého auta. Všetci nadšenci boli prekvapení, keďže podstatou každej Imprezy bola karoséria sedan, a tentokrát "chýbal" kufor. Tento "šok" samozrejme spôsobil množstvo diskusií po celom svete a nová Impreza dostala určite veľa nepekných prezývok, a stratila mnoho fanúšikov.

Subaru Impreza WRX STI
No ako je to možné, že auto s viac ako 15 ročnou tradíciou, zmení tak náhle svoj dizajn? Odpoveď je jednoduchá: odchod šéfdizajnéra Zapatinosa spôsobil, že Impreza stratila svoje typické krivky a čo je najdôležitejšie už to nebola tá stará dobrá Impreza.

S odstupom času možno hodnotiť design Imprezy už za celkom prívetivý, mnoho kritikov si takisto na novú Imprezu zvyklo, a takisto prišli aj noví nadšenci.

Zmenu na hatchback môžme pochopiť aj ako priblíženie sa k bežným používateľom Imprezy, pre prístupnejší kufor, ale taktiež aj pre zlepšenie jazdných vlastností - čo sa týka seriálu rally pretekov WRC. Na konci bola uvedená vrcholná verzia Imprezy a to WRX STi a väčšina fanúšikov si ju iste zamilovalo.

Čo sa teda dizajnu týka s tým, že nebudeme brať do úvahy zmenu na hatchback, je klasický pre najvýkonnejšiu verziu WRX STi, bacuľatá karoséria s mohutnejšími nárazníkmi, predná kapota s klasickým nasávačom vzduchu, zadné krídlo, číra zadná optika z LED diód.

Subaru Impreza WRX STI
V podstate žiaden prevratný dizajn nová Impreza nepriniesla, no stále je to "tá" Impreza. Pre mnohých je dizajn ale dosť nepodstatný a zaujíma ich to, čo sa skrýva pod kapotou, alebo aké funkcia ponúka podvozok. Tu Vám toho Impreza ponúkne tradične dosť, a každý nadšenec určite bude spokojný.

Zmeny oproti predošlej generácie Imprezy sú v rozchode kolies, na prednej náprave je to o 4 cm na zadnej náprave o 4,5 cm. Rázvor sa predĺžil o 9,5 cm na aktuálnu hodnotu 262,5 cm. Dĺžka Imprezy je 441,5 cm, šírka 179,5 cm a výška 147,5 cm. Hmotnosť novej Imprezy narástla aj keď "prišla o kufor", jej hmotnosť je 1480 kg. Ďalšou zmenou je ukončenie výfuku, miesto jednej koncovky ako sme boli zvyknutí, dostala Impreza až 4 koncovky výfuku (v páre na každej strane). Na Impreze WRX STi nájdete v sériovej podobe 18-palcové disky s pneumatikami Bridgestone Potenza o rozmere 245/40 R18.

Interiér prešiel takisto mnohými zmenami. Prvky z pôvodnej verzie by ste tu hľadali tak trochu márne. Palubovka je perfektne spracovaná v decentnom japonskom štýle, dbá sa tu hlavne na ovládateľnosť, funkčnosť a "športovú" praktickosť.

Subaru Impreza WRX STI
Nechýba tu veľký palubný počítač s farebným displejom, samozrejmosťou je trojramenný športový volant, športové pedále a chuťovka v podobe tlačítka na štartovanie motora. Čo nesmie chýbať v Impreze WRX STi sú športové sedačky, ktoré Vás určite podržia aj pri najprudšom prejazde zákrut.

Jednu maličkosť, ktorú zbadáte ešte v interiéri novej Imprezy, je tlačítko na ovládanie medzinápravového diferenciálu DCCD (Drivers Control Center Differential) a taktiež ovládanie systému SI-Drive (Subaru Intelligent Drive). Ako väčšina Impriez aj tu je permanentný pohon všetkých 4 kolies (S-AWD) no nájdeme tu aj systém jazdnej stability VDC ktorý môže byť v 3 režimoch (normal, traction a off) čo je novinka pre tento model. O pohon sa stará šesť stupňová manuálna prevodka, no do výroby sa možno pre typ STi dostane aj poloautomatická prevodovka Aisin.

Pre mnohých fanúšikov tejto značky je ale veľmi dôležitý prepracovaný motor. Existujú dve rôzne verzie, japonská a európska. Samozrejme pre náš trh bude európska verzia ktorá vám ponúkne 2,5 litrový preplňovaný štvorvalec s výkonom 221kW (300 koní) pri 6000 ot./min. a točivý moment 407 Nm pri 4000ot./min.

Subaru Impreza WRX STI
Podľa všetkého sa jedná o prerobený agregát z minulej verzie. Pre informáciu japonská verzia ponúka 2-litrový preplňovaný štvorvalec s výkonom 227 kW (309 koní) pri 6400 ot./min a točivý moment 422 Nm pri 4400 ot./min.

A ako si vedie nová Impreza WRX STi oproti večnému rivalovi Mitsubishi Lancer Evolution X? Nuž ťažko povedať, jeden test vraví pre Imprezu, druhý zas pre Evolution, ale každé z týchto áut ma svojich fanúšikov, ktorí nedajú dopustiť na to "svoje" auto, či už na základe dizajnu alebo motoru, pohonu atď.

No jedno musíme uznať, hatchback sa dostáva do módy, pretože Mistubishi ukázalo svoj najnovší concept Lanceru pomenovaný Prototype-S a Lancer prišiel taktiež o svoj kufor a nevyzerá vôbec zle. Otázne je, či sa dostane do výroby.

Záverom dodať len, že japonská značka Subaru predstavila niečo nové, neokúkané, čim určite niekoho získala ale aj stratila. No keď si zoberieme na paškál motor, je na stále špičkovej úrovni a myslíme, že hlavne Impreza WRX STi je hlavne o motore a pohone a funkciami podvozku, ako skôr o dizajne. Jednoznačne Vám teda nová Impreza ponúkne veľa zábavy za primeranú cenu.


Subaru Impreza WRX STI

Subaru Impreza WRX STI

Subaru Impreza WRX STI

Fotogaléria Subaru Impreza WRX STI:Páči sa vám nová Impreza v prevedení WRS STI? Nech sa páči, hlasujte:


Viac informácií k značke Subaru vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

Subaru tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT

Autor: Matúš Babinec
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 12246x    hodnotenie: 17/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt