support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

Kradnuté autá, ich štatistiky a nové štýly kradnutia súčiastok.

Kradnuté autá, ich štatistiky a nové štýly kradnutia súčiastok.

01.Jul.2008
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Každý z nás, kto vlastní nejaký ten automobil dobre pozná pocit keď parkuje svoje auto, že či tam aj ostane, kým sa k nemu vráti naspäť. Nejednému z vás sa tento pocit premenil na skutočnú realitu. Aj keď sú v súčasnej dobe autá naozaj dobre zabezpečené, kvalitný zlodej si vždy nájde nejakú tú cestičku ako auto ukradnúť. Rok 2007 považujú mnohí od automobiliek cez výrobcov automobilových zabezpečení či v neposlednom rade polícia, za pozitívny rok, keďže počet ukradnutých áut počas tohto roka bol najnižší od rozdelenia Československa.

Vysmiate poisťovne


Najviac si pri tom „mydlia ruky“ poisťovne a ani snáď netreba hovoriť prečo. Tie najrozvinutejšie udierajú ešte viac. Keďže ľudia sa dnes pri kúpe auta pozerajú nielen na cenu samotného modelu, ale aj na sumu následného poistného, preto si poisťovne našli vynikajúci systém ako zatlačiť na výrobcov automobilov. Jednoducho si otestujú nejaký model auta, respektíve si otestujú jeho zabezpečenie a podľa výsledku si auto ohodnotia hviezdičkou, podobne ako je to pri hoteloch – viac hviezdičiek, vyššia úroveň. A to sa neskôr môže odzrkadliť aj na výške poistného. Keďže je auto lepšie zabezpečené proti odcudzeniu, ani poistka nemusí byť taká vysoká. A tým poisťovňa nepomohla len sebe, ale aj automobilke.

Poisťovne naozaj nespia. Vedia, že v súčasnej dobe sú ich hrozbou nielen zlodeji áut, ale aj samotní majitelia. Niektorí sú totiž takí prešpekulovaní, že si svoje auto nechajú fiktívne ukradnúť a potom vymáhajú od poisťovne peniaze, pričom auto im stále stojí doma v garáži (alebo niekde na dobre schovanom mieste). Preto sa poisťovne proti takýmto majiteľom bránia a nenechávajú ich vozy hľadať políciou, ale hľadajú ich samé. Založili si takzvané oddelenie odhaľovania podvodov a to odhalilo, že až jedna štvrtina z poistných hlásení je podvod. A to samozrejme nekončí len nevyplatením poistnej sumy, ale aj trestným oznámením na majiteľa vozidla. Preto by si takýto podvodníci mali rozmyslieť, či sa pustia do boja s poisťovňou.

Niektoré z poisťovní to riešia aj iným spôsobom. Pracovné miesta ponúknu bývalým zamestnancom polície, ktorí samozrejme dokážu využiť svoje kontakty s bývalým zamestnaním a tak jednoduchšie odhaliť či ide o podvod, alebo o skutočnú krádež.

štatistika krádeží

Myslenie zlodejov napreduje tiež


Keď sa už zlodejom nepodarí ukradnúť celé auto, pokúšajú sa z neho ukradnúť aspoň autorádio alebo iné drobnejšie veci. Preto sa výrobcovia začali zmeriavať aj na bezpečnosť takýchto prvkov a vymysleli rôzne zabezpečenia, ako je napríklad odnímateľný panel autorádií, čím znepríjemnili zlodejom prácu. Tí sa však začali orientovať na iné miesta, ktoré sú zabezpečené len veľmi málo. Načo bude kradnúť zabezpečené autorádio, keď môže ukradnúť napríklad nezabezpečenú riadiacu jednotku či svetlá, ktoré aj tak v konečnom dôsledku majú oveľa vyššiu hodnotu ako samotné rádio. Ako predísť krádeži RJ z motorovej časti auta? Môžete sa tomu jednoducho vyvarovať tým, že si dáte namontovať zámok aj na prednú kapotu, čím zabránite jej ľahkému otvoreniu. Vždy si zabezpečte auto čím najviac zabezpečovacími systémami, veľmi to znepríjemní „prácu“ zlodejom.

