support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Tuning Magazine 05/2009 - nové číslo už v predaji

Tuning Magazine 05/2009 - nové číslo už v predaji

04.May.2009
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

preview
Práve vyšlo nové číslo Tuning Magazine 05/2009, ktoré je preplnené novinkami z oblasti tuningu a stylingu!

Tuning Magazine je ten pravý časopis pre milovníkov auto & tuningu!

Tentokrát si vaše oči zahľadia do jedného z najlepších japonských teamov v driftingu - TEAM ORANGE na Subaru Impreza GDB 2.5 RWD a Subaru Impreza GC8 2.5 RWD. V časopise nájdete aj Škoda 110R 1,3Mpi, VW Golf II 1.8 GTi 16V, Opel Tigra Twin Top, Mazda MX-3 1.6 16V, Renault 5 Turbo, Nissan Silvia S15. Samozrejme v časopise nesmú chýbať aj úpravy iných áut.

Časopis plný nadupaných mašín! Vyšlo 27.04.2009.Tu si môžete pozrieť v náhľade našu reklamu v časopise:

Produkty od belgického CARZONE SPECIALS na model Opel Astra H
preview

Imprezy Teamu Orange na okruhu Ebisu


Mimo Keičiho Cušiji a Daidžiró Inada, neexistuje pravdepodobne nikto, kto by pre propagáciu a podporu japonskej a koniec-koncov i celosvetovej drift scény urobil viac, než Nobušige Kumakubo. Vďaka jeho masívnemu úsiliu v pozícii jazdca Teamu Orange sa z pôvodne okrajovej zábavy malej komunity stal takmer hlavný národný japonský motoristický šport, ktorý vážne doťahuje už i na klasické majstrovstvá JGTC.

Samozrejme je reč o okruhu v Ebisu vzdialeného len niekoľko hodín jazdy severne od Tokia v prefektúre Fukušima, ktorý Kumakubo vlastní. Ebisu je taká japonská „driftovacia centrála“, teda miesto, kam môžete zájsť takmer každý deň, aby ste si mohli zlepšovať vaše drifterské zručnosti na širokom výbere rôznych tratí a za veľmi prijateľné ceny. Vo svojom veľkom komplexe so servisným zázemím ponúka okruh v Ebisu akémukoľvek záujemcovi o driftovanie, aby presunul svoje nebezpečné pokusy preč z ulice a využil driftingové školy Dorigoja. Kontinuálne tak zlepšuje celkovú kvalitu tohto športu tým, že umožňuje ľuďom trénovať s pocitom bezpečia, ktorý môže ponúknuť len pretekársky okruh.

Co sa týka profesionálnej súťaže D1 Grand Prix, pokúša sa Nobušige Kumakubo spolu so svojím týmom z Team Orange neustále udržať záujem o súťaž práve pomocou výberu takých súťažných vozidiel, ktoré si normálne človek ako driftovacie špeciály nejako nevie predstaviť. Máme samozrejme na mysli oranžové Imprezy, ktoré vidíte na týchto stránkach, čo sú typické štvorkolky koncipované pre rallye preteky. Tie Team Orange upravil pre sezóny 2005 až 2007 do podoby snáď tých najpozoruhodnejších áut v šampionáte D1 a s podobným úsilím upravuje od roku 2007 i nové Mitsubishi Lancer EVO IX CT9A a EVO X. S driftovacou Imprezou GDB vyhral Nobušige Kumakubo sezónu 2006 a preto sme si mysleli, že je to skvelá príležitosť stretnúť sa s ním a jeho týmom na Ebisu, aby sme sa pozreli bližšie na techniku jeho špeciálov v nezameniteľných farbách Team Orange.

subaru impreza team orange

Pôvodne sme mali poreferovať len Kumakubovu Imprezu, ale ako sme dorazili ku K-Style v Nihonmatsu, bolo pre nás veľkým prekvapením, že naraz stojíme pred dvomi oranžovými driftovacími špeciálmi. Jedno bolo klasické pretekárske vozidlo, druhé, Impreza, potom bolo nové auto, určené pre exhibície mimo Japonsko. S dvoma autami na prívesu sme uskutočnili rýchly presun na okruh v Ebisu, kde sme sa mali stretnúť priamo s Nobušigom. Keď sme uprostred fotografovania na novej touge trati, prichádza Nobušige s otázkou, či sem chceme priviesť i staršie GC8 Naota Suenagy. Takú ponuku nemôžeme odmietnuť. Po piatich minútach už zreteľne počujeme nezameniteľný zvuk boxeru, odrážajúci sa od okolitých kopcov.

O niekoľko okamžikov neskôr sa nezameniteľná oranžová Impreza objaví na vrchole uprostred touge trati, auto zastaví a z nej nevystúpi nikto iný než Naoto Suenaga! Tento nový člen Teamu Orange sa nedávno presťahoval do Fukušimy a stal sa PR manažérom ako okruhu v Ebisu, tak i D1 závodného týmu. Naše nadšenie neberie konca… ale to ešte nie je koniec! Teraz tu máme tri autá, chýba len GDB Kazuhira Tanaky, ale to sa ukazuje len ako drobný problém, pretože auto parkuje tiež v Ebisu. Za pár minút tak pred nami pózujú všetky štyri vozidlá Teamu Orange a sú nám plne k dispozícii! Jediný problém nastáva, že trať touge je teraz pre všetky štyri autá príliš tesná, takže fotografovanie nakoniec končíme presunom na najväčší okruh v komplexu Ebisu, na East Course. Pohľad na všetky štyri oranžové Imprezy vyrovnané na štartovnom rošte vyzerá ako štart nejakého špecializovaného závodného seriálu, v ktorom je povolený len jeden typ auta. Proste taká one car show.

subaru impreza team orange

Team Orange Subaru Impreza GDB 2.5 RWD – Nobušige Kumakubo


Kumakubova GDB, prvá Impreza, ktorá bola postavená pre D1 šampionát, bola vyvinutá Susumo Kojamom z JUN Auto Mechanic. Rozpočet na tento projekt bol veľmi konzistentný, teda nič, čo by umožnilo uskutočniť niektoré veľmi extrémne úpravy. V JUNe sa najskôr sústredili na podvozok a karosériu. Tá bola najskôr odstrojená, potom spevnená prídavnými bodovými zvarmi, bola do nej zabudovaná ochranná klietka a prebehla tiež rekonštrukcia predných podbehov kolies. Súčasne boli zahájené i práce na konštrukcii nového motora. Prvotný zámer bol, že motor by mal byť ako výkonný, tak i ľahko točivý. Ako základ bol vybraný motorový blok EJ25 zo Subaru Forester, ktorý bol osadený piestami, ojnicami a starostlivo vyváženou kľukovou hriadeľou, všetko vlastnej konštrukcie a výroby JUN. Teda kombinácia, ktorá mala zaistiť spoľahlivosť a silu v spodnom spektre otáčok. Veľa práce bolo investovanej do úpravy oboch hláv motoru, to predovšetkým pre zaistenie optimálneho prúdenia. Svoju prácu pritom dobre odvádzajú špeciálne brúsené vačkové hriadele JUN. Turbodmýchadlo Trust TD06SH-25G dosahuje v tejto konfigurácii s veľkou rezervou plniaci tlak 1.6 baru, čo je tak akurát maximálny výkon 550 koní, ktorý tento plochý štvorvalcový boxer dosahuje.

Potrubie do a z medzichladiča bolo kompletne vytvorené na zákazku, ale snáď nič nemôže byť porovnávané s množstvom práce, ktorá bola potrebná na presunutie vodného chladiča do batožinového priestoru Imprezy. V zadných dverách boli otvorené masívne bočné vstupy a bolo postavené špeciálne vzduchové vedenie do tvaru V, ktoré dodáva čerstvý vzduch pre vodný chladič. Voda sa dodáva do a odoberá z chladiča prostredníctvom hliníkových trubiek, ktoré sú vedené pod autom. Princíp tohto nápadu je samozrejme ten, že obvykle vpredu montovaný chladič používaný v D1 je zásobovaný len veľmi malým prúdom vzduchu, takže jeho presun na bok auta prináša optimálnu účinnosť práve vtedy, keď je auto v drifte.

subaru impreza team orange

Rovnaká úprava bola tiež vykonaná na Suenagovej GC8 pomocou výdychov v zadných bočných oknách a na Tanakovej GDB s nasávačom umiestneným na streche miesto na dverách. O prenos akéhokoľvek výkonu a točivého momentu sa stará špeciálne RWD rozvrhnutie, ktoré sa skladá zo zadného diferenciálu a hnacích hriadeľ zo Skyline GTR R33, napojené na šesťrýchlostnú sekvenčnú prevodovku Hollinger a spojku ORC. Podvozok je použitý, rovnako ako u každého iného auta v D1, typu DG-5, ale pre optimalizáciu chovania auta v drifte prepracovali u JUNu kompletne usporiadanie zavesenia zadnej nápravy, jej montážne body a náboje kolies tak, aby sa zabránilo zmenám zbiehavosti pri prepružení a aby bolo možné ľahko prispôsobiť jej nastavenie pre rôzne typy tratí.

Team Orange Subaru Impreza GC8 2.5 RWD – Naoto Suenaga


Suenagovo dvojdverové GC8 zdieľa z veľkej časti diely a úpravy s Kumakubovým autom. Motor je úplne rovnaký, teda niečo, čo umožňuje JUNu možnosť zameniť motory i v priebehu súťaže. Jednou z výhod, ktoré má GC8 nad GDB, je hmotnosť. Pri hmotnosti 1260 kg má o 100 kg menej než Kumakubovo auto. Špeciálne RWD usporiadanie je pripojené na štandardnú šesťrýchlostnú prevodovku z GDB, ktorá sa prekvapivo húževnato vyrovnáva s výkonom 550 koní. Podvozok bol prestavený za pomocou niekoľkých špeciálne zhotovených súčastí, ako sú predné spodné ramená a opäť používa všestranne staviteľný kit DG-5. O brzdenie sa stará sada štvorpiestových strmeňov Brembo z Imprezy GDB vpredu, na rozdiel od Kumakubovho automobilu, ktorý používa brzdy Prodrive.

subaru impreza team orange

Team Orange Subaru Impreza GDB 2.5 RWD – Kazuhiro Tanaka


Tanakove GDB je jedinou Imprezou Teamu Orange, ktorá nie je postavená v JUNe. Podvozková časť auta prešla rukami rallye špecialistu SYMS Racing, zatiaľ čo všetky práce na motore odviedla firma Tex Modify z prefektúry Ibaraki, ktorá Tanakovi postavila predchádzajúce S15 a ER33. Je opäť založená na bloku motoru z Forestera s JUN spodkom a turbodmýchadlom Blitz K5-660R na tlaku 1,7 bar, čo dáva serióznych 523 koní. Motor je vybavený štandardnou šesťrýchlostnou prevodovkou a zadným samosvorným diferenciálom Cusco. Stredový diferenciál bol uzamknutý a predné hnacie hriadele boli odstránené. Podobne ako všetky ostatné vozidlá z Teamu Orange, väčšina upravených častí karosérie je pôvodom od M-sport, ale Tex Modify sú autormi vetranej prednej kapoty z karbónu, ktorú má namontovanú práve Tanakovo auto.

V priebehu našej konverzácie sa Nobušige Kumakubo zdal veľmi potešený tým, ako sa driftovacia scéna rozrastá po celom svete. Má v plánu zobrať svoje novo postavené druhé vozidlo na cestu okolo sveta a ukázať ľuďom pravé umenie driftu, s prvou zastávkou v Grécku a potom pravdepodobne v Taliansku. Je skutočným patrónom pre celú drift scénu a teraz sústredí svoje úsilie do propagácie v zámorí. S takými ľuďmi, ako je Nobušige, bude drifting bezpochyby i naďalej okúzľovať fanúšikov motoristického športu po celom svete. Pred všetkými členmi Teamu Orange sa hlboko klaniame!

subaru impreza team orange

Kto je Nobušige Kumakubo?


Nobušige Kumakubo, ktorý sa narodil 10. februára 1970 v meste Fukušima v rovnomennej prefektúre, je japonský drifter, ktorý súťaží v sérii D1 Grand Prix a je vlastníkom závodnej dráhy. Prezývku má Kuma a bežne sa označuje za jedného z priekopníkov driftu. Narodil sa v bohatej rodine, ktorá vlastnila veľké pozemky v kraji okolo Fukušimy, vďaka jednoducho dostupnému rodinného zázemiu bol Kumakubo schopný využiť niektoré pozemky k vybudovaniu a rozvíjaniu okruhu v Ebisu.

Kumabubo tiež hostí na okruhu množstvo drift akcií rovnako ako rôzne motoristické preteky. Ako vedúci jazdec Teamu Orange (pretože jeho auto bolo vždy oranžové), začal súťažiť v sérii D1GP s Nissanom Silvia. V roku 2005, keď listoval mnohými motoristickými časopismi vo svojej kancelárii, ho napadlo prečo pre D1GP nepoužiť upravené Subaru Impreza, teda auto, ktoré je pre driftovanie primárne nevhodné. Kumakubo si objednal jeho stavbu u tuningovej firmy JUN Auto Mechanic.

subaru impreza team orange

Auto debutovalo v závode v Odaibe, a na rozdiel od ostatných, ktorí sa preorientovali na novšie modely, sa mu výmena vyplatila, vyhral exhibičné preteky v Silverstone a v sezóne 2006 porazil Kena Nomuru o jediný bod. Uprostred sezóny 2007 D1 série Kumakubo presedlal z Imprezy na EVO IX CT9A (postavené tiež v JUN Auto Mechanic), konkrétne v piatym pretekoch na domácom okruhu v Ebisu. Sezónu 2007 zakončil s 99 body na celkovom druhom mieste. V sezóne 2008 potom skončil s EVO IX CT9A celkovo siedmy, to keď druhý závod úplne vynechal.

Nobušige Kumakubo tiež prevádzkuje Big X vidiecku show pre pozvaných, ktorá kombinuje drifty, FMX, supermoto, kaskadérov v autách a ďalšie extrémne športy s majstrami z jednotlivých oboroch. Driftovací tím Big X sa nazýva DriftXtreme a sú do nej zvaný známi jazdci z D1GP, vrátane tímových kopilotov Kazuhira Tanaky a Naota Suenagy. Kumakubo súťažil i v európskom drift šampionáte (EDC 2008) so svojím Subaru Impreza GDB, kde skončil piaty za Poliakom Maciejom Polodym. Jeho spoluhráč z Teamu Orange Kazuhiro Tanaka v ňom tiež súťažil a v roku 2008 skončil 13. I tak na tieto umiestnenia im stačila účasť na dvoch z celkom šiestich kôl.

subaru impreza team orange

Kto je Kazuhiro Tanaka?


Kazuhiro Tanaka, ktorý sa narodil 4. júla 1970 v Ibaraki, je japonský drifter, ktorý v súčasnej dobe súťaží v D1 Grand Prix sérii za Team Orange a Yuke‘s.

Tanaka prvý krát objavil kúzlo driftu, keď riadil kamarátovu Toyotu AE86 a od tej doby je driftom posadnutý. Akonáhle dostal svoj vlastný vodičský preukaz, kúpil si vlastnú Toyotu AE86 a začal cvičiť v horách, bohužiaľ čoskoro na to mal nepríjemnú haváriu, ktorá takmer spôsobila, že by sa býval vzdal riadenia úplne. Ako ďalšie auto si kúpil atmosféricky plnenú Toyotu Mark II bez samosvoru a s automatickou prevodovkou, myslel si, že s takým autom sa mu nikdy nemôže podariť driftovať. Čoskoro objavil, že sa mýlil a že sa s talentom pre drift jednoducho narodil. Následne kúpil Toyotu Chaser JZX81 a začal sa zúčastňovať súťaží, ktoré nakoniec skončili s mnohými šrámami a preliačenými plechmi. Vďaka tomu bol známy ako chlapík s odpísaným Chaserom, ale Kazuhira to nerozhodilo, pretože svoje auto jednoducho zbožňoval. Pracuje nielen ako jazdec D1, ale i u M Sport, dobre známeho výrobcu body kitov a tiež súťaží v driftovaní s R/C modelmi.

Do D1 Grand Prix vstúpil v prvom kole v roku 2001 a získal svoje prvé víťazstvo v roku 2003. Je členom Teamu Orange spolu s Nobušige Kumakubom a Naotom Suenagom a má rád tesné tandemové jazdy s oboma členmi tímu. V súčasnej dobe riadi Subaru Impreza GDB upravenú na pohon zadných kolies, s ktorou dokáže driftovať rovnako dobre ako so svojím starým Nissanom Silvia, ktorý opustil v roku 2005. V roku 2006 skončil šiesty, v roku 2007 nemal príliš dobrú kondíciu, skončil na 22. mieste. V roku 2008 na desiatom. Jeho Impreza GDB používala v sezóne 2009 sekvenčnú prevodovku Hollinger, ktorá sa osvedčila na starej Impreze Nobušige Kumakubu a Tanaka sa snaží zopakovať úspech z roku 2006.

subaru impreza team orange

Kto je Naoto Suenaga?


Naoto Suenaga, ktorý sa narodil 23. júla 1976 v Kagošime, je japonský drifter, ktorý v súčasnej dobe súťaží v D1 Grand Prix sérii za Team Orange a Yuke‘s. Naoto Suenaga je starší brat zo známej súrodeneckej dvojice „Suenaga Drift Brothers“ a pracuje pre okruh Ebisu ako PR manažér. Miluje každý motoristický šport a závodí na motocykloch rovnako ako Kumakubo. Začal súťažiť na D1GP so Subaru Impreza GC8 v roku 2006 a so svojím súkromným vozidlom súťažil tiež v D1 Street Legal sérii. V roku 2008 vytvoril nový rekord v D1 Street Legal sérii s 5 výhrami v 6 kolách a stal sa celkovým víťazom šampionátu. V roku 2009 sa snaží zopakovať rovnaký úspech s jeho ex-Kumakubovým Mitsubishi Lancer EVO IX CTR9A i v D1 Grand Prix.

subaru impreza team orange

subaru impreza team orange


Viac informácií o aktuálnom vydaní českého mesačníka o tuningu sa dozviete na stránkach vydavateľa:

TUNING MAGAZINE


Viac informácií k možným úpravám áut značky SUBARU vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

SUBARU tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 38562x    hodnotenie: 92/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt