support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Štatistika krádeží áut na Slovensku !

Štatistika krádeží áut na Slovensku !

11.Oct.2006
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Dnešný automobilový svet nie je len o nablýskaných upravených kárach, štýlových úžitkových vozoch, manažérskych „lodiach“, či dokonca rodinných miláčikoch. Myslieť treba tiež na ich údržbu, financie s nimi spojené, ako napríklad poistka, či v neposlednom rade na ich bezpečnosť. Myslím, že ani netreba spomínať, aké „zverstvá“ sa dejú na svete (zvlášť na Slovensku), pokiaľ ide o autá. Ročne zmiznú z našich parkovísk tisíce našich tátošov ťažko na ne zarobených. Prečo?! To je otázka, ktorá tu bude dovtedy, dokým sa bude kradnúť. Čo je však horšie, polícia je v drvivej väčšine bezmocná. I keď samozrejme sú prípady, ktoré sú vyriešené na 100%. Ale dosť bolo slov, viac nám povedia konkrétne štatistiky.

VÝVOJ KRÁDEŽÍ ÁUT A ICH OBJASNENOSŤ


Je jasné, že vyspelosť zlodejov z roka na rok rastie, ale úmerne s ňou rastú aj možnosti a hlavne úroveň zabezpečenia vášho auta. Ako si všimnete graf znázorňujúci počet všetkých krádeži v porovnaní s ich objasnením, percento objasnených je podstatne nižšie oproti všetkým krádežiam. Na grafe je vidieť, že najviac ich bolo v roku 19931998, z ktorých len 1816 bolo vyriešených, z celkového množstva 9 698 (týka sa to roku 1993). Dosť mizivé číslo, nemám pravdu? Avšak taktiež treba povedať, že od roku 1993 má počet ukradnutých áut klesajúcu tendenciu, až na pár výnimiek. Celkovo však klesá. Tak či onak, nie sú tu veľmi potešujúce správy, keď si porovnáme čísla, ktoré vyjadrujú počet ukradnutí a počet vyriešených krádeží. Veď posúďte sami.kradeze rok graf


POČET KRÁDEŽÍ V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH


Graf nižšie znázorňuje o počte odcudzení a ich následnom vyriešení, ale taktiež nepriamo poukazuje na životné pomery v jednotlivých krajoch nášho Slovenska. Ak si všimnete graf zistíte, že najviac ukradnutých áut je v bratislavskom kraji a najmenej, presný opak, v prešovskom kraji. Až ma napádajú rôzne politické dôvody, ale to sem nepatrí ;-). Každý si môže odpovedať na otázku, prečo je to tak. Len trošku pomôžem - životná úroveň a tým aj súvisiaci počet motorových vozidiel.

Mapa rozdelená na regióny, znázorňuje počet krádeží a počet objasnených prípadov. Rok 2005 až 1-8/2006:kradeze slovenskoKRÁDEŽE PODĽA ZNAČKY


Toto je veľmi zaujímavá "kapitola". Na našich cestách vídame širokú škálu značiek automobiliek. Či sú to luxusné „lode“ typu BMW a Mercedes, alebo hoci aj "bežné" (na naše pomery typické) vozy, ako napríklad Škoda, Renault, Opel atď, v prípade zlodejov je si ozaj z čoho vyberať. A keďže žijeme na Slovensku, nie každý má na kvalitné bezpečnostné systémy. Viac bezpečnostných prvkov vo vozidle môže v konečnom dôsledku odradiť zlodejov k odcudzeniu konkrétneho vozidla – pozn. red.

Dokázaným faktom (viď graf) je, že najviac "idú" Škody model Felícia. Typické auto mnohých rodín, nenáročné na údržbu, relatívne lacné a splňajúce všetky denné potreby. Ale zároveň, najslabšie zabezpečené.

Graf znázorňuje počet kradnutých značiek v SR:kradeze graf


Stĺpec v tomto dolnom grafe, ktorý označuje krádeže Felícií je očividne najvyšší a trošku „lepšie“ je na tom VW. Avšak podľa štatistík klesla od roku 2000 žiadanosť Felicií o necelých 250 kusov (rok 2000 - 714, rok 2005 - 475). Našťastie. Ale zas na druhej strane, odcudzení tak populárnych Octavií mierne stúpla rovnako ako krádeže vozov Peugeot a Seat, pričom kolísavú tendenciu majú Volkswagen-y a BMW-čka. Každý si o tomto môže urobiť obraz sám.

Netreba ani hovoriť, aký to má dopad na financie. Strata v hodnota 1,9 mld. Sk (rok 2005) v rámci celej Slovenskej republiky, je myslím si dostatočná odpoveď.

Graf znázorňuje výšku škôd v tis. Sk (1000 x 1 mil. = 1 mld. - pozn. red.) od roku 2003 po súčasnosť:

kradeze vyska skody
Myslíte si, že vaše auto je dostatočne zabezpečené voči zlodejom-autičkárom? Hlasujte, nech vieme aj vašu mienku:


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.autoalarmy.sk

Autor textov: Milan Dzadík
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 45791x    hodnotenie: 101/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt