support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo dodge STARTECH Starster - hviezdny elegán ! logo dodge

STARTECH Starster - hviezdny elegán !

24.Sep.2007
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Návštevníci autosalónu IAA 2007 v nemeckom Frankfurte, ktorí sa zastavili pri stánku spoločnosti STARTECH, určite zaregistrovali slonovinovo biely sedan, nápadne pripomínajúci model Avenger od americkej automobilky Dodge. Aj napriek nespochybniteľnej podobnosti však vystavený automobil pôsobil dojmom, že ide o celkom nezávislý model a dokonca s vlastným menom „Starster“.

startech starter concept
Nejde samozrejme o žiadny plagiát, to len úpravca Startech, špecializujúci sa na značky Chrysler, Jeep a Dodge, testoval reakcie verejnosti na prácu vlastných dizajnérov, ktorí popustili uzdu svojej fantázie práve pri modeli Avenger. Keďže ide o záležitosť vyslovene koncepčného charakteru, ktorej existencia je spojená výhradne s automobilovými výstavami, dostal automobil aj vlastné pomenovanie Starster.

Nosnou myšlienkou pri návrhu konceptu Starster bolo podľa zástupcov spoločnosti Startech spojenie klasickej starej školy s modernou interpretáciou automobilového dizajnu. Už línie sériového modelu Avenger evokujú štylistiku legendárnych amerických muscle cars. Zvýraznené boky pred zadnými blatníkmi a masívny C stĺpik sú charakteristickým znakom nadupaných amerických „zadokoliek“ a karosérii Avengera úspešne prepožičiavajú výkonný look aj napriek tomu, že v jeho prípade poháňa motor vždy len kolesá prednej nápravy. Karosériu Starstera charakterizuje výraz uhladeného dravca v ultra modernom poňatí. Slonovinovo biely odtieň laku mu dáva takmer podobu elegána, buldočí čelný výraz však nikoho nenechá na pochybách, že v tomto prípade sa budú predovšetkým páliť gumy. Decentné polepy a drobné detaily v kontrastnej oranžovej farbe vhodne podtrhujú koncepčný charakter auta.

Celokožený interiér je farebne dokonale zladený s vonkajšou vizážou vozidla, takže všadeprítomný bledý krémový povrch pretínajú miestami kontrastné oranžové linky. Až umelecky pôsobia symboly značky Dodge, krásne zapracované do výplní dverí.

startech starter concept
Najvýraznejší vizuálny dojem zanechávajú bezpochyby čelné partie karosérie. Okrem toho, že v porovnaní so sériovým Avengerom boli podrobené azda najrozsiahlejším modifikáciám, štylisticky najlepšie vystihujú snahu dizajnérov vytvoriť moderný muscle car. Kľúčovú úlohu v tomto smere zohrávajú hlbšie posadené reflektory so svetelnou technológiou LED diód, v ktorých optike možno vidieť aj charakteristický kríž, ako symbol značky Dodge. Zdrojom vizuálnej agresivity je aj dvojica úzkych, vertikálne orientovaných vzduchových vstupoch po stranách integrovaného nárazníka, ktoré okrem iného optimalizujú chladenie bŕzd. Moderne poňatá maska chladiča, opäť so symbolikou Dodge, už len dotvára vydarený dizajnérsky celok, rovnako ako uzučký vzduchový tunel na kapote, privádzajúci čerstvý kyslík k „pľúcam“ motora.

Zadné partie sú v porovnaní so sériovou vizážou tiež výrazne zmenené, tu však bol dôraz kladený hlavne na čistú a modernú eleganciu. Celú plochu medzi nárazníkom a vekom kufra pokrýva transparentný akry s podkladom vo farbe karosérie a vytvára tak ilúziu neprerušenej lakovanej plochy, do ktorej prirodzene zapadajú aj opticky maskované miniatúrne diódové svetlá.

Uhladené plochy v zadnej časti nenarúšajú ani separátne smerové svetlá posunuté hlbšie k blatníkom. Svojím sfarbením totiž pôsobia ako súčasť oranžových dizajnérskych doplnkov, ktoré možno nájsť na celej karosérii a navyše pri priamom pohľade zozadu vizuálne pôsobivo umocňujú šírku vozidla. Čerešničkou na torte je ukončenie výfukov prostredníctvom úzkych obdĺžnikových výstupov, perfektne zapracovaných do zadného nárazníka, ktorých hliníkové lemovanie krásne korešponduje s rovnako spracovanými nasávacími otvormi na opačnej strane automobilu.

startech starter concept
Svalnatá vizáž konceptu Starster si priam žiada nekompromisné obutie. V Startechu usúdili, že 22-palcový priemer kolies by sme snáď už mohli považovať za "nekompromisný" a z vlastných regálov vybrali päťlúčové Monostary dizajnu IV o rozmere 9Jx22 pre prednú nápravu a 10,5Jx22 na nápravu zadnú. Jednodielne dvadsaťdvojky obuli vpredu do pneumatík 245/30 R22 a dielo zavŕšili extrémnymi gumami s profilovým číslom 25 (!) a šírkou 295 mm na zadných kolesách.

Čierna povrchová úprava diskov s jemným oranžovým lemovaním dokazuje ako veľmi sa v tomto prípade bazírovalo na detailoch. Za rovnako nekompromisný možno považovať aj brzdový systém Starstera. 380-milimetrové ventilované predné kotúče zvierajú pevné strmene so šiestimi piestikmi. Zadné kolesá spomaľujú kotúče priemeru 360 mm v kombinácii so štvorpiestovými strmeňmi.

Koncept Starster nereprezentuje len dizajnérsky potenciál spoločnosti Startech, disponuje totiž upravenou verziou najsilnejšieho z motorov ponúkaných pre Avenger v Európe, čiže 2.4-litrovým štvorvalcom, ktorý má v sériovom prevedení maximálny výkon 125 kW (170 k).

Motorári Startechu doplnili turbodúchadlo a variabilné časovanie ventilov a pri 6 400 otáčkach za minútu z agregátu dostali až 250 kW (340 k). Maximálny krútiaci moment stúpol z 220 Nm na 400 Nm a je k dispozícii pri otáčkach 3 600/min-1. Predné kolesá poháňa turbomotor prostredníctvom modifikovanej päťstupňovej manuálnej prevodovky. Starster je schopný reálne zrýchliť z pokoja na rýchlosť 100 km/h v priebehu 5,6 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť až 265 km/h.

Mnohé z prvkov showcaru Starster plánuje spoločnosť Startech zaradiť do svojho pripravovaného programu úprav pre Dodge Avenger. A to, do akej miery sa budúci upravený Avenger bude podobať na Starster, záleží práve od bezprostredných reakcií návštevníkov autosalónu vo Frankfurte.

Fotogaléria STARTECH Starster koncept:Wallpaper "STARTECH Starster concept" (pozadie pre plochu vášho monitora) si môžete stiahnuť tu v troch rozlíšeniach:

preview

800x600
1024x768
1600x1200


Čo poviete na tohto hviezdneho elegána Startech Starster. Páči sa vám?Čím sa Startech ešte zaoberá? Máte záujem vidieť viac a "v pohybe"? Pozrite si ich DODGE RAM SRT-10 v akcii:Ak chcete ešte viac informácií k jednotlivým úpravám od firmy Startech, tak navštívte našu podstránku:

Startech tuning


Viac informácií k tejto novinke vám radi poskytneme. Zoznam článkov tejto značky nájdete tu:

DODGE tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: CAR RESEARCH & DEVELOPEMENT GMBH & Co. KG

Autor textov: Marek Szabados
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Wallpaper: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 7707x    hodnotenie: 16/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt