support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo filter Športový vzduchový filter – montáž ´šišky´ filtra + airbox do vozidla BMW M3 (E36) 328i logo motor

Športový vzduchový filter – montáž ´šišky´ filtra + airbox do vozidla BMW M3 (E36) 328i

24.Feb.2012
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Športové vzduchové filtre patria do základného balíčka tuningových úprav motora. Oproti štandardným papierovým filtrom sa tie športové vyrábajú z priepustnejších materiálov (bavlna, molitan) a tým umožňujú lepšie zásobenie spaľovacieho priestoru čerstvým vzduchom. Čím viac vzduchu do priestoru valcov privedieme, tým viac paliva môžeme spáliť a tým väčší výkon dosiahneme – toť teória. Efekt samotného športového filtra sa pohybuje v jednotkách percent, často preto býva súčasťou komplexnejších úprav motora. Existujú dve základné varianty športových filtrov – klasické vložky a otvorené filtre. Vložky sa umiestňujú do sériového airboxu, jednoducho sa nimi nahradí papierová vložka – to je práca asi na dve minútky, avšak výsledný efekt takmer nepoznáte (možno len ľahko zhrubne zvukový prejav motoru). Razantnejším riešením je otvorený filter, ktorý eliminuje i všetky straty spôsobené tvarovaním airboxu a vzduchotechnického vedenia. U tohto riešenia je však nutné nezanedbať potrebné odizolovanie filtra od teplého vzduchu prúdiaceho od motora a naopak priviesť k filtru dostatočné množstvo chladného vzduchu z okolia, jedine tak vyžmýkate z filtra maximum a pri troche šťastia poznáte nepatrný prínos i na chovaní motora.

MONTÁŽ ŠPORTOVÉHO VZDUCHOVÉHO FILTRA – PRVÁ ČASŤ


Pri výbere univerzálneho športového filtra rešpektujte odporúčania výrobcu týkajúce sa zdvihového objemu motora (prípadne výkonu) – tomu totiž zodpovedá veľkosť filtra. S menším filtrom, ako je žiaduce, by ste mohli motor pridusiť a jeho výkon znížiť. Výhodné sú sady určené pre konkrétny typ a motorizácia vozidla, vyhnete sa tak problémom s nedostatkom miesta v motorovom priestore a dodané príslušenstvo vám väčšinou zjednoduší inštaláciu. V našej montáži do vozidla BMW 328i bude použitá sada od Jap Parts, obsahujúca kónický bavlnený filter, hliníkové koleno o priemere 76 mm, silikónovú hadičku a spojku a dve nerezové spony. Cena sady je 74 €, avšak nie je to cena konečná. Na riešení tepelnej izolácie a prívodu vzduchu k filtru padnú ďalších 87 €, teda ak budete postupovať podobne ako my.

01 - Pôvodný airbox bude úplne nahradený novou zostavou bavlneného filtra s príslušenstvom.
02 - Airbox je vo vozidle pripevnený dvoma maticami, …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

03 - … stačí ich povoliť (nie je nutné úplne vyskrutkovať), …
04 - … odistiť dvojicu kovových spôn …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

05 - … a airbox je možné vyňať z vozidla.
06 - Uvoľnený priestor je treba poriadne prehliadnuť a vymyslieť čo možno najlepšie riešenie inštalácie filtra a jeho tepelná izolácia.
07 - Leštené a chrómované diely by mohli behom praktických skúšok rôznych spôsobov montáže prísť k ujme, …
08 - … preto je vhodné ich ochrániť napríklad zakrývacou páskou.
09 - To isté platí i pre nerezové časti telesa filtra.
10 - Zakrývacia páska je dostatočne tenká a nebráni tak žiadnej manipulácii ani skúšobnej montáži.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

11 - Zostavu filtra a hliníkového kolena …
12 - … vsuňte do prípojného vzduchotechnického potrubia …
13 - … a vyskúšajte rôzne polohy natočenia zostavy. Vzdialenosť medzi filtrom a ostatnými časťami motorového priestoru musí byť natoľko dostatočná, aby ani pri prevádzkových vibráciách nedochádzalo k ich kontaktu.
14 - V túto chvíľu prichádza na rad návrh a výroba tepelnej izolácie. V predstavenom prípade bude riešením otvorený box vyrobený na mieru z hliníkového plechu. Bude to najnáročnejšia časť celej inštalácie filtra, preto sa vopred vyzbrojte dostatkom času a riadnou dávkou trpezlivosťou. Najskôr je treba vyrobiť papierový model. Obstarajte si preto zodpovedajúce množstvo lepenky, …
15 - … nožnice, odlamovací nožík, lepiacu pásku a oceľové meradlo, prípadne výsuvný meter.
16 - Ak bolo vopred rozhodnuté vyrobiť box z tabule hliníkového plechu s rozmermi 100x30 centimetrov (rozmer dostupný v bežnom hobby markete), boli tomu rozmerovo prispôsobené i lepenkové papiere.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

17 - Než sa pustíte do projektovania, je dobré premyslieť tiež možnosti uchytenia boxu. U nás boli vybraté tri body – dve úchytky pôvodného airboxu …
18 - … a jedna skrutka v oceľovej priečke pred chladičom motora.
19 - Budúci box musí nielen zabrániť prúdenia teplého vzduchu od motora k filtru, ale tiež by mal umožňovať relatívne jednoduchú montáž a demontáž z vozidla.
20 - Návrh nášho riešenia začal zadným čelom, ktoré by z pravej strany malo kopírovať podbeh karosérie. Ľavá strana, zatiaľ opretá o alternátor, sa samozrejme bude musieť ešte upraviť. Toto tvarovanie je zatiaľ zachované len kvôli fixácii zadného čela v správnej polohe.
21 - Pokiaľ ste s polohou a základným tvarom spokojný, môžete vytvoriť otvor pre pripojenie kolena vzduchového filtra.
22 - Skúšobne zostavu filtra nasaďte a vytvorte bočnicu nového boxu, ten musí byť dostatočne vzdialený od všetkých pohyblivých častí motora i od filtra samotného.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

23 - Ešte zostáva vytvoriť dno boxu a hrubý návrh je hotový. Opäť pripomínam, že vzdialenosť od alternátora i chladiča musí byť výrazne väčší, než je na fotografii. Tento stav ešte nie je finálny.
24 - Z jednotlivých dielov lepenky vytvorte pomocou lepiacej pásky 3D model, …
25 - … ktorý vložte na určené miesto …
26 - … a vyskúšajte montáž filtra.
27 - Nový box nesmie brániť zatvoreniu kapoty motora, …
28 - … preto je nutné tomu prispôsobiť hornú stranu bočnice a zadného čela.
29 - Takto je to v poriadku, kapota ide zatvoriť a otvoriť bez problémov. Papierový model je dokončený.
30 - Základné potreby pre stavbu boxu: slzičkový hliníkový plech hrúbky 1,5 mm, hliníkový rovný a L profil, spojovací materiál, brusné hubky, základová farba na hliník a matne čierna žiaruvzdorná farba v spreji.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

31 - Pripravte si odlamovací nožík, rysovaciu ihlu alebo liehovú fixku a pravítko, …
32 - … rozložte papierový model a jednotlivé diely prekreslite na tabuľu plechu. Dajte si pri tom pozor, na ktorej strane chcete mať slzičky a na ktoré hladkú plochu. Na fotografii je v tomto zmysle jeden diel opačne.
33 - Diely je možné z plechu vystrihnúť nožnicami na plech alebo vyrezať pílkou na kov. Vopred však upozorňujem, že hrúbka 1,5 mm je pre ručné nožnice na hrane zvládnuteľnosti. Výsledný tvar dolaďte pilníkmi na kov. Veľký guľatý otvor je možné odvŕtať postupne po obvode kružnice vrtákom väčšieho priemeru.
34 - Liehovou fixkou si označte miesta ohybu …
35 - … a plech v nich ohnite. Znie to jednoducho, ale opäť priznávam, že bez špeciálnej ohýbačky to dá celkom zabrať. Pomôcť si môžete hranolom z tvrdého dreva a cez jeho hranu plech ohnúť.
36 - Box bude vyrobený z dvoch plechových dielov, ktoré budú spojené hliníkovým L profilom, narezaných a ohnutých do potrebného uhla.
37 - Profil bude pripevnený skrutkami M5. Označte si miesta pre otvory a vyvŕtajte ich. Otvory na oboch stranách profilu musia byť vzájomne posunuté, inak by nebolo možné nasadiť matice.
38 - Prekreslite si otvory na plechové diely …
39 - … a vyvŕtajte ich i tam.
40 - Box bude pevne spojený dvadsiatimi skrutkami M5x10 s vejárovými podložkami a samoistiacimi maticami.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

41 - Takto vyzerá vymontovaný box z vonkajšej strany …
42 - … a takto z vnútornej strany. Nezabudnite, že keď matice raz použijete, už by ste ich nemali povoľovať, inak stratia svoju samoistiacu schopnosť.
43 - V pravú chvíľu nám dorazila zásielka so vzduchotechnickou ohybnou hliníkovou hadicou s priemerom 90 mm (odolná do 250°C) a s gumenými Pirelli profilmi s kovovou výstužou (odolné do 100°C). K hadici sa dostaneme nabudúce, teraz si povieme niečo o gumených profiloch.
44 - Prvý profil – na fotografii úplne vľavo - bude nasadený na hrany plechu nového boxu. Poslúži tak ako ochrana pred zranením a súčasne ako tesnenie umožňujúce kvalitnejšie dosadnutie boxu k ostatným dielom. Okrem toho bude potlačený prenos vibrácií medzi karosériou a boxom. Z ďalších dvoch profilov bude ten vhodnejší vybratý na zakončenie vzduchotechnickej hadice. Pri výbere správneho profilu sa sústreďte nielen na jeho vonkajšie rozmery, ale tiež na vnútorný rozmer, definujúci hrúbku materiálu, na ktorý má byť inštalovaný.
45 - Pirelli profily sú vybavené kovovou výstužou, preto budete k ich strihaniu potrebovať štiepacie kliešte.
46 - Nasuňte profil na plech a vytvarujte ich podľa potreby.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

47 - V mieste rozšírenia (hliníkový L profil) je potrebné vystrihnúť časť výstuh z gumeného profilu. Liehovou fixkou si požadované miesta označte …
48 - … a štiepacími kliešťami profil upravte.
49 - Plechový box je pripravený na prvú skúšobnú montáž.
50 - Pirelli profil môžete použiť i k utesneniu otvoru okolo potrubia filtra. Ak budete postupovať presne, môžete tento otvor s tesnením využiť i k dostatočnej fixácii zostavy filtra.


bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

V nasledujúcej časti celý postup montáže dokončíme. Ukážeme si, ako vyrobiť uholníky pre pripevnenie plechového boxu do motorového priestoru, zameriame sa na povrchovú úpravu zahrňujúcu lakovanie hliníka a vyriešime prívod chladného vzduchu od nárazníka k športovému vzduchovému filtru. Rovnako urobíme cenovú a časovú kalkuláciu, povieme si niečo o zásadách údržby bavlnených filtrov a podelíme sa s vami o osobné skúsenosti s vykonanou úpravou.

MONTÁŽ ŠPORTOVÉHO VZDUCHOVÉHO FILTRA – DRUHÁ ČASŤ


V predchádzajúcej časti sme sa pustili do montáže športového vzduchového filtra, vrátane rozboru všetkých náležitostí, ktoré taká montáž prináša – navrhli sme plechový box pre tepelné odtienenie filtra od motora, premysleli jeho uchytenie a vyrobili jeho základné prevedenie. Dnes nás čaká výroba uholníka pre pripevnenie boxu ku karosérii, finálna povrchová úprava hliníkových plechov a vyriešenie prívodu chladného vzduchu k filtru. Sme zhruba v polovici prác, tak s tým poďme pohnúť, nech môžeme motor konečne naštartovať a vyskúšať efekt celého nášho snaženia.

01 - Nastáva okamih pravdy. Vyrobený plechový box po prvý krát vyskúšame i s nasadenými Pirelli profilmi priamo vo vozidle. Teraz sa ukáže, ako presne sme doposiaľ pracovali. Pri použití ochranných gumených profilov je potrebné počítať s adekvátnym prírastkom materiálu, preto v miestach, kde má byť profil nasadený, uberme zodpovedajúci počet mm z hliníkového plechu (pokiaľ sa s tým nepočítalo už vopred). V našom prípade pridá vybraný Pirelli profil cca 9 mm.
02 - Nasaďte zostavu vzduchového filtra a natočte ju do požadovanej polohy.
03 - Plechový box zafixujte v správnej pozícii, napríklad pomocou gumových kolíkov …
04 - … a skontrolujte, či sa box opiera o karosérii tam kde má.
05 - Chopte sa lepenkového papiera a navrhnite uholníky pre pripevnenie boxu. Pamätajte pri tom na požadovanou jednoduchosť montáže/demontáže a prístupnosť k spojovacím prvkom.
06 - Podľa trojice makiet uholníka …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

07 - … vyrobte plechové diely. Pozor na hodnoty uhlov - tie musia zostať zachované!
08 - Vyberte z vozidla plechový box i s filtrom a pripevnite predný operný uholník ku karosérii.
09 - Pomocné uholníky pripevnite najskôr k plechovému boxu, potom box usaďte na svoje miesto a pripevnite pomocné uholníky ku karosérii.
10 - Nakoniec pripevnite plechový box k prednému uholníku, tým by mal byť box dostatočne upevnený.
11 - Potrubie vzduchového filtra vsuňte skrz otvor v plechovom boxe. Gumený Pirelli profil, ak v ňom bude natesno nasunutý, zaistí vzájomnú fixáciu zostavy filtra a plechového boxu. Vďaka tomu nebude treba zostavu filtra upevňovať pomocou ďalších uholníkov.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

12 - Pomocou oceľových objímok zaistite zostavu filtra do požadovanej polohy …
13 - … a dôkladne skontrolujte, či box i filter držia dostatočne pevne a či nehrozí kontakt filtra alebo boxu s čímkoľvek behom prevádzky motora. V tomto okamžiku je posledná príležitosť čokoľvek upraviť či doladiť. Ak je všetko v poriadku, pustite sa do povrchovej úpravy, teda ak to máte v pláne. Hliníkový box samozrejme môže zostať tak, ako je. Korózia nehrozí a lesklý povrch dokonca lepšie odráža teplo a prispieva tým k požadovanej tepelnej izolácii. My sme i tak uprednostnili (len z estetických dôvodov) menšiu „nápadnosť“ v motorovom priestore.
14 - Ak chcete box lakovať (či už čiernou matnou ako my alebo napríklad svietivou zelenou) postupujte nasledovne: brúsnou hubkou alebo brúsnym papierom zdrsnite lesklý povrch, …
15 - … a to na všetkých dieloch, ktoré budete lakovať, …
16 - … diely opláchnite vodou, osušte a odmastite …
17 - … a štetcom naneste tenkú rovnomernú vrstvu základovej farby na hliník - jedná sa o špecifickú farbu, ktorá rozleptá povrch a umožní tak dobrú priľnavosť vrchného náteru.
18 - Základovú farbu nechajte pôsobiť 30 až 60 minút, …
19 - … potom naneste vrchnú farbu. V našom prípade bol použitý žiaruvzdorný, čierny matný, akrylátový lak so silikónovou bázou. Pri nanášaní sprejom vždy postupujte v tenkých vrstvách, ktoré nechajte ľahko preschnúť, aby farba nestekala.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

20 - Po dokončení lakovania je vhodné žiaruvzdornú farbu vytvrdiť jej vystavením vysokej teplote, k tomuto účelu dobre poslúži teplovzdušná pištoľ. Dávajte si pri tom pozor na popálenie!
21 - Takto vyzerá kompletná zostava dielov pripravených pre montáž športového vzduchového filtra do vozidla BMW 328i.
22 - Na hrany nalakovaného plechového boxu nasaďte presne nastrihané gumené Pirelli profily.
23 - Naneste filcovú samolepiacu vrstvu na dosadacie plochy uholníkov. Uholník tak lepšie dosadne na slzičkový povrch boxu a zabráni jeho poškrabaniu pri montáži.
24 - Hliníkové potrubie bolo v našom prípade vybavené prírubou pre inštaláciu teplotného čidla nasávaného vzduchu. Príruba síce zostane nevyužitá, avšak kvôli optimálnemu prúdeniu vzduchu potrubím je vhodné ho upchať. K tomu nám poslúžila „dverná zarážka“, …
25 - … ktorá zasunutím, svojim rozmerom presne a tesne vyplnila požadovaný priestor.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

26 - Dokonalý výsledok by zaistilo len potrubie bez príruby. Ide však skôr o doplnkové optimalizačné riešenie - tlaky u atmosférického motora nie sú tak vysoké, aby bol výsledný rozdiel vôbec merateľný, nieto ešte pozorovateľný vo výslednom efektu.
27 - Podstatnejšie je upchanie otvoru v prírube z dôvodu prisatia nefiltrovaného vzduchu. V našom prípade bol otvor ešte prekrytý filcovou vrstvou …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

28 - … a zaistený vyrobenou plechovou krytkou.
29 - Nasleduje finálna montáž filtra s celým príslušenstvom do vozidla. Začnite predným operným uholníkom, …
30 - … pokračujte vsadením plechového boxu, na ktorý pevne pripevníte dva doplnkové uholníky, …
31 - … box usaďte a pripevnite k prednému opernému uholníku …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

32 - … a nakoniec pripevnite dva pomocné uholníky ku karosérii.
33 - Týmto je montáž nového vzduchového boxu dokončená.
34 - Na teleso váhy vzduchu nasuňte oceľovú objímku, …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

35 - … cez plechový box prestrčte hliníkové potrubie, …
36 - … nasaďte vzduchový filter s oceľovou objímkou do požadovanej polohy …
37 - … a obe objímky dotiahnite.
38 - Skontrolujte definitívnu polohu filtra a vzdialenosť od okolitých dielov …
39 - … a vyskúšajte pevnosť uchytenia telesa filtra.
40 - Nezabudnite tiež naposledy vyskúšať bezproblémové zatvorenie a otvorenie kapoty motora.

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

41 - Zostáva posledný krok inštalácie – zaistenie prívodu studeného vzduchu do blízkosti filtra.
42 - Dopravu čerstvého vzduchu nám zaistí vzduchotechnická ohybná hliníková hadica s priemerom 90 mm a dĺžke 1 m (dĺžka sa udáva v úplne roztiahnutom stave – na to pozor pri objednávaní).
43 - Dodatočne namontovaný nárazník pre BMW M3 obsahuje otvory vedľa hmloviek, pôvodne určené pre chladenie športových bŕzd. U predstaveného BMW 328i sú tieto nasávacie otvory nevyužité a priamo tak nabádajú k náhradnému uplatneniu.
44 - S ohľadom na umiestenie filtra bude využitý otvor na ľavej strane nárazníka. Priemer vzduchotechnickej hadice bol vybratý práve podľa veľkosti sacieho otvoru.
45 - Na koniec vzduchotechnickej hadice nasaďte vhodný Pirelli profil, ktorý zakončenie spevní a zároveň zaistí kvalitnejšie dosadnutie hadice k nárazníku.
46 - Označte si miesto pre pripevnenie – otvor v nárazníku M3 je vybavený výliskom využiteľným pre skrutkový spoj, …

bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

47 - … v označenom mieste vytvorte vhodným nástrojom otvor, …
48 - … vsaďte skrutku s plochou podložkou …
49 - … a hadicu pripevnite k nárazníku. Hliníkovú hadicu dotvarujte podľa potreby – čím menej ohybu, tým lepšie. Opačný koniec hadice by mal ústiť do priestoru vzduchového boxu cca 10-20 cm od filtra.
50 - Takto vyzerá dokončené kompletné riešenie športového vzduchového filtra vo vozidle BMW 328i.


bmw m3 e36 328i montáž športového vzduchového filtra športový vzduchový filter filtre exteriér tuning garage

MONTÁŽ ŠPORTOVÉHO VZDUCHOVÉHO FILTRA – NA ZÁVER


Z uvedeného postupu je zjavné, že montáž otvoreného vzduchového filtra nespočíva len v jeho nasadení na miesto sériového airboxu. I keď si zaobstaráte „kompletný“ kit určený priamo pre vaše vozidlo, budete často musieť riešiť prívod studeného vzduchu a v niektorých prípadoch i tepelné odtienenie filtra. Nami vybraná sada Jap Parts je z tých lacnejších – stojí necelých 74 €. K tomu je nutné pripočítať cenu za materiál na výrobu a pripevnenie nového vzduchového boxu a príslušenstva pre prívod vzduchu k filtru. My sme použili toto: hliníkový plech 100x30 cm, hliníkový profil rovný 100 cm a hliníkový L profil 100 cm, 1 m hliníkové vzduchotechnické hadice s priemerom 90 mm, gumené Pirelli profily s kovovou výstužou, základová farba na hliník, žiaruvzdorný sprej, spojovací a spotrebný materiál – to všetko za 87 €. Cena tak vyskočila na dvojnásobok. Ak budete celé riešenie vymýšľať a vyrábať od nuly, rovnako ako my, zaberie vám to zhruba dva dni práce.

Dôležité je tiež pripomenúť, ako so o bavlnené filtre starať. Aby bola zaistená ich filtračná schopnosť, je nutné ich napustenie špeciálnym konzervačným olejom. To sa vykonáva v rámci údržby (nový filter je spravidla napustený), zahrňujúci i očistenie filtra. Akustický efekt otvoreného športového filtra je najviac znateľný pri plnom zošliapnutí plynového pedálu – motor sa v ten okamžik snaží hlboko nadýchnuť, aby mohol dodať do pracovného priestoru čo najviac palivovej zmesi a vystreliť vozidlo vpred, no a priedušnejší bavlnený filter mu to na úkor tichého chodu umožní. V týchto okamžikoch sa dá hovoriť i o akomsi pocitovom výkonovom prírastku, ktorý sa prejaví skôr širším úsmevom na vašej tvári, než výraznejším povýšením hodnôt na výkonovej krivke. Otvorený športový filter som mal inštalovaný v troch rôznych vozidlách a najväčší rozdiel som zaznamenal u Felície 1.3 MPi. U tej výrazne zhrubol zvukový prejav v celom spektre otáčok a motor sa – subjektívne povedané – lepšie vytáčal. Pri zošliapnutí plynu k podlahe v nízkych otáčkach som mal dokonca pocit, že keď nič iné, tak aspoň vysajú auto idúce predo mnou. U BMW 2.8i takto radikálny rozdiel necítim – motor je tu lepšie odhlučnené a teoretický výkonový prírastok okolo 5 % u takto výkonného auta ťažko poznáte, zvlášť v zime. Týmto záverom som takmer skončil, ale potom som si uvedomil, že novo inštalovaný filter bol skúšaný len v bežnej premávke, v ktorej som sa k hornej hranici otáčok motora priblížil len výnimočne a to by bolo voči celej úprave nefér. Nedalo mi to a vydal som sa na rozhodujúcu testovaciu jazdu. A tu je verdikt. Pokiaľ sa ručička otáčkomera pohybuje v prvých dvoch tretinách svojho rozsahu, rozdiel v akomkoľvek efekte je pod moju rozlišovaciu schopnosť. Rozhodujúce tak bude chovanie filtra v mojej obľúbenej kombinácii - druhý rýchlostný stupeň, 5 tisíc otáčok za minútu a plynový pedál opretý o podlahu – tu začína maximum zážitku, ktoré je BMW 2.8i schopné ponúknuť. Radím na dva a dávam „plný“. Olalá, tak to už áno. Šesťvalcový barytón dostal ďalšiu porciu sexepílu – vcelku návyková záležitosť – čo sa zvuku týka. Otvorené športové filtre sú výbornými doplnkami k širšiemu balíčku úprav motora, avšak samé o sebe žiadne stádo koní nepridajú. Ale ten zvuk...

tuning garage logo

Tento článok vám priniesol portál TUNING.sk v spolupráci s českým magazínom o tuningu:

tuning magazine logo


Ako sa vám pozdáva tento postup montáže športového vzduchového filtra do vozidla BMW 328i ? Nech sa páči, hlasujte:


Informácie o ostatných úpravách v našej "tuning garáži" sa dočítate na našej podstránke:

TUNING GARAGE


Viac informácií ku športovým filtrom vám radi poskytneme. Zoznam článkov o vzduchových, olejových a palivových filtroch nájdete tu:

FILTRE


Viac informácií o motorovom tuningu vám radi poskytneme. Zoznam článkov o motorovom tuningu nájdete tu:

MOTOROVÝ TUNING


Viac informácií k tejto montáži vám radi poskytneme. Zoznam ďalších článkoch týkajúcich sa pomoci, rád a tipov nájdete tu:

POMOC, RADY & TIPY


Viac informácií k možným úpravám áut značky BMW vám radi poskytneme. Zoznam článkov o autách tejto značky nájdete tu:

BMW tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz, ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: www.tuning-magazine.cz

Obrázky: Martin Cyprian
Finálna úprava, kontrola: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 54747x    hodnotenie: 26/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt