support icon
Kontakt
Výber článkov podľa:
typu auta

typu tuningu:

výrobcu tuningu:
Tuning Shop
Aktuality
TUNING
Cobra Tuning
Novinky e-mailom
E-MAIL: odber noviniek e-mailom
Tag cloud
Pomôcky a nástroje
Multimédiá a zábava
Filmy a videoklipy
facebook

Porovnanie cien na Pricemania.sk TOPlist

logo gta GTA Spano: temperamentný španielsky športiak vás dostane logo gta

GTA Spano: temperamentný španielsky športiak vás dostane

01.Jun.2014
zdielať na facebooku vybrali.sme.sk rss odber

Španielska spoločnosť GTA Motor predstavila sériovú podobu svojho športového modelu Spano pred vyše dvoma rokmi na ženevskom autosalóne. Teraz prichádza s vylepšenou verziou, ktorá prináša o niečo vyšší výkon a ďalšie drobné úpravy. Na svojom charaktere však tento model nič nemení, ide o športové kupé s výbornými parametrami a poriadne obmedzeným výrobným plánom.

GTA Spano nepatrí v rámci svojho segmentu medzi extra známe značky. Jeho tvorcovia však majú na poli motoršportu vyše 20-ročné skúsenosti, ktoré sa pred pár rokmi rozhodli pretaviť do odvážneho projektu športového modelu vyrábaného v obmedzených sériách. Po viacerých konceptoch sa to napokon podarilo a v roku 2012 uzrela svetlo sveta prvá finálna podoba modelu Spano. Spoločnosť si s týmto modelom buduje celkom slušné postavenie a na krk šliape aj tým najvýkonnejším modelom v segmente. GTA Spano sa teda rozhodne nechce držať v ústraní, navyše, jeho tvorcovia prichádzajú pravidelne s ďalšími vylepšeniami. Tak je tomu aj teraz, kedy sa tento temperamentný španiel predstavil v ešte výkonnejšej konfigurácii.

GTA Spano: španielska cestná raketa s výkonom 925 koní


Čo sa týka vzhľadu, Spano sa od predchádzajúcej verzie prakticky vôbec neodlišuje. Naďalej môžeme počítať s dynamickými líniami zladenými do oku lahodiaceho celku. Dizajnér stavil predovšetkým na čistý dizajn, ktorý sa síce na prvý pohľad môže zdať trochu nudný. Posúdenie vzhľadu je však veľmi subjektívnou otázkou a preto ho necháme na vás. Oplatí sa však upozorniť na moderné predné svetlomety s LED denným svietením, presklenú strechu, ktorá interiéru dodáva viac vzdušnosti a rovnako zaujímavo pôsobí aj bočná "usmievajúca sa" línia. Popri samotnom dizajne zaujme ale GTA Spano viacerými technickými a konštrukčnými riešeniami. Šasi tohto modelu je vyrobené z kombinácie karbónu, titánu a kevlaru čím sa hmotnosť podarilo udržať na znesiteľných 1 350 kg. Pre zaujímavosť ešte dodajme, že hmotnosť samotného skeletu je pod hranicou 80 kg.

Samotný zovňajšok dotvárajú disky z ľahkej zliatiny, ktoré sa na prednej osi pýšia priemerom 19 palcov a na zadnej 20 palcov. Vďaka svojmu dizajnu celkom slušne odkrývajú prvky brzdovej sústavy. Konkrétne môžeme hovoriť o karbón-keramických kotúčoch s priemerom 380 mm, do ktorých sa zakusujú 6-piestikové strmene AP Racing. Určite nemusíme zvlášť vysvetľovať načo GTA Spano potrebuje takúto výbavu, motorovému priestoru sa ale samozrejme nevyhneme. Práve tu totiž oproti predchádzajúcej verzii nastala zmena.

Od GTA Spano rozhodne nečakajte priemerné výkony. Spoločnosť špeciálne pre potreby tohto modelu vyvinula 8.0-litrový desaťvalec s dvoma turbami, ktorý si svoje miesto našiel v zadnej časti vozidla. Vo svojej najnovšej konfigurácii pre aktuálny rok sa môže pochváliť výkonom až 925 koní pri 6 300 ot./min. a maximálnym krútiacim momentom 1 220 Nm, ktorý musel byť elektronicky obmedzený. Pri číslach ešte chvíľu zostaneme. GTA Spano dokáže akcelerovať z 0 na 100 km/h za menej než 3 sekundy a jeho maximálka je obmedzená na 370 km/h. Slušná stíhačka, že? Dopriať si ho môžete so 7-stupňovou sekvenčnou prevodovkou s radením pod volantom alebo jej manuálnym variantom. Poháňaná je samozrejme zadná náprava. Okrem toho ponúka GTA Spano veľmi slušnú výbavu, ktorá zahŕňa aj elektronicky nastaviteľné zadné krídlo, nastaviteľný podvozok a možnosť výberu z viacerých jazdných režimov.

Zastavíme sa aj v interiéri, ktorý prekvapí širokou ponukou rôznych doplnkov. Okrem kvalitne čalúnených športových sedadiel s výrazným bočným vedením tu nájdete aj množstvo elektroniky. Nechýba kompletný multimediálny systém, navigácia, či digitálne ukazovatele v priestore pred šoférom. Počítať môžete tiež s parkovacou kamerou a športovými dekoračnými doplnkami z karbónu. Ešte v úvode sme spomenuli, že výroba tohto modelu je obmedzená, čo má zabezpečiť, že GTA Spano zostane exkluzivitkou. Výroby sa dočká iba 99 kusov a núdza o zákazníkov vôbec nie je. Pri jeho danostiach sa tomu ani nie je veľmi čo čudovať...

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

sportove kupe gta spano gta motor

logo spania gta motor

Váš názor na toto športové kupé GTA Spano?Viac informácií k možným úpravám áut v štýle GTA vám radi poskytneme. Zoznam článkov nájdete tu:

GTA tuning


Volaj, píš alebo skypuj.

Máte k nášmu článku otázky, kritiky,
chcete sa s inými podeliť o skúsenosti,
názory alebo ste niečomu nerozumeli?


TUNING FÓRUM

Diskutujte spoločne na našom fóre !!!

V našom článku ste našli špeciálny,
technický výraz ktorému nerozumiete
alebo si ním jednoducho nie ste istý?


TECH SKRATKY

Využite náś online slovník skratiek !!!

kontakt


S tunerským pozdravom,

Váš tím TUNING.sk

redakcia@tuning.sk

zdroj: archív COBRA TUNING.sk s.r.o.

Autor textov: Matej Klamo
Obrázky, kontrola: Slavomír Majerník
Finálna úprava: Slavomír Majerník

Valid HTML 4.01! Valid CSS!

Tento dokument bol prečítaný 1799x    hodnotenie: 29/5, 1 hodnotenie


Home | Download | Tuning Shop | Kontakt