štatistika krádeží


štatistika krádeží


Najžiadanejšie autá


Pre každý štát je typický iný model auta, po ktorom je najväčší zákaznícky dopyt. Ako je pre Taliansko Fiat, Alfa Romeo, pre Nemecko Porsche, BMW, Mercedes či Audi, na Slovensku je to jednoznačne Škoda a Volkswagen. Z toho do značnej miery vyplýva, že zlodeji áut sa budú orientovať práve na tieto značky. Aj keď z repertoára zlodejov stále nevymizli ani také autá ako je Lada či Škoda Favorit, súčasní ľudia predsa len bažia po komforte, ktorý im však tieto autá už nedokážu poskytnúť. Preto sa zlodeji pochopiteľne zameriavajú na novšie modely áut. U nás podľa štatistík je najviac kradnuté vozidlo Škoda Octavia, ktorých v minulom roku ukradli 689 kusov, potom nasleduje Škoda Fabia s počtom 457 a tretie miesto patrí Volkswagenu Golf s počtom 194 vozov. Ale automobily ako Škoda Fabia alebo VW Passat tiež veľmi nezaostávajú. Keďže je dopyt po luxuse, ten nám najviac zabezpečujú drahé autá ako BMW a treba povedať, že keď je zlodej profesionál, nezastaví ho ani ten najlepší zabezpečovací systém. Často sa stretávame s tým, že auto bolo odcudzené pomocou odtiahnutia. Zlodeji na to pravdepodobne používajú systém podobný odťahovým službám alebo jednoduchým naložením auta na nákladiak, vybavený skriňou, ktorá dokonale auto zakryje. Nepomáhajú ani rôzne lokalizačné systémy, pretože sú rušené blokovacím systémom, ktorým sú zlodeji vybavení.

štatistika krádeží


Dobré výsledky v štatistkách dosahuje automobilka Mercedes a Volvo, nesmieme zabudnúť ani na Japonské autá ako Mitsubishi a Honda. Samotné švédske Volvo už implantuje do svojich áut vlastné zabezpečovacie systémy, a samozrejme aj bezpečnostné, čím Volvo sa radí medzi špičku „nedotknutých“ áut na parkoviskách. I keď je pravdou, že výnimky sú, a kradnú sa do malej miery aj švédske autá. Vo všeobecnosti je známe, že sa kradnú autá s dieslovými motormi, ktoré obsahujú zložitejšie systémy, ako benzínové. Všetko je len otázkou dopytu na automobilovom trhu. Čím väčší bude dopyt na autá s dieslovými motormi, je potom aj logické, že sa bude takýto typ motorizácie kradnúť (vo väčšom pomere, ako benzínové) naďalej.

Zabezpečte si auto


Aj keď sa automobilky čoraz viac zaoberajú dostačujúcim zabezpečovacím zariadením, ktoré by sa montovalo do automobilov sériovo, na jeho dokonalé prevedenie si ešte asi budeme musieť počkať. Zlodeji si vždy nájdu nejakú tú cestičku ako sa do auta dostať. Je však viacero možností ako im takéto počínanie čo najviac znepríjemniť, ak už nie naozaj úplne tomu zabrániť (najlepšie si auto nekúpiť, ale to nie je samozrejme „riešenie“ :-D). Na trhu sú rôzne nesériové zabezpečovacie systémy ako napríklad elektronicky ovládateľný zámok volantu, rôzne hardvérovo-softvérové ochrany riadiacich jednotiek, alebo ochrana identifikačných prvkov, doplnkové zabezpečovacie zariadenie ako je napríklad autoalarm alebo centrálne zamykanie, ktoré sa nedá otvoriť zvnútra a zvonku sa dá otvoriť len na diaľku bez použitia kľúča. Nie je to 100% výhra, ale auto je určite zabezpečené lepšie ako pri sériovej výrobe.

Kradnúť sa nevypláca


Faktom naďalej ostáva že zamestnanci automobiliek (či už u nás, alebo inde na svete) si pomáhajú svojpomocne, a dosť často sa stane, že si niečo takpovediac privlastnia, najčastejšie pri prevoze materiálu alebo pred samotným namontovaním na automobil v továrni. To sa však tiež nemusí vyplatiť, keďže pôvod takmer každej súčiastky v aute sa dá zistiť veľmi ľahko na kontrole originality.

Myslíte si, že sa zlepšuje zabezpečenie áut od samotných výrobcov?Staršie články na túto tému nájdete tu:

Krádeže áut, lopkári, statistiky Krádeže áut, lopkári, statistiky Krádeže áut, lopkári, statistiky

Krádeže áut, lopkári, statistiky Krádeže áut, lopkári, statistiky

Krádeže áut, lopkári, statistiky Krádeže áut, lopkári, statistiky


Viac informácií k tejto téme vám radi poskytneme.

Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív CT, MV SR

Autor textov: Tomáš Porubský
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Martin Vyšný

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 38180x    hodnotenie: 78/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